49 minut

10. prosinec 2023

Obsah dílu

Změny ve výchovném — Další návrhy v důchodové reformě — Průměrný důchod a výchovné — Boje v Chán Júnisu — Izraelský Radžar v izolaci — Nobelova cena za mír — Krádeže v přelidněných obchodech — Volební model — Nápor na estonských hranicích — Soukromé rozloučení s Karlem Schwarzenbergem — Kniha Husité na Žižkově historika Petra Čorneje — Program posledního jednání Sněmovny — Řidičky a řidiči ve věku nad 80 let — Sounáležitost s potřebnými — Pád stromu zranil tři lidi v sanitce — Proměna kriminality za tři desetiletí — Komplikace kvůli tajícímu sněhu — Odtávání sněhu na silnicích — Předpověď počasí — Silvestrovské pobyty na horách — Vývoj inflace v Česku — Dotace na auta s alternativním pohonem — Antisemitské nálady na amerických univerzitách — Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku — Požár domu ve Staré Boleslavi — Dopravní spojení projektem Čtyřmezí — Setkání pachatelů a obětí trestných činů — Světový den památky zesnulých dětí — Skauti přivezli Betlémské světlo

Části dílu

00:40
Změny ve výchovném
  Takzvané výchovné - tedy pětistovka k důchodu navíc za každé dítě - ještě neplatí ani rok. Přesto vládní strany plánují systém změnit.
  01:25
  Další návrhy v důchodové reformě
   Zároveň chce koalice formou fiktivního vyměřovacího základu přilepšit i lidem, kteří třeba za aktivního života pečovali o své nemohoucí blízké a mívají kvůli tomu nízké penze.
   04:12
   Průměrný důchod a výchovné
    Před zavedením výchovného - tedy před rokem – byl rozdíl mezi důchody mužů a žen přes tři tisíce dvě stě korun.
    05:10
    Boje v Chán Júnisu
     Živý vstup zpravodaje Davida Borka.
     07:18
     Izraelský Radžar v izolaci
      Před rokem to byl turistický hit. Po 20 letech se pohraniční vesnice Radžar otevřela pro veřejnost. Zóna nikoho přímo na hranici mezi Izraelem a Libanonem. Hory, potoky a taky plot a jednotky OSN. Žijí tu Arabové, vyznávající alávitský islám. Jsou ale loajální vůči Izraeli.
      09:49
      Nobelova cena za mír
       Nobelovu cenu za mír pro vězněnou Íránku Narges Mohammadíovou převzaly v Oslu její děti. Dostala ji za nenásilný boj proti útlaku žen v Íránu a za prosazování lidských práv. Ve svém projevu – propašovaném z vězení – laureátka odsoudila tyranskou vládu v Teheránu.
       10:15
       Krádeže v přelidněných obchodech
        Plná nákupní centra i parkoviště před nimi. Právě takto na mnoha místech v Česku vypadala druhá adventní neděle. Obchodníci mají tržby vyšší až o desítky procent.
        12:03
        Volební model
         Pokud by se na konci listopadu konaly volby do Sněmovny, vyhrálo by podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi hnutí ANO. Hlas by mu dalo 34 a půl procenta respondentů.
         12:51
         Nápor na estonských hranicích
          Rozhodnutí Finska uzavřít kvůli nelegální migrantům z Afriky hranice s Ruskem zkomplikovalo situaci v Estonsku. Tamní přechody zaznamenali o čtvrtinu vyšší provoz a taky nápor uprchlíků.
          15:32
          Soukromé rozloučení s Karlem Schwarzenbergem
           Závěr posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem - jeho ostatky dnes při neveřejné ceremonii uložili blízcí do rodinné hrobky v zámeckém parku u Orlíku nad Vltavou.
           16:05
           Kniha Husité na Žižkově historika Petra Čorneje
            Jak se v historii jedné části Prahy odráží vnímání husitství, zkoumá historik Petr Čornej. V nové knize s názvem Husité na Žižkově popisuje proměny čtvrti i to, jak odkaz bitvy na Vítkově využívali lidé za první republiky i za komunistického režimu.
            18:54
            Program posledního jednání Sněmovny
             Příští týden se znovu sejdou poslanci, na posledním řádném jednání v tomto roce. Zasedat nejspíš budou jen v úterý a ve středu. Opozice zároveň plánuje navrhnout debatu o aktuálních tématech - třeba cenách energií nebo potravin.
             20:57
             Řidičky a řidiči ve věku nad 80 let
              V Česku podle statistik přibývá starších řidiček a řidičů. Ve věku nad 80 let jich má oprávnění zhruba 135 tisíc. Za posledních pět let se jejich počet zvýšil o 41 procent. Na povinné zdravotní prohlídky musí šoféři, když je jim 65 a 68 let.
              21:21
              Sounáležitost s potřebnými
               V předvánočním čase jsou lidé nejvíc štědří. Podle Fóra dárců podporují hlavně zavedené charitativní sbírky. Loni na veřejně prospěšné účely darovali přes 15 miliard.
               23:41
               Pád stromu zranil tři lidi v sanitce
                Padající strom zranil tři lidi v sanitce – do jedoucího vozu narazil v Třinci zhruba dvě hodiny po půlnoci. Dva muži utrpěli poranění hlavy, žena hrudníku. Všichni tři byli při vědomí, záchranáři je odvezli do nemocnice.
                24:02
                Proměna kriminality za tři desetiletí
                 Před třiceti lety Česko poprvé uzákonilo pravidla pro vazbu. Na rozsudek tehdy čekalo za mřížemi osm tisíc lidí - polovina všech vězněných. Dnes je ve vazbě pětkrát méně lidí než tehdy.
                 26:08
                 Komplikace kvůli tajícímu sněhu
                  Zimní počasí mizí - přichází obleva. Nad nulu vystoupaly přes den teploty na většině území Česka. Meteorologové kvůli tomu varují před pády ledu s něhu ze střech.
                  27:59
                  Odtávání sněhu na silnicích
                   Silničáři varují před riziky, které řidičům na silnicích v příštích dnech hrozí. Vznikají třeba na místech, které nemůžou auta údržby solit nebo na ně bude odtávat sníh. Právě takové úseky projížděli silničáři v podhůří Šumavy.
                   29:24
                   Předpověď počasí
                    Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické.
                    31:11
                    Silvestrovské pobyty na horách
                     Horská střediska se během dvou posledních týdnů rychle plní. Ještě na začátku listopadu byla na silvestrovské termíny volná asi třetina pokojů. Teď už je volný jen zhruba každý desátý.
                     33:17
                     Vývoj inflace v Česku
                      Zítřek ukáže, nakolik během podzimu zvolnila inflace.Analytici očekávají, že se v listopadu dostala k sedmi procentům. Pomáhají levnější pohonné hmoty a nejspíš i nižší ceny potravin.
                      33:39
                      Dotace na auta s alternativním pohonem
                       Větší zájem o elektromobily i auta na vodík si prodejci i výrobci slibují od nových dotací. Od příštího roku stát podpoří firmy při jejich nákupu.
                       36:06
                       Antisemitské nálady na amerických univerzitách
                        Ředitelka Pensylvánské státní univerzity Liz Magillová rezignovala na svou funkci. Ostrá kritika se na ní snesla po slyšení v americkém Kongresu, kdy jednoznačně neodsoudila antisemitské chování části studentů.
                        36:27
                        Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku
                         Evropská unie už téměř rok cvičí ukrajinské vojáky. Jedna z misí probíhá na západě Polska, prošlo jí několik tisíc Ukrajinců.
                         39:23
                         Požár domu ve Staré Boleslavi
                          Škodu odhadem za pět milionů korun způsobil požár rodinného domu ve Staré Boleslavi. Plameny se začaly šířit kolem půl sedmé, vzplála i střecha, která se následně propadla.
                          39:45
                          Dopravní spojení projektem Čtyřmezí
                           Nové linky autobusů i vlaků nebo jediná jízdenka pro víc krajů. Projekt Čtyřmezí připravovaly Středočeský, Ústecký, Karlovarský a Plzeňský kraj rok. Funguje ode dneška. Má zlepšit dostupnost veřejné dopravy v odlehlých částech regionů.
                           42:13
                           Setkání pachatelů a obětí trestných činů
                            Skauti přivezli Betlémské světloVe třech věznicích končí osmitýdenní projekt s názvem Building Bridges. Potkávají se v něm oběti a pachatelé trestných činů. Cílem je vyslechnout si motivaci zločinců i pocity poškozených. Mnozí z nich takové setkání považují za zlom v jejich životech.
                            44:35
                            Světový den památky zesnulých dětí
                             Druhá prosincová neděle je Světovým dnem památky zesnulých dětí. Lidé tradičně napříč celým světem rozsvěcují svíčky.
                             45:11
                             Skauti přivezli Betlémské světlo
                              Letošní Betlémské světlo už je v Česku. Skauti jej přivezli do Brna. Dnes ráno jej předali i do brněnské katedrály svatých Petra a Pavla, kde mu požehnal emeritní biskup Vojtěch Cikrle.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž55 minut
                              Další díl
                              11. prosinec 2023

                              Přehled dílů

                              Stopáž55 minut

                              29. únor

                              Headlines — Jednání vlády o rozpočtu — Peníze do školství — Hospodaření Česka — Putinova jaderná hrozba — Zvýhodněné půjčky na opravy starších domů — Soud v kauze psychiatra Cimického — Nové protesty zemědělců — Nespokojení zemědělci — Prodej dálničních známek — Vyšetřování události v Pásmu Gazy — Peníze z EU pro Polsko — Festival krátkých filmů Pragueshorts — Kauza zneužívání dotací v tenisu — Interpelace na členy vlády — Slovenský ústavní soud o změnách v justici — Opravy nevyužívaných nádražních budov — Průměrné ceny pohonných hmot — Předpověď počasí — Náklady na bydlení v Česku — Vývoj výdajů na bydlení — Průzkum v domácnostech o živnotní úrovni — Jak lidé vyžijí z výdělku — Vedení Národní protidrogové centrály — Požár ve Vejprtech — Dohoda o letech z Prahy do Tokya — Vyloučení Trumpa z primárek v Illionois — Nový pavilon v pardubické nemocnici — Ořez stromů u elektrického vedení — Pokuta pro České dráhy — Prezident Pavel v Lucembursku — V4 na parlamentní úrovni — Léčba vzácných onemocnění — Požár na Bulovce — Kosmonaut z Čech s Adamem Sandlerem — Motosalon v Brně

                              29. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž55 minut

                              29. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              29. 2. 2024 na ČT24
                              Stopáž55 minut

                              28. únor

                              Svazky párů stejného pohlaví — Diskuze o návrzích ve sněmovně — Průzkum o sňatcích párů stejného pohlaví — Navalného manželka ve Štrasburku — Apel evropských parlamentů na Kongres — Zlevňování u průmyslových výrobců — Inflační očekávání frem — Debata o důchodové reformě — Osud hutí Liberty Ostrava — Obecní volby v Izraeli — Primárky v Michiganu — Český lev pro kameramana Vladimíra Smutného — Zdanění tichého vína — Produkce větrných elektráren v Česku — Policejní dohled nad derby — Dřívější návrat ptáctva z teplých krajin — Zdravotní komplikace kvůli nadužívání léků — Čekání na operace — Zkrácení čekacích lhůt na výměnu kloubů — Sněmovna o migračním paktu — Zdravotní problémy papeže Františka — Požáry v Texasu — Likvidace slepic ve Vanči — Zátah na černé pasažéry — Slovenská novela trestního zákona — Emise metanu u hospodářských zvířat — Požár policejního auta — Český export do zahraničí — Český sládek na Ukrajině — Likvidace automatů — Premiéra snímku Duna: Část druhá

                              28. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž55 minut

                              28. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              28. 2. 2024 na ČT24
                              Stopáž55 minut

                              27. únor

                              Zapojení vojáků na Ukrajině — Prověrka vztahů zemí V4 — Nasazení vojáků cizích zemí na Ukrajině — Pomoc Ukrajině z EU — Koalice pro dodávky munice na Ukrajinu — Neshody V4 kvůli Ukrajině — Jednání šéfů koaličních stran — Plán na příměří v Gaze — Krátkodobé fixace cen energií — Schválený prodej firmy Jan Becher — Obvinění za zneužití sportovních dotací — Útok Hútíů v Rudém moři — Premiéra snímku o vraždícím páru — Odsouzení Olega Orlova — Těžba uhlí v r. 2023 — Kontroly zákazu předjíždění pro kamiony — Pátrání po podezřelém z loupežných přepadení v Kladně — Krojovaný den ve sněmovně — Ceny potravin v obchodech — Ceny podle ČSÚ — Zdražení piva v restauracích — Sněmovna o hromadných žalobách — Nový Zéland ruší zákaz tabáku — Ptačí chřipka v geneticky cenném chovu — První rozsudky v kauze pašování drog — Vyplácení věřitelů zkrachovalé Sberbank — Oprava sněhem poničených voliér — Požár haly na Bruntálsku — Testování na HPV u praktického lékaře — Spoření na penzi — Bankovky s britským králem — Nezájem o nákladní auta na elektřinu — Pozůstalost po Josefu Škvoreckém

                              27. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              27. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              27. 2. 2024 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              26. únor

                              Jak podpořit výkon ekonomiky — Tripartita o zaměstnanosti a penzích — Opatření podle Národní ekonomické rady vlády — Summit o efektivnější pomoci Ukrajině v Paříži — Stažení ukrajinských vojáků z Lastočkyně — Změna cen dálničních známek — Tři Češi zemřeli v Kyrgyzstánu pod lavinou — Protesty evropských zemědělců — Protest zemědělců proti unijní politice — Výměna průkazů pojištěnců VZP — Stavba mostu přes Bečvu — Vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream — Klec bláznů ve Švandově divadle — Proces se soudcem Ivanem Elischerem — Odkládané investice českých zbrojařů — NKÚ: Chemické vojsko bez potřebného vybavení — Ocenění za pomoc napadenému chlapci — Rekordně teplý únor — Trend nižší spotřeby plynu — Spotřeba zemního plynu — Volná cesta Švédska do NATO — Rezignace palestinské vlády — Případy černého kašle v Česku — HHC na seznamu zakázaných látek — Další odložený nástup zaměstnanců hutí Liberty Ostrava — Kauza nemocničních zakázek — Japonský modul na Měsíci — Létající úředníci — Neplatné referendum v Jáchymově — Teplý únor a klíšťata — Austrálie a kybernetické hrozby — Rostoucí zájem o leteckou přepravu zboží — Jihočeské ocenění zrestaurovaných varhan

                              26. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              26. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              26. 2. 2024 na ČT24
                              Stopáž51 minut

                              25. únor

                              Deficit důchodového účtu — Udržitelnost důchodového systému — Hospodaření důchodového systému — Za Ukrajinu padlo 31 tisíc vojáků — Boje na Ukrajině — Práva pro stejnopohlavní páry — Vyjednávání o situaci v Gaze — Připomínka studentského pochodu v roce 1948 — Hra Ještě chvilku v Národním divadle — Zkušenosti s investováním — Trojnásobná vražda v Hořovicích — Kočka divoká na Křivoklátsku — Konec využívání CD disků u soudů — Zásahy horské služby — Robotické operace — Zálohy na energie — Spotřeba energií — Dispečink energetické sítě — Trump vyhrál republikánské primárky v J. Karolíně — Srážka vlaku s autem — Špatný stav cyklostezek po zimě — Návrat ukradené sochy — Ostravská galerie Plato v architektonické soutěži — Negativní dopady brexitu — Lukašenko chce zůstat vůdcem Běloruska — Lyžařské areály ukončují sezonu — Oceněné snímky na Berlinale — 70 let pravidelného vysílání ČST

                              25. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž51 minut

                              25. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              25. 2. 2024 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám