Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Jednání krizového štábu kvůli pandemii

Koronavirus sílí, vývojem se zabývaly ústřední krizový štáb i vláda. V reakci na rozhodnutí soudu už nemusejí neočkovaní lidé po návratu z rizikových zemí nastoupit do izolace.

Prodloužené podzimní prázdniny

V desítkách škol se dnes neučilo – ředitelé využili možnost prodloužit podzimní prázdniny o dva dny. Někde to měli v plánu sami, v několika krajích ale doporučily delší volno krajské hygienické stanice, právě kvůli zhoršující se epidemii covidu.

Vývoj počtu nakažených covidem-19

Koronavirová nákaza dál rychle sílí. Včera laboratoře odhalily 1 823 nových pozitivních testů, o 130 procent víc než před týdnem.

Opatření kvůli šíření nákazy

Část opatření se změnila už ode dneška. Karanténu lidé nově mohou ukončit už po sedmi dnech negativním PCR testem. Doteď trvala dva týdny. A zpřísnila se povinnost nosit respirátor - vztahuje se i na lidi na pracovišti ze stejného kolektivu , pokud jsou k sobě blíž než půl druhého metru.

Další postup proti covidu-19

Hostem Událostí je místopředseda Top 09 Vlastimil Válek.

Diplomatická mise EU v Afghánistánu

Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.

Rekordní hodnoty obsah oxidu uhličitého ve vzduchu

Obsah oxidu uhličitého ve vzduchu v loňském roce vystoupal podle Světové meteorologické organizace k rekordním hodnotám. Nezabránil tomu ani pokles emisí skleníkových plynů.

Budoucnost ČSSD po volebním debaklu

Ve vedení sociální demokracie skončil Jan Hamáček. Jeho rezignaci - po volebním neúspěchu - dnes vzalo předsednictvo strany na vědomí. Zbytek vedení by měl ČSSD dovést do sjezdu.

Příspěvek Antivirus A

Vláda firmách prodloužila do konce roku příspěvek Antivirus A.

Únik tajných informací z vyšetřovaných kauz

Živý vstup redaktora Michala Čejky.

Trest pro džihádistku z Německa

10 let vězení vyměřil mnichovský soud stoupenkyni Islámského státu. Rodačka z Německa se v Iráku účastnila týrání otrokyň z řad Jezídů. Mimo jiné přihlížela, jak spoutané pětileté dítě zemřelo na slunci žízní.

Delegace z Tchaj-wanu v Senátu

Spolupráce Česka a Tchajwanu se rozšíří i v oblasti internetové bezpečnosti nebo vesmírného průmyslu. Vyplývá to z memorand, která uzavřela delegace z Tchajwanu na obchodním setkání v Praze.

Tajemství klášterů

Kláštery – místa duchovní činnosti mnichů a řádových sester, která taky hrála významné role v historii, architektuře i umění. Ročně jejich kostely navštíví stovky poutníků.

Návštěva u prezidenta Zemana

Prezidenta Miloše Zemana dnes v Ústřední vojenské nemocnici navštívil ombudsman Stanislav Křeček. Podle něj není Zeman při přijímání návštěv nijak omezen. Veřejný ochránce práv taky vyzval všechny ústavní činitele k racionální a důstojné debatě a ústavnímu řešení současné situace.

Jmenování soudců v nepřítomnosti prezidenta

Ministerstvo spravedlnosti počítá s variantou, že by noví soudci dočasně skládali slib do rukou předsedy vlády a nikoliv prezidenta. Na své jmenování čeká nyní nejméně pět desítek soudců, které prezident kvůli zdravotnímu stavu zatím nejmenoval.

Obavy Čechů ze zdražování

Obavy českých domácností ze zdražování jsou teď podle statistiků nejvyšší v historii sledování. Právě proto v říjnu klesla důvěra spotřebitelů v ekonomiku o víc než dva body na 98 a půl bodu.

Důvěra v českou ekonomiku

Obavy českých domácností ze zdražování jsou teď podle statistiků nejvyšší v historii sledování.

Zdražování energií zvedá náklady MHD

Zdražování energií a dopad na dopravní podniky. V Plzni se náklady na elektřinu navýší o 100–150 procent.

Zájem o očkování

Navyšování kapacit očkovacích míst kvůli zvýšenému zájmu o vakcinaci proti covidu-19. Za uplynulých sedm dnů zdravotníci vykázali přes 120 tisíc očkování.

Zvýšený zájem o očkování

Celkem v Česku funguje 407 očkovacích míst – včetně těch na které není potřeba žádná registrace. Řada lidí svůj zájem o první dávku zdůvodňuje tím, že se od listopadu omezí hrazení preventivních testů a taky se zkrátí doba jejich platnosti.

Počet očkováných v Česku

V Česku bylo dosud podáno víc než 12 milionů dávek vakcín. Přes 6 milionů lidí je plně naočkovaných – to je asi 56 a půl procenta obyvatel.

Třetí dávky očkování a vakcinace dětí

Ve vedení sociální demokracie skončil Jan Hamáček. Jeho rezignaci – po volebním neúspěchu – dnes vzalo předsednictvo strany na vědomí.

Vojenský převrat v Súdánu

V Súdánu podle tamního ministerstva informací proběhl vojenský převrat. Většina civilních členů vlády je zatčená, premiér Abdalláh Hamduk je neznámo kde.

Aktivita sopky na ostrově La Palma

Sopka Cumbre Vieja na španělském ostrově La Palma zesílila svou činnost a začala chrlit víc lávy. Ta vytéká i z nových trhlin. Vulkanickou aktivitu o víkendu provázely desítky otřesů.

Přerušení vlakové dopravy Pardubice – Česká Třebová

Živý vstup redaktorky Věry Hofmanové.

ČHMÚ o tornádu

Meteorologové vydali souhrnnou zprávu o tornádu, které na konci června prohnalo desítkou obcí na jižní Moravě. Tým vědců a amatérských pozorovatelů potvrdil, že tornádo místy dosahovalo síly F4 tak zvané Fujitovy stupnice, což odpovídá rychlosti větru až 490 kilometrů za hodinu.

Zánik vesnických prodejen

Uzavírání obchodů na venkově v době pandemie zpomalilo. Zatímco ještě předloni podle Asociace českého tradičního obchodu zaniklo zhruba 300 malých prodejen, loni jich bylo necelých 60.

Záplavy v Kalifornii

Po rekordních požárech z loňského a letošního roku zasáhly severní Kalifornii přívalové povodně. Prudký a vytrvalý déšť doprovází silný vítr.

Návrat přeživšího pádu lanovky do Itálie

Šestiletý chlapec, který jako jediný v květnu přežil pád lanovky v italských horách, se musí vrátit do Itálie, kde žil od raného dětství. Rozhodl o tom soud v Izraeli. Právě tam ho odvezl jeho dědeček a policie případ vyšetřovala jako únos.

Provoz ve spalovně po požáru

Ve spalovně v pražských Malešicích už fungují po požáru z minulého týdne první dva kotle ze čtyř. Oheň zasáhl jednu z budov v zadní části areálu. Ta zůstává dál mimo provoz a nikdo dovnitř nesmí.

Spor cyklistů a živnostníků

Spor mezí obchodníky a pardubickou radnicí – město chce kvůli bezpečnosti vybudovat na rušné ulici v centru pruhy pro cyklisty. To ale odmítají majitelé obchodů, bojí se, že to ohrozí jejich živnost.

Spor o nanomasky pro policisty

Nákup nanomasek pro policisty bez výběrového řízení byl podle šéfa české Transparency International obejitím zákona.

Třetí dávka Moderny proti covidu

Evropská léková agentura schválila k použití třetí dávku vakcíny Moderna proti covidu-19.

Trest pro Kapitána Ameriku z Hongkongu

V Hongkongu padl druhý verdikt podle zákona o státní bezpečnosti. Za slogany o nezávislosti hrozí odsouzenému aktivistovi 7 let vězení. Výši trestu soud oznámí v půlce listopadu. Verdikt posiluje obavy z přísného výkladu zákona, který prosadil Peking.

Pravěké ostatky na Opavsku

Zachovalé ostatky šesti pravěkých lidí staré asi 4000 let odkryli archeologové v Neplachovicích na Opavsku. Unikátní nález ukrývaly zásobnicové jámy více než metr a půl pod zemí v místech, kde má vzniknou nové školní hřiště.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD