54 minut

20. červen

Obsah dílu

Headlines — Kauza kolem politiků z hnutí STAN — Nástupce Petra Gazdíka v rezortu školství — Kauza kolem Petra Hlubučka — Ruská blokáda přístavů v Černém moři — Návrat Ukrajinců do vlasti — Litevská omezení pro Kaliningrad — Bouřky a vytopené sklepy — Macronův blok bez parlamentní většiny — Nové varianty covidu-19 — Ročenka architektonicky zajímavých staveb — Stěhování uprchlíků mezi regiony — Dividenda ČEZ — Vývoj kurzu koruny — Chorvatský strop na ceny pohonných hmot — Tragický pád stromu — Odvolání Petra Hlubučka z postu starosty Lysolají — Změny v hnutí STAN v důsledku kauzy — Kauza Dozimetr — Odvolání šéfa České pošty — Stávka pracovníků bruselské dopravy — Zabavené ruské byty v Mnichově — Nový šéf NÚKIBu — Násobně vyšší zálohy na energie — Priority Ministerstva životního prostředí — Inovativní metody výuky — Uzavírka z Třeboně do Rakouska — Záhada modré spirály — Rekordní růst cen v Polsku — Ceny pro mladé vědce — Hlasování Knesetu o rozpuštění — Úbytek pracovních míst kvůli elektromobilitě — Kroužkování čápů — Klasika od Erbena v moderní úpravě

Části dílu

00:03
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:41
  Kauza kolem politiků z hnutí STAN
   Dopady pražské korupční kauzy kolem některých politiků z hnutí STAN na vládu. Právě tento týden chtějí zástupci kabinetu najít nového ministra školství. Petr Gazdík, ač není obviněný, rezignuje ke konci června kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem.
   01:35
   Nástupce Petra Gazdíka v rezortu školství
    Vhodného nástupce Petra Gazdíka hledají špičky hnutí STAN i mezi svými poslanci a senátory. Podmínkou je zkušenost v oboru školství.
    04:46
    Kauza kolem Petra Hlubučka
     Připomeňme ještě kauzu, která celé dění začala. Ve středu policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali na pražském magistrátu nebo třeba i v dopravním podniku.
     06:26
     Ruská blokáda přístavů v Černém moři
      Ruská blokáda exportu ukrajinského obilí je podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella válečný zločin. Dodal, že Moskva za něj ponese zodpovědnost. Rusové odřízli klíčové přístavy Černého moře, přes něž do světa proudí desítky milionů tun obilí.
      07:43
      Návrat Ukrajinců do vlasti
       Podle posledních statistik se zpátky na Ukrajinu vrací denně 30 tisíc lidí, kteří uprchli před válkou. Hrubé údaje mluví už nejméně o dvou milionech navrátilců, převážně žen a dětí.
       10:11
       Litevská omezení pro Kaliningrad
        Kreml označil postup Litvy vůči Kaliningradské oblasti za bezprecedentní a nezákonný. Vilnius o víkendu zakázal do této ruské enklávy převážet zboží, na které se vztahují unijní sankce.
        12:10
        Bouřky a vytopené sklepy
         Živý vstup redaktora Marka Slavíka.
         13:38
         Macronův blok bez parlamentní většiny
          Koalice Spolu prezidenta Macrona ztratila po druhém kole parlamentních voleb ve Francii většinu v Národním shromáždění. Druhé skončilo nové levicové uskupení, rekordního úspěchu dosáhlo Národní sdružení.
          15:53
          Nové varianty covidu-19
           Výskyt nových subvariant omikronu v Česku výrazně vzrostl. V posledním týdnu tvořily víc než polovinu zkoumaných případů.
           16:23
           Ročenka architektonicky zajímavých staveb
            Spokojené děti v jeslích, milí úředníci nebo radostné sídliště – výsledky takzvané architektury péče. Koncept představuje autorka letošní architektonické ročenky Pavla Melková.
            19:06
            Stěhování uprchlíků mezi regiony
             Zástupci neziskových organizací se sešli s ministrem vnitra k příležitosti mezinárodního uprchlického dne. Hlavním tématem byla integrace běženců z Ukrajiny.
             21:44
             Dividenda ČEZ
              Navržené dividendy pro akcionáře energetické firmy ČEZ. Ministerstvo financí bude na červnové valné hromadě prosazovat 48 korun na akcii, vedení společnosti o čtyři koruny méně. Celkem by se vyplacená částka blížila 26 respektive 24 miliardám.
              22:22
              Vývoj kurzu koruny
               Česká národní banka stále intervenuje a posiluje tak kurz koruny, potvrzuje to většina ekonomických analytiků. Podle nich už tak na obranu české měny dala za poslední měsíc asi 125 miliard korun.
               25:05
               Chorvatský strop na ceny pohonných hmot
                Chorvatská vláda v reakci na zdražování zastropovala ceny pohonných hmot. Litr benzinu se od útery bude prodávat v přepočtu nejvýš za 44 korun a 41 haléřů a litr nafty za 43 korun a tři haléře.
                25:33
                Tragický pád stromu
                 Jako usmrcení z nedbalosti vyšetřují policisté včerejší pád stromu na jedoucí osobní auto v Krkonoších. Zahynuli při něm tři lidé ve věku 15, 76 a 88 let.
                 27:48
                 Odvolání Petra Hlubučka z postu starosty Lysolají
                  Petr Hlubuček, který je mezi obviněnými z hospodářské kriminality v pražském dopravním podniku, přišel o místo starosty pražských Lysolají.
                  28:45
                  Změny v hnutí STAN v důsledku kauzy
                   A obměny se –⁠ právě kvůli kauze Petra Hlubučka –⁠ na mimořádném sněmu dočká také vedení hnutí Starostové a nezávislí. Ta by podle řady předsedů krajských organizací měla být výrazná.
                   31:25
                   Kauza Dozimetr
                    Kauzu policie nazvala Dozimetr a podezřívá v ní třináct lidí. Deset z nich obvinila už ve středu. Další dva přibyli včera a dnes. Podle informací ČT policie zadržela bývalého ekonomického ředitele dopravního podniku Matěje Augustina, který přijel ze Slovenska.
                    33:37
                    Odvolání šéfa České pošty
                     Generální ředitel České pošty Roman Knap skončí ve funkci do konce září. Odvolal jej ministr vnitra Vít Rakušan. Jako důvod uvedl plánované změny v managementu, odvolání přišlo ale jen krátce poté, co bylo obviněno 12 lidí v kauze Dozimetr.
                     36:01
                     Stávka pracovníků bruselské dopravy
                      Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
                      37:34
                      Zabavené ruské byty v Mnichově
                       Německo vůbec poprvé v rámci sankcí proti Moskvě zabavilo ruským občanům byty. Dosud majetek jen blokovalo. Opatření se dotklo manželského páru, jeho identitu německé úřady nezveřejnily.
                       37:56
                       Nový šéf NÚKIBu
                        Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost se nejspíš stane dosavadní náměstek Lukáš Kintr. Vládní nominaci ve čtvrtek projedená sněmovní bezpečnostní výbor, tento krok je podmínkou jmenování.
                        38:20
                        Násobně vyšší zálohy na energie
                         Domácnostem v tyto dny přicházejí vyúčtování za plyn za uplynulý rok a v nich i rozpisy měsíčních záloh na další období, často několikanásobně vyšší než dosud.
                         40:45
                         Priority Ministerstva životního prostředí
                          Podpora jednání o energeticko-klimatickém balíčku Fit for 55 nebo třeba ochrana přírodního bohatství krajiny. Jedny z hlavních témat, na které se chce zaměřit ministerstvo životního prostředí během českého předsednictví Evropské unii.
                          41:25
                          Inovativní metody výuky
                           Aquaponie nebo virtuální realita –⁠ modernější technologie se začínají objevovat ve školách.
                           43:44
                           Uzavírka z Třeboně do Rakouska
                            Dopravní omezení na cestě z Třeboně do Rakouska. Řidiči na jihu Čech musejí počítat s uzavírkou a taky objížďkou, která může být dlouhá až 30 kilometrů. Stavební firma opravuje silnici na hlavním tahu z Třeboně směrem na Jindřichův Hradec.
                            44:29
                            Záhada modré spirály
                             Neobvyklá podívaná na Novém Zélandu – noční oblohu ozářila záhadná modrá spirála. Spekulace o přeletu mimozemských lodí či bizarním přírodním jevu vyvrátili fyzici. Pravděpodobně jde o vesmírné smetí, konkrétně z rakety Falcon 9 vyslané v neděli z Floridy.
                             47:22
                             Rekordní růst cen v Polsku
                              Polsko se potýká s rekordní inflací. Její růst se v květnu vyšplhal téměř na 14 procent. Mohou za to vysoké ceny energií. V posledních týdnech i přes daňové úlevy skokově vzrostly i ceny paliv.
                              47:24
                              Ceny pro mladé vědce
                               Mladí a nadějní vědci, kteří by jednou ve svých oborech mohli vést špičkový výzkum –⁠ to jsou laureáti Prémie Otto Wichterleho. Ocenění, které každoročně uděluje Akademie věd, dnes získalo pětadvacet expertů ze tří vědních oblastí.
                               47:54
                               Hlasování Knesetu o rozpuštění
                                Izraelský premiér Naftali Bennett a ministr zahraničí Jair Lapid hodlají příští týden nechat parlament hlasovat o jeho rozpuštění. Pokud se tak stane, bude kabinet dočasně řídit šéf diplomacie.
                                48:18
                                Úbytek pracovních míst kvůli elektromobilitě
                                 Příklon Evropy k elektromobilitě si vyžádá razantní změny celého autoprůmyslu, včetně pracovních míst.
                                 50:25
                                 Kroužkování čápů
                                  Ornitologové kroužkují letošní mláďata čápů bílých. Stihnout to musí dřív, než se ptáčata začnou učit létat a opouštět hnízdo. Jenom v Plzeňském kraji tak přírodovědci do začátku prázdnin navštíví asi stovku hnízd.
                                  51:12
                                  Klasika od Erbena v moderní úpravě
                                   Hrnečku, vař – z klasické české pohádky vychází nový komiks výtvarnice Kateřiny Čupové. Příběh určený dětským i dospělým čtenářům zasadila do současné moravské vesnice.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž54 minut
                                   Další díl
                                   21. červen

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   27. červen

                                   Headlines — Výměna ministra školství — Opozice výběr ministra kritizuje — Kdo je Vladimír Balaš — Jednání prezidenta s premiérem — Útok na obchodní centrum v Kremenčuku — Následky útoku na obchodní centrum — Summit G7 o Ukrajině — Rusko v platební neschopnosti — Spory mezi Ruskem a Litvou — Rusko krade ukrajinské obilí — Vyhlášení termínu prezidentských voleb — 72 let od justiční vraždy Milady Horákové — Omezení prodeje nikotinových sáčků — Soud s vězeňským dozorcem — Finanční situace domácností — Havárie Pendolina v Bohumíně — Vyšetřování příčin nehody — Tragická nehoda ve Studénce v roce 2015 — Zpoždění na železnici — Dokument o jednáních Macrona s Putinem — Dodávky plynu do EU — Vyšetřování reklam na Čapím hnízdě — Zdravotní péče o uprchlíky — Pád tribuny v Kolumbii — Účinnost vakcíny Pfizer — Soud s podezřelým z vraždy úřednice — Havárie vody v Brně — Referendum o drůbežárně v Jemnici — Požár vagonu u nádraží v Plzni — Landscape festival v Praze — Jednání přemiéra s prezidentem v Lánech

                                   27. 6. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   27. červen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   27. 6. 2022 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   26. červen

                                   Headlines — Útok na Kyjev — Ruské ostřelování Kyjeva — Boje na Ukrajině a summit G7 — Snížení daně na pohonné hmoty — Dopad kauzy Dozimetr na vládu — Protesty proti zákazu potratů v USA — Zdravotní péče o uprchlíky — Průměrná mzda — 40 let kapely Visací zámek — Zdanění energetických firem — Růst platů a mezd — Polákům chybí uhlí — Výstrahy před vysokými teplotami a požáry — Poslední volby do národních rad — Mrtví v klubu v JAR — Sklizeň ovocných stromů — Dražší péče o chrup — Dostupnost zubařů — V Česku chybí zubaři — Připomínky obětí komunismu — Vyšetřování útoku na Kapitol — Soudní spory se státem — Nález mumifikovaného mláděte mamuta — Vodáci na Vltavě — Opera z Brna — Knížky z bazarů — Dopravní komplikace při cestě na Slovensko — Závěr festivalu Glastonbury

                                   26. 6. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   26. červen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   26. 6. 2022 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   25. červen

                                   Headlines — Změna služebního zákona — Novela služebního zákona — Sporné zákony v Poslanecké sněmovně — Masivní protesty kvůli zákazu potratů — Reakce na historický verdikt — Následky velmi silných bouřek — Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo — Střelba v centru Osla — Zemřela Lisa Miková — Díla architekta Martina Rajniše — Taktika bojů o pozice na Ukrajině — Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování — Priority firem během předsednictví EU — Mapa výskytu komárů — Čekání na studnu — Zájem o letní dovolené — Nápory cestujících na letištích — Rychlejší odbavení přes kiosky — Kam jezdí Češi — Dovolená v Česku — Utopení urpchlíci — Odchod firem z Ruska — Poděkování za pomoc po tornádu — Demence u mladších pacientů — Jak vzniká blesk — Nové politické uspořádání ve Francii — Den pozemních vojsk Bahna — Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera

                                   25. 6. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   25. červen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   25. 6. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám