55 minut

12. května 2022

Obsah dílu

Členství Finska v NATO — Rozšíření NATO o Finsko — Procedura přistoupení k NATO — Milníky v historii NATO — Česká stopa v Severoatlantické alianci — Ruská agrese na Ukrajině — Boje o Charkov — Nouzové přístřeší pro uprchlíky v Praze — Uprchlíci z Ukrajiny — Navrácení ruského majetku na českých pozemcích — Další zdražování pohonných hmot — Prognóza vývoje inflace a HDP — Debata poslanců o omezení obstrukcí — Případ vymýceného záškrtu — Spotřeba čepovaného piva roste — Vliv teplotních skoků na krajinu — Horko, sucho a nebezpečí požárů — Tropické ovoce vypěstované v Česku — Podraží vstupenky na koupaliště? — Zemřel Vlastislav Toman — Spory o obchvat u Havlíčkova Brodu — Nález munice v Únanově — Požáry v USA — Zahájovací koncert Pražského jara — Nedostatek pedagogů ve školkách — Elektrošoky jako léčba deprese — První oficiální případy covidu-19 v KLDR — Průtahy v kauze otrávené Bečvy — Přípravy na opravu Barrandovského mostu — Unikátní snímek černé díry — Známky na pomoc dětem z Ukrajiny — Druhé semifinále hudební Eurovize

Části dílu

00:37
Členství Finska v NATO
  Vedení Finska podpořilo vstup země do NATO. Prezident a premiérka vyzvali k rychlému podání žádosti. Stát sousedící s Ruskem tak reaguje na ukrajinský konflikt.
  01:20
  Rozšíření NATO o Finsko
   Finská diplomacie chce své kroky koordinovat se Švédskem – to ale svůj verdikt o členství v Alianci zatím neřeklo. Finský návrh teď probere tamní parlament – obranný výbor už vstup nezávazně doporučil.
   04:23
   Procedura přistoupení k NATO
    Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
    05:38
    Milníky v historii NATO
     Severoatlantická aliance vznikla na základě smlouvy podepsané 4. dubna 1949. Mezi signatáři byli zástupci 12 zemí – včetně Spojených států a Kanady, Norska, Itálie nebo Spojeného království.
     06:27
     Česká stopa v Severoatlantické alianci
      A vstup severských zemí do NATO podporují také čeští politici. Ministryně obrany vyzdvihla hlavně současnou modernizaci finské armády.
      08:42
      Ruská agrese na Ukrajině
       Počet lidí, kteří utekli z Ukrajiny před ruskou agresí, už přesáhl 6 milionů a je podle agentury OSN pro uprchlíky nejhorší krizí svého druhu od konce druhé světové války. A to i přesto, že v hlavním městě Kyjevě jsou už zpátky dvě třetiny jeho obyvatel.
       11:20
       Boje o Charkov
        Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose.
        12:58
        Nouzové přístřeší pro uprchlíky v Praze
         Stanové městečko pro romské uprchlíky z Ukrajiny už stojí. Vyrostlo v pražské Troji – kam teď živě míří naše kamery. Dočasné nouzové přístřeší tam najde 150 lidí – jde převážně o matky s dětmi. Alespoň částečně tím ministr vnitra řeší kritickou situaci na pražském hlavním nádraží, kde denně spí přes 400 uprchlíků.
         16:08
         Uprchlíci z Ukrajiny
          V Česku dostalo dočasné vízum už přes 338 tisíc ukrajinských uprchlíků – za včerejšek necelých 1700.
          16:45
          Navrácení ruského majetku na českých pozemcích
           Ruská federace vlastní víc než tři desítky staveb, které získala od tehdejšího Československa. Na většině těchto míst jí ale nepatří pozemky.
           19:24
           Další zdražování pohonných hmot
            Pohonné hmoty znovu rychle zdražují, už třetí týden v řadě. Litr Naturalu 95 za posledních sedm dní poskočil o víc než korunu na průměrných 44,25. Nafta stojí zhruba o dvě koruny víc – a její cena taky dál roste.
            19:48
            Prognóza vývoje inflace a HDP
             Vysoké ceny energií, problémy v dodavatelských řetězcích a další růst inflace. Okolnosti, které budou letos nejvíc ovlivňovat českou ekonomiku. V dalších čtvrtletích může HDP meziročně dokonce klesnout – v čerstvé predikci to uvedla Česká bankovní asociace.
             22:42
             Debata poslanců o omezení obstrukcí
              Mimořádné schůze nebo omezení řečnické doby. Vedení sněmovny řeší, jak zefektivnit jednání schůzí a schvalování zákonů, které v některé dny doprovázejí opoziční obstrukce a nebo několik hodin trvající debaty o samotném programu daného jednacího dne.
              25:25
              Případ vymýceného záškrtu
               V Česku se po víc než čtvrt století objevil případ záškrtu. Žena z Vyškova se nakazila zřejmě od domácího zvířete. Jde o pacientku, která bere léky na omezení imunity a má i jiné chronické onemocnění.
               25:50
               Spotřeba čepovaného piva roste
                Češi se vracejí do restaurací – tedy alespoň na pivo. Jeho výroba pro tuzemský trh se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 11,5 procenta.
                27:53
                Vliv teplotních skoků na krajinu
                 Skok z jara do léta. Několik posledních teplých dní urychlilo vývoj v přírodě, který měl až doteď zhruba dvoutýdenní zpoždění.
                 30:05
                 Horko, sucho a nebezpečí požárů
                  Živý vstup meteoroložky Taťány Míkové.
                  31:44
                  Tropické ovoce vypěstované v Česku
                   V létě sklízejí fíky i olivy. Přibice na Brněnsku si s nadsázkou říkají subtropická obec, navzdory tomu, že je od moře dělí stovky kilometrů. A exotických rostlin ještě přibude.
                   33:15
                   Podraží vstupenky na koupaliště?
                    S prvními vedry provozovatelé otevřeli také některá koupaliště. Většinou se ale teprve připravují na hlavní sezonu. Tradičně se obávají chladného počasí a letos i rostoucích nákladů – třeba účtů za elektřinu.
                    35:25
                    Zemřel Vlastislav Toman
                     Zemřel spisovatel a novinář Vlastislav Toman. Bylo mu 92 let. Patřil k průkopníkům českého sci-fi, je podepsaný pod mnoha komiksy, které vycházely v časopise ABC, kde působil jako redaktor a šéfredaktor.
                     35:46
                     Spory o obchvat u Havlíčkova Brodu
                      Živý vstup redaktorky Kristýny Posekané.
                      37:04
                      Nález munice v Únanově
                       Přes dva tisíce granátů a pancéřové pěsti z druhé světové války našli dělníci při výkopových pracích v Únanově na Znojemsku. Podle policistů se jedná o jeden z největších nálezů za poslední dobu. Na místě zasahovali pyrotechnici, kteří provedli řízené odpaly.
                       37:39
                       Požáry v USA
                        Na jihozápadě Spojených států propukají mohutné požáry, které už zachvátily i některé obydlené oblasti například v pobřežní oblasti Kalifornie. Tamní úřady zatím nehlásí žádné oběti, ale nařídily evakuace obyvatel.
                        39:44
                        Zahájovací koncert Pražského jara
                         Už za několik málo okamžiků začíná 77. ročník festivalu Pražské jaro. Mou vlast tentokrát zahraje soubor West-Eastern Divan Orchestra, v jehož čele ale nebude stát jeho zakladatel Daniel Barenboim, nýbrž mladý dirigent Thomas Guggeis.
                         41:49
                         Nedostatek pedagogů ve školkách
                          Nedostatek kvalifikovaných učitelů už v mateřských školách negativně ovlivňuje vzdělávání na dalších stupních škol. I to ukazuje nový web Vzdělávání v datech, který spustila školní inspekce.
                          42:51
                          Elektrošoky jako léčba deprese
                           Elektrošoky jako nejúčinnější léčba pro pacienty s těžkou depresí, kterým nezabírají léky. Účinnost je podle lékařů až 85 %.
                           44:45
                           První oficiální případy covidu-19 v KLDR
                            Severní Korea poprvé oficiálně přiznala covid-19 v zemi, dosud přitom výskyt na svém území popírala. Úřady v Pchjongjangu evidovaly vysoce infekční variantu omikron. Počet nakažených ale neuvedly.
                            45:16
                            Průtahy v kauze otrávené Bečvy
                             Obžaloba v případě otravy řeky Bečvy je podle vsetínského soudu plná nesrovnalostí, chyb a neúplných informací. Justice po nekompromisním rozhodnutí případ vrátila zpět do přípravného řízení.
                             47:30
                             Přípravy na opravu Barrandovského mostu
                              Silničáři pozítří začnou předělávat značení na pražském Barrandovském mostě, v neděli na místo přijedou frézy a bagry. V každém směru zůstanou zachované tři jízdní pruhy. Kritických bude prvních deset dnů pro řidiče jedoucí směrem ze Strakonické ulice.
                              48:17
                              Unikátní snímek černé díry
                               Astronomové z evropské jižní observatoře zveřejnili vůbec první snímek černé díry ve středu Mléčné dráhy. Do pozorování se zapojily největší radioteleskopy na světě. Ty se navíc musely ve stejný čas zaměřit na stejné místo na obloze.
                               50:16
                               Známky na pomoc dětem z Ukrajiny
                                Poštovní známky na pomoc dětem uprchlíků z Ukrajiny dnes vydala Česká pošta pro Nadaci Charty 77 a její Konto Bariéry. Sešitek dostane každý, kdo na Fond Ukrajina pošle aspoň 2022 koruny.Hradí se z něj péče o ukrajinské děti.
                                50:59
                                Druhé semifinále hudební Eurovize
                                 V italském Turíně dnes v samém závěru večera vystoupí česko-norská kapela We are Domi se svou písni Lights off.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž55 minut
                                 Další díl
                                 13. května 2022

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž49 minut

                                 22. června

                                 Headlines — Spor o výpověď bez udání důvodu — Vládní pře o výpovědi — Změny v zákoníku práce — Silné bouřky s krupobitím — Škody po bouřkách — Jeskyně zavřené po deštích — Ruský útok na Charkov — Adopce osiřelých ukrajinských dětí — Nový ukrajinský velvyslanec v Česku — Ceny paliv na čerpacích stanicích — Připomínka výsadku Silver A — Ruský vliv na Severním Kypru — Červený kříž v Gaze — Koncert pro Vltavskou filharmonii — Ochrana lesů před požáry — Splácíte v současnosti dluhy? — Požár haly na Zlínsku — Mýval jako škodná — Bezpečnost na silnicích během prádznin — Opravy silnic a nehody — Dodržování zákazu předjíždění pro kamiony — Noční kontroly kamionů — Záplavy ve Švýcarsku — Nárust populace v Jeruzalémě — Rušení spojů z Českých Budějovic — Značení plynového potrubí — Farage o Ukrajině — Snížení administrativní zátěže — Otevřené nebe pro hendikepované — Akce letošního Archeologického léta

                                 22. 6. 2024 na ČT1
                                 Stopáž49 minut

                                 22. června

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 22. 6. 2024 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 21. června

                                 Korespondenční volba schválena sněmovnou — Hlasování o korespondenční volbě — Návrh korespondenční volby — Změny ve sněmovně po eurovolbách — Silná bouřka a krupobití na jihu Čech — Změny ve struktuře slovenských médií — Rusko vs. Jižní Korea — Půl roku od střelby na fakultě — Památník obětem střelby — Policejní zásah na FF UK — ANO opouští frakce Renew a ALDE v EP — Letní úspory za energie — Československé perutě v RAF — Blackout v Chorvatsku — Vivat Messi na festivalu Tanec Praha — Nový vývoj v kauze Dozimetr — Budova pro úředníky za 3,5 mld. — Druhé kolo přijímacího řízení na střední školy — Zadržení Čecha v Chorvatsku po úmrtí chlapce při explozi — Dostavba D3 u Tábora — Nebezpečné bouřky v Česku — Přípravy letišť před bouřkou — Supercely v Česku — Přečkání bouřky v kempu — Úroda poničená počasím — Hutě Liberty Ostrava v úpadku — 75 let od vraždy generála Píky — Britská předvolební debata — Provokační akce StB Neptun — Záchrana turistky s pomocí kladkostroje — Kurzy pro personál psychiatrických klinik — Přípravy na olympijské hry v Paříži — Soud o usmrcení myslivce — Setkání ukrajinské rodiny — Divadelní festival Regiony v Hradci Králové

                                 21. 6. 2024 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 21. června

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 21. 6. 2024 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 20. června

                                 Vyšetřování střelby na FF UK — Informace o vyšetření útoku — Časová osa tregédie — Nejasnosti kolem případu — Bezpečnostní výbor o střelbě na FF UK — Vysoké školy po útoku — Nadační fond Univerzity Karlovy — Válka na Ukrajině — Nedostatek vody na Ukrajině — Rekonstrukce v Brně — Změny v RTVS — Zrekonstruovaný obchodní dům Máj — Problém s dodávkami léků — Devítileté dítě z Česka zemřelo při explozi auta u chorvatského města Obrovac — Průměrné ceny pohonných hmot — Škody po silných bouřkách — Začíná astronomické léto — Česká cesta do vesmíru — Cíl cesty — Vědecké experimenty — Cíle projektu — Aleš Svoboda — Jediný Čech ve vesmíru — Debaty o školních obědech — Prezident v Ústeckém kraji — Sankce proti Rusku — Ilegální migrace v Německu — Hoření heřmanické haldy — Miliardová investice firmy Onsemi — Zemřel Donald Sutherland — Dietrichsteinská hrobka — Znásilnění židovské dívky — Cesta ruského prezidenta po Asii — Sázky na volby — Chlém, který chrání před astmatem — Ocenění pro mladé uprchlíky — Metronome festival

                                 20. 6. 2024 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 20. června

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 20. 6. 2024 na ČT24
                                 Stopáž55 minut

                                 19. června

                                 Plán na obří investici — Výroba čipů v Česku — Změny v místě obří investice — Investiční projekty v ČR — Zájem o investice v Česku — Strategické partnerství Ruska a Severní Korey — Oběti pouti do Mekky — Miliardy na odklon tepláren od uhlí — Sociální výbor sněmovny o penzích — Útok nožem na pražské čerpací stanici — Imunita nové europoslankyně Nagyové — Migrace z Běloruska do Polska — Hútijové potopili loď — Osobnosti letošních filmových Varů — Noví ústavní soudci — Pamětní kámen před FF UK — Dovolání Dominika Feriho — Bezpečnost u vody — Úhrady pojišťoven lékařům — Výdaje na zdravotnictví — Léčba rakoviny prostaty — Spor v koalici o platy ve veřejn sféře — Podmíněný trest pro Romana Berbra — Důvěra obyvatel vůči ústavním institucím — Prezident v Ústeckém kraji — Posprejovaný Stonehendge — Předvolební chaos ve Francii — Bouřky v Česku — Bouřky na fotbalovém Euru — Soudy uzavřely kauzu Pitomio Tomia Okamury — Sokolové v poslaneckých lavicích — Připomínka aloise Eliáše — Slovenský kabinet a lex atentát — Složení Rady ČT — Vědecký festival Vědafest — Záchrana žirafího mláděte — Oslavy 90 let FOK na Vyšehradě

                                 19. 6. 2024 na ČT1
                                 Stopáž55 minut

                                 19. června

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 19. 6. 2024 na ČT24
                                 Stopáž55 minut

                                 18. června

                                 Platy státních zaměstnanců — Růst platů ve veřejné sféře — Počty státních zaměstnanců — Jednání lídrů EU o obsazení unijních funkcí — Útok na Azov — Zemědělci vítají teplé počasí — Půjčka pro zaměstnance hutí Liberty — První zápas českých fotbalistů na Euru — Výcvik ukrajinských vojáků — Výplata dividendy ČEZ — NATO o čínské podpoře ruské agrese na Ukrajině — Představení o životě Miloše Formana — Ministr Lipavský na Slovensku — Ochrana slovenských politiků — Pátrání po pohřešovaných seniorech — Míra inflace v květnu 2024 — Nehoda raftu s Čechy — Opakované povodně v Novém Dražejově — Tisíce fanoušků z Česka v Lipsku — ME ve fotbale skupina F — Zápasy na webu z různých pohledů — Tržby restaurací během šampionátu — Útraty za šampionát — Vyšetřování výbuchu v Libavé — Nová pravidla pro advokátní úschovu — Vojáci KLDR překročili demarkační linii — Vladimír Putin v KLDR — Vzpomínka na parašutisty — Ploty na Sněžce — Nový ředitel ÚVN v Praze — Kreativita českých žáků — Masivní požáry v USA a Kanadě — Česká výroba radiofarmak — Ohniví červi v moři u Černé Hory — Podpora nemocného kamaráda — Pouliční umění v Českých Budějovicích

                                 18. 6. 2024 na ČT1
                                 Stopáž55 minut

                                 18. června

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 18. 6. 2024 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám