54 minut

10. prosinec 2021

Obsah dílu

Spor prezidenta s premiérem o jmenování Jana Lipavského — Vlastimil Válek u prezidenta — Varianty řešení sporu mezi premiérem a prezidentem — Prezidentovy výhrady k nové vládě — Priority kandidáta na ministra zdravotnictví — Vývoj počtu nakažených v Česku — Povinné očkování pro německé zdravotníky — Polská opatření kvůli covidu-19 — Nové vedení ČSSD — Rozhodnutí maďarského ústavního soudu — Poslední rozloučení s Petrem Uhlem — Bez elektřiny kvůli přívalům sněhu — První zahraniční cesta nového německého kancléře — Vydání Juliana Assange do USA — Vyšetřování napadení Kapitolu 6. ledna — Tragická nehoda na Sokolovsku — Vánoce v tornádem poničených obcích — Zdražování zrychlilo — Rekordní růst cen — Inflace v Česku — Levnější nákupy v Německu — Rozvolnění režimu na Slovensku — Svědectví proti psychiatrovi Cimickému — Americké sankce kvůli pandemii — Budoucnost Donbasu a Krymu — Podstav pediatrů na pohotovosti — Zprovoznění klíčové křižovatky na severu Čech — Nobelova cena za mír — Odlov divokých prasat kvůli africkému moru — Francie před volbou prezidenta — Medvěd u Staré Boleslavi — Příběhy lékařů v odboji — Vombat v pražské zoo — Cosi fan tutte v Jihočeském divadle

Části dílu

00:37
Spor prezidenta s premiérem o jmenování Jana Lipavského
  Zásadní střet kvůli výkladu české ústavy. Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat Jana Lipavského ministrem zahraničních věcí.
  01:32
  Vlastimil Válek u prezidenta
   O dalším postupu se zřejmě rozhodne v pondělí. To se má prezident s designovaným premiérem znovu sejít v Lánech.
   05:04
   Varianty řešení sporu mezi premiérem a prezidentem
    Existuje pět variant řešení situace kolem resortu zahraničí. Nejpravděpodobněji nechá Petr Fiala sebe nebo jiného člena vlády na omezenou dobu pověřit vedením ministerstva.
    07:52
    Prezidentovy výhrady k nové vládě
     Hostem Událostí je předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
     10:47
     Priority kandidáta na ministra zdravotnictví
      Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek dál odmítá povinné očkování proti covidu-19 podle věku. Vyhláška, která ho pro lidi starší 60 let a taky pro vybrané profese zavádí, už vyšla ve sbírce zákonů.
      13:01
      Vývoj počtu nakažených v Česku
       Včera v Česku přibylo přes 14 tisíc pozitivně testovaných – ve všední den je to nejmíň za poslední tři týdny. Počet nakažených v mezitýdenním srovnání klesá už osmý den v řadě.
       14:00
       Povinné očkování pro německé zdravotníky
        Německo zavádí povinné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky, a to jak v nemocnicích, tak v pečovatelských domech. Jinak nebudou moci své profese vykonávat. Nařízení platí od patnáctého března příštího roku. Výjimku mají pouze lidé, kteří ze zdravotních důvodů vakcínu dostat nemohou, nebo ti, kteří nemoc prodělali.
        14:18
        Polská opatření kvůli covidu-19
         V Polsku přibývá bezmála 30 tisíc nových případů koronaviru denně. Podle statistiků země prochází vrcholem čtvrté vlny pandemie, hlavní nápor na nemocnice ale očekávají až v příštích týdnech. Kvůli obavám z varianty omikron vláda od 15. prosince zpřísňuje některá opatření.
         16:37
         Nové vedení ČSSD
          Novým předsedou České strany sociálně demokratické byl na sjezdu strany zvolen Michal Šmarda. Získal 130 hlasů z 233. Zvolen tak byl hned v prvním kole. Na post nastoupí po Janu Hamáčkovi.
          19:28
          Rozhodnutí maďarského ústavního soudu
           Maďarsko má právo uplatňovat vlastní opatření v oblastech, kde Evropská unie nepodnikla adekvátní kroky, rozhodl ústavní soud v Budapešti. V otázce postoje tamní vlády k migraci ale nezkoumal otázku, jestli je unijní právo nadřazeno maďarskému.
           19:56
           Poslední rozloučení s Petrem Uhlem
            Lidé se dnes ve strašnickém krematoriu v Praze rozloučili s Petrem Uhlem, novinářem, disidentem a politickým vězněm, který se celý život angažoval při ochraně lidských práv. Stál u zrodu Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.
            20:20
            Bez elektřiny kvůli přívalům sněhu
             Následky vydatného sněžení zaměstnávaly hasiče i energetiky ještě dnes. Těžký sníh lámal stromy a ty na řadě míst potrhaly dráty. Poruchu v dodávkách elektřiny zaznamenali na osmnácti místech na jižní Moravě i ve Zlínském kraji.
             22:15
             První zahraniční cesta nového německého kancléře
              První zahraniční cesta nového německého kancléře Olafa Scholze vedla do Paříže. Tam v souvislosti s napětím na hranicích s Ukrajinou vyzval k obnovení rozhovorů v rámci tzv. normandské čtyřky.
              23:27
              Vydání Juliana Assange do USA
               Živý vstup zpravodaje Bohumila Vostala.
               25:19
               Vyšetřování napadení Kapitolu 6. ledna
                Bývalý prezident Donald Trump nemůže blokovat vydání dokumentů o útoku na Kapitol, rozhodl americký federální soud. Materiály by mohly svědčit v neprospěch někdejší hlavy státu. Vyšetřovací komise, která prověřuje události spojené s napadením Kapitolu z 6. ledna, tyto dokumenty považuje za podstatné.
                25:44
                Tragická nehoda na Sokolovsku
                 Tragická ranní nehoda u Boučí na Sokolovsku – srážku dvou aut a dodávky nepřežily matka s dcerou. Dalších 5 lidí se zranilo. Podle předběžného vyšetřování policie přejela šestapadesátiletá řidička do protisměru, kde do ní narazila dodávka a poté další auto.
                 26:08
                 Vánoce v tornádem poničených obcích
                  Vánoce po tornádu. Lidé z obcí zasažených ničivým živlem se chystají na svátky. Pro některé to přitom budou svátky, které nestráví doma, ale v provizorních podmínkách.
                  28:19
                  Zdražování zrychlilo
                   Zdražování zboží a služeb v listopadu zrychlilo na šest procent. Analytici předpovídali mírně vyšší číslo, dojít na něj ale může už v dalších měsících.
                   29:07
                   Rekordní růst cen
                    Právě ceny energií, ale taky dopravy měly nejvyšší vliv na zdražování zboží. Týká se to třeba prodejců potravin nebo nealkoholických nápojů.
                    31:49
                    Inflace v Česku
                     Šestiprocentní růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v říjnu 2008. Na grafech vidíme, jak se inflace vyvíjela poslední rok – červená křivka je srovnání s loňským listopadem, modrá znázorňuje, o kolik vzrostly ceny oproti minulému měsíci.
                     32:47
                     Levnější nákupy v Německu
                      Tisíce tuzemských zákazníků jezdí pravidelně nakupovat do Německa. Hlavně potraviny jsou tam podle nich kvalitnější a v některých případech i levnější.
                      35:04
                      Rozvolnění režimu na Slovensku
                       Živý vstup redaktora Luboše Dostála.
                       36:26
                       Svědectví proti psychiatrovi Cimickému
                        Proti psychiatrovi Janu Cimickému chce svědčit už víc než 50 žen, nejen jeho bývalých pacientek. A to v souvislosti s podezřením, že je sexuálně zneužíval a obtěžoval. O posunu v případu informoval deník Právo.
                        36:47
                        Americké sankce kvůli pandemii
                         Jde o součást postihů namířených proti vysokým úředníkům a jejich obchodním kontaktům ve střední Americe, Africe a Evropě, které americká administrativa ohlásila během prezidentem Bidenem organizovaného Summitu pro demokracii.
                         39:39
                         Budoucnost Donbasu a Krymu
                          40:04
                          Podstav pediatrů na pohotovosti
                           Dětské pohotovosti v Českých Budějovicích chybí lékaři. Ordinace zůstala zavřená například minulý víkend a obsazena nebude ani zítra. Hejtmanství nedostatek pediatrů na pohotovosti řeší dlouhodobě, ale nedaří se je ke službě donutit.
                           42:18
                           Zprovoznění klíčové křižovatky na severu Čech
                            Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovoznilo křižovatku Rádelský mlýn, která je vstupní branou do Jizerských hor a propojuje Liberec s Jabloncem nad Nisou a Prahou. Rekonstrukce vyšla stát na 444 milionů. Původně byla plánována až do léta příštího roku.
                            43:01
                            Nobelova cena za mír
                             Novináři Dmitrij Muratov z Ruska a Maria Ressaová z Filipín převzali Nobelovu cenu za mír, kterou získali za boj za svobodu slova. Norský Nobelův výbor při slavnostním obřadu dodatečně předal medaili i šéfovi Světového potravinového programu Davidu Beasleymu.
                             43:23
                             Odlov divokých prasat kvůli africkému moru
                              Státní veterinární správa pětinásobně zvětšila oblast s intenzivním odlovem divočáků v pohraničí. Důvodem je šíření afrického moru prasat v Polsku.
                              45:28
                              Francie před volbou prezidenta
                               Přesně čtyři měsíce do prvního kola francouzských prezidentských voleb. Všichni významní kandidáti už zveřejnili úmysl ucházet se o úřad. Výjimkou je hlava státu – u Emmanuela Macrona ale jde spíš o formální záležitost. Poslední průzkumy naznačují, že volby můžou být vyrovnanější, než se původně zdálo.
                               47:47
                               Medvěd u Staré Boleslavi
                                Českomoravská myslivecká jednota na svém Facebooku upozornila na možný výskyt medvěda na Staroboleslavsku. Informace podle ní není potvrzena, ale pochází z důvěryhodného zdroje. Zvíře, které buď uprchlo ze zajetí, nebo migruje, se pohybovalo v okolí obce Hlavenec.
                                48:09
                                Příběhy lékařů v odboji
                                 Do odboje se během druhé světové války zapojily stovky lékařů a zdravotníků. Mnoho jich nacisté zavraždili. Stejný osud potkal i Františka Šimera, Viléma Hlinku a Karla Hradeckého, kteří pomáhali ukrývat v nemocnicích odbojáře.
                                 50:29
                                 Vombat v pražské zoo
                                  Pražská zoologická zahrada získala jako první v Česku vombata obecného. Tento druh vačnatce žije volně pouze v Austrálii a po klokanovi jde o druhého největšího zástupce vačnatců. V dospělosti může vážit až 40 kilogramů a dorůst 120 centimetrů.
                                  50:57
                                  Cosi fan tutte v Jihočeském divadle
                                   Cosi fan tutte v češtině – na scéně Jihočeského divadla. Hned dvakrát tam museli premiéru Mozartovy komické opery odložit. Naposledy letos v říjnu. Potřetí už ji ale nic neohrozilo. Operní hříčku nastudoval soubor pod režijním vedením Zuzany Fischerové.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž50 minut
                                   Další díl
                                   11. prosinec 2021

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   4. říjen

                                   Headlines — Obranná strategie ČR — Detaily z obranné strategie — Diplomatické vztahy s Ruskem — Obranná strategie a armáda — Cvičení pozemních vojsk — Petr Pavel v Evropském parlamentu — Kontroly na hranicích — Jednání o evropské migrační politice — Republikání odvolali svého předsedu dolné komory — Vývoz obilí z Ruska — Hospodaření zdravotních pojišťoven — 25. ročník Designbloku — Škrty v dotacích — Omezení návštěv nemocnici v Šumperku — Kauza Diversity Capital — Prodej Jindřišské věže — Nehoda autobusu v Benátkách — Noví velvyslanci ČR — Říjnové počasí — Namátkové kontroly na hranicích — Nelegální migrace přes Slovensko — Situace na hranici s Německem — Hlavní migrační trasy — Poplatky za obnovitelné zdroje elektřiny — Zrušení rozsudku komunistické justice — Vyšetřování korupce na Slovensku — Konference britské konzervativní strany — Konec kojeneských ústavů — Nové nájemní byty v Opočně — Nobelova cena za chemii — Vyšetřování nehody na trati u Strakonic — Nové učebnice dějepisu v Rusku — Nová deska Ondřeje Pivce

                                   4. 10. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   4. říjen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   4. 10. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   3. říjen

                                   Headlines — Úspory ve výdajích státu — Škrtání ve státních dotacích — Další úspory — Kontroly na hranicích se Slovenskem — Kontroly zavádí i Polsko — Smrtelná nehoda na trati — Spory uvnitř Republikánské strany v USA — Přestřelka v obchodním centru v Bangkoku — Platy učitelů — Povolební jednání na Slovensku — Nobelova cena za fyziku — Nehoda na D2 — Premiéra filmu Úsvit — Zelenskyj navštívil vojáky na frontě — Nevyužité uranové doly na Ukrajině — Konec tiskové mluvčí prezidenta — Lepší dostupnost záchranné služby na jižní Moravě — Vytažení výletní lodě Máj z vody — Kurz koruny — Očkování proti chřipce a covidu — Abnormálně teplé počasí — Letní počasí — Srovnání teplot — Vliv na přířodní cykly — Předpověď na další dny — Rozšiřování letiště Václava Havla — Prezident Pavel v Bruggách — Končí Oktoberfest — Únik látky v kroměřížském gymnáziu — Trénink na požár v dálničním tunelu — Loutkařský festival v Ostravě — Studenti z Ruska a Běloruska v Česku — Zemřel Richard Salzmann — Ochrana přírodních památek — Provoz úzkokolejky v jižnéch Čechách — Nehoda sanitky v Brně — 104letá žena skočila padákem

                                   3. 10. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   3. říjen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   3. 10. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   2. říjen

                                   Headlines — Nový zákoník práce — Přehled změn — Přesčasy pro lékaře — Fico bude jednat o vládě — Předvolání ruského velvyslance na Slovensku — Hospodaření státu — Ministři zahraničí EU v Kyjevě — Tragédie v mexickém kostele — Nadzemní val u dolu Turów — Nobelova cena za mRNA vakcíny — Výstava Milana Knížáka — Problémová zakázka na metro — Jaderná elektrárna Dukovany — Strom roku — Nouzové přistání horkovzdušeného balonu — Dodávky nových vrtulníků — Sleva na pečující manželku nebo manžel — Problémy se zubní pohotovostí — Lidé bez zubaře — Stomatologická péče — Evakuace gymnázia v Kroměříži — Přejmenování Koněnovy ulice v Praze — Spor o nájemné na letišti v Líních — Vysokorychlostní vlak v Indonésii — Konference SingularityU v Praze — Prodej zámku Štiřín — Cyklus koncertů Hybatelé rezonance — Civilní spor o Trumpovo podnikání — Změna územního plánu v Pardubicích — Istanbulská úmluva — Renovace elektrárny na orlické přehradě — Mural připomíná historii Šternberka

                                   2. 10. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   2. říjen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   2. 10. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   1. říjen

                                   Headlines — Výsledky slovenských parlamentních voleb — Výsledky slovenských voleb — Robert Fico vítězem voleb — Volby na Slovensku — České reakce na slovenské volby — Volby v přímém přenosu — Valorizace důchodů — Sněmovna o rozpočtových úsporách — Ceny enenergií — Stavebnictví v útlumu — Paralýza federálních úřadů — Ceny Thálie znají své laureáty — Demonstrace v Polsku — Kurz české koruny — Požár ve španělském nočním klubu — Úbytek poštovních schránek — Dražší české pivo — Ceny piva — Zákazníci v kavárnách a bistrech — Pavel Simon kandidátem na soudce ÚS — Recyklace budovy z roku 1971 — Odklánění ruského majetku — Nový název ulice Koněvova — Nobelovy ceny 2023 — Výstava Prezidentské okamžiky — První říjen - den seniorů — Obnovená tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

                                   1. 10. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   1. říjen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   1. 10. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   30. září

                                   Headlines — Volby na Slovensku — Předčasné volby — Slováci odevzádvají své hlasy — Souboj Fico vs. Šimečka — Ve volebních štábech favoritů — Co vedlo k předčasným volbám — Rozdělování penež pro kraje — Peníze pro kraje — Válka na Ukrajině — Zavřená dálnice D10 — Mimořádné otevření Kalovratského paláce — Bleskové záplavy v New Yorku — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Perlovicích na Prachaticku — Podzimní sklizeň brambor — 12 let ČT s Petrem Dvořákem — Divácky úspěšná ČT — Česká televize a iVysílání — ČT během pandemie covidu — Charita ČT — Omezení zahraničních cest — Dočasná platební neschopnost — Rusům zdražily dovolené — Prodloužený víkend na horách — Vila Rudolfa Jedličky — 30. ročník Cen Thálie

                                   30. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   30. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   30. 9. 2023 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám