Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Střídání vlád

Střídání vlád

Vláda Andreje Babiše podala ráno demisi. Budoucí premiér Petr Fiala se s hlavou státu sejde příští týden.

Vláda v demisi

Vláda v demisi

Podle vedoucího hradní kanceláře by prezident mohl jmenovat Petra Fialu premiérem v řádu několika týdnů. Potvrdil, že Miloš Zeman pak bude chtít mluvit s jednotlivými kandidáty na ministry.

Vláda v datech

Vláda v datech

Končící druhý kabinet Andreje Babiše složený z hnutí ANO a ČSSD vládne Česku od 27. června roku 2018. Menšinová vláda získala důvěru o dva týdny později - brzy nad ránem 12. července.

Volba vedení sněmovny

Volba vedení sněmovny

Dolní komora parlamentu má po včerejším nočním jednání předsedkyni i 5 místopředsedů. Jedno místo, které má mělo obsadit hnutí ANO, zůstává volné.

Nové vedení sněmovny

Nové vedení sněmovny

Rozhovor s Markétou Pekarovou Adamovou.

Zpřísňování opatření

Zpřísňování opatření

Po dnešním jednání rady pro zdravotní rizika se nejčastěji skloňuje tzv. rakouský model zpřísňování protiepidemických opatření. Za bezinfekční už by nebyli považováni lidé jen s negativním testem bez očkování.

Počty nakažených

Počty nakažených

Včera testy odhalily 13 445 nově pozitivních. Trend se nemění, nově nakažených lidí dál rychle přibývá. Při tomto tempu by příští týden mohly laboratoře odhalit až 18 000 nových případů denně

Cestování do Německa

Cestování do Německa

Češi, kteří nejsou očkovaní, budou muset po příjezdu do Německa na deset dní do karantény.

Ekologická dohoda velmocí

Ekologická dohoda velmocí

Překvapivá dohoda Spojených států a Číny. Dva největší znečišťovatelé na světě budou společně omezovat vypouštění metanu, oxidu uhličitého i bránit odlesňování.

Pochod krajní pravice

Pochod krajní pravice

Tisíce příznivců krajní pravice vyšly do ulic Varšavy. V hlavním městě protestují u příležitosti dne nezávislosti Polska. Někteří účastníci spálili německou vlajku a podobiznu bývalého premiéra Donalda Tuska.

Kárný senát o soudci Čapkovi

Kárný senát o soudci Čapkovi

Živý vstup Dominiky Řebíkové.

Drahý benzin i nafta

Drahý benzin i nafta

Zdražování pohonných hmot neustává. Průměrná cena benzinu už v Česku překročila 37 korun za litr, naftu řidiči tankují za víc než 36 korun. Víc lidé za benzin platili naposledy před devíti lety.

Den válečných veteránů

Den válečných veteránů

Květy vlčích máků dnes připomínají oběti všech ozbrojených konfliktu. Česko se starostí o veterány začalo víc zabývat až s těmi novodobými po válce v Perském zálivu.

Trest pro aktivistu

Trest pro aktivistu

Hongkongský aktivista přezdívaný Kapitán Amerika stráví za skandování sloganů na demonstracích téměř 6 let za mřížemi. Soud mu trest vyměřil na základě bezpečnostního zákona, který Peking zavedl kvůli potlačování disentu.

Hradní kancléř vypovídal

Hradní kancléř vypovídal

Hradní kancléř Vratislav Mynář vypovídal na policii. Ta prověřuje podezření na neposkytnutí pomoci prezidentu Miloši Zemanovi. Mynář to označil za hloupost.

Předpověď na víkend

Předpověď na víkend

Živý vstup Taťány Míkové.

Úmrtí Miroslava Žbirky

Úmrtí Miroslava Žbirky

Vracíme se k události, která zasáhla svět české i slovenské hudby. V 69 letech zemřel Miroslav Žbirka.

Vzpomínka na hudebníka

Vzpomínka na hudebníka

Na odchod Miroslava Žbirky reagovali osobnosti společenského života, jeho hudební kolegové a také fanoušci. Někteří z nich během dne přinesli svíčku nebo vzkaz k jeho domu.

Žbirkovy úspěchy

Žbirkovy úspěchy

Zásadní okamžiky v kariéře Miroslava Žbirky: ocenění, nejslavnější alba i nahrávání v Abbey Road.

Vznik Modrýho alba

Vznik Modrýho alba

Úspěch Modrýho alba z roku 2001 vrátil Miroslava Žbirku zpátky na pódia. Před měsícem vydal jeho reedici. K nahrávce vznikl i krátký dokument, ve kterém hudebník ještě nedávno mluvil o zákulisí vzniku své zásadní desky.

Jednota vedení komunistické Číny

Jednota vedení komunistické Číny

Čínský prezident žádá miliardáře, aby vraceli bohatství společnosti. Tlak na soukromé firmy se zvyšuje. Technologičtí giganti a další podnikatelé přispívají miliardy na dosažení národního cíle.

Kauza Chambon

Kauza Chambon

Státní zástupce dnes navrhl lobbistovi Romanu Janouškovi sedm až osm let vězení v kauze údajného podvodu týkajícího společnosti Chambon.

Koronavirus v ghettech

Koronavirus v ghettech

Obyvatelé vyloučených oblastí podle terénních pracovníků často nedůvěřují očkování proti covidu-19. V Bílině nákaza pronikla i mezi sociálně slabé. Nakažených jsou ve městě desítky, dvě školy hygienici zavřeli.

Sankce proti režimu Lukašenka

Sankce proti režimu Lukašenka

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko pohrozil přerušením dodávek plynu do Evropy. Reagoval tak na přípravu sankcí, které chce proti jeho režimu zavést Evropská unie.

Svatomartinské slavnosti

Svatomartinské slavnosti

Dnes se mohou poprvé otevřít letošní mladá vína. Aby získala označení "Svatomartinská" musí mít nižší obsah alkoholu, být suchá a vyrobená z šesti konkrétních odrůd.

Bidenův balíček

Bidenův balíček

Americký prezident Joe Biden má v nejbližších dnech podepsat infrastrukturní balíček - jeden z pilířů svého programu a jeden z největších předvolebních slibů.

Zemřel de Klerk

Zemřel de Klerk

Zemřel Frederik de Klerk - poslední bělošský prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny za mír. Bylo mu 85 let. Se svým nástupcem Nelsonem Mandelou se podílel na ukončení politiky rasové segregace v zemi.

Záchrana životů

Záchrana životů

Ocenění za záchranu lidských životů. Dostal ho i Radek Kysela - průvodčí z lanovky na Ještědu. Při havárii 31. října pohotově zabrzdil kabinu s cestujícími. Protijedoucí se zřítila, zemřel v ní jeho kolega.

Nalezené šperky

Nalezené šperky

Pocházejí z pátého století, jsou z ryzího zlata, vykládané českými granáty a drahokamy zřejmě až ze Srí Lanky. Starožitné šperky našli pomocí detektorů amatérští hledači.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD