50 minut

25. červen

Obsah dílu

Headlines — Změna služebního zákona — Novela služebního zákona — Sporné zákony v Poslanecké sněmovně — Masivní protesty kvůli zákazu potratů — Reakce na historický verdikt — Následky velmi silných bouřek — Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo — Střelba v centru Osla — Zemřela Lisa Miková — Díla architekta Martina Rajniše — Taktika bojů o pozice na Ukrajině — Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování — Priority firem během předsednictví EU — Mapa výskytu komárů — Čekání na studnu — Zájem o letní dovolené — Nápory cestujících na letištích — Rychlejší odbavení přes kiosky — Kam jezdí Češi — Dovolená v Česku — Utopení urpchlíci — Odchod firem z Ruska — Poděkování za pomoc po tornádu — Demence u mladších pacientů — Jak vzniká blesk — Nové politické uspořádání ve Francii — Den pozemních vojsk Bahna — Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera

Části dílu

00:03
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:42
  Změna služebního zákona
   Vládní poslanci chtějí prosadit změnu služebního zákona - počítají třeba se zrušením takzvaných odborných náměstků na ministerstvech nebo zrychlením výběrových řízení na pozice státních úředníků.
   01:20
   Novela služebního zákona
    Podle analýzy zákona o státní službě, kterou si nechala vláda zpracovat, je v současnosti výběr státních zaměstnanců neefektivní a málo pružný. Hlavně kvůli značné administrativě. Úředníci proto na řadě pozic chybí a stát nedokáže jejich počet rychle navýšit, když je to potřeba.
    04:36
    Sporné zákony v Poslanecké sněmovně
     Dlouhá jednání nebo přímo obstrukce provázely například schvalování pandemického zákona nebo odklad části nové stavební legislativy.
     06:18
     Masivní protesty kvůli zákazu potratů
      Mohutné protesty ve Spojených státech vyvolalo rozhodnutí Nejvyššího soudu, které prolomilo verdikt legalizující umělé přerušení těhotenství na federální úrovni. Nově v této záležitosti rozhodují jednotlivé státy.
      09:10
      Reakce na historický verdikt
       Živý vstup zpravodaje Davida Miřejovského.
       11:13
       Následky velmi silných bouřek
        Českem se prohnaly bouřky a přívalové deště. nejvíc pršelo na jihu Čech, ve středních Čechách a v Praze. Hasiči vyjížděli čerpat vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali padlé stromy i naplavené bahno ze silnic.
        13:34
        Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo
         Konec prověřování údajných daňových úniků na Čapím hnízdě. Policie tři a půl roku zjišťovala, jestli farma nepomáhala holdingu Agrofert nezákonně ušetřit na daních.
         14:38
         Střelba v centru Osla
          Střelba v Oslu – při útoku u gay baru v centru norské metropole zahynuli 2 lidé. 21 dalších utrpělo zranění, 10 z nich je ve vážném stavu.
          16:30
          Zemřela Lisa Miková
           V úterý zemřela Lisa Miková, přeživší holocaustu. Bylo jí 100 let. V roce 1942 ji nacisté deportovali do Terezína, o dva roky později do Osvětimi. Později prošla i koncentračními tábory ve Freibergu a Mauthausenu.
           16:52
           Díla architekta Martina Rajniše
            Z autora velkých městských staveb k propagátorovi přírodního stavitelství. Svéráz české architektury Martin Rajniš se ohlíží za dvaceti lety práce během níž opustil beton s ocelí a spolehl se hlavně na dřevo.
            19:24
            Taktika bojů o pozice na Ukrajině
             Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana z Ukrajiny.
             24:00
             Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování
              Národní centrála proti organizovanému zločinu vyšetřuje dva české dobrovolníky, kteří odjeli bojovat na Ukrajinu, že rabovali. Během působení v praporu ukrajinské armády Karpatská Sič měli krást zlaté a stříbrné šperky, dohromady až půl kilogramu.
              24:29
              Priority firem během předsednictví EU
               Energetická bezpečnost, green deal, poválečná obnova Ukrajiny nebo takzvaný akt o čipech. To jsou priority, které by při českém předsednictví rádi viděli zástupci českých firem.
               26:43
               Mapa výskytu komárů
                Varování před komáry. Podle meteorologů uplynulé deštivé dny zvýšily aktivitu bodavého hmyzu až na mimořádný - tmavě červený - stupeň. Hlavně na jižní Moravě a v Ústeckém kraji.
                27:04
                Čekání na studnu
                 Na vyvrtání studny se čeká i dva roky. Kvůli rostoucímu zájmu o vlastní zdroj vody úřady nestíhají vyřizovat dokumentaci. Kapacity navíc v době drahých energií omezila i poptávka po geotermálních vrtech.
                 29:11
                 Zájem o letní dovolené
                  Začíná hlavní sezona. Tu po slabších letech vyhlížejí s očekáváním jak hoteliéři, tak i třeba cestovní kanceláře.
                  29:48
                  Nápory cestujících na letištích
                   Zájem o cestování překvapil hlavně evropská letiště a aerolinky. V minulých dvou letech propustily desítky tisíc zaměstnanců. A teď jich mají málo.
                   32:19
                   Rychlejší odbavení přes kiosky
                    Zrychlit odbavení na letištích pomáhají samo-odbavovací kiosky umístěné přímo v hale. Na pražské Ruzyni je ale zatím využívá jen minimum cestujících.
                    33:26
                    Kam jezdí Češi
                     Místa, kde čeští turisté tráví volný čas lze vyčíst z dat statistiků. Vloni tuzemští občané vyrazili na víc než 2 a půl milionu delších dovolených do ciziny. Na minimálně 4 noci. Vede Chorvatsko - přes 600 tisíc cest - následované Řeckem, Slovenskem, Itálií a Egyptem.
                     34:05
                     Dovolená v Česku
                      Podobné to bude i letos - dovolenou v tuzemsku plánuje, podle agentury CzechTourism, až 70 procent Čechů.
                      36:15
                      Utopení urpchlíci
                       Nejméně osmnáct lidí zemřelo poté, co v pátek asi dvě tisícovky často ozbrojených migrantů vzaly útokem plot španělské exklávy Melilla. Přibližně stovce se podařilo proniknout, zbytek policie odehnala. Během potyček ale řada policistů i migrantů utrpěla zranění.
                       36:38
                       Odchod firem z Ruska
                        Z Ruska se od začátku války stáhlo přes tisíc mezinárodních firem. Mezi nimi je i řada českých, které zcela nebo částečně své podnikání na tamním trhu omezily.
                        38:43
                        Poděkování za pomoc po tornádu
                         Rok a den poté. Tornádo, které způsobilo miliardové škody a vzalo 6 lidských životů, si obce na jihu Moravy připomínaly i dnes. Jako poděkování všem, kteří pomohli.
                         40:16
                         Demence u mladších pacientů
                          Domovy pro seniory stále častěji řeší žádosti lidí s demencí například po úrazu, kterým není ani padesát let. Mnohdy jim ale nevyhoví s tím, že pro ně nejsou vhodná. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb pro tyto případy chybí specializovaná zařízení.
                          42:44
                          Jak vzniká blesk
                           V bouřkách, které včera a dnes přešly Českem, zaznamenali meteorologové i velké množství blesků. Nad naším územím naměřili i přes dva tisíce výbojů během pěti minut.
                           43:58
                           Nové politické uspořádání ve Francii
                            Francouzský prezident Emmanuel Macron vstřebává porážku v parlamentních volbách.
                            46:20
                            Den pozemních vojsk Bahna
                             Prezentace Armády České republiky a klubů vojenské historie. V bývalém výcvikovém prostoru Bahna u Strašic na Rokycansku, uprostřed chráněné krajinné oblasti Brdy, se dnes uskutečnil už 32. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2022.
                             47:12
                             Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera
                              Čtyři nové kněze má ode dneška olomoucká diecéze. Z rukou arcibiskupa Jana Graubnera přijali kněžské svěcení v zaplněné katedrále svatého Václava. Pouze 3 z 8 tuzemských diecézí budou mít letos nové posily.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž50 minut
                              Další díl
                              26. červen

                              Přehled dílů

                              Stopáž54 minut

                              17. srpen

                              Headlines — Petr Mlejnek zůstává v čele civilní rozvědky — Kauza Dozimetr a role Petra Mlejnka — Základní priority státního rozpočtu — Energetický úsporný tarif — Útoky na Krymu — Napětí mezi Srbskem a Kosovem — Úklid v soutěskách řeky Kamenice — Technické problémy registru silničních vozidel — Protiinflační balík zákonů v USA — Obnovení diplomatických vztahů — Nová řada Případů 1. oddělení — Rezignace Moniky Šimůnkové — Zemědělské dotace — Požár Slunečních lázní — Kontroly farmářských trhů — Úsporný tarif pro domácnosti — Příspěvky kvůli drahým energiím — Opatření ke snížení spotřeby energií — Vytápění bytů a domů — Velmi vysoké teploty v Česku — Novela zákona o zaměstnávání učitelů — Odsouzení výroku Mahmúda Abbáse — Vývoj počtu nakažených — Sdílení intimních fotek a videí — Druhé kolo projektu Milostivé léto — Zřícená porcelánka v Jakubově — Problémy se spojením do Berlína a Hamburku — Výstup z ISS — Podezřelé zakázky fotbalové asociace — Extrémní počasí v Evropě — Zkouška mostu — Přístup škol k nadaným dětem

                              17. 8. 2022 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              17. srpen

                              Ve znakovém jazyce

                              17. 8. 2022 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              16. srpen

                              Headlines — Jednání vlády — Schůze ministrů v Liblici — Výdaje státu na úsporný tarif — Vládní schůze o energetice — Výbuchy na anektovaném Krymu — Série výbuchů na Krymu — Trest pro ruského zpěváka — Boje u Záporožské elektrárny — Tropické teploty v Česku — Požár v Českém Švýcarsku — Masivní úhyn ryb v Odře — Vyšetřování Rudyho Giuliana — Proměna okolí pražské Vltavy — Kapacita pro skladování plynu — Jaderné elektrárny v Německu — Školení policistů — Žádosti o příspěvky — Vývoj počtu nakažených — Nebezpečné skoky do vody — Ceny výrobců dál rostou — Ceny v zemědělství — Ceny zemědělských výrobců — Prázdné potravinové banky — Rozhodování o střídavé péči — Vládní krize na Slovensku — Útočník z Trevíru — Technické problémy na burze — Lávka v Hradci Králové dál zdražuje — Konec plastů na jedno použití — 20 let od povodní — Nová jaderná testovací střediska — Nehoda nákladního vlaku v Chebu — Přestavba brownfieldů v Praze — Nehody v obydlených oblastech — Finanční gramotnost Čechů — Hrad na prodej — Přehlídka českého filmu v Izraeli — Znojmo žije divadlem

                              16. 8. 2022 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              16. srpen

                              Ve znakovém jazyce

                              16. 8. 2022 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              15. srpen

                              Headlines — Podzim s covidem — Očkování proti covidu-19 — Vývoj počtu nakažených — Covid-19: doporučení před podzimem — Ztotožnění mrtvých bojovníků — Obavy z útoků na elektrárnu — Kongresmani USA na Tchaj-wanu — Konec žní a růst cen pečiva — Aktéři kauzy Dozimetr zůstávají ve vazbě — Rok pod vládou Talibanu — Další vězení pro Su Ťij — Snímek o hokejových vzorech z Nagana — Víc peněz na obranu — Zájem o stavební spoření — Dopravní kontroly za pomoci vrtulníku — Záchytný plot poničený požárem — Pětitisícový příspěvek na dítě — Příspěvek pro rodiny zasažené inflací — Vládní pomoc proti zdražování v roce 2022 — Jak jednorázový příspěvek pomůže samoživitelům — Nové dotace na vodu — Írán o útoku na Salmana Rushdieho — Chyby ve veřejných zakázkách od MMR — Vyšetřování pádu historického letounu — Silné bouřky v části Česka — Roman Janoušek chce z vězení — Zemřel vědec Mojmír Petráň — Rozsáhlé požáry v západní Evropě — 20 let od vytopení chemičky v Neratovicich — 77 let od návratu letců z RAF — Izrael znovu před volbami — Zřícení mostu v Norsku — Zavírání prodejen na venkově — Historie Brna

                              15. 8. 2022 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              15. srpen

                              Ve znakovém jazyce

                              15. 8. 2022 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám