Přijměte pozvání B. Polívky a jeho hostů T. Kostkové, M. Markoviče a A. Valenty (2007). Režie R. Chudoba

I dnes se v Bolkovinách objeví trojice výrazných osobností, které přijali pozvání Bolka Polívky do jeho talk show. A na koho se můžete těšit tentokrát? Pozvání přijala herečka a moderátorka Tereza Kostková, slovenský moderátor, publicista, hudebný skladatel, scenárista, herec, humorista a satirik Milan Markovič a akrobatický lyžař a olympijský vítěz Aleš Valenta. A o čem bude řeč? Dozvíte se, proč Milan Markovič přijíždí všude dříve, o orientaci jedné vteřiny, o sportování všech zúčastněných, o pedagogických zkušenostech, o rodičích, o výrocích babičky Terezy Kostkové, o vztazích mezi mužem a ženou, o akrobatickém lyžování a olympijském skoku Aleše Valenty. Ozdobou pořadu jsou vtipné písničky Milana Markoviče.

Tereza Kostková je dcerou herců Carmen Mayerové a Petra Kostky, o němž bude v Bolkovinách rovněž řeč. Říká se o ní, že kdyby někdo spočítal, kolik slov řekne za minutu, tak by možná padl světový rekord. „Na Bolkovi se mi líbí především jeho osobitost. Jakmile člověk zůstává, kým je, a ne někým, kým není, tak ve chvíli všechno, co udělá a řekne, je osobité, a tím pádem i humorné. Nikoho nekopíruje. Bolek je svůj. Jeho humor má určitou hloubku a podtext. Není povrchní. Ráda se spontánně zasměji. A když se nemusím do smíchu nutit, vím, že je v pořádku,“ prozrazuje Tereza Kostková. Bolkoviny jsou hodně o improvizaci a vyprávění. „Improvizace k vyprávění a k historkám patří. Historky a vyprávění naopak patří k setkávání lidí. Je to o schopnosti domluvit se, sejít se a chtít si popovídat. Co z toho vzejde, bude hodně záležet na umění poslouchat, reagovat a odpovídat,“ říká Kostková. A co jí osobně dokáže zlepšit špatnou náladu nebo splín? „Člověk v sobě musí najít alespoň trochu humorného nadhledu. Podívat se na problém či danou věc tak, aby život mohl jít dál. Rychle ťukám na dřevo. Mám totiž štěstí, že mám nesmírně humorné rodiče. Táta dokáže vše okamžitě otočit v humor, a nikoli v ten povrchní. Tak mi ukáže, že se na problém dá dívat také jinak. Mám se potom čeho chytit a pomůžou mi běžné věci. Je to tady někde vevnitř v nás. Zvenku vám nikdo nepomůže a neudělá vás šťastným, když to nepřijde zevnitř.“ Bolkovinám Tereza Kostková přeje, aby pořad měl stále své diváky a aby je bavilo jen tak poslouchat příběhy druhých lidí a někde v duchu si k nim přidat své vlastní.

Milan Markovič je v Bolkovinách už podruhé. „Vím, že se tady scházejí lidé, kteří si mají navzájem co říct a rozumí si. Bolek si jistě nezve hosty, aby jen obsadili volné místo na židli. A nemusí jít právě o humoristu. I když, kdo to dneska je – humorista? Komik, herec, spisovatel humoristických románů nebo lidový vypravěč? Zastávám názor, že stačí, aby člověk byl dostatečně inteligentní a měl smysl pro humor a pro sebeironii. A to už je vyšší stupeň smyslu pro humor,“ zamýšlí se nad atmosférou při samotném natáčení talk show. A jak se Milanu Markovičovi zamlouvá dnešní sestava? „Jsou to lidé, které neznám. To je další rozměr, pro který s Bolkem rád spolupracuji. Líbí se mi, že má široký okruh zajímavých spolupracovníků, kamarádů a známých lidí, se kterými si má co říct. A jeho prostřednictvím mám možnost poznat je i já.“ Na co se mohou diváci při natáčení těšit? „Dost pochybuji, že by vám na toto odpověděl sám Bolek,“ směje se Markovič. Prozradil, že je mu bližší humor, který Miroslav Horníček nepřímo nazval „syndromem nerozbaleného humoru“. Zkrátka musí být i na divákovi, aby si něco domyslel, dopracoval a cítil se poctěný tím, že i on spolupracoval na jeho dotvoření. „Je to, jako byste mu dali bonbon, který si doma rozbalí a cumlá ho. Dnes bohužel dostáváte v zábavných pořadech tento bonbon už zcela vycumlaný a není co dopracovávat. Mám rád laskavý humor Zdeňka Svěráka, Marka Ebena a Ondřeje Havelky. Líbí se mi rovněž ostřejší humor Bolka Polívka a Karla Šípa, kteří na to jdou více od podlahy, ale nejsou nikdy nevkusní,“ dodává Markovič.

Akrobatický lyžař Aleš Valenta získal ve finále olympijského závodu v Salt Lake City v roce 2002 zlatou medaili. Ve druhém kole totiž skočil skok s nejvyšší obtížnosti – trojité salto s pěti vruty. Stal se prvním profesionálním akrobatem na lyžích v ČR, který skáče trojitá salta na sněhu a čtyřnásobná salta na vodě. V Bolkovinách také bude řeč o jeho skákání, technice, odvaze. „Bolek – to jsou především grimasy. Jeho komediálnost a komičnost jsou spojené nejenom s humorem, kterým dovede mluvit, ale především tím, jak vystupuje,“ říká Valenta. A protože jsou Bolkoviny především o vyprávění, jak je na tom s touto odlišnou disciplínou právě Aleš Valenta? „Myslím si, že nejsem žádný vypravěč ani bavič. Nejsem ani člověk, který dokáže bavit byť skupinu sportovců u pivka. Tady jsem byl překvapený, že když se člověk baví o nějakých tématech, je najednou schopen vytáhnout vtipné historky ze svého života a vtipně je i podat,“ prozrazuje. Prozradí nám „recept“ na zlepšení špatné nálady? „Mám špatnou náladu minimálně. A když ji mám, tak trvá krátce. Jsem člověk, který se snaží věci brát za chodu a snažím se je ovlivňovat, ještě než přijdou. A když přijdou, tak jsem na ně buď trochu připravený, a když ne, tak se snažím s nimi bojovat.“

Rozhovory převzaty z ČT+
Text Jarka Marešová

Stopáž52 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3
ŽánrZábava