54 minut

21. červen

Část: Výdaje na obranu v návrhu rozpočtu

Obsah dílu

Headlines — První návrh rozpočtu na příští rok — První návrh státního rozpočtu na r. 2024 — Hospodaření Česka v příštím roce — Výdaje na obranu v návrhu rozpočtu — Úspory v r. 2024 — Pomoc Ukrajině — Škody v zaplaveném Kryvém Rihu — Vláda o revizi vztahů s Ruskem — Výbuch v centru Paříže — Srážka na železničním přejezdu — Opatření proti výpadkům léků — Nebezpečné bouřky a přívalový déšť — Jmenování nových profesorů — Novely schálené vládou — Násilné střety na Blízkém východě — Vláda o istanbulské úmluvě — Koncert filharmoniků pod širým nebem — Růst spotřební daně na naftu — Sňatky stejnopohlavních párů — Zabezpečení bytu před dovolenou — Pátrání po zmizelé ponorce — ČNB o úrokových sazbách — Vysoké úroky u půjček — Vývoj základní úrokové sazby ČNB — Nákupy v letním výprodeji — Samosběr ovoce a zeleniny — Stržené střechy v Oticích — Obvinění za daňové podvody ve Zlíně — Sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů — Život s amyotrofickou laterální sklerózou — Novinky schválené Senátem — Spor o setrvání děkana Ševčíka na VŠE — Jarosław Kaczyński znovu v polské vládě — Výroba elektroaut Škoda v ČR — Úroda poničená jarními mrazy — Europoslankyně Dlabajová končí v ANO — Setkání první dámy se ženami v misích — Wichterleho ceny — Koncert v Olomouci

Části dílu

00:08
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:46
  První návrh rozpočtu na příští rok
   Vláda dnes projednala první návrh státního rozpočtu na příští rok. Schodek 235 miliard korun je o 60 miliard nižší, než jaký plánuje kabinet pro letošek.
   01:27
   První návrh státního rozpočtu na r. 2024
    Zadlužené Česko tedy plánuje výrazně deficitní rozpočet i příští rok. Podle prvního návrhu by příjmy měly dosáhnout zhruba jednoho bilionu a devíti set miliard korun. Útraty ale mají být o zmiňovaných 235 miliard vyšší.
    01:58
    Hospodaření Česka v příštím roce
     Členové vlády budou vyjednávat o státním rozpočtu celé léto a schodek pak může být i vyšší. Už minulý týden si kabinet schválil možnost hospodařit příští rok až 270 miliard v mínusu. Premiér ale chce, aby vláda takový deficit nevyužila.
     02:58
     Výdaje na obranu v návrhu rozpočtu
      Už do prvního návrhu státního rozpočtu na příští rok napsalo Ministerstvo financí některé priority. Například rekordní růst armádních výdajů o 48 miliard korun. Česko by tak mělo na obranu znovu dávat 2 procenta HDP, ke kterým se zavázalo v NATO.
      05:52
      Úspory v r. 2024
       A jak přesně se do rozpočtu na příští rok promítne úsporný balíček? Za jeho hlavní část vláda považuje snížení výdajů. Skoro 46 miliard mají přinést škrty v dotacích, především pro velké firmy v průmyslu a zemědělství.
       07:12
       Pomoc Ukrajině
        Evropská unie přijala v pořadí už jedenáctý balík sankcí vůči Rusku. Obsahuje hlavně opatření proti obcházení dosavadních postihů. Ukrajina potřebuje na rekonstrukci po prvním roce bojů v přepočtu přes 130 miliard korun.
        08:11
        Škody v zaplaveném Kryvém Rihu
         Jen škody po zničení přehrady Kachovka jsou víc než 28 miliard korun. Podle úřadů jde o nejhorší technickou katastrofu na ukrajinském území - od černobylské havárie. Povodeň zaplavila velkou část území, pokles hladiny navíc připravil řadu měst proti proudu Dněpru o stále zdroje vody. Mezi nimi i víc než půlmilionový Kryvyj Rih.
         10:34
         Vláda o revizi vztahů s Ruskem
          Česká vláda schválila zprávu o revizi vztahů s Ruskem. Počítá s pokračujícími sankcemi i tím, že Moskva nás, Evropskou unii i NATO bude dál považovat za nepřátele.
          10:55
          Výbuch v centru Paříže
           Nejméně čtyři lidé jsou v kritickém stavu po výbuchu plynu v Paříži. K neštěstí došlo v Latinské čtvrti. Jeden dům se po explozi zhroutil, několik dalších je vážně poškozeno. Na místě zasahují desítky policistů a záchranářů.
           11:17
           Srážka na železničním přejezdu
            Živý vstup redaktorky Barbory Silné.
            13:07
            Opatření proti výpadkům léků
             Nejen výrobců a distributorů se dotkne novela, která má bránit výpadkům v dodávkách léků. Teď úpravu posoudí poslanci. Lékárny se podle ní nebudou moct předzásobovat přípravky, které ústav pro kontrolu léčiv označí jako ty s omezenou dostupností.
             15:29
             Nebezpečné bouřky a přívalový déšť
              Živý vstup redaktora Ondřeje Ublicka.
              16:48
              Jmenování nových profesorů
               Tečka za dlouholetým sporem akademiků a bývalé hlavy státu. Petr Pavel dnes předal jmenovací dekrety novým profesorům - mezi nimi i fyzikovi Ivanu Ošťádalovi a kunsthistorikovi Jiřímu Fajtovi.
               19:19
               Novely schálené vládou
                Ochrana vody přímo změnou ústavy. Příslušný zákon schválila vláda. Dosud ústava zavazuje k ochraně přírodních zdrojů obecně, nově výslovně zmíní vodu. Podle ministerstva životního prostředí se jedná o strategickou surovinou, jejíž nedostatek by dopadl na celou společnost.
                19:50
                Násilné střety na Blízkém východě
                 Situace na Západním břehu se dál vyostřuje. V pondělí proběhly těžké střety mezi izraelskou armádou a palestinskými militantními skupinami v Dženínu.
                 22:11
                 Vláda o istanbulské úmluvě
                  Vláda souhlasila s ratifikací takzvané Istanbulské úmluvy. Dokument odsuzuje násilí vůči ženám, sexuální obtěžování nebo nucené sňatky. Výhrady k němu mají konzervativci nebo církve. Česko úmluvu podepsalo už v roce 2016. Teď míří do sněmovny.
                  22:43
                  Koncert filharmoniků pod širým nebem
                   Živý vstup redaktorky Pavly Sedliské.
                   24:18
                   Růst spotřební daně na naftu
                    Sněmovna poslala do závěrečného schvalování vládní návrh, který už teď v létě zvedne spotřební daň u nafty na původní úroveň. Vláda ji před rokem snížila o korunu padesát na každý litr.
                    26:37
                    Sňatky stejnopohlavních párů
                     Obyvatelé Česka zůstávají tolerantní vůči sexuálním menšinám. Sňatek by párům stejného pohlaví podle nového průzkumu CVVM umožnila víc než polovina respondentů. Naopak proti manželství gayů a leseb se vyslovilo 38 procent dotázaných.
                     27:09
                     Zabezpečení bytu před dovolenou
                      Policie denně řeší téměř deset vloupání – spolu s Ministerstvem vnitra teď v době dovolených radí, jak domov před zloději zabezpečit. Základem je úplně zavřít okna a zamknout dveře. Dál stačí nechat vytažené žaluzie a nezveřejňovat fotky od moře na sociálních sítích. K dražším řešením pak patří kamery, alarm nebo světelné senzory.
                      27:34
                      Pátrání po zmizelé ponorce
                       Záchranáři několika zemí v severním Atlantiku bojují s časem - potřebují nalézt ztracenou experimentální ponorku s pěti lidmi na palubě dřív, než jim dojde kyslík.
                       30:10
                       ČNB o úrokových sazbách
                        Úrokové sazby zůstávají beze změny - tedy na sedmi procentech. Rozhodla o tom dnes centrální banka. Aktuální sazba je tak nejvyšší od roku 1999.
                        30:51
                        Vysoké úroky u půjček
                         Sedmiprocentní základní úroková sazba ale netlumí jen samotnou inflaci. Prodražuje také úvěry – a to jak domácnostem, tak i firmám.
                         33:09
                         Vývoj základní úrokové sazby ČNB
                          Základní úrokovou sazbu začala kvůli vysoké inflaci centrální banka zvedat přesně před dvěma lety - tehdy to bylo o čtvrt bodu na půl procenta. Následovalo 12 měsíců postupného růstu.
                          33:47
                          Nákupy v letním výprodeji
                           Kvůli vysokým cenám v obchodech mnoho Čechů nakupuje téměř výhradně ve slevách. Už teď navíc začaly letní výprodeje - po těch vánočních bývají druhé nejsilnější.
                           35:17
                           Samosběr ovoce a zeleniny
                            Ušetřit za zeleninu a ovoce mohou lidé díky samo-sběrům. O ty je letos obrovský zájem. Aktuálně míří lidé na pole pro jahody, třešně nebo hrachové lusky.
                            37:16
                            Stržené střechy v Oticích
                             Živý vstup redaktora Jiřího Šímy.
                             38:31
                             Obvinění za daňové podvody ve Zlíně
                              Rozsáhlý případ daňových podvodů za 20 milionů korun s fiktivními reklamními službami! Odhalili ho zlínští policisti. Obvinili 9 lidí a 14 firem, včetně generálního manažera hokejového klubu Berani Zlín Roberta Hamrly.
                              39:13
                              Sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů
                               Ze spotřebitelů aktivní zákazníci. Vláda schválila novelu energetického zákona, která umožní sdílet elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů třeba v rámci rodiny nebo komunity. Podle návrhu od příštího roku. Ministerstvo průmyslu ho upravilo oproti původní verzi a dočasně omezuje velikost energetických společenství.
                               41:37
                               Život s amyotrofickou laterální sklerózou
                                21. 6. - den amyotrofické laterální sklerózy. Neurologického onemocnění, při kterém pacientům postupně ochabují svaly. Na chorobu neexistuje léčba. Nejslavnějším pacientem s takzvanou A-L-S byl fyzik Stephen Hawking.
                                44:03
                                Novinky schválené Senátem
                                 Třetinu členů rad České televize a Českého rozhlasu bude zřejmě vybírat Senát. Návrh schválili právě členové horní komory – teď ho dostane k podpisu prezident. Dosud radní volili pouze poslanci. Pro hlasovali i senátoři z opozičního klubu ANO a ČSSD.
                                 45:14
                                 Spor o setrvání děkana Ševčíka na VŠE
                                  Živý vstup redaktorky Kristýny Jelínkové.
                                  46:29
                                  Jarosław Kaczyński znovu v polské vládě
                                   Na den přesně po roce se do polské vlády vrátil Jarosław Kaczyński. Na místo dosavadních čtyř bude jediným vicepremiérem kabinetu. Jak zdůraznil prezident při jeho jmenování, na starost by měl mít obranyschopnost země. Sám Kaczyński pak chce lépe koordinovat činnost vlády a vysvětlit její kroky voličům.
                                   47:10
                                   Výroba elektroaut Škoda v ČR
                                    Škoda Auto bude v Česku dál vyrábět elektrické vozy. Zástupci firmy odmítli nedávné spekulace, že by se měla soustředit jen na auta se spalovacími motory. Koncern Volkswagen zároveň oznámil, že v dalších letech se budou jednotlivé značky snažit o vyšší rentabilitu.
                                    47:43
                                    Úroda poničená jarními mrazy
                                     Ovoce bude letos o čtvrtinu méně než loni. Může za to jarní mráz. Nejhůř dopadly meruňky, ale lokálně mají ovocnáři stoprocentní škody třeba i na třešních. Ministerstvo zatím nepočítá s tím, že by letos škody kompenzovalo. Pěstitelé připravují zdražování.
                                     49:46
                                     Europoslankyně Dlabajová končí v ANO
                                      Spolupráci s hnutím ANO ukončí taky europoslankyně Martina Dlabajová. Příští rok už nebude v jeho barvách obhajovat mandát. Stejně jako místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. V rozhovoru pro Deník - Dlabajová jako důvod uvedla sbližování hnutí ANO s SPD.
                                      50:10
                                      Setkání první dámy se ženami v misích
                                       Manželka prezidenta Eva Pavlová se v Lánech setkala s novodobými veteránkami. V řadách armády se zapojily do zahraničních operací v Iráku, Afghánistánu nebo Kosovu. První dáma jim poděkovala za hrdinství.
                                       52:08
                                       Wichterleho ceny
                                        Dvacet čtyři mladých vědců a vědkyň obdrželo Prémii Otto Wichterleho. Ocenění, které uděluje Akademie věd, je určené badatelům s mimořádnými výsledky z oblasti přírodních i společenských věd. A součástí je odměna 330 000 tisíc korun.
                                        52:41
                                        Koncert v Olomouci
                                         Dnešek je Evropským dnem hudby. Moravská filharmonie slaví koncertem v olomouckém Arcibiskupském paláci. Díváme se tam živě. V průběhu večera zazní Haydnova Symfonie č. 48 s podtitulem Marie Terezie.
                                         Přehrát celé video
                                         Stopáž54 minut
                                         Další díl
                                         22. červen

                                         Přehled dílů

                                         Stopáž54 minut

                                         29. listopad

                                         Jednání o státním rozpočtu — Vláda obhajovala státní rozpočet — Prezident k rozpočtu — Priority rozpočtu na příští rok — Pokračuje jednání sněmovny — Příměří v Pásmu Gazy — Zmírnění pravidel pro hypotéky — Protest lékařů — Situace v nemocnicích — Občanský průkaz v mobilním telefonu — Regionální železniční doprava — Rozsáhlý drogový případ — Ceny Národního památkového ústavu — NATO a Ukrajina — Vývoz obilí z Ukrajiny — Probuzení japonské sopky — Přísedící z řad veřejnosti u soudů — Sbírka pro Centrum Paraple — Problémy firmy Liberty — Následky kalamity v Karlovarském kraji — Nehody kvůli počasí — Vážná nehoda zablokovala D1 u Humpolce — Transplantace ledvin — Čekací listina na transplantaci — Náročná koordinace transplantací — Pokroky v transplantaci orgánů — Zvýšení rodičovského příspěvku v Senátu — Přihlášky na střední školy — Spor Kladna se Středočeským krajem — Zřícení amerického vojenského letounu u Japonska — Financování umělého oplodnění v Polsku — Zdražení tepla v Karlovarském kraji — Trest pro sbormistra farního sboru — Obavy z čínského respiračního onemocnění — Chřipková sezona — Jednání Sněmovny o rozpočtu — Soud s prodemokratickými aktivisty v Hongkongu — Kondice britské ekonomiky — Prezident Pavel na návštěvě Itálie — Volba nových členů Rady ČT — Ocenění dobrovolníků pomáhajících Ukrajině

                                         29. 11. 2023 na ČT1
                                         Stopáž54 minut

                                         29. listopad

                                         Znakový jazyk a skryté titulky

                                         29. 11. 2023 na ČT24
                                         Stopáž54 minut

                                         28. listopad

                                         Jednání zdravotníků o dobrovolných přečasech — Fungování nemocnic v prosinci — Dopad vypovězených přesčasů — Ceny energií v Německu — Dopad na české podniky — Další jednání o příměří v Gaze — Dopady pondělní stávky a protestů odborů — Tragická havárie kamionu na D1 — Jarní programové schéma ČT — Zmrazení ruských majetků — Návrh na nového ústavního soudce — Dary na dobročinné účely — Proměna pražského hlavního nádraží — Výcvik ukrajinských vojáků v ČR — Šíření respiračních onemocnění v Číně — Počasí komplikovalo dopravu — Výstraha meteorologů — Ocenění za záchranu lidí z hořícího vlaku — Záchrana z hořícího vlaku — Příběhy zachránců — Jak uniknout z hořícího vlaku — Boje na Ukrajině — Vyšetřování požáru v Českém Švýcarsku — Komplikace v pražské příměstské dopravě — Spotřeba elektřiny v ČR — Věznění amerického novináře v Rusku — Záchrana stavebních dělníků v Indii — Státní rozpočet na rok 2024 — Spory Británie s Řeckem — Obvinění členů kutnohorské sekty — Udržitelné letecké palivo — Prezident Pavel v Itálii — Vojenská policie v Kosovu — Hamás propustil další rukojmí — Vánoční strom pro Prahu

                                         28. 11. 2023 na ČT1
                                         Stopáž54 minut

                                         28. listopad

                                         Znakový jazyk a skryté titulky

                                         28. 11. 2023 na ČT24
                                         Stopáž54 minut

                                         27. listopad

                                         Protesty proti krokům vlády — Premiér odmítl stávky — Účast na protestech — Zapojení škol do stávky — Co s dětmi během stávky na školách? — Školy zapojené do protestu — Různé formy protestu ve školách — Důvody stávky ve školách — Stávka škol v Ústeckém kraji — Stovky středoškoláků vyrazily na protestní pochod — Do stávky se zapojily i firmy — Protesty v centru Prahy — Důvody protestu odborů — Kdo se do stávky nezapojil — Stávka odborů proti krokům vlády — Politické reakce na stávku — Protesty proti vládě — Propuštění rukojmích Hamásu — Jednání o prodloužení příměří — Jourová přijela do Kyjeva — Razie na magistrátu v Pardubicích — Pardubická kauza — Dohoda lékařů s ministerstvem nedopadla — Německo trápí rozpočtová krize — Nová vláda v Polsku — Zasedání regionáního sněmu ODS v Olomouci — Demolice dálnice D3 — Francouzská policie vyšetřuje další studenty — Nový přehlednější Portál občana — Jednání ministrů vnitra V4 — Zemřela Linda Wichterlová — Černý kočky, mokrý žáby po 30 letech

                                         27. 11. 2023 na ČT1
                                         Stopáž54 minut

                                         27. listopad

                                         Znakový jazyk a skryté titulky

                                         27. 11. 2023 na ČT24
                                         Stopáž50 minut

                                         26. listopad

                                         Stávka ve školách — Průzkum postojů ke stávce — Přípravy škol na stávku — Počet českých škol — Kuchařky ve stávce — Vliv stávky na rozhodnutí vlády — Kdo bude stávkovat — Protesty ve Škoda Auto — Druhá skupina rukojmích na svobodě — Jak dlouho vydrží příměří — Útoky dronů u Moskvy — Zemřela Věra Čepelová — Znovuotevření kultovního obchodu — Disidenti ukončili hladovku — Mise české armády na Balkánu — Propuštění myslivce podezřelého ze zabití — Vyšetřování pádu letadla s Čechy — Zavádějící informace v inzerátech na pronájem — Počet zájemců na jeden nájemní inzerát na byt — Vývoj cen u staveb domů — Schůzka ministrů vnitra V4 k migraci — Komplikace v dopravě kvůli sněžení — Nové solární parky — Černochová v OVM — Volyňský masakr a polsko-ukrajinské vztahy — Václav Havel jako malíř — Ceny pro vědce Česká hlava

                                         26. 11. 2023 na ČT1
                                         Stopáž50 minut

                                         26. listopad

                                         Znakový jazyk a skryté titulky

                                         26. 11. 2023 na ČT24
                                         Stopáž50 minut

                                         25. listopad

                                         Druhý den příměří v Pásmu Gazy — Návrat rukojmích k rodinám — Vývoj příměří v Gaze — Úprava daní — Vyšší daně na alkohol a cigarety — Tiché víno — Hodnocení české ekonomiky — Úhrady za pobyt v sociálních službách — Spadlé letadlo — První sníh v Česku — Adventní koncerty — Taneční večer pro Centrum Paraple — Česká delegace na Ukrajině — Plány českých firem — Myslivec zastřelil rybáře — Kampaň o nebezpečí drog — Vánoční strom v Ostravě — Vánoční strom pro Prahu — Zimní počasí v Česku — Čerstvý sníh a problémy na silnicích — Zimní počasí v příštích dnech vydrží — Zimní dovolené na českých horách — Odměny obecních zastupitelů — Noční zákaz vjezdu — Aktivní sopka Etna — Maďarsko a finanční podpora ze zahraničí — Portál občana — Oprava parní lokomotivy — Dvojčata s cíleně upraveným genomem — Mezinárodní festival stepu v Brně

                                         25. 11. 2023 na ČT1
                                         Stopáž50 minut

                                         25. listopad

                                         Znakový jazyk a skryté titulky

                                         25. 11. 2023 na ČT24

                                         Události na sociálních sítích

                                         Napište nám