54 minut

29. duben

Část: Nový lodní výtah na Orlické přehradě

Obsah dílu

Ostřelování Kyjeva — Boje na Ukrajině — Útok na Kyjev a ruská vojenská strategie — Rusko snižuje úroky kvůli recesi — Dohody mezi Českem a Polskem — Využívání fosilních paliv — Podniky závislé na plynu — Pomoc Ukrajině — Uprchlíci z Ukrajiny — Utečenci z obcí na frontové linii — Vývoj české ekonomiky nad očekávání — Odklad částí stavebního zákona — Rezignace šéfa Frontexu — Soud s britským džihádistou — Odmaskovaný lupič — Nový lodní výtah na Orlické přehradě — Opatření proti zanedbávání zdraví — Pravidelné prohlídky u lékařů — Programy prevence — Bonusy pro pojištěnce — Staronový šéf odborů — Obžaloba poslance Lubomíra Volného — Druhé Macronovo prezidentské období — Komplikace kvůli opravě Barrandovského mostu — Boris Becker nastoupil do vězení — Nový ředitel ÚSTR — Konvoj svobody v Praze — Ukrajinští pacienti s cystickou fibrózou — Pokrytí Česka vysokorychlostním internetem — Studie o účinnosti očkování proti omikronu — Klíšťat v české přírodě přibývá — Stromy po kůrovci — Graffiti ke 160 letům Sokola — Mezinárodní den tance

Části dílu

00:38
Ostřelování Kyjeva
  Moskva po delší době znovu ostřelovala Kyjev. Vypálila nejmíň pět raket, útok si vyžádal jednu oběť. Ukrajinská vláda na dnešek vyhlásila další pokus evakuovat civilisty z obklíčeného města Mariupol.
  01:55
  Boje na Ukrajině
   Rakety za poslední den mířily i na západní část země, zasáhly opět i ukrajinskou metropoli. Na jihu se Rusové dál snaží dobýt poslední baštu odporu ve městě Mariupol, tedy areál železáren Azovstal.
   05:07
   Útok na Kyjev a ruská vojenská strategie
    Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose z Kyjeva.
    09:04
    Rusko snižuje úroky kvůli recesi
     Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 14 procent, to je víc, než se předpokládalo. Instituce ke kroku přistoupila kvůli hrozící recesi, vysoké inflaci a dopadu protiruských sankcí, které na zemi Západ uvalil.
     09:24
     Dohody mezi Českem a Polskem
      Česko a Polsko budou chtít po Evropské komisi další peníze na zvládnutí uprchlické krize. Na společném postupu se dohodli ve Varšavě premiéři obou zemí.
      11:40
      Využívání fosilních paliv
       Ruská agrese na Ukrajině podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského výrazně urychlí konec využívání fosilních paliv. Unie už deklarovala snahu snížit energetickou závislost na Rusku. Podle Lipavského stát a sedmadvacítka pracuje na dlouhodobých, ale i krátkodobých řešeních.
       12:21
       Podniky závislé na plynu
        Domácnosti, nemocnice nebo třeba výrobci potravin by v případě nedostatku plynu měly přednost a surovinu by tak dostávaly nejdéle.
        14:22
        Pomoc Ukrajině
         Česko dosud poskytlo Ukrajině vojenskou pomoc téměř za tři miliardy korun. Částku zveřejnil resort obrany, podrobnosti o dodávkách ale z bezpečnostních důvodů neuvádí.
         14:48
         Uprchlíci z Ukrajiny
          V Česku dostalo dočasné vízum 316 tisíc ukrajinských uprchlíků, během včerejška necelých patnáct set. Na policii se jich nahlásilo 204 tisíc. Někteří Ukrajinci ale už odjeli, v tuzemsku jich tak aktuálně pobývá asi tři sta tisíc.
          15:18
          Utečenci z obcí na frontové linii
           Běženci, kteří do Česka přicházejí právě teď, jsou často z oblastí, kudy vede linie bojů. S jednou takovou ženou jsme natáčeli.
           17:57
           Vývoj české ekonomiky nad očekávání
            Oživení české ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlilo. Statistiky vykázaný růst o 4,6 procenta je lepší, než jaký očekávala centrální banka.
            20:31
            Odklad částí stavebního zákona
             Vládní návrh na roční odklad hlavních pasáží nového stavebního zákona dnes sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Úprava má zpozdit vznik krajských stavebních úřadů, do té doby plánuje Fialův kabinet připravit věcnou novelu zákona.
             21:00
             Rezignace šéfa Frontexu
              Agentura Frontex, která má na starosti ostrahu vnějších hranic Evropské unie, je bez vedení. Její šéf Fabrice Leggeri skončil ve funkci po sérii obvinění, že se instituce podílela na ilegálních deportacích běženců.
              21:51
              Soud s britským džihádistou
               Celkem osm doživotních trestů bez možnosti podmíněného propuštění udělil soud ve Virginii bývalému členovi Islámského státu přezdívanému Džihádi Džordž. Shledal ho vinným mimo jiné z podpory terorismu a braní rukojmích. Muž se narodil v Británii a společně se třemi dalšími krajany se přidal k teroristům, v Sýrii vraždili zajaté Američany.
               24:06
               Odmaskovaný lupič
                Teď fotografie nepozorného pachatele. Muž si před pár dny nevšiml kamer, když si před loupeží nasazoval masku. O několik minut později vtrhl do obchodu s potravinami v Praze 9 a požadoval obsah pokladny.
                24:33
                Nový lodní výtah na Orlické přehradě
                 Začátek plavební sezony. Připravují se na něj taky na Orlické přehradě. Její hráz teď překonají i větší sportovní lodě. Převeze je nový lodní výtah, který vodohospodáři v těchto dnech poprvé testují.
                 26:56
                 Opatření proti zanedbávání zdraví
                  Větší podpora prevence ve zdravotnictví jako jedna z priorit současné vlády. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měli být víc zvýhodnění ti, kteří nezanedbávají pravidelné prohlídky.
                  27:51
                  Pravidelné prohlídky u lékařů
                   Třeba k zubařům chodí alespoň jednou ročně necelá polovina lidí. Ještě více pak dospělí zanedbávají prevenci u praktiků. Na takovou komplexní prohlídku mohou přitom chodit každé dva roky.
                   29:55
                   Programy prevence
                    Na prevenci se zaměřují taky zdravotní pojišťovny. Svým klientům nabízí hned několik příspěvků. Mezi ty nejoblíbenější patří podpora pohybových aktivit, u dětí pak letní tábory. Klienti můžou získat finanční dotaci taky na dobrovolná očkování nebo péči o zuby.
                    30:34
                    Bonusy pro pojištěnce
                     Resort zdravotnictví teď zvažuje, zda by tyto fondy prevence neměly být větší. Pojišťovny by pak měly i širší prostor pro motivační pobídky. V současné době je největší zájem o příspěvky na pohyb nebo dobrovolná očkování.
                     33:11
                     Staronový šéf odborů
                      Josef Středula na sjezdu největší odborové centrály znovu obhájil křeslo šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů. Při volbě, ve které neměl protikandidáta, získal 88 procent hlasů.
                      35:55
                      Obžaloba poslance Lubomíra Volného
                       Policie navrhla obžalovat bývalého poslance Lubomíra Volného za šíření poplašné zprávy. Politik na internetu psal o údajném spiknutí, při kterém mají být zavražděni pacienti s cílem zdiskreditovat lék ivermektin.
                       36:24
                       Druhé Macronovo prezidentské období
                        Francouzský prezident Emmanuel Macron sestavuje novou vládu pro své druhé volební období. Staronový šéf Elysejského paláce má připravený ambiciózní plán reforem, k jejich prosazení ale potřebuje většinu v Národním shromáždění.
                        38:23
                        Komplikace kvůli opravě Barrandovského mostu
                         Živý vstup redaktorky Andrey Grubnerové.
                         39:44
                         Boris Becker nastoupil do vězení
                          Bývalý německý tenista Boris Becker půjde na dva a půl roku do vězení, rozhodl o tom soud v Londýně. Šestinásobný grandslamový šampion se provinil mařením insolvenčního řízení, sám vinu popírá.
                          40:03
                          Nový ředitel ÚSTR
                           Ústav pro studium totalitních režimů bude mít od neděle nového ředitele. Historik Ladislav Kudrna dnes podepsal jmenovací dekret. Instituci přebírá ve chvíli, kdy jsou její zaměstnanci kvůli neúspěšné rekonstrukci původního sídla roztroušeni po několika budovách v Praze.
                           42:14
                           Konvoj svobody v Praze
                            Centrem Prahy dnes projel konvoj svobody. Historická auta a posádky v dobovém oblečení tak připomněly blížící se výročí konce druhé světové války v Evropě.
                            42:42
                            Ukrajinští pacienti s cystickou fibrózou
                             Naděje v době beznaděje. Nemocní s cystickou fibrózou, kteří uprchli z Ukrajiny, mají v Česku lepší zdravotní péči. A tak i větší pravděpodobnost kvalitnějšího života.
                             44:58
                             Pokrytí Česka vysokorychlostním internetem
                              Téměř tři miliardy korun mají podpořit rozvoj vysokorychlostního internetu v Česku. Peníze z Národního plánu obnovy rozděluje ministerstvo průmyslu. Cílem je připojit domácnosti i třeba školy v odlehlých oblastech.
                              47:40
                              Studie o účinnosti očkování proti omikronu
                               První rozsáhlá česká studie o účinnosti očkování proti variantě omikron. Potvrdila, že ochrana klesá rychleji než proti předchozí variantě delta. Po dvou měsících chrání vakcína lidi s posilující dávkou na 43 procent.
                               48:05
                               Klíšťat v české přírodě přibývá
                                S tím, jak se nebezpečnému parazitovi vyhnout, má lidem poradit nová mobilní aplikace.
                                50:06
                                Stromy po kůrovci
                                 Kůrovcem zdevastovaný les na Ondřejníku v Beskydech pomáhají obnovit dobrovolníci. Akce Moravskoslezského kraje a Biskupských lesů probíhá už podruhé.
                                 50:41
                                 Graffiti ke 160 letům Sokola
                                  Grafitti jako oslava Sokolů vzniklo na zdi Tyršova domu v Centru Prahy. Autorem obrazu je výtvarník a streetartista Michal Škapa. Dílo vzniklo na objednávku České obce sokolské.
                                  52:46
                                  Mezinárodní den tance
                                   Ve více než dvaceti městech po celé České republice se dnes koná osmý ročník Mezinárodního dne tance. Centrem oslav je pražský Střelecký ostrov, kde vystoupili mimo jiné tanečníci z Národního divadla v Praze a Národního divadla Brno.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž50 minut
                                   Další díl
                                   30. duben

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   27. červen

                                   Headlines — Výměna ministra školství — Opozice výběr ministra kritizuje — Kdo je Vladimír Balaš — Jednání prezidenta s premiérem — Útok na obchodní centrum v Kremenčuku — Následky útoku na obchodní centrum — Summit G7 o Ukrajině — Rusko v platební neschopnosti — Spory mezi Ruskem a Litvou — Rusko krade ukrajinské obilí — Vyhlášení termínu prezidentských voleb — 72 let od justiční vraždy Milady Horákové — Omezení prodeje nikotinových sáčků — Soud s vězeňským dozorcem — Finanční situace domácností — Havárie Pendolina v Bohumíně — Vyšetřování příčin nehody — Tragická nehoda ve Studénce v roce 2015 — Zpoždění na železnici — Dokument o jednáních Macrona s Putinem — Dodávky plynu do EU — Vyšetřování reklam na Čapím hnízdě — Zdravotní péče o uprchlíky — Pád tribuny v Kolumbii — Účinnost vakcíny Pfizer — Soud s podezřelým z vraždy úřednice — Havárie vody v Brně — Referendum o drůbežárně v Jemnici — Požár vagonu u nádraží v Plzni — Landscape festival v Praze — Jednání přemiéra s prezidentem v Lánech

                                   27. 6. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   27. červen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   27. 6. 2022 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   26. červen

                                   Headlines — Útok na Kyjev — Ruské ostřelování Kyjeva — Boje na Ukrajině a summit G7 — Snížení daně na pohonné hmoty — Dopad kauzy Dozimetr na vládu — Protesty proti zákazu potratů v USA — Zdravotní péče o uprchlíky — Průměrná mzda — 40 let kapely Visací zámek — Zdanění energetických firem — Růst platů a mezd — Polákům chybí uhlí — Výstrahy před vysokými teplotami a požáry — Poslední volby do národních rad — Mrtví v klubu v JAR — Sklizeň ovocných stromů — Dražší péče o chrup — Dostupnost zubařů — V Česku chybí zubaři — Připomínky obětí komunismu — Vyšetřování útoku na Kapitol — Soudní spory se státem — Nález mumifikovaného mláděte mamuta — Vodáci na Vltavě — Opera z Brna — Knížky z bazarů — Dopravní komplikace při cestě na Slovensko — Závěr festivalu Glastonbury

                                   26. 6. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   26. červen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   26. 6. 2022 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   25. červen

                                   Headlines — Změna služebního zákona — Novela služebního zákona — Sporné zákony v Poslanecké sněmovně — Masivní protesty kvůli zákazu potratů — Reakce na historický verdikt — Následky velmi silných bouřek — Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo — Střelba v centru Osla — Zemřela Lisa Miková — Díla architekta Martina Rajniše — Taktika bojů o pozice na Ukrajině — Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování — Priority firem během předsednictví EU — Mapa výskytu komárů — Čekání na studnu — Zájem o letní dovolené — Nápory cestujících na letištích — Rychlejší odbavení přes kiosky — Kam jezdí Češi — Dovolená v Česku — Utopení urpchlíci — Odchod firem z Ruska — Poděkování za pomoc po tornádu — Demence u mladších pacientů — Jak vzniká blesk — Nové politické uspořádání ve Francii — Den pozemních vojsk Bahna — Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera

                                   25. 6. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   25. červen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   25. 6. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám