54 minut

29. duben 2022

Část: Nový lodní výtah na Orlické přehradě

Obsah dílu

Ostřelování Kyjeva — Boje na Ukrajině — Útok na Kyjev a ruská vojenská strategie — Rusko snižuje úroky kvůli recesi — Dohody mezi Českem a Polskem — Využívání fosilních paliv — Podniky závislé na plynu — Pomoc Ukrajině — Uprchlíci z Ukrajiny — Utečenci z obcí na frontové linii — Vývoj české ekonomiky nad očekávání — Odklad částí stavebního zákona — Rezignace šéfa Frontexu — Soud s britským džihádistou — Odmaskovaný lupič — Nový lodní výtah na Orlické přehradě — Opatření proti zanedbávání zdraví — Pravidelné prohlídky u lékařů — Programy prevence — Bonusy pro pojištěnce — Staronový šéf odborů — Obžaloba poslance Lubomíra Volného — Druhé Macronovo prezidentské období — Komplikace kvůli opravě Barrandovského mostu — Boris Becker nastoupil do vězení — Nový ředitel ÚSTR — Konvoj svobody v Praze — Ukrajinští pacienti s cystickou fibrózou — Pokrytí Česka vysokorychlostním internetem — Studie o účinnosti očkování proti omikronu — Klíšťat v české přírodě přibývá — Stromy po kůrovci — Graffiti ke 160 letům Sokola — Mezinárodní den tance

Části dílu

00:38
Ostřelování Kyjeva
  Moskva po delší době znovu ostřelovala Kyjev. Vypálila nejmíň pět raket, útok si vyžádal jednu oběť. Ukrajinská vláda na dnešek vyhlásila další pokus evakuovat civilisty z obklíčeného města Mariupol.
  01:55
  Boje na Ukrajině
   Rakety za poslední den mířily i na západní část země, zasáhly opět i ukrajinskou metropoli. Na jihu se Rusové dál snaží dobýt poslední baštu odporu ve městě Mariupol, tedy areál železáren Azovstal.
   05:07
   Útok na Kyjev a ruská vojenská strategie
    Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose z Kyjeva.
    09:04
    Rusko snižuje úroky kvůli recesi
     Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 14 procent, to je víc, než se předpokládalo. Instituce ke kroku přistoupila kvůli hrozící recesi, vysoké inflaci a dopadu protiruských sankcí, které na zemi Západ uvalil.
     09:24
     Dohody mezi Českem a Polskem
      Česko a Polsko budou chtít po Evropské komisi další peníze na zvládnutí uprchlické krize. Na společném postupu se dohodli ve Varšavě premiéři obou zemí.
      11:40
      Využívání fosilních paliv
       Ruská agrese na Ukrajině podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského výrazně urychlí konec využívání fosilních paliv. Unie už deklarovala snahu snížit energetickou závislost na Rusku. Podle Lipavského stát a sedmadvacítka pracuje na dlouhodobých, ale i krátkodobých řešeních.
       12:21
       Podniky závislé na plynu
        Domácnosti, nemocnice nebo třeba výrobci potravin by v případě nedostatku plynu měly přednost a surovinu by tak dostávaly nejdéle.
        14:22
        Pomoc Ukrajině
         Česko dosud poskytlo Ukrajině vojenskou pomoc téměř za tři miliardy korun. Částku zveřejnil resort obrany, podrobnosti o dodávkách ale z bezpečnostních důvodů neuvádí.
         14:48
         Uprchlíci z Ukrajiny
          V Česku dostalo dočasné vízum 316 tisíc ukrajinských uprchlíků, během včerejška necelých patnáct set. Na policii se jich nahlásilo 204 tisíc. Někteří Ukrajinci ale už odjeli, v tuzemsku jich tak aktuálně pobývá asi tři sta tisíc.
          15:18
          Utečenci z obcí na frontové linii
           Běženci, kteří do Česka přicházejí právě teď, jsou často z oblastí, kudy vede linie bojů. S jednou takovou ženou jsme natáčeli.
           17:57
           Vývoj české ekonomiky nad očekávání
            Oživení české ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlilo. Statistiky vykázaný růst o 4,6 procenta je lepší, než jaký očekávala centrální banka.
            20:31
            Odklad částí stavebního zákona
             Vládní návrh na roční odklad hlavních pasáží nového stavebního zákona dnes sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Úprava má zpozdit vznik krajských stavebních úřadů, do té doby plánuje Fialův kabinet připravit věcnou novelu zákona.
             21:00
             Rezignace šéfa Frontexu
              Agentura Frontex, která má na starosti ostrahu vnějších hranic Evropské unie, je bez vedení. Její šéf Fabrice Leggeri skončil ve funkci po sérii obvinění, že se instituce podílela na ilegálních deportacích běženců.
              21:51
              Soud s britským džihádistou
               Celkem osm doživotních trestů bez možnosti podmíněného propuštění udělil soud ve Virginii bývalému členovi Islámského státu přezdívanému Džihádi Džordž. Shledal ho vinným mimo jiné z podpory terorismu a braní rukojmích. Muž se narodil v Británii a společně se třemi dalšími krajany se přidal k teroristům, v Sýrii vraždili zajaté Američany.
               24:06
               Odmaskovaný lupič
                Teď fotografie nepozorného pachatele. Muž si před pár dny nevšiml kamer, když si před loupeží nasazoval masku. O několik minut později vtrhl do obchodu s potravinami v Praze 9 a požadoval obsah pokladny.
                24:33
                Nový lodní výtah na Orlické přehradě
                 Začátek plavební sezony. Připravují se na něj taky na Orlické přehradě. Její hráz teď překonají i větší sportovní lodě. Převeze je nový lodní výtah, který vodohospodáři v těchto dnech poprvé testují.
                 26:56
                 Opatření proti zanedbávání zdraví
                  Větší podpora prevence ve zdravotnictví jako jedna z priorit současné vlády. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měli být víc zvýhodnění ti, kteří nezanedbávají pravidelné prohlídky.
                  27:51
                  Pravidelné prohlídky u lékařů
                   Třeba k zubařům chodí alespoň jednou ročně necelá polovina lidí. Ještě více pak dospělí zanedbávají prevenci u praktiků. Na takovou komplexní prohlídku mohou přitom chodit každé dva roky.
                   29:55
                   Programy prevence
                    Na prevenci se zaměřují taky zdravotní pojišťovny. Svým klientům nabízí hned několik příspěvků. Mezi ty nejoblíbenější patří podpora pohybových aktivit, u dětí pak letní tábory. Klienti můžou získat finanční dotaci taky na dobrovolná očkování nebo péči o zuby.
                    30:34
                    Bonusy pro pojištěnce
                     Resort zdravotnictví teď zvažuje, zda by tyto fondy prevence neměly být větší. Pojišťovny by pak měly i širší prostor pro motivační pobídky. V současné době je největší zájem o příspěvky na pohyb nebo dobrovolná očkování.
                     33:11
                     Staronový šéf odborů
                      Josef Středula na sjezdu největší odborové centrály znovu obhájil křeslo šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů. Při volbě, ve které neměl protikandidáta, získal 88 procent hlasů.
                      35:55
                      Obžaloba poslance Lubomíra Volného
                       Policie navrhla obžalovat bývalého poslance Lubomíra Volného za šíření poplašné zprávy. Politik na internetu psal o údajném spiknutí, při kterém mají být zavražděni pacienti s cílem zdiskreditovat lék ivermektin.
                       36:24
                       Druhé Macronovo prezidentské období
                        Francouzský prezident Emmanuel Macron sestavuje novou vládu pro své druhé volební období. Staronový šéf Elysejského paláce má připravený ambiciózní plán reforem, k jejich prosazení ale potřebuje většinu v Národním shromáždění.
                        38:23
                        Komplikace kvůli opravě Barrandovského mostu
                         Živý vstup redaktorky Andrey Grubnerové.
                         39:44
                         Boris Becker nastoupil do vězení
                          Bývalý německý tenista Boris Becker půjde na dva a půl roku do vězení, rozhodl o tom soud v Londýně. Šestinásobný grandslamový šampion se provinil mařením insolvenčního řízení, sám vinu popírá.
                          40:03
                          Nový ředitel ÚSTR
                           Ústav pro studium totalitních režimů bude mít od neděle nového ředitele. Historik Ladislav Kudrna dnes podepsal jmenovací dekret. Instituci přebírá ve chvíli, kdy jsou její zaměstnanci kvůli neúspěšné rekonstrukci původního sídla roztroušeni po několika budovách v Praze.
                           42:14
                           Konvoj svobody v Praze
                            Centrem Prahy dnes projel konvoj svobody. Historická auta a posádky v dobovém oblečení tak připomněly blížící se výročí konce druhé světové války v Evropě.
                            42:42
                            Ukrajinští pacienti s cystickou fibrózou
                             Naděje v době beznaděje. Nemocní s cystickou fibrózou, kteří uprchli z Ukrajiny, mají v Česku lepší zdravotní péči. A tak i větší pravděpodobnost kvalitnějšího života.
                             44:58
                             Pokrytí Česka vysokorychlostním internetem
                              Téměř tři miliardy korun mají podpořit rozvoj vysokorychlostního internetu v Česku. Peníze z Národního plánu obnovy rozděluje ministerstvo průmyslu. Cílem je připojit domácnosti i třeba školy v odlehlých oblastech.
                              47:40
                              Studie o účinnosti očkování proti omikronu
                               První rozsáhlá česká studie o účinnosti očkování proti variantě omikron. Potvrdila, že ochrana klesá rychleji než proti předchozí variantě delta. Po dvou měsících chrání vakcína lidi s posilující dávkou na 43 procent.
                               48:05
                               Klíšťat v české přírodě přibývá
                                S tím, jak se nebezpečnému parazitovi vyhnout, má lidem poradit nová mobilní aplikace.
                                50:06
                                Stromy po kůrovci
                                 Kůrovcem zdevastovaný les na Ondřejníku v Beskydech pomáhají obnovit dobrovolníci. Akce Moravskoslezského kraje a Biskupských lesů probíhá už podruhé.
                                 50:41
                                 Graffiti ke 160 letům Sokola
                                  Grafitti jako oslava Sokolů vzniklo na zdi Tyršova domu v Centru Prahy. Autorem obrazu je výtvarník a streetartista Michal Škapa. Dílo vzniklo na objednávku České obce sokolské.
                                  52:46
                                  Mezinárodní den tance
                                   Ve více než dvaceti městech po celé České republice se dnes koná osmý ročník Mezinárodního dne tance. Centrem oslav je pražský Střelecký ostrov, kde vystoupili mimo jiné tanečníci z Národního divadla v Praze a Národního divadla Brno.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž50 minut
                                   Další díl
                                   30. duben 2022

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   2. říjen

                                   Headlines — Nový zákoník práce — Přehled změn — Přesčasy pro lékaře — Fico bude jednat o vládě — Předvolání ruského velvyslance na Slovensku — Hospodaření státu — Ministři zahraničí EU v Kyjevě — Tragédie v mexickém kostele — Nadzemní val u dolu Turów — Nobelova cena za mRNA vakcíny — Výstava Milana Knížáka — Problémová zakázka na metro — Jaderná elektrárna Dukovany — Strom roku — Nouzové přistání horkovzdušeného balonu — Dodávky nových vrtulníků — Sleva na pečující manželku nebo manžel — Problémy se zubní pohotovostí — Lidé bez zubaře — Stomatologická péče — Evakuace gymnázia v Kroměříži — Přejmenování Koněnovy ulice v Praze — Spor o nájemné na letišti v Líních — Vysokorychlostní vlak v Indonésii — Konference SingularityU v Praze — Prodej zámku Štiřín — Cyklus koncertů Hybatelé rezonance — Civilní spor o Trumpovo podnikání — Změna územního plánu v Pardubicích — Istanbulská úmluva — Renovace elektrárny na orlické přehradě — Mural připomíná historii Šternberka

                                   2. 10. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   2. říjen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   2. 10. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   1. říjen

                                   Headlines — Výsledky slovenských parlamentních voleb — Výsledky slovenských voleb — Robert Fico vítězem voleb — Volby na Slovensku — České reakce na slovenské volby — Volby v přímém přenosu — Valorizace důchodů — Sněmovna o rozpočtových úsporách — Ceny enenergií — Stavebnictví v útlumu — Paralýza federálních úřadů — Ceny Thálie znají své laureáty — Demonstrace v Polsku — Kurz české koruny — Požár ve španělském nočním klubu — Úbytek poštovních schránek — Dražší české pivo — Ceny piva — Zákazníci v kavárnách a bistrech — Pavel Simon kandidátem na soudce ÚS — Recyklace budovy z roku 1971 — Odklánění ruského majetku — Nový název ulice Koněvova — Nobelovy ceny 2023 — Výstava Prezidentské okamžiky — První říjen - den seniorů — Obnovená tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

                                   1. 10. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   1. říjen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   1. 10. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   30. září

                                   Headlines — Volby na Slovensku — Předčasné volby — Slováci odevzádvají své hlasy — Souboj Fico vs. Šimečka — Ve volebních štábech favoritů — Co vedlo k předčasným volbám — Rozdělování penež pro kraje — Peníze pro kraje — Válka na Ukrajině — Zavřená dálnice D10 — Mimořádné otevření Kalovratského paláce — Bleskové záplavy v New Yorku — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Perlovicích na Prachaticku — Podzimní sklizeň brambor — 12 let ČT s Petrem Dvořákem — Divácky úspěšná ČT — Česká televize a iVysílání — ČT během pandemie covidu — Charita ČT — Omezení zahraničních cest — Dočasná platební neschopnost — Rusům zdražily dovolené — Prodloužený víkend na horách — Vila Rudolfa Jedličky — 30. ročník Cen Thálie

                                   30. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   30. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   30. 9. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   29. září

                                   Headlines — Česká ekonomika v recesi — Domácnosti šetří, firmy méně vyvážejí — Předpověď ekonomického vývoje — Parlamentní volby na Slovensku — Předvolební průzkumy — Témata předvolební kampaně — Přívětivější okamžiky politické kampaně — Vlak z Prahy na volby — Otevření posledního úseku S3 — Putin jednal se členem Wagnerovců — Stěhování z fronty do bezpečnějších regionů — Soud o přebalu Reflexu s Tomiem Okamurou — Výročí podpisu Mnichovské dohody — Okolnosti a následky Mnichovské dohody — Stát koupil přepravce plynu Net4Gas — Spor o přesčasy lékařů — Švédsko proti gangům — Zranění po pádu atrakce v Příbrami — Rekordně teplý podzim — Start sezóny respiračních chorob — Ordinace plné nemocných děti — Respirační onemocnění v ČR — Celková výše dluhů — Novela vodního zákona — Vyšetřování požáru na území Českého Švýcarska — Čínská eskalace napětí vůči Západu — Vypouštění přehrady — Tragické úrazy na horských stezkách — Povodně v New Yorku — Gočárovy mlýny — Krize čínské realitní společnosti Evergrande — Péče o umírající doma — Policie obvinila žháře — Přehlídka české architektury

                                   29. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   29. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   29. 9. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   28. září

                                   Headlines — Vláda schválila rozpočet — Vládní úspory — Návrh státního rozpočtu na r. 2024 — Útok střelce v Rotterdamu — Jens Stoltenberg v Kyjevě — Sváteční den se zavřenými obchody — Na nákupy k sousedům — Noční střelba v Bratislavě — Migrační reforma — Kontroly na hranicích — Den české státnosti — Stříbrné medaile od Senátu — Televizní debata před volbami — Spory o dovoz ukrajinského obilí — Průměrné ceny pohonných hmot — Problémy se spánkem — Dovolené o prodloužených víkendech — Zářijové dovolené v zahraničí — Počasí na konci září — Přípravy na předávání státních vyznamenání — Pořár v Českém Švýcarsku — Náhorní Karabach — Smrtelná nehoda Petra Kellnera — Armádní soutěž Svatováclavský pohár — Tání švýcarských ledovců — Zemřel sir Michael Gambon — Pomoc s obnovou i úklidem hor — Čekání na Václava

                                   28. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   28. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   28. 9. 2023 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám