50 minut

6. srpna 2023

Obsah dílu

Headlines — Senát o důchodech — Debaty o úpravě penzí — Hospodaření systému důchodového pojištění — Katastrofální záplavy ve Slovinsku — Lijáky a zvedání hladin toků — Nedostatek pracovních sil v Česku — Prezidentova návštěva justičních paláců — Válka na Ukrajině — Závěry summitu o Ukrajině — Exprezident Klaus bez pokuty za projev bez roušky — Zájem o bydlení v nájmu — Světové dny mládeže v Lisabonu — Festival v zaniklé obci Köngismühle — Úspory v Senátu a ve sněmovně — Vývoj inflace — Požár bývalého mlýna v Tuchoměřicích — Návštěvnost českých památek — Nedostatek některých léků — Proč léky chybějí — E-recepty použitelné i v Polsku a Chorvatsku — Vybavení lékarničky na dovolenou — Majetek ruských zločinců v Česku — 78 let od svržení atomové bomby na Hirošimu — Samoobslužné bary cílem turistů i zlodějů — Pietní akt na zničeném hřbitově — 30 let od provalení rumové aféry — Tištěné mapy a autoatlasy — Podezření ze znásilnění na festivalu Let it Roll — Záchrana korálů v přehřátém oceánu

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:39
  Senát o důchodech
   Změny v důchodech míří k finálnímu hlasování - senátoři o nich rozhodnou tři a dvacátého srpna. Podle předsedy horní komory může být diskuze delší, obstrukce ale nečeká.
   01:26
   Debaty o úpravě penzí
    Ještě před tím budou o úpravách diskutovat jednotlivé senátní kluby a sociální výbor. Ten se sejde den před samotným hlasováním. Hnutí ANO kvůli změnám zvažuje podání ústavní stížnosti.
    04:41
    Hospodaření systému důchodového pojištění
     Jak vláda vysvětluje zmíněná omezení? Důchodový účet se propadá. Před prázdninami přesáhl deficit 40 miliard. Bezmála třem milionům penzistů vyplatil stát 345 a půl miliardy korun.
     05:37
     Katastrofální záplavy ve Slovinsku
      Slovinsko hlásí další zaplavené vesnice - premiér mluví o nejhorší přírodní katastrofě v dějinách. V zemi hustě prší už třetí den a déšť nemá ustoupit ani v příštích hodinách.
      08:15
      Lijáky a zvedání hladin toků
       Taky v Česku víkendové deště naplnily řeky – na několika místech dosáhly prvního stupně povodňové aktivity. Voda ale zůstala v korytech. Hasiči zasahovali převážně u popadaných stromů. Vydatně pršet bude podle meteorologů až do zítřejšího rána.
       10:46
       Nedostatek pracovních sil v Česku
        Nedostatek pracovních sil podle Hospodářské komory ohrožuje celou českou ekonomiku. Z analýzy vyplývá, že firmy postrádají 300 tisíc zaměstnanců a stát tím letos přijde na daních o 150 miliard korun.
        11:07
        Prezidentova návštěva justičních paláců
         Živý vstup redaktorky Heleny Ondřejové.
         12:36
         Válka na Ukrajině
          Ukrajinci podle Moskvou dosazené správy zasáhli Čonharský most spojující Krym s okupovanou částí Chersonské oblasti. Ostřelování ho poškodilo už v červnu. Rusové v noci provedli další rozsáhlý vzdušný úder na několik ukrajinských regionů. V Kupjansku v Charkovské oblasti agresor zasáhl transfuzní centrum.
          13:16
          Závěry summitu o Ukrajině
           Jednání o ruské invazi na Ukrajině. Účastníci setkání v saúdskoarabské Džiddě se podle západních diplomatů shodli, že respekt územní celistvosti a suverenity Ukrajiny musí být jádrem jakékoli mírové dohody.
           15:33
           Exprezident Klaus bez pokuty za projev bez roušky
            Exprezident Václav Klaus nedostane pokutu za projev bez roušky v době covidových restrikcí. Nejvyšší správní soud zrušení sankce potvrdil, když zamítl kasační stížnost ministerstva zdravotnictví. Původně bývalé hlavě státu úřady vyměřily 8 tisíc korun za vystoupení před pražským Obecním domem.
            16:05
            Zájem o bydlení v nájmu
             S obtížně dostupným vlastním bydlením dál roste zájem o pronájmy. Podle realitních serverů momentálně připadá na jeden podaný inzerát 28 uchazečů. I proto nájemné zdražuje. Nejvíc ve městech, kde sídlí univerzity.
             18:06
             Světové dny mládeže v Lisabonu
              Na půldruhého milionu lidí přišlo na závěrečnou mši Světových dní mládeže v Lisabonu. Celebroval ji papež František. V kázání vyjádřil lítost nad válkami a konflikty, které se vedou ve světě. O bolesti mluvil i v souvislosti s Ukrajinou, která podle něj velmi trpí.
              18:48
              Festival v zaniklé obci Köngismühle
               V zaniklé obci Königsmühle v Krušných horách, ze které byli po válce odsunuti sudetští Němci, se o víkendu konal už podvanácté festival. Pořádají ho dobrovolníci ze spolku DoKrajin spolu se saskou stranou. Cílem je mimo jiné i připomenout historii místa.
               21:43
               Úspory v Senátu a ve sněmovně
                Snižování odměn i propouštění. Obě komory parlamentu musí šetřit stejně jako jiné státní instituce. V úsporném balíčku ministr financí navrhl, aby úřady srazily výdaje na provoz o 5 procent a na platy minimálně o 2 procenta.
                24:36
                Vývoj inflace
                 Příští týden ukáže, nakolik o prázdninách zvolnila inflace. Analytici očekávají, že se v červenci dostala pod 9 procent. Pomáhá to, že domácnosti míň utrácejí. Rychlejšímu poklesu naopak brání vysoké ceny potravin.
                 24:53
                 Požár bývalého mlýna v Tuchoměřicích
                  Nejmíň 20.ti milionová škoda po nočním požáru v Tuchoměřicích u Prahy. Hořel tam bývalý mlýn. Na místě zasahovalo přes 70 hasičů, vyhlásili třetí poplachový stupeň. Nad ránem dostali oheň pod kontrolu.
                  25:16
                  Návštěvnost českých památek
                   S ochlazením uprostřed prázdnin stoupl zájem turistů o české památky. Letošní sezona je přitom lepší, než loňská. Jen jihočeské hrady a zámky už navštívilo půl milionu lidí. A deštivé počasí neodradilo turisty ani o tomto víkendu. Vyrazili například na zámky Hluboká a Kratochvíle.
                   27:30
                   Nedostatek některých léků
                    V lékárnách dál chybí některé léky. Nedostatková jsou antibiotika s penicilínem, sirupy proti horečce nebo endiaron. Ten by se podle lékového ústavu měl objevit až koncem ledna.
                    30:24
                    Proč léky chybějí
                     Výpadky léků jsou v posledním roce stále častější a týkají se celé Evropy. Navíc se nedají předvídat. A nemusí za nimi být vždycky jen zvýšená poptávka. Stačí, aby třeba na druhém konci světa nastal nedostatek nějaké látky nebo materiálu.
                     31:46
                     E-recepty použitelné i v Polsku a Chorvatsku
                      Léky na předpis by si Češi měli mít možnost koupit i v Chorvatsku nebo v Polsku. Některé lékárny se tam podle SÚKLu zapojily do projektu, který umožňuje akceptovat české e-recepty. Možnosti už využily desítky lidí, kteří tam tráví dovolenou. Ne vždycky ale uspějí.
                      33:48
                      Vybavení lékarničky na dovolenou
                       Léky proti bolesti, teplotě, nevolnostem nebo alergiím. Zvýšená poptávka v létě souvisí mimo jiné s dovolenými. Lékárníci teď lidem radí s alternativami za chybějící medikamenty, i s tím, co přesně si na cesty vzít.
                       35:33
                       Majetek ruských zločinců v Česku
                        Česko se díky vlastnímu sankčnímu zákonu podle policie zaměří i na ruské podnikatele, kteří mají vazby na organizovaný zločin. V minulosti v tuzemsku investovali stovky milionů korun.
                        37:56
                        78 let od svržení atomové bomby na Hirošimu
                         Japonci si připomněli 78 let od svržení atomové bomby na Hirošimu. Výbuch a následná radiace zabily na 140 tisíc lidí. O dva dny později americký letoun shodil pumu na Nagasaki.
                         38:24
                         Samoobslužné bary cílem turistů i zlodějů
                          Možnost občerstvit se uprostřed louky, lesa nebo na jiném odlehlém místě. Obliba takzvaných samoobslužných barů u turistů roste. Jsou ale i snadným terčem pro zloděje.
                          40:09
                          Pietní akt na zničeném hřbitově
                           Pietní shromáždění na památku německých starousedlíků uspořádaly na hřbitově v Heřmánkovicích na Broumovsku občanské aktivistky. Na 50 hrobů sudetských Němců odtud v minulých dnech nechala odstranit bagrem starostka Jana Králová.
                           40:53
                           30 let od provalení rumové aféry
                            Vystoupení anonymního svědka odstartovalo před třiceti lety jednu z nejdelších soudních kauz. Takzvanou rumovou aféru justice řešila víc než deset let. Funkce kvůli ní opustili vysoce postavení policisté i lidé z inspekce.
                            43:23
                            Tištěné mapy a autoatlasy
                             Každým rokem nakladatelé vydávají méně map a autoatlasů. Kromě nich aplikace v chytrých telefonech snižují i prodeje elektronických navigací.
                             45:44
                             Podezření ze znásilnění na festivalu Let it Roll
                              Kriminalisté prověřují možné znásilnění na hudebním festivalu v Milovicích. Třicetiletou ženu, která konzumovala alkohol, měl pachatel napadnout v pátek mezi půl jednou a čtvrtou ranní. Zraněná skončila v nemocnici. Policie dává dohromady časovou osu případu plného nejasností.
                              46:02
                              Záchrana korálů v přehřátém oceánu
                               Spojené státy už několik týdnů trápí mimořádně vysoké teploty. Vlna veder ohřívá taky oceán a dopadá na tamní ekosystém. V ohrožení jsou i korálové útesy u pobřeží Floridy. Mořští biologové se je snaží různými způsoby zachránit pro další generace.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž54 minut
                               Další díl
                               7. srpna 2023

                               Přehled dílů

                               Stopáž49 minut

                               22. června

                               Headlines — Spor o výpověď bez udání důvodu — Vládní pře o výpovědi — Změny v zákoníku práce — Silné bouřky s krupobitím — Škody po bouřkách — Jeskyně zavřené po deštích — Ruský útok na Charkov — Adopce osiřelých ukrajinských dětí — Nový ukrajinský velvyslanec v Česku — Ceny paliv na čerpacích stanicích — Připomínka výsadku Silver A — Ruský vliv na Severním Kypru — Červený kříž v Gaze — Koncert pro Vltavskou filharmonii — Ochrana lesů před požáry — Splácíte v současnosti dluhy? — Požár haly na Zlínsku — Mýval jako škodná — Bezpečnost na silnicích během prádznin — Opravy silnic a nehody — Dodržování zákazu předjíždění pro kamiony — Noční kontroly kamionů — Záplavy ve Švýcarsku — Nárust populace v Jeruzalémě — Rušení spojů z Českých Budějovic — Značení plynového potrubí — Farage o Ukrajině — Snížení administrativní zátěže — Otevřené nebe pro hendikepované — Akce letošního Archeologického léta

                               22. 6. 2024 na ČT1
                               Stopáž49 minut

                               22. června

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               22. 6. 2024 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               21. června

                               Korespondenční volba schválena sněmovnou — Hlasování o korespondenční volbě — Návrh korespondenční volby — Změny ve sněmovně po eurovolbách — Silná bouřka a krupobití na jihu Čech — Změny ve struktuře slovenských médií — Rusko vs. Jižní Korea — Půl roku od střelby na fakultě — Památník obětem střelby — Policejní zásah na FF UK — ANO opouští frakce Renew a ALDE v EP — Letní úspory za energie — Československé perutě v RAF — Blackout v Chorvatsku — Vivat Messi na festivalu Tanec Praha — Nový vývoj v kauze Dozimetr — Budova pro úředníky za 3,5 mld. — Druhé kolo přijímacího řízení na střední školy — Zadržení Čecha v Chorvatsku po úmrtí chlapce při explozi — Dostavba D3 u Tábora — Nebezpečné bouřky v Česku — Přípravy letišť před bouřkou — Supercely v Česku — Přečkání bouřky v kempu — Úroda poničená počasím — Hutě Liberty Ostrava v úpadku — 75 let od vraždy generála Píky — Britská předvolební debata — Provokační akce StB Neptun — Záchrana turistky s pomocí kladkostroje — Kurzy pro personál psychiatrických klinik — Přípravy na olympijské hry v Paříži — Soud o usmrcení myslivce — Setkání ukrajinské rodiny — Divadelní festival Regiony v Hradci Králové

                               21. 6. 2024 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               21. června

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               21. 6. 2024 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               20. června

                               Vyšetřování střelby na FF UK — Informace o vyšetření útoku — Časová osa tregédie — Nejasnosti kolem případu — Bezpečnostní výbor o střelbě na FF UK — Vysoké školy po útoku — Nadační fond Univerzity Karlovy — Válka na Ukrajině — Nedostatek vody na Ukrajině — Rekonstrukce v Brně — Změny v RTVS — Zrekonstruovaný obchodní dům Máj — Problém s dodávkami léků — Devítileté dítě z Česka zemřelo při explozi auta u chorvatského města Obrovac — Průměrné ceny pohonných hmot — Škody po silných bouřkách — Začíná astronomické léto — Česká cesta do vesmíru — Cíl cesty — Vědecké experimenty — Cíle projektu — Aleš Svoboda — Jediný Čech ve vesmíru — Debaty o školních obědech — Prezident v Ústeckém kraji — Sankce proti Rusku — Ilegální migrace v Německu — Hoření heřmanické haldy — Miliardová investice firmy Onsemi — Zemřel Donald Sutherland — Dietrichsteinská hrobka — Znásilnění židovské dívky — Cesta ruského prezidenta po Asii — Sázky na volby — Chlém, který chrání před astmatem — Ocenění pro mladé uprchlíky — Metronome festival

                               20. 6. 2024 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               20. června

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               20. 6. 2024 na ČT24
                               Stopáž55 minut

                               19. června

                               Plán na obří investici — Výroba čipů v Česku — Změny v místě obří investice — Investiční projekty v ČR — Zájem o investice v Česku — Strategické partnerství Ruska a Severní Korey — Oběti pouti do Mekky — Miliardy na odklon tepláren od uhlí — Sociální výbor sněmovny o penzích — Útok nožem na pražské čerpací stanici — Imunita nové europoslankyně Nagyové — Migrace z Běloruska do Polska — Hútijové potopili loď — Osobnosti letošních filmových Varů — Noví ústavní soudci — Pamětní kámen před FF UK — Dovolání Dominika Feriho — Bezpečnost u vody — Úhrady pojišťoven lékařům — Výdaje na zdravotnictví — Léčba rakoviny prostaty — Spor v koalici o platy ve veřejn sféře — Podmíněný trest pro Romana Berbra — Důvěra obyvatel vůči ústavním institucím — Prezident v Ústeckém kraji — Posprejovaný Stonehendge — Předvolební chaos ve Francii — Bouřky v Česku — Bouřky na fotbalovém Euru — Soudy uzavřely kauzu Pitomio Tomia Okamury — Sokolové v poslaneckých lavicích — Připomínka aloise Eliáše — Slovenský kabinet a lex atentát — Složení Rady ČT — Vědecký festival Vědafest — Záchrana žirafího mláděte — Oslavy 90 let FOK na Vyšehradě

                               19. 6. 2024 na ČT1
                               Stopáž55 minut

                               19. června

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               19. 6. 2024 na ČT24
                               Stopáž55 minut

                               18. června

                               Platy státních zaměstnanců — Růst platů ve veřejné sféře — Počty státních zaměstnanců — Jednání lídrů EU o obsazení unijních funkcí — Útok na Azov — Zemědělci vítají teplé počasí — Půjčka pro zaměstnance hutí Liberty — První zápas českých fotbalistů na Euru — Výcvik ukrajinských vojáků — Výplata dividendy ČEZ — NATO o čínské podpoře ruské agrese na Ukrajině — Představení o životě Miloše Formana — Ministr Lipavský na Slovensku — Ochrana slovenských politiků — Pátrání po pohřešovaných seniorech — Míra inflace v květnu 2024 — Nehoda raftu s Čechy — Opakované povodně v Novém Dražejově — Tisíce fanoušků z Česka v Lipsku — ME ve fotbale skupina F — Zápasy na webu z různých pohledů — Tržby restaurací během šampionátu — Útraty za šampionát — Vyšetřování výbuchu v Libavé — Nová pravidla pro advokátní úschovu — Vojáci KLDR překročili demarkační linii — Vladimír Putin v KLDR — Vzpomínka na parašutisty — Ploty na Sněžce — Nový ředitel ÚVN v Praze — Kreativita českých žáků — Masivní požáry v USA a Kanadě — Česká výroba radiofarmak — Ohniví červi v moři u Černé Hory — Podpora nemocného kamaráda — Pouliční umění v Českých Budějovicích

                               18. 6. 2024 na ČT1
                               Stopáž55 minut

                               18. června

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               18. 6. 2024 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám