Zajímavosti a aktuality ze světa náboženství. Připravili M. Otřísal a A. Lazarov

V patnáctém Křesťanském magazínu z Prahy se hned na začátku budeme věnovat letošnímu kalendářnímu prolnutí židovského svátku Chanuka s křesťanským adventem. Ohlédneme se za koncertem barokních písní v podání Martina C. Putny a jeho přátel, který roztleskal kostel u Martina ve Zdi. Představíme okolnosti slavnostního podepsání smlouvy mezi evangelickou a husitskou církví o společných přípravách husovských oslav a nemůžeme opominout ani obvykle veselý a dobrodružný vpád soběslavské Diakonie Rolnička do divadla Kampa, kde se s pomocí Jaroslava Duška pokusí shromáždit prostředky na financování jejich bohulibého díla.

Ve zprávách z domova pozveme na tradiční vánoční výstavu v kryptě Betlémské kaple, podáme zprávu o podpisu obnovené smlouvy o postavení a úkolech vězeňských kaplanů, nakoukneme na mediální školení mladých evangelických žurnalistů v kapucínském klášteře a slavnostní setkání k 400.výročí vydání Bible kralické, které proběhlo koncem listopadu v Senátu. Na závěr si pak pánové Vacek a Vávra budou s katolickým knězem Karlem Satoriem povídat o Vánocích.

Svátky velké touhy po světle

Klikněte pro větší obrázek Chanuka a Advent se potkaly nejen v kalendáři, ale i v těch, kteří se tak či onak vydali za světlem.

V příspěvku účinkují: Milan Horák, Ivan Štampach, Avraham B. Jehošua, Gary Koren, Michal Spevák, Ivanka Mariposa Čonková

Chanuka na Wikipedii
Advent na Wikipedii
Bejt Simcha
Obec křesťanů
Společnost křesťanů a židů
Avraham B. Jehošua na Wikipedii

Kouzelné baroko nebylo jen pro oko

Klikněte pro větší obrázek Zcela jinou tvář monumentálního baroka nabídl posluchačům na koncertě v kostele u Martina ve Zdi literární historik a znovuobjevený zpěvák Martin C. Putna.

V příspěvku účinkují: Martin C. Putna

Koncert O smrti i vesele
Knihkupectví Karolinum: O smrti i vesele

Na Mistra Jana společně

Klikněte pro větší obrázek Slavnostním podpisem hned ve dvou kostelích se evangelická a husitská církev zavázaly ke společnému postupu při organizaci 600. výročí smrti Jana Husa v Kostnici.

V příspěvku účinkují: Tomáš Butta, Ivana Macháčková, Lia Valková

Naše reformace: Slavnostní podpis Dohody o spolupráci k 600. výročí M. J. Husam mezi ČCE a CČSH
Katolický týdeník: Církve připravují Husovo výročí
Českobratrská církev evangelická
HUS2015: K dohodě o spolupráci v přípravě Husova jubilea

Rolnička opět dobyla Prahu

Klikněte pro větší obrázek Divadlo Kampa bylo místem, kde se konala další dražba výtvorů klientů, pracovníků a přátel soběslavského střediska Diakonie Rolnička. Milé a veselé setkání přineslo pořádný díl finančních prostředků do pokladny střediska.

V příspěvku účinkují: Karel Novák, Kateřina Bláhová

Rolnička v Soběslavi

Pod Betlémskou kaplí kraluje vánoční folklór a svět pohádek

Klikněte pro větší obrázek Vánoční tradice mají tuhý kořínek a žádný režim je nikdy nepřemohl. To nejlepší z lidové kultury Vánoc je k nalezení v kryptě známé pražské památky.

V příspěvku účinkují: Blahoslav Lukavec

Vánoční výstava
Praha.eu: Vánoce v Praze

Mladí žurnalisté se za odměnu vzdělávali

Klikněte pro větší obrázek Aby se tak mohlo stát, museli se přesunout do bývalého kapucínského kláštera, kde na ně čekal interaktivní seminář s mediálními odborníky.

V příspěvku účinkují: Šárka Schmarczová, Jiří Závozda

Bratrstvo
blog.iDNES.cz: Mnichovo Hradiště - kapucínský klášter a kaple sv. Anny

Kralická bible pronikla do Senátu

Klikněte pro větší obrázek Do řady velkých výročí se letos zařadilo 400. výročí vydání Bible kralické. Neuniklo to ani některým senátorům.

V příspěvku účinkují: Petr Šilar, Markéta Pánková

NS MAS ČR: Nebojte se – (spolu)práce! Aneb když se sejdou MASky, obce, neziskovky a církve na jedné lodi…

Co si počít se sebevraždou

Klikněte pro větší obrázek Na evangelické fakultě o tom debatovali teologové s těmi, kteří pracují v první línii záchranného systému.

V příspěvku účinkují: Bohumila Baštecká, Ladislav Beneš

iForum: Meziobotová konference Sebevraždy všedního dne

V+V na návštěvě

Klikněte pro větší obrázek Tentokrát se pánové Vávra a Vacek potkají s velmi zajímavým katolickým knězem a trapistou Karlem Satoriem. A řeč bude samozřejmě o Vánocích.

V příspěvku účinkují: David Vávra, Václav Vacek, Karel Satoria

Karel Satoria
iDNES.cz: Karel Satoria byl disident a rebelantský kněz
Karmelitánské knihkupectví: Život je sacra zajímavej

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST