Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Vedení sněmovny

Poslanci vybírají vedení dolní komory. Jedinou kandidátkou na předsedkyni je Markéta Pekarová Adamová. Sněmovna se v podvečer usnesla, že kandidát hnutí ANO Karel Havlíček se o post ucházet nemůže.

Dlouhé jednání sněmovny

Jednání sněmovny začalo po desáté hodině dopoledne. Přesto se poslanci k bodu "volba předsedy" dostali až po třech hodinách.

Program jednání

Živý vstup Izabely Niepřejové.

ANO ve sněmovně

Rozhovor s Alenou Schillerovou.

Vydání Andreje Babiše

Policie předsedu vlády stíhá kvůli dotačnímu podvodu a poškozování zájmů Evropské unie. Bez ohledu na stanovisko hnutí ANO je už teď velmi pravděpodobné, že sněmovna Babiše ke stíhání vydá.

Návštěvy u Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman začne od pondělí přijímat v omezeném režimu návštěvy - z akutního lůžka v Ústřední vojenské nemocnici se přesune na lůžko standardní.

Zemřel Miroslav Žbirka

Zemřel zpěvák a hudební skladatel Miroslav Žbirka - bylo mu šedesát devět let. V poslední době měl zdravotní potíže - konkrétně opakovaný zápal plic.

Spor o migranty

Německá kancléřka vyzvala ruského prezidenta, aby konal v otázce krize na polsko-běloruské hranici. Podle Angely Merkelové Lukašenkův režim migranty využívá k politickým cílům.

Pokuta pro Google

První velké vítězství pro Evropskou komisi ve snaze regulovat velké technologické firmy. Evropský soud potvrdil pokutu pro společnost Google v přepočtu téměř jednašedesát miliard korun.

Padělání covidových certifikátů

Živý vstup Veroniky Gecové.

Očkovaný personál nemocnic

Vláda dnes kvůli rostoucím počtům nakažených rozhodla o zpřísnění opatření. Avizovala, že další přijdou v pátek. Podle odborníků ze skupiny Meses ale nejsou dostatečná.

Kampaň na očkování

Fotografie, na kterých jsou zachyceni skuteční pacienti z covidových oddělení, mají přesvědčit neočkované k tomu, aby si nechali dát vakcínu. Kampaň se v českých médiích a na internetu začala objevovat na začátku tohoto týdne.

Pekarová Adamová předsedkyní sněmovny

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla zvolena předsedkyní poslanecké sněmovny. Získala 102 hlasy ze 122 odevzdaných.

Výslechy okolí Miloše Zemana

Policie začala s výslechy lidí z nejbližšího okruhu prezidenta Miloše Zemana. Prověřuje, jestli se někdo před jeho hospitalizací nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci. V úterý už kvůli tomu vypovídal ředitel ochranky hlavy státu Martin Baláž a dnes šéf protokolu Vladimír Kruliš.

Polská pokuta za Turów

Evropská komise vyzvala Polsko, aby uhradilo pokutu za to, že neukončilo těžbu v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Varšava platit odmítá a proti české žalobě se brání.

Vyšší platy

Vláda dnes schválila zvýšení platů většiny zaměstnanců veřejné sféry v průměru o 1 400 korun měsíčně. Tisícovku z této částky dostanou lidé do tarifů, dalších 400 korun pak půjde na odměny.

Rozsudek nad antisemity

Doživotní vězení a osmnáct let za mřížemi. Tresty, které žádá francouzský prokurátor pro dva mladíky, kteří před třemi lety zavraždili pětaosmdesátiletou ženu židovského původu.

Křetínský a West Ham

Podnikatel Daniel Křetínský koupil čtvrtinový podíl ve fotbalovém klubu West Ham United. V představenstvu aktuálně třetího celku anglické Premier League zasedne majitel fotbalové Sparty společně s finančním ředitelem EPH Pavlem Horským.

Nákup nových vakcín

Evropská komise schválila smlouvu na nákup vakcín od farmaceutické firmy Valneva. Celkově osmý kontrakt umožní členským zemím unie příští rok získat 60 milionů dávek.

Tresty pro řidiče

Brněnský krajský soud dnes potvrdil trest dvěma řidičům, kteří nedali přednost chodcům. Jednoho z nich poslal do vězení na rok, druhého na dva a půl roku - oba s podmíněným odkladem.

Nejvyšší inflace od krize

Nejvýraznější zdražování za posledních 13 let. Češi v říjnu zaplatili za zboží a služby skoro o šest procent víc než před rokem. Podepisuje se to na účtech domácností i výrobních firem.

Další zdražování

Další zdražování se může týkat třeba nájmů, pojištění nebo záloh na energie. Nejvyšší položku na účtech Čechů přitom už v říjnu tvořily právě výdaje na chod domácnosti.

Vývoj inflace

Ještě začátkem roku bylo tempo zdražování poměrně mírné a odpovídalo inflačnímu cíli České národní banky, tedy dvěma procentům. Od přelomu jara a léta ale produkty a služby začaly prudce zdražovat.

Svatomartinské husy

Lidem se prodraží taky oblíbená svatomartinská husa. Řada chovatelů oproti loňsku zvýšila ceny o desítky korun za kilogram. Někteří zákazníci z pohraničí se proto pro husí maso vydávají do Polska, kde je levnější.

Zemřel Miroslav Žbirka

Ve věku 69 let tuto středu zemřel známý slovenský zpěvák Miroslav Žbirka. Informaci, která se objevila na jeho facebookovém profilu, s odvoláním na manželku potvrdil Žbirkův manažer Rado Messa pro deník SME.

Změna programu

Česká televize si připomene život a tvorbu Mekyho Žbirky zítra na prvním programu ve 20:10 dokumentem Šimona Šafránka “Meky”

Odmítnuté vyznamenání

Psychiatr Jan Cimický oznámil, že nepřevezme státní vyznamenání. Několik žen ho obvinilo ze sexuálního obtěžování a napadení. Psychiatr to odmítá a chce se bránit u soudu - kvůli lékařskému tajemství ale ne veřejně. Hrad rozhodnutí Cimického respektuje.

Rok od války o Náhorní Karabach

Arménie si připomíná rok od konce prohrané šestitýdenní války s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. 11. listopadu 2020 Rusko zprostředkovalo podpis příměří mezi oběma znepřátelenými stranami.

Vyšetřování vtrhnutí do Kapitolu

Komise amerického Kongresu může využít při vyšetřování útoku na Kapitol z 6. ledna záznamy z Bílého domu. Rozhodl o tom soud. Má jít například o telefonáty nebo videohovory z doby okolo vpádu Trumpových příznivců do sídla Kongresu.

Posprejovaný Karlův most

Na Karlově mostě se znovu objevil nasprejovaný nápis. Fotky fialové barvy na zábradlí lidé sdílejí na sociálních sítích. Policie potvrdila, že se případem zabývá. Naposledy památku poničila dvojice mladistvých v červenci.

Nelegální pracovníci

Počet nelegálních pracovníků z ciziny podle kontrol celní správy roste. Jen na západě Čech kvůli tomu prověřují firmy každý týden. Některé přitom porušují zákon opakovaně.

Průzkum krypty v Kadani

V podzemí nedávno zrestaurovaného kostela františkánského kláštera našli vědci lidské ostatky a rozlámaná prkna z rakví. Ty tam zřejmě nechali zloději, kteří se dovnitř vloupali v minulém století.

Czech Space Week

Nová česká vesmírná družice nebo základna na Měsíci – projekty, které představil čtvrtý ročník festival, který má ukázat, že Česko má v oblasti kosmických aktivit co nabídnout.

3. dávka očkování

Ve Francii se budou muset všichni lidé od pětašedesáti let prokázat třetí dávkou očkování, aby jim platil covidový pas. Opatření se zavádí od poloviny prosince.

Pomoc lidem bez domova

Lidé bez domova plní noclehárny i denní centra. Rozjely se proto zimní programy, které jim umožní přečkat noc v teple, získat jídlo i základní ošetření.

Most se posunuil,nahradí ho nový

55 let starý jednokolejný železniční most přes Labe stavbaři posunuli o 18 metrů na dočasnou pozici.Uvolnil místo pro stavbu nové dvoukolejné ocelové konstrukce dlouhé 162 metry.

Obchod s Izraelem

Do Izraele přijela delegace hospodářského výboru senátu. Tempo růstu ekonomické výměny sice zpomalila pandemie, teď se ale vazby obnovují.

Nové výstavy v Národní galerii

Národní galerie otevírá dva nové výstavní projekty. V mezaninu prezentuje své práce devět současných zahraničních umělců. Všichni se svými díly snažili odpovědět na otázku, jak naše vztahy ovlivňují digitální technologie.

Dary pro papeže

Pocta pro umělce a řemeslníky z Česka. Konkrétně pro skláře z Kunratic u Cvikova a tkalce z Rýmařova. Vyrobili dary pro papeže Františka, které mu při zítřejší soukromé audienci předají čeští a moravští biskupové.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD