54 minut

16. února

Obsah dílu

Smrt ruského opozičníka Alexeje Navalného — Příčina úmrtí Alexeje Navalného — Reakce lídrů na úmrtí Navalného — Pieta v Moskvě — Pietní místo a protest u ruské ambasády — Bezpečnostní konference v Mnichově — Boje na Ukrajině — Bezpečnostní dohoda mezi Francií a Ukrajinou — Forma protestu evropských zemědělců — Pondělní protest zkomplikuje dopravu — Změny ve slovenském trestním právu — Výměna hradního kancléře — Pohledávky klientů zkrachovalé Sberbank — Nabucco ve Státní opeře — Měnová politika při oslabování koruny — Počet firem v Česku — Incident z pražského metra — Rekordně teplý den — Opravy rozbitých silnic — Následky jízdy přes výmoly — Délka silniční sítě — Opravy silnic na jihu Čech — Vláda o ruském podniku spravujícím budovy v Česku — Nové uplatnění pro chátrající objekty — Stejnopohlavní sňatky v Řecku — Protesty v Maďarsku kvůli milosti — Likvidace drůbeže nakažené ptačí chřipkou — Pěstírna léčebného konopí — Otevírání FF UK po střelbě — Návrat seniorů do domova po požáru — Zatýkání islamistů v Turecku — Stavba silnice do Svitav — Skupiny pro děti zdravotníků v nemocnicích — Bobři táhnou do měst — Noc mladých vědců

Části dílu

00:40
Smrt ruského opozičníka Alexeje Navalného
  Hlavní tvář ruské opozice Alexej Navalnyj je po smrti. Oznámilo to vedení trestanecké kolonie na Sibiři, kam ruské úřady nejznámějšího kritika Vladimira Putina přemístily v prosinci. Příčinu úmrtí zatím Kreml neupřesnil.
  01:48
  Příčina úmrtí Alexeje Navalného
   Ruské úřady tvrdí, že Navalnyj zemřel kvůli uvolněné krevní sraženině. Skutečnou příčinu se snaží zjistit jeho rodina a spolupracovníci.
   05:21
   Reakce lídrů na úmrtí Navalného
    Na smrt ruského opozičníka reagovala během dne řada světových státníků. Washington podle americké viceprezidentky Kamaly Harrisové jeho úmrtí ověřuje.
    06:58
    Pieta v Moskvě
     Lidé v Rusku Alexeje Navalného uctívají u památníků obětí politických represí. V přímém přenosu se teď díváme do Moskvy – na místo lidé pokládají už několik hodin květiny. Podle serveru Meduza se tiché piety konají i v dalších ruských městech.
     07:25
     Pietní místo a protest u ruské ambasády
      Živý vstup redaktora Jakuba Pacnera.
      08:35
      Bezpečnostní konference v Mnichově
       Živý vstup Petra Poláka z Mnichova..
       09:53
       Boje na Ukrajině
        Mají zkušenosti z těch nejtužších bojů u Bachmutu. Teď čeká elitní vojáky ukrajinské třetí útočné brigády další těžká zkouška. Zabránit okupantům, aby ovládli Avdijivku.
        12:05
        Bezpečnostní dohoda mezi Francií a Ukrajinou
         Živý vstup zpravodaje jana Šmída.
         14:19
         Forma protestu evropských zemědělců
          Čtvrteční protest hlavních zemědělských svazů bude spíš symbolický. Farmáři plánují 22. února podobně jako v dalších zemích vyjet k hranicím, dopravu blokovat nechtějí.
          16:39
          Pondělní protest zkomplikuje dopravu
           Živý vstup Tomáše Sýkory.
           17:57
           Změny ve slovenském trestním právu
            Slovenská prezidentka napadne trestní novelu u ústavního soudu. Místo veta ale zákon podepsala - chce tak justici poskytnout víc času na posouzení. Novela mění trestní sazby i promlčecí lhůty a ruší speciální prokuraturu.
            18:54
            Výměna hradního kancléře
             Prezident Petr Pavel má nového kancléře. Po Janě Vohralíkové, která skončila z osobních důvodů, se funkce ujal manažer Milan Vašina. Neprodleně chce požádat o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Zásadní změny v úřadu neplánuje.
             20:47
             Pohledávky klientů zkrachovalé Sberbank
              Věřitelé zkrachovalé Sberbank mohou dostat peníze. Jak informoval Radiožurnál, dřívější verdikt teď potvrdil i pražský vrchní soud. Víc než patnácti tisícům bývalých klientů se má vrátit 57 miliard korun.
              21:12
              Nabucco ve Státní opeře
               Verdiho Nabucco se vrací v nové inscenaci do Státní opery. Téma boje o moc, svobodu a lásku podle režiséra zůstává aktuální. Biblický příběh o zajetí židů je taky celosvětově jednou z vůbec nejhranějších oper.
               23:35
               Měnová politika při oslabování koruny
                Pokud bude koruna dál oslabovat, centrální banka zpomalí snižování úrokové sazby. Zaznělo to na jednání bankovní rady.
                26:13
                Počet firem v Česku
                 Úspěšný začátek nového roku pro firmy V lednu jich v Česku nově vzniklo přes 2 800. Skončilo přitom jen něco přes 12 set společností. Celkem tak hospodářství posílilo o 1 600 podniků.
                 26:30
                 Incident z pražského metra
                  Policie pátrá po aktérech incidentu z pražského metra. 16. ledna vlezl neznámý muž do kolejiště ve stanici Hlavní nádraží a mířil na protější nástupiště. Shora mu v tom bránil další pasažér. Muže srazil tak, že chvíli nehybně ležel v trati.
                  26:54
                  Rekordně teplý den
                   Česko má za sebou další rekordně teplý den. Nejvíc meteorologové naměřili ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku - 17 a půl stupně. Na několik týdnů trvající nadprůměrně teplé počasí reaguje příroda.
                   29:16
                   Opravy rozbitých silnic
                    Čtyři miliardy přidá letos stát krajům na opravy silnic. Zčásti na údržbu, zčásti na investice do lepších tras. A se stejným příspěvkem počítá i v následujících letech.
                    31:42
                    Následky jízdy přes výmoly
                     Průjezd výmolem může skončit prasklou pneumatikou, zdeformovaným diskem a v krajním případě i ulomeným kolem. Způsob jízdy ani rychlost přitom na poškození auta nemají zásadní vliv.
                     32:46
                     Délka silniční sítě
                      Silniční síť v Česku měří skoro 56 tisíc kilometrů. Největší část z toho jsou komunikace 3. třídy - těch je přes 34 tisíc kilometrů.
                      33:25
                      Opravy silnic na jihu Čech
                       Na zimní období se teploty drží vysoko. Místo uklízení sněhu tak jihočeští silničáři můžou denně opravovat.
                       35:17
                       Vláda o ruském podniku spravujícím budovy v Česku
                        Na národním sankčním seznamu zůstává ruský státní podnik, který v Česku spravuje desítky budov. Nemovitosti tak zůstávají obstavené. Vláda na konci ledna zamítla námitku proti tomuto postupu.
                        35:35
                        Nové uplatnění pro chátrající objekty
                         V Česku by mohlo ubýt nevyužívaných a zanedbaných nemovitostí - takzvaných brownfieldů. Státní fond podpory investic na jejich přeměnu vyčlenilo 2 miliardy a 300 milionů korun. Peníze získalo bezmála 50 projektů napříč regiony.
                         38:04
                         Stejnopohlavní sňatky v Řecku
                          Řecko schválilo sňatky stejnopohlavních párů. Nová norma taky rozšíří rodičovská práva partnerů, nepovoluje jim ale náhradní mateřství. Na návrhu se shodli vládnoucí konzervativci i levicová opozice.
                          38:23
                          Protesty v Maďarsku kvůli milosti
                           Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana.
                           40:12
                           Likvidace drůbeže nakažené ptačí chřipkou
                            Hasiči s veterináři dokončili likvidaci velkochovu slepic v Častoticích na Třebíčku. Kvůli vysoce patogenní ptačí chřipce usmrtili asi 44 tisíc slepic, včera v nedaleké Vanči přes 11 tisíc. Obě haly patří společnosti Líheň Studenec.
                            40:30
                            Pěstírna léčebného konopí
                             V Česku přibývá pěstíren konopí pro léčebné účely. Stát uděluje licence od roku 2022 a výrobci reagují jednak na rychle rostoucí tuzemskou spotřebu a také na možnost vyvážet do sousedního Německa s tamním velkým trhem.
                             42:32
                             Otevírání FF UK po střelbě
                              Zpřístupnění další části Filozofické fakulty. Bezmála dva měsíce poté, co v budově vrah zabil 14 lidí a dalších 25 zranil, se studenti a zaměstnanci mohli na místo vrátit a navštívit první tři patra. Podle psychologů totiž může být pro některé lidi náročné do prostor vstoupit.
                              43:13
                              Návrat seniorů do domova po požáru
                               Obyvatelé domova pro seniory ve Větřní se téměř po dvou měsících vrátili zpět do svých bytů.
                               45:11
                               Zatýkání islamistů v Turecku
                                Turecké úřady zintenzivnily razie proti lidem podezřelým z vazeb na Islámský stát. V posledních dvou týdnech jich zadržely na dvě stě. Teroristická organizace se koncem ledna přihlásila k útoku na katolický kostel v Istanbulu.
                                47:22
                                Stavba silnice do Svitav
                                 Stavba kapacitní silnice z Brna do Svitav začne za dva roky. Slíbil to ministr dopravy Martin Kupka. Silničáři z Jihomoravského kraje už požádali o územní rozhodnutí, následovat budou výkupy pozemků.
                                 47:55
                                 Skupiny pro děti zdravotníků v nemocnicích
                                  Rozšiřování dětských skupin v nemocnicích - téma několika posledních setkání Sekce mladých lékařů s ministerstvem zdravotnictví. V návaznosti na prosincový protest doktorů proti přesčasům debatují o potřebných změnách systému.
                                  49:44
                                  Bobři táhnou do měst
                                   A kácejí stromy na Vltavě i na Orlici.
                                   51:47
                                   Noc mladých vědců
                                    Fyzika jako show plná překvapujících pokusů. Na českobudějovickém gymnáziu Česká začala před hodinou oblíbená Noc mladých vědců a umělců. Do školy se teď díváme živě.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž49 minut
                                    Další díl
                                    17. února

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž55 minut

                                    19. dubna

                                    Headlines — Jednání o reformě penzí — ANO zrušilo jednání s koalicí a prezidentem — Cíle důchodové reformy — Populační vývoj a důchodový systém — Útoky v Íránu — Sankce na izralské osadníky — Přiznání k dani elektronicky — Obvinění v kauze brněnských bytů — Speed Marathon 2024 — Měření rychlosti na silnicích — Boje na Ukrajině — Jednání EU s Británií — Oslavy šéfa brněnské filharmonie — Iniciativa Poslední adresa připomíná hrdiny minulé doby — Volby do Evropského parlamentu — Maďarská strana Fidesz zahájila kampaň — Kázeňské řízení s ředitelem Policie v Hradci Králové — Andrej Babiš se rozvádí — Stavba metra D — Vítězové cen Magnesia litera — Nejprodávanější knihy — Nový díl románu Šikmý kostel — Jednání sněmovny — Rychlodráha na letiště — Leyenová ve Finsku — Posilování obrany pobaltský zemí — Podezřelí z útoku na Leonida Volkova — Čištění Labe — Vysoké ceny moderních léků — Oběti záplav v Dubaji — Volby v Indii — Dárci kostní dřeně — Záchrana hnízd Čejky chocholaté

                                    19. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž55 minut

                                    19. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    19. 4. 2024 na ČT24
                                    Stopáž56 minut

                                    18. dubna

                                    Akutní péče v ČR — Snížení poštu akutních lůžek — Průměrná délka hospitalizace — Dostupnost zdravotní péče — Výsledky summitu EU — Situace na Blízkém východě — Zdražování pohonných hmot — Migrační politika EU — Kritika migračního zákona v Británii — Protesty v Gruzii — Herec Hofmann dabuje sám sebe — Novinky v Portálu občana — Následky povodní v Dubaji — Úspory díky fotovoltaice a tepelným čerpadlům — Tendr na automatizované soupravy metra — Zastávky na znamení v Praze — Po teplém počasí přišlo ochlazení — Výhled na další dny — Vliv prudkých změn počasí na zdraví — Žatec je historickým městem roku — Policejní cvičení před hokejovým šampionátem — Koncert v Teplicích — Hlasování o pomoci Ukrajině a Izraeli v USA — Slovenská veřejnost přispívá na nákup munice pro Ukrajinu — Zadržení Rusů podezřelých ze sabotáže — Problémy společnosti Kovosvit — Zákon o lobbingu — Zájem o startovací byty v Pardubicích — Trest za týrání zvířat na jatkách v Hraběticích — Vítězný snímek World Press Photo — Připomínka českých vězňů z Buchenwaldu — Zborcení fasády historické burzy v Kodani — Oprava silnice u Bečova nad Teplou — Vyhlášení cen Magnesia Litera

                                    18. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž56 minut

                                    18. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    18. 4. 2024 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    17. dubna

                                    Dodávky zbraní Ukrajině — Česká iniciativa ke koupi munice — Dělostřelecká munice pro Ukrajinu — Mimořádný summit EU — Senát o sňatcích homosexuálních párů — Partnerství pro stejnopohlavní páry — Problémy společnosti Kovosvit — Příplatky pro policisty — Ceny výrobců — Uložiště jaderného odpadu — Filmová turistika — Prezident ve Zlínském kraji — Záplavy v Dubaji — Účastníci StarDance — Nové varhany pro katedrálu sv. Víta — Omluva Zemana Šarapatkovi — Pěstování jahod — Obezita v Česku — Jednání sněmovny — Zájem o pomoc lidem bez domova — Ruské ztráty ve válce na Ukrajině — Emigrace lidí z Ruska — Hašení požáru burzy v Kodani — Lanovka na Ještěd — Trest za vraždu — Více praxe pro studenty učitelství — Prodej Hanáckých kasáren — Praha 6 hledá náhradu za sochu maršála Koněva — Nárok na opakování přijímacích zkoušek — Rekvalifikace ukrajinských uprchlíků — Vzpomínka na Petra Hapku

                                    17. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    17. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    17. 4. 2024 na ČT24
                                    Stopáž55 minut

                                    16. dubna

                                    Schůzka premiéra Fialy s Bidenem — Vojenská pomoc Ukrajině a Izraeli — Setkání s krajany a návštěva utkání NHL — Jednání poslanecké sněmovny — Ceny řezaných květin — Provoz Liberty Ostrava — Kniha připomíná dílo a život Vladimíra Boudníka — Izraelská odveta za útok Íránu — Slovenský premiér odmítl evropský migrační pakt — Vyšetřování útoku v Sydney — Soud s psychiatrem Cimickým — Podpora biodiverzity v české krajině — Autobusy v Praze by od léta mohly zastavovat pouze na znamení — Do hor se vrátila zima — Změny v zákoníku práce — Vývoj nezaměstnanosti — Návrat do práce po rodičovské dovolené — Jednání o zdanění tichého vína — Přijímací zkoušky na gymnázia — Konference konzervativců a nacionalistů v Bruselu — Vztahy Číny a Německa — Prezident ve Zlínském kraji — Návštěva prezidenta Pavla ve Zlínském kraji — Podvodné vstupenky na MS v hokeji — Požár burzy v Kodani — Nedostatek kapitánů pro přívozy — Spory o nová kasína v Chrášťaněch u Prahy — Rozpad liberecké koalice — Začala rybářská sezona

                                    16. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž55 minut

                                    16. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    16. 4. 2024 na ČT24
                                    Stopáž55 minut

                                    15. dubna

                                    Premiéra Fialu čeká jednání v Bílém domě — Ekonomická spolupráce USA a ČR — Schůzka Bidena s Fialou — Dar pro prezidenta Bidena — Odbory chystají protesty proti vládě — Rozdíly v příjmech mezi ženami a muži — Rezignace libereckého náměstka — Inscenace Štíři z února — Následky íránského útoku na Izrael — Dopady útoku — Tenisový svaz má vrátit dotace — Přípravy nového ročníku StarDance — Šíření černého kašle — Výhrady Evropské komise ke krokům slovenské vlády — Péče o lidi s poruchou autistického spektra — Plán na stavbu kasina v Chráštanech — Občané chtějí referendum o kasinu — Hazard v Česku — Soud s americkým exprezidentem Trumpem — Stížnosti na dristribuci léků — Výuka autoškoly ve virtuální realitě — Oprava historické kašny v Táboře — Vloupání do domů — Lužní lesy pod ochranou CHKO — Rvačka v gruzínském parlamentu — Pět let od požáru katedrály Notre-Dame — Koncert Collegia 1704

                                    15. 4. 2024 na ČT1
                                    Stopáž55 minut

                                    15. dubna

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    15. 4. 2024 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám