Události

12. květen

54 minut

12. květen

Obsah dílu

Členství Finska v NATO — Rozšíření NATO o Finsko — Procedura přistoupení k NATO — Milníky v historii NATO — Česká stopa v Severoatlantické alianci — Ruská agrese na Ukrajině — Boje o Charkov — Nouzové přístřeší pro uprchlíky v Praze — Uprchlíci z Ukrajiny — Navrácení ruského majetku na českých pozemcích — Další zdražování pohonných hmot — Prognóza vývoje inflace a HDP — Debata poslanců o omezení obstrukcí — Případ vymýceného záškrtu — Spotřeba čepovaného piva roste — Vliv teplotních skoků na krajinu — Horko, sucho a nebezpečí požárů — Tropické ovoce vypěstované v Česku — Podraží vstupenky na koupaliště? — Zemřel Vlastislav Toman — Spory o obchvat u Havlíčkova Brodu — Nález munice v Únanově — Požáry v USA — Zahájovací koncert Pražského jara — Nedostatek pedagogů ve školkách — Elektrošoky jako léčba deprese — První oficiální případy covidu-19 v KLDR — Průtahy v kauze otrávené Bečvy — Přípravy na opravu Barrandovského mostu — Unikátní snímek černé díry — Známky na pomoc dětem z Ukrajiny — Druhé semifinále hudební Eurovize

Části dílu

00:37
Členství Finska v NATO
  Vedení Finska podpořilo vstup země do NATO. Prezident a premiérka vyzvali k rychlému podání žádosti. Stát sousedící s Ruskem tak reaguje na ukrajinský konflikt.
  01:20
  Rozšíření NATO o Finsko
   Finská diplomacie chce své kroky koordinovat se Švédskem – to ale svůj verdikt o členství v Alianci zatím neřeklo. Finský návrh teď probere tamní parlament – obranný výbor už vstup nezávazně doporučil.
   04:23
   Procedura přistoupení k NATO
    Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
    05:38
    Milníky v historii NATO
     Severoatlantická aliance vznikla na základě smlouvy podepsané 4. dubna 1949. Mezi signatáři byli zástupci 12 zemí – včetně Spojených států a Kanady, Norska, Itálie nebo Spojeného království.
     06:27
     Česká stopa v Severoatlantické alianci
      A vstup severských zemí do NATO podporují také čeští politici. Ministryně obrany vyzdvihla hlavně současnou modernizaci finské armády.
      08:42
      Ruská agrese na Ukrajině
       Počet lidí, kteří utekli z Ukrajiny před ruskou agresí, už přesáhl 6 milionů a je podle agentury OSN pro uprchlíky nejhorší krizí svého druhu od konce druhé světové války. A to i přesto, že v hlavním městě Kyjevě jsou už zpátky dvě třetiny jeho obyvatel.
       11:20
       Boje o Charkov
        Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose.
        12:58
        Nouzové přístřeší pro uprchlíky v Praze
         Stanové městečko pro romské uprchlíky z Ukrajiny už stojí. Vyrostlo v pražské Troji – kam teď živě míří naše kamery. Dočasné nouzové přístřeší tam najde 150 lidí – jde převážně o matky s dětmi. Alespoň částečně tím ministr vnitra řeší kritickou situaci na pražském hlavním nádraží, kde denně spí přes 400 uprchlíků.
         16:08
         Uprchlíci z Ukrajiny
          V Česku dostalo dočasné vízum už přes 338 tisíc ukrajinských uprchlíků – za včerejšek necelých 1700.
          16:45
          Navrácení ruského majetku na českých pozemcích
           Ruská federace vlastní víc než tři desítky staveb, které získala od tehdejšího Československa. Na většině těchto míst jí ale nepatří pozemky.
           19:24
           Další zdražování pohonných hmot
            Pohonné hmoty znovu rychle zdražují, už třetí týden v řadě. Litr Naturalu 95 za posledních sedm dní poskočil o víc než korunu na průměrných 44,25. Nafta stojí zhruba o dvě koruny víc – a její cena taky dál roste.
            19:48
            Prognóza vývoje inflace a HDP
             Vysoké ceny energií, problémy v dodavatelských řetězcích a další růst inflace. Okolnosti, které budou letos nejvíc ovlivňovat českou ekonomiku. V dalších čtvrtletích může HDP meziročně dokonce klesnout – v čerstvé predikci to uvedla Česká bankovní asociace.
             22:42
             Debata poslanců o omezení obstrukcí
              Mimořádné schůze nebo omezení řečnické doby. Vedení sněmovny řeší, jak zefektivnit jednání schůzí a schvalování zákonů, které v některé dny doprovázejí opoziční obstrukce a nebo několik hodin trvající debaty o samotném programu daného jednacího dne.
              25:25
              Případ vymýceného záškrtu
               V Česku se po víc než čtvrt století objevil případ záškrtu. Žena z Vyškova se nakazila zřejmě od domácího zvířete. Jde o pacientku, která bere léky na omezení imunity a má i jiné chronické onemocnění.
               25:50
               Spotřeba čepovaného piva roste
                Češi se vracejí do restaurací – tedy alespoň na pivo. Jeho výroba pro tuzemský trh se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 11,5 procenta.
                27:53
                Vliv teplotních skoků na krajinu
                 Skok z jara do léta. Několik posledních teplých dní urychlilo vývoj v přírodě, který měl až doteď zhruba dvoutýdenní zpoždění.
                 30:05
                 Horko, sucho a nebezpečí požárů
                  Živý vstup meteoroložky Taťány Míkové.
                  31:44
                  Tropické ovoce vypěstované v Česku
                   V létě sklízejí fíky i olivy. Přibice na Brněnsku si s nadsázkou říkají subtropická obec, navzdory tomu, že je od moře dělí stovky kilometrů. A exotických rostlin ještě přibude.
                   33:15
                   Podraží vstupenky na koupaliště?
                    S prvními vedry provozovatelé otevřeli také některá koupaliště. Většinou se ale teprve připravují na hlavní sezonu. Tradičně se obávají chladného počasí a letos i rostoucích nákladů – třeba účtů za elektřinu.
                    35:25
                    Zemřel Vlastislav Toman
                     Zemřel spisovatel a novinář Vlastislav Toman. Bylo mu 92 let. Patřil k průkopníkům českého sci-fi, je podepsaný pod mnoha komiksy, které vycházely v časopise ABC, kde působil jako redaktor a šéfredaktor.
                     35:46
                     Spory o obchvat u Havlíčkova Brodu
                      Živý vstup redaktorky Kristýny Posekané.
                      37:04
                      Nález munice v Únanově
                       Přes dva tisíce granátů a pancéřové pěsti z druhé světové války našli dělníci při výkopových pracích v Únanově na Znojemsku. Podle policistů se jedná o jeden z největších nálezů za poslední dobu. Na místě zasahovali pyrotechnici, kteří provedli řízené odpaly.
                       37:39
                       Požáry v USA
                        Na jihozápadě Spojených států propukají mohutné požáry, které už zachvátily i některé obydlené oblasti například v pobřežní oblasti Kalifornie. Tamní úřady zatím nehlásí žádné oběti, ale nařídily evakuace obyvatel.
                        39:44
                        Zahájovací koncert Pražského jara
                         Už za několik málo okamžiků začíná 77. ročník festivalu Pražské jaro. Mou vlast tentokrát zahraje soubor West-Eastern Divan Orchestra, v jehož čele ale nebude stát jeho zakladatel Daniel Barenboim, nýbrž mladý dirigent Thomas Guggeis.
                         41:49
                         Nedostatek pedagogů ve školkách
                          Nedostatek kvalifikovaných učitelů už v mateřských školách negativně ovlivňuje vzdělávání na dalších stupních škol. I to ukazuje nový web Vzdělávání v datech, který spustila školní inspekce.
                          42:51
                          Elektrošoky jako léčba deprese
                           Elektrošoky jako nejúčinnější léčba pro pacienty s těžkou depresí, kterým nezabírají léky. Účinnost je podle lékařů až 85 %.
                           44:45
                           První oficiální případy covidu-19 v KLDR
                            Severní Korea poprvé oficiálně přiznala covid-19 v zemi, dosud přitom výskyt na svém území popírala. Úřady v Pchjongjangu evidovaly vysoce infekční variantu omikron. Počet nakažených ale neuvedly.
                            45:16
                            Průtahy v kauze otrávené Bečvy
                             Obžaloba v případě otravy řeky Bečvy je podle vsetínského soudu plná nesrovnalostí, chyb a neúplných informací. Justice po nekompromisním rozhodnutí případ vrátila zpět do přípravného řízení.
                             47:30
                             Přípravy na opravu Barrandovského mostu
                              Silničáři pozítří začnou předělávat značení na pražském Barrandovském mostě, v neděli na místo přijedou frézy a bagry. V každém směru zůstanou zachované tři jízdní pruhy. Kritických bude prvních deset dnů pro řidiče jedoucí směrem ze Strakonické ulice.
                              48:17
                              Unikátní snímek černé díry
                               Astronomové z evropské jižní observatoře zveřejnili vůbec první snímek černé díry ve středu Mléčné dráhy. Do pozorování se zapojily největší radioteleskopy na světě. Ty se navíc musely ve stejný čas zaměřit na stejné místo na obloze.
                               50:16
                               Známky na pomoc dětem z Ukrajiny
                                Poštovní známky na pomoc dětem uprchlíků z Ukrajiny dnes vydala Česká pošta pro Nadaci Charty 77 a její Konto Bariéry. Sešitek dostane každý, kdo na Fond Ukrajina pošle aspoň 2022 koruny.Hradí se z něj péče o ukrajinské děti.
                                50:59
                                Druhé semifinále hudební Eurovize
                                 V italském Turíně dnes v samém závěru večera vystoupí česko-norská kapela We are Domi se svou písni Lights off.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž54 minut
                                 Další díl
                                 13. květen

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 18. květen

                                 Vývoj války na Ukrajině — Osud obránců z Azovstalu — Válka na Ukrajině — Obránci Mariupolu v zajetí ruských separatistů — Moskva oznámila vyhoštění desítek francouzských a italských diplomatů — Změny schválené Senátem — Podány žádosti o vstup do NATO — Technika a výzbroj Armády ČR — Vyvlastnění pozemků u Tábora — Příspěvek 5000 korun na dítě — Mezinárodní den muzeí — Vláda schválila návrh na další milostivé léto — EU chce omezit závislost na ruském plynu — Možnosti dodávek ropy do ČR — Policie obvinila ředitele SÚRAO — Na Labi rostou nová přístaviště — Kampaň pro mladé řidiče — Inflace v EU vystoupila na rekordních 8,1 % — Volně prodejné léky zdražují — Pomoc lidem prchajícím před válkou — Novinky v dávkách pro uprchlíky — Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Prodeje a výroba osobních aut — Dopady války na tuzemské podnikatele — Útočník s lukem a šípy se přiznal k vraždě pěti lidí — Stranické primárky v USA — Zrušení postu odborných náměstků na ministerstvech — Zpráva o stavu klimatu — Cenu Arnošta Lustiga převzal Šimon Pánek — Klesá zájem o tradiční řemesla — Jan Kočka obviněn z vydírání — Bourání nájezdu na Barrandovský most — Příběh Hany Sternlichtové

                                 Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 18. květen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 17. květen

                                 Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                                 Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 17. květen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 16. květen

                                 Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                 Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 16. květen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám