54 minut

6. červen

Obsah dílu

Headlines — Zničení Kachovské přehrady — Záplavy po zničení přehrady. — Chronologie zřícení přehrady — Okolnosti zničení přehrady — Rozsah škod na zaplaveném území — Reakce lídrů na zničení přehrady — Průmyslová výroba — Výstraha před silnými bouřkami — Úpravy definice znásilnění — Důvěra vůči vrcholným politikům — Výstava Pasta Onera v Liberci — Výhrady zaměstnavatelů k vládnímu balíčku — Jednání lídrů vládní koalice — Oslavy vylodění v Normandii — Výpadek elektřiny v Karlovarském kraji — Zemřel špion Robert Hanssen — Protipožární hlídky v Českém Švýcarsku — Vývoj ve stavebnictví — Developeři plánují i odkládají projekty — Ceny bytů — Útlum v budování infrastruktury — Zpětný odběr PET lahví a plechovek — Bezpečnostní strategie Česka — Požár pneuservisu u Pardubic — Italské plýtvání vodou — Přípravy na finále Evropské konferenční ligy — Transformace nemocnice v Semilech — Nový výukový jaderný reaktor v Česku — Snímek tisíců galaxií — Bezpečnost nevidomých v ulicích — Uzavřené stezky v Boubínském pralese — Dominik Hašek na Ukrajině — Divadelní léto pod plzeňským nebem

Části dílu

00:09
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:44
  Zničení Kachovské přehrady
   Válka na Ukrajině má nový milník. Výbuch zničil hráz obří Kachovské přehrady na jihu země, který částečně okupují ruské jednotky. Voda zaplavila rozsáhlá území a postupuje dál. Kyjev nařídil evakuaci tisíců obyvatel. Ze zničení přehrady viní Moskvu, ta mluví o úmyslné sabotáži Ukrajinců.
   01:37
   Záplavy po zničení přehrady.
    Útok na vodní dílo této velikosti je podle mezinárodního práva válečným zločinem srovnatelným s použitím zbraně hromadného ničení. Zkáza přehradní nádrže na Dněpru znamená taky bezprostřední nebezpečí pro obyvatele jeho břehů.
    04:21
    Chronologie zřícení přehrady
     Snímky z Kachovské přehrady.
     05:00
     Okolnosti zničení přehrady
      Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose.
      07:36
      Rozsah škod na zaplaveném území
       Evakuovat se z oblasti - jak už zaznělo - musely tisíce lidí a pod vodou od rána skončily stovky domů. Rozsah katastrofy odpovídá velikosti přehrady. Podrobnosti nabízí Vladimír Piskala z vědecké redakce.
       09:16
       Reakce lídrů na zničení přehrady
        Útok na Kachovskou přehradu způsobil podle premiéra Petra Fialy humanitární katastrofu, která se dotkne tisíců nevinných lidí. Ministerstvo zahraničí schválilo na pomoc při evakuací civilistů deset milionů korun. Podle prezidenta by spojenci měli mít jasno už před koncem války na Ukrajině, jaký postoj zaujmou k poválečnému Rusku.
        10:49
        Průmyslová výroba
         Výkon domácího průmyslu slábne. Proti loňskému dubnu číslo rostlo, v porovnání letošních měsíců šlo ale do mínusu.
         12:50
         Výstraha před silnými bouřkami
          Živý vstup redaktorky Nikol Coufalové.
          14:04
          Úpravy definice znásilnění
           Zpřísnit definici znásilnění a zavést nový trestný čin "nesouhlasný pohlavní styk" - změny, které plánuje ministerstvo spravedlnosti. Podle návrhu by trestným činem měl být sex navzdory nesouhlasu jedné ze stran.
           16:32
           Důvěra vůči vrcholným politikům
            Z českých vrcholných politiků lidé nejvíc věří prezidentu Petru Pavlovi - vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CVVM. Následuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura
            17:02
            Výstava Pasta Onera v Liberci
             Pop art a velká míra ironie - typické zbraně jednoho z nejúspěšnějších současných českých výtvarníků, který vystupuje jako Pasta Oner. Život v luxusu a zároveň hrozbu blížící se apokalypsy ukazuje v nové výstavě v Oblastní galerii Liberec.
             19:27
             Výhrady zaměstnavatelů k vládnímu balíčku
              Ministerstvo financí chce do konce týdne vypořádat připomínky ke konsolidačnímu balíčku. Pak návrh dostane vláda. Dnes se kvůli tomu sešli zástupci vlády a zaměstnavatelů. důchodové reformě. Shodli se na tom po dnešní schůzce na Úřadu vlády.
              21:53
              Jednání lídrů vládní koalice
               Živý vstup redaktorky Terezy Šedivé.
               23:12
               Oslavy vylodění v Normandii
                Francie vzpomíná na vylodění v Normandii. Historicky největší námořní invaze se před 79 lety - v červnu 1944 - účastnilo 156 tisíc spojeneckých vojáků. Na slavnosti nechyběl prezident Emmanuel Macron.
                25:06
                Výpadek elektřiny v Karlovarském kraji
                 Víc než 180 tisíc odběrných míst v Karlovarském kraji zůstalo dnes ráno bez elektřiny. Výpadek trval asi půl hodiny - v některých místech si ale lidé museli na připojení počkat skoro dvě hodiny.
                 26:39
                 Zemřel špion Robert Hanssen
                  Zemřel Robert Hanssen, bývalý agent FBI, který se stal sovětským a pak ruským špionem. Za víc než 20 let předal Moskvě bezpočet tajných dokumentů, prozradil identitu tři dvojitých agentů, i informace o tajných operacích. Za to inkasoval odměnu skoro 1,5 milionu dolarů.
                  27:03
                  Protipožární hlídky v Českém Švýcarsku
                   Lidé v Českém Švýcarsku by mohli mít automaticky omezený vstup do lesa, pokud by platila výstraha na vysoké riziko požárů. Správa národního parku to řeší s ministerstvem životního prostředí.
                   29:15
                   Vývoj ve stavebnictví
                    Stavebnictví je v útlumu už třetí měsíc v řadě. V dubnu se stavební produkce meziročně snížila o 6,4 procenta.
                    29:55
                    Developeři plánují i odkládají projekty
                     Developeři, města, obce i malí investoři mají obavy z vysoké inflace a drahých úvěrů. Je ale i řada developerů, kteří už teď připravují projekty, které chtějí klientům nabídnout v budoucnu.
                     32:19
                     Ceny bytů
                      Metr čtvereční se v Česku prodává průměrně za něco přes 82 tisíc korun. Nejdražší je bydlení tradičně v Praze, nejlevnější v Ústeckém kraji. V posledním roce byty mírně zlevnily po celé republice - nejvíc na severu Moravy, a to o 4 procenta.
                      33:10
                      Útlum v budování infrastruktury
                       Útlum stavební výroby se projevil i v takzvaném inženýrském stavitelství. Tam patří třeba dopravní stavby. Ve srovnání s loňskem je nižší o 9 a půl procenta.
                       35:54
                       Zpětný odběr PET lahví a plechovek
                        V průměru čtyřiadvacet tisíc prázdných pet lahví a plechovek vrátí lidé každý týden do prodejen, které zpětný odběr těchto nápojových testují. Od února, kdy projekt začal, už jich vybrali přes 260 tisíc.
                        37:41
                        Bezpečnostní strategie Česka
                         Nová bezpečnostní strategie Česka: vláda by ji mohla schválit během léta. Na semináři ve sněmovně to řekl ministr zahraniční Jan Lipavský. Současný materiál je z roku 2015 a nereaguje dostatečně na současnou situaci ve světě.
                         38:54
                         Požár pneuservisu u Pardubic
                          Požár nově otevřeného pneu-servisu v Máteřově na Pardubicku. 9 hasičských jednotek tam zasahovalo od včerejšího večera až do rána. Kvůli dýmu nesměli lidi v okolí větrat ani zbytečně vycházet.
                          39:39
                          Italské plýtvání vodou
                           Evropská unie se rozhodla žalovat Itálii kvůli špatné údržbě vodovodní sítě. Ta způsobuje, že průměrná spotřeba vody v zemi je téměř dvojnásobná oproti evropskému průměru. Navíc v době, kdy kontinent - a především právě jeho jižní část - stále častěji trápí sucho.
                           41:38
                           Přípravy na finále Evropské konferenční ligy
                            Živý vstup redaktorky Karolíny Nové.
                            42:56
                            Transformace nemocnice v Semilech
                             Semilská nemocnice se změní v centrum následné specializované péče. Znamená to, že po interně a chirurgii přijde také o ortopedické oddělení. Přesune se do většího areálu v Jilemnici, kam chce vedení společnosti soustředit veškeré akutní obory.
                             43:37
                             Nový výukový jaderný reaktor v Česku
                              Desátý a zatím nejmenší jaderný reaktor začal fungovat v Česku. Budou se na něm učit studenti jaderné a fyzikálně inženýrské fakulty ČVUT. Škola ho zprovoznila, protože dosavadní reaktor už nestačil pokrýt obrovský zájem žáků.
                              45:14
                              Snímek tisíců galaxií
                               Nový pohled z kosmického teleskopu Jamese Webba do nejstarších míst viditelného vesmíru. Snímek ukazuje více než 45 000 galaxií najednou. Stovky z nich - ty nejmenší a nejčervenější - jsou staré více než 13,1 miliard let.
                               45:43
                               Bezpečnost nevidomých v ulicích
                                Nová sada otázek bude od 9. července součástí testů v autoškolách. Zaměří se na zranitelné účastníky provozu, mimo jiné taky na nevidomé a slabozraké. Právě pro ty je pohyb v blízkosti aut nebo zastávek hromadné dopravy často nebezpečný.
                                47:57
                                Uzavřené stezky v Boubínském pralese
                                 Turisté se znovu budou moc podívat k pralesnímu jezírku v Boubíně na Šumavě. Lesy České republiky loni jádro pralesa zavřely - kvůli nebezpečí pádu suchých stromů. Stále platný zákaz ale návštěvníci často porušují.
                                 49:59
                                 Dominik Hašek na Ukrajině
                                  Český hokejový brankář Dominik Hašek podpořil osobně sportovce na Ukrajině. V Charkově a Kyjevě se setkal s dospělými i mládežnickými hráči, kteří navzdory válce a stíženým podmínkám dál trénují.
                                  52:16
                                  Divadelní léto pod plzeňským nebem
                                   Začal festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Tradiční akce od půlky června nabídne celkem 16 představení v Proluce Křižíkových sadů. Patnáctý ročník ale už dnes zahajuje koncert nazvaný Jsme muzikál!
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž54 minut
                                   Další díl
                                   7. červen

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž50 minut

                                   23. září

                                   Headlines — Změny zdravotní pojišťovny — Benefity u zdravotních pojišťoven — Počet pojišťenců — Páteční útoku v Sevastopolu — Příslib nových raket pro Ukrajinu — Automatizované obchody — Poplatek za předčasné splacení hypotéky — Vazba za pobodání školačky — Migrace v Německu — Situace v Náhorním Karabachu — Připomínka mobilizace ze září 1938 — 80 let opery Brundibár — Památník Karla Čapka — Návrat prezidenta z USA — Den za obnovu lesa — Zalesňování Ještědu — Vážná nehoda na Českolipsku — Špačci škodí vinařům — Solární panely vadí památkářům — Pravidla podle NPÚ — Obvinění amerického senátora z korupce — Týden do voleb na Slovensku — Obchvat Havlíčkova Brodu — Peníze na výuku češtiny uprchlíků — Zdanění tichého vína — Papež František v Marseille — Nové autobusy v pražské MHD — Podvodná nabídka na Facebooku — Oprava žďárského divadla — Průzkum Macochy

                                   23. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   23. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   23. 9. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   22. září

                                   Headlines — Konsolidační balíček — Třetí čtení ve sněmovně — Změny v úsporném balíčku — Ukrajinské útoky na Krymu — Boje na Ukrajině — Zelenskyj v Kanadě — Jednání hejtmanů — Nelegální migrace v Německu — Papež v Marseille — Jednání o Náhorním Karabachu — Indická lunární sonda — Den bez aut — Tresty za vzpouru ve vězení — Film Bratři — Jednání o růstu platů ve veřejné sféře — Prodej pozemků na Smíchově — Uprchlíci na Hodonínsku — Odložení nových vzdělávacích plánů na školách — Vyšetřování výbuchu na Prostějovsku — Výroky národního protidrogového koordinátora — Náměstí ve Světlé nad Sázavou — Hygienické požadavky na dětské skupiny — Střelba v Uherském Hradišti — Soud s dvojicí aktivistů v Číně — Vývoj nových českých družic — Spor o nový dokument Agnieszky Hollandové — Bourání budovy dolního nádraží v Brně — Rehabilitace po transplantacích — Pastva ovcí v lese na podporu biodiverzity — Začíná filmový festival v Plzni — Piloti horkovzdušných balónů

                                   22. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   22. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   22. 9. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   21. září

                                   Jednání Národní rozpočtové rady — Plnění státního rozpočtu — Letošní schodek — Roztržka mezi Varšavou a Kyjevem — Rupert Murdoch odchází z vedení společností — Ceny pohonných hmot — Soud v kauze otravy řeky Bečvy — Transformace České pošty — Vzdušné útoky na ukrajinská města — Ruské útoky proti Ukrajině — Technika na odminování pro Ukrajinu — Vyšetřování pobodání školačky v Brně — Stěhování Věstonické Venuše — Střety v Náhorním Karabachu — Jednání v OSN — Nelegální alkohol — Pronásledování řidičky v Praze — Předpověď počasí — Mezinárodní den Alzheimerovy choroby — Nová zjištění k vraždě Otýlie Vranské — Policie ukázala na pravděpodobné pachatele — Poslední den Otýlie Vranské — Nevyřešené vraždy — Návštěva Karla III. ve Francii — Jednání zastupitelstva Českého Krumlova — Kasino v Poličce na Svitavsku — Vztahy Saudské Arábie s Izraelem — Hospodaření Českých drah — Tendr na stavbu nové linky metra — Málo vody v Teplé Vltavě — Financování zdravotnictví — Nová vozovna tramvají v Olomouci — Nový vrchní státní zástupce v Olomouci — Návrh na změnu názvu Indie — Konference PBI Prague — Výbuch domu v Otinovsi na Prostějovsku — Koncert Moravské filharmonie

                                   21. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   21. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   21. 9. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   20. září

                                   Zasedání valného shromáždění OSN — Rozepře na Valném shromáždění OSN — 78. zasedání Valného shromáždění OSN — Program prezidenta Pavla v New Yorku — Úpravy vládního balíčku — Zájem o stavební spoření — Výjezdní zasedání vlády v Kadani — Kauza prodeje městských bytů v Praze — Dohoda na příměří v Karabachu — Německo posílí kontroly na hranicích — Návrh zvýšení rodičovského příspěvku — Noc literatury — Král Karel III. na zahraniční cestě ve Francii — Soudní spor o sesuv na D8 — Prevence rakoviny děložního čípku — Výskyt rakoviny děložního hrdla v ČR — Padělané známky — Padělaná známka České pošty — Počet padělaných bankovek se zvýšil — Jindřišskou věž může koupit Praha — Armáda začlení nové radary MADR — Obžaloby v kauze veřejných zakázek CzechTourism — Rusko zasáhlo ropnou rafinerii v Kremenčuku — Ukrajinská protiofenziva — Při izraelské razii v uprchlickém táboře zemřelo pět Palestinců — Nový systém parkování v Havlíčkově Brodě — Dopravní nehoda na Orlickoústecku — Nebezpečné skládky v Brně — Sněmovna otevřela Parlamentárium — Divočáci na Šumavě jsou radioaktivní — Útočník v Brně napadl školačku — Začal televizní festival Zlatá Praha

                                   20. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   20. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   20. 9. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   19. září

                                   Dotace na podporu sportu — Vládní výdaje na sport — Plánované škrty ve státních dotacích — Útoky v Náhorním Karabachu — Německo zakázalo neonacistické hnutí Hammerskins — Zásah na generálním štábu — ČEZ prodlouží termín pro Dukovany — Vojenská pomoc Ukrajině — Začalo Valné shromáždění OSN — Musk chce zpoplatnit přístup na platformu X — Likvidace dolu Frenštát — Příspěvek na péči se nezvýší — Premiéra snímku Tloskov Fiction — Výzva Pirátů k odvolání Blažka — Zisky bank — Napětí na Slovensku pokračuje — Žák gymnázia při vyučování skočil z okna — Práce vojenských pyrotechniků — Výstavba protihlukové stěny u dálnice D1 — Hlukové limity — Stížnosti na hluk — Nový lék pro děti — Rozkrádání ve vojenském zpravodajství na Slovensku — Přípravy na volby ve Velké Británii — Moskevský soud se nebude zabývat odvoláním novináře Gerškoviče — Podvody při koupi ojetin — Nová zelená úsporám se znovu otevírá — Nedostatek pracovníků v domovech pro seniory — Roztržka mezi Kanadou a Indií — Mezinárodní festival seriálů v Brně — 40 let výcviku řídících let. provozu — Vodohospodáři vypustili Malý Vajgar kvůli opravě — Karlův most v Dobříši

                                   19. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   19. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   19. 9. 2023 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám