2. říjen 2022

Část: Nenávist na internetu

Obsah dílu

Headlines — Povinné úspory energií — Povinné úspory elektřiny — Vývoj cen komodit — Osvobození strategického města Lyman — Průběh bojů o Lyman — Společné prohlášení devítí států k ruské anexi — Jednání senátorských klubů — Zajímavosti senátních voleb — Kontroly na hranicích se Slovenskem — Plyn z Nord Streamu neuniká — Řádění hurikánu Ian — Kmotr s hlasem Oldřicha Kaisera — Nákazy covidem-19 — Testy s prodlouženou platností — Parlamentní volby v Lotyšsku — Desítky mrtvých v tlačenici — Požár rodinného domu na Berounsku — Ovzduší v okolí dálnice — Přípravy na summit EU — Témata a účastníci pražského summitu — Den s ochrannou službou policie — Tolerance alkoholu u vodáků — Služby mobilních operátorů v ČR — D5: omezení na 89.–131. km — Soud s kardinálem Zenem — Vedení senátorského klubu STAN — Zásoby a ceny medu — Výpadek vlakové dopravy na jindřichohradecké úzkokolejce — Nenávist na internetu — Usazení konstrukce mostu přes Ohři — Předvečer udílení Nobelových cen

Části dílu

00:00
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:43
  Povinné úspory energií
   Česko připravuje další opatření kvůli energetické krizi. Povinné pětiprocentní úspory elektřiny v hodinách s největší spotřebou. Plán odsouhlasili unijní ministři pro energetiku. Spolu s omezením příjmů výrobců proudu i ropných nebo plynárenských firem.
   01:31
   Povinné úspory elektřiny
    Snížení spotřeby proudu o pět procent je závazné pro všechny unijní země, vedle toho Rada pro energetiku určila ještě dobrovolnou desetiprocentní hranici úspor. Podle energetiků už firmy i domácnosti začaly s elektřinou a plynem šetřit dobrovolně.
    04:38
    Vývoj cen komodit
     Ruská agrese výrazně zdražuje energie. Burzovní cena plynu vzrostla od začátku roku do včerejška o 120 procent. Hodnota měsíčního kontraktu elektřiny stoupla o 55 procent, u ropy o deset. Pro srovnání: skokově zdražila i pšenice, naopak zlato ztrácí.
     05:35
     Osvobození strategického města Lyman
      Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil definitivní dobytí Lymanu – jde o největší úspěch Kyjeva na bojišti od bleskové zářijové protiofenzívy v charkovské oblasti.
      07:58
      Průběh bojů o Lyman
       Živý vstup zpravodaje Václava Černohorského.
       09:39
       Společné prohlášení devítí států k ruské anexi
        Devět hlav států střední a východní Evropy včetně Miloše Zemana odmítlo anexi ukrajinských území Ruskem. Ve společném prohlášení vyzvali další členské země NATO k podstatnému zvýšení vojenské pomoci Kyjevu.
        09:56
        Jednání senátorských klubů
         První povolební jednání senátorských klubů – právě v těchto chvílích videokonferenčně zasedá ten lidovecký. Ve vedení horní komory chce i v následujícím období obsadit post místopředsedy. Personální otázky byly dnes tématem i u Starostů a nezávislých.
         13:00
         Zajímavosti senátních voleb
          Jak už zaznělo, vítězem letošních voleb je ODS – coby navrhující strana uspěla s osmi kandidáty. Lidovci jsou na druhém místě se sedmi křesly.
          14:43
          Kontroly na hranicích se Slovenskem
           Živý vstup redaktorky Heleny Dohnalové.
           16:08
           Plyn z Nord Streamu neuniká
            Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, hlásí dánské úřady. Ty už včera oznámily, že se zastavil únik plynu z potrubí Nord Stream 2. Plynovody byly narušeny začátkem týdne, kdy seismologové zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy.
            16:30
            Řádění hurikánu Ian
             Až 70 obětí už přičítají floridské úřady hurikánu Ian, který se ve čtvrtek přehnal přes její západní pobřeží. Číslo ještě není konečné, záchranné práce tam pokračují. Živel dosáhl kategorie 4 s rychlostí větru až 240 kilometrů v hodině.
             18:41
             Kmotr s hlasem Oldřicha Kaisera
              Kmotr nově mluví hlasem Oldřicha Kaisera. Slavný román Maria Puza o sicilské mafii ve Spojených státech vyšel poprvé v roce 1969. Na popularitě mu přidala i filmová adaptace. Teď je českému publiku dostupný i jako audiokniha.
              21:18
              Nákazy covidem-19
               Končící týden potvrdil rychlejší šíření koronaviru. Při porovnání s těmi předchozími je vidět, že počet nakažených roste. Od minulé neděle do včerejška přibylo ve statistikách přes 18 tisíc nově infikovaných.
               22:07
               Testy s prodlouženou platností
                Stát má ve skladech hmotných rezerv miliony testů na covid, které byly původně určené pro školy. Některým brzy končí trvanlivost. Ministerstvo školství by ji chtělo formálně prodloužit. Podle opozice měla vláda jednat dřív.
                24:07
                Parlamentní volby v Lotyšsku
                 Posílené prozápadní strany, debakl proruských sil. Lotyšské parlamentní volby změnily politickou mapu země. Nejsilnější strana početné ruské menšiny zůstala mimo parlament. Uskupení Shoda-Sociálnědemokratická strana přitom poslední volby vyhrála.
                 24:35
                 Desítky mrtvých v tlačenici
                  Největší tragédie indonéského sportu a jedna z nejhorších ve světě. Při násilnostech a tlačenici po fotbalovém zápase na Východní Jávě zemřelo nejmíň 125 lidí, další tři stovky vyvázly se zraněním.
                  26:15
                  Požár rodinného domu na Berounsku
                   Čtyřmilionová škoda po požáru rodinného domu v Chaloupkách na Berounsku. Hořet začalo kvůli netěsnosti komína před jednou ráno – hasiči skončili po šesti hodinách. Práci jim ztěžovaly padající stropy a blízkost elektrického vedení.
                   26:39
                   Ovzduší v okolí dálnice
                    Začal první rozsáhlý průzkum ovzduší okolo dálnice D8. Je na začátku, ale už teď první měření ukazují, že prach a zplodiny se od dálnice šíří i kilometry daleko, a zasahují města.
                    28:34
                    Přípravy na summit EU
                     Prahu čeká vrcholný summit Evropské unie. Do metropole v příštím týdnu zamíří prezidenti a premiéři 27, ale i představitelé Ukrajiny, Velké Británie nebo Turecka.
                     31:36
                     Témata a účastníci pražského summitu
                      Zaměří se hlavně na konflikt na Ukrajině a energetickou bezpečnost. Ve čtvrtek se uskuteční Zasedání Evropského politického společenství, v pátek neformální zasedání hlav států a předsedů vlád.
                      32:36
                      Den s ochrannou službou policie
                       I proto budou nejvíc vytížení policisté z Ochranné služby. Ti už dnes vědí kdy, koho a na jakých trasách budou doprovázet.
                       34:46
                       Tolerance alkoholu u vodáků
                        Tolerance půl promile alkoholu u vodáků se blíží ke schválení. Podle dosavadních informací by Senátem v říjnu mohla projít bez úprav. Podobně jako ve sněmovně ale téma i některé kluby v horní komoře rozděluje.
                        36:46
                        Služby mobilních operátorů v ČR
                         Telekomunikačním firmám v Česku rostou tržby. Vloni za mobilní služby inkasovaly skoro 42 miliard korun. O dvě a půl procenta víc než rok předtím. Aktivních SIM karet je už bezmála 15 milionů.
                         37:13
                         D5: omezení na 89.–131. km
                          Živý vstup redaktorky Daniely Tunklové.
                          38:20
                          Soud s kardinálem Zenem
                           V Hongkongu soudí kardinála Josepha Zena – jednoho z nejvýše postavených představitelů katolické církve v Asii. Spolu s dalšími pěti prodemokratickými aktivisty čelí obvinění, že nezaregistrovali fond, který pomáhal lidem zadrženým při protivládních protestech.
                           40:54
                           Vedení senátorského klubu STAN
                            Druhý nejpočetnější senátorský klub si před chvílí zvolil nového předsedu. Zákonodárce Starostů a nezávislých v příštích dvou letech povede Jan Sobotka, starosta Vrchlabí.
                            41:11
                            Zásoby a ceny medu
                             Letošního medu není tolik, jak včelaři na jaře předpovídali. Jarního květového je dostatek, hůř už to dopadlo s lipovým – na přelomu června a července totiž hodně pršelo. Nejen kvůli tomu podraží – za kilo tak zákazník zaplatí od 180 do 240 Kč.
                             43:13
                             Výpadek vlakové dopravy na jindřichohradecké úzkokolejce
                              Komplikace pro cestující na Jindřichohradecké místní dráze. Místo vlaků tam pojedou od zítřka autobusy. Společnost, která vlaky na úzkokolejce provozuje, na sebe podala insolvenční návrh.
                              43:57
                              Nenávist na internetu
                               Většina dospívajících se na internetu setkává s nenávistným obsahem. Vyplývá to z výzkumu Masarykovy univerzity, podle kterého se trend negativně projevuje na psychice mladistvých.
                               46:12
                               Usazení konstrukce mostu přes Ohři
                                Stavbaři dnes usadili první část nosné konstrukce mostu přes Ohři u Žatce – 68 metrů dlouhou a 342 tun těžkou ocelovou kostru přesunul na místo pásový jeřáb za zhruba hodinu. Podepře víc než 100 let starý železniční most, který je dlouhodobě ve špatném stavu.
                                46:34
                                Předvečer udílení Nobelových cen
                                 Medicína, fyzika, chemie, literatura a mír – pořadí, v jakém budou počínaje zítřkem udělovány letošní Nobelovy ceny. Komise vybírají finální jména jen asi hodinu před oficiálním oznámením.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž54 minut
                                 Další díl
                                 3. říjen 2022

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 29. březen

                                 Headlines — ČNB o úrokových sazbách — Dopad vysokých sazeb na dlužníky a věřitele — Vývoj základní úrokové sazby — Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga — Mise bojových vrtulníků na Ukrajině — Napětí mezi Moskvou a Stockholmem — Dotace na sociálně znevýhodněné školáky — Zasedání vlády na Jesenicku — Protesty odborů kvůli penzím — Protiruské sankce v Moldavsku — Kritika izraelské justiční reformy — Přehlídka českého sklářství v Miláně — Změna dodavatele jaderného paliva — Přibývá státních zaměstnanců — Vyšetřování výbuchu plynovodů — Stíhání fyzioterapeuta z Hostivaře — Mrazivá noc v ovocných sadech — Omezení velkochovů i kvůli ptačí chřipce — Počty drůbeže a vajec — Vývoj cen vajec a prodeje slepic — Petr Pavel na severu Moravy — Premiér o ruských sportovcích na olympiádě — Transformace České pošty — Karel III. v Německu — Dohoda o migraci mezi USA a Kanadou — Strategie vyjednávání o nové koalici — Praskliny ve škole v Prušánkách — Dvakrát načapaný opilec za volantem — Obědy pro školky — Závěr soudu s exšéfem českého fotbalu — Olympiáda pod dohled umělé inteligence — Dražba vzáceného dřeva

                                 29. 3. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 29. březen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 29. 3. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 28. březen

                                 Headlines — Vládní slib o dodržení deficitu — Opozice čeká vyšší schodek — Schodky státních rozpočtů ČR — Regulace aut se spalovacími motory — Trest za protiválečný obrázek dcery — Zánik českých značek — Očkování proti covidu-19 — Boje o Bachmut — Politická krize v Izraeli — Prezidentova návštěva Moravskoslezského kraje — Kauza vraždy muže v Praze — Divadelní hra Přípravy na všechno — Protest vysokoškolských učitelů — Platy vysokoškolských pedagogů — Přístup ke zbraním v USA — Obžaloba učiteky kvůli popírání války na Ukrajině — Hodiny čekání na zubaře — Nehody kvůli počasí — Odklízení následků havárií — Zimní údržba silnic — Předpověď počasí — Digitalizace veřejné správy — Stávka ve Francii — Zrušené stíhání Tomáše Voráče — Mrtví migranti po požáru v USA — Vyšetřování kvůli azbestu v Milovicích — Závěr soudu v kauze sportovních dotací — Dopady vyššího cholesterolu — Spory o lom u Hlinek — Návrat Sojuzu z ISS — Spor o Zámecké lázně — Česká podpora Tchaj-wanu — Pár metrů od srážky — Rozšíření D6 — Senioři jako školáci v lavicích

                                 28. 3. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 28. březen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 28. 3. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 27. březen

                                 Headlines — Platby za státní pojištěnce — Veřejné zdravotní pojištění — Napětí v Izraeli — Razie kvůli azbestu v Milovicích — Jednání ministra Lipavského s generálním tajemníkem NATO — Maďarsko pro rozšíření NATO o Finsko — Platy vysokoškolských vyučujících — Zabezpečení Záporožské elektrárny — Vězení pro Tomáše Čermáka — Nové album Depeche Mode — ANO ztratilo v Ostravě většinu — Stávka v Německu — Aktuální zpráva o situaci v Izraeli — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Změny při povolování staveb — Poslední rozloučení s Emilem Bočkem — Pokuty za přetížené kamiony — Aprílové počasí v Česku — Komplikace kvůli zimě — Střídání teplého a studeného počasí — Jarní mráz ničí kvetoucí stromy — Bezpečnostní kontrola prezidentova úřadu — Nehoda nákladního auta — Česká delegace na Tchaj-wanu — Tornádo v Mississippi — Výslechy v kauze sportovních dotací — Podání daňových přiznání datovou schránkou — Demonstrant s logem Wagnerovců — NKÚ: Nedostatečná ochrana obyvatelstva — Oprava dálnice u Prahy — Spolupráce Českého rozhlasu s ukrajinskou veřejnoprávní vysílací společností — Ministr Hladík v NP České Švýcarsko — Nový skotský premiér — Operace pacientky se vzácnou nemocí — Grand festival smíchu

                                 27. 3. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 27. březen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 27. 3. 2023 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám