Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Koaliční smlouva

Do 8. listopadu podepsat koaliční smlouvu. To je cíl koalic SPOLU a Pirátů a hnutí STAN, které společně vyjednávají o vládě. Ve sněmovně mají totiž většinu 108 hlasů.

Jednání koalic

Druhé povolební jednání špiček obou koalic trvalo přes dvě hodiny. Politici si stanovili harmonogram dalších kroků s tím, že už zítra by měly expertní týmy začít pracovat na jednotlivých programových oblastech.

Programové priority

Programové priority jednotlivých stran a hnutí, které by se mohly podílet na nově vznikající vládě.

Koaliční program

Rozhovor s Marianem Jurečkou.

ANO míří do opozice

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes zatím nejsilněji naznačil, že jeho hnutí odejde po ustavující schůzi sněmovny do opozice. Babiš řekl, že pět stran vyjednávajících o koalici má ve sněmovně jasnou většinu a že s ním o vládě jednat nechtějí.

Reakce ÚVN

Ústřední vojenská nemocnice se ohradila proti zpochybňování péče o prezidenta Zemana. Debatu vyvolalo třeba prohlášení mluvčího Hradu o tom, že prezident na oddělení KARIM obědval meruňkové buchty a objednal si vinnou klobásu s bramborovou kaší.

Ustavení sněmovny

Hnutí ANO čeká, až ho obě koalice vyzvou k jednání o ustavení sněmovny. Výzvu ke schůzce ohledně ustavení sněmovny očekává i SPD.

Stížnosti na volby

Živý vstup Kateřiny Švédové.

Krach Bohemia Energy

Živý vstup Jakuba Musila.

Evropa o cenách energie

Energetickou krizi řešila i Evropská komise, která doporučila členským státům sedmadvacítky, aby dočasně zmírnily dopady rychlého růstu cen energií. Třeba peněžitou podporou nebo daňovými úlevami pro nejvíc zasažené obyvatele.

Severoirský kompromis

Evropská komise navrhuje Británii výrazně omezit kontroly potravin dovážených do Severního Irska. Zjednodušit by se mohl i import léků. Návrh má vyřešit rozpory mezi Unií a Londýnem.

Počty nakažených

Koronavirová infekce v Česku dál sílí. Včera laboratoře odhalily 1511 nových pozitivních testů, tedy o třetinu víc než před týdnem. Jde taky o nejvyšší číslo od 11. května.

Rada vlády ke covidu

Epidemickou situací se bude zítra zabývat rada vlády pro zdravotní rizika. Svolal ji premiér. Ministerstvo zdravotnictví momentálně razí názor, že místo restrikcí má smysl spíš větší důraz na očkování.

Osvobození Parkanové

Bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou justice definitivně zprostila obžaloby v kauze nákupu letounů CASA. Městský soud v Praze dnes pravomocně rozhodl, že se žádný trestný čin nestal.

Děti a drogy

Pražská městská policie pochválila postup žáků Základní školy na Chodovci. Dvanáctileté děti našly v blízkosti školy čtyři sáčky s bílým práškem. Jejich učitelka je odkázala na strážníka, který v místě pravidelně hlídkuje. Nález pak převzala policie, která určí, zda šlo o omamné látky.

Přípravy silničářů

Na českých horách napadl sníh. Na Šumavě a v Krkonoších hlavně nad ránem, třeba v Beskydech se ale sněhové přeháňky objevovaly celý den. Silničáři ještě na poslední chvíli doplňují sůl a písek.

Výměna dodavatele energií

Devět set tisíc lidí bude muset kvůli krachu Bohemia Energy hledat nového dodavatele. A to v době, kdy ceny energií na burze prudce rostou.

Dražší energie

Nového dodavatele si lidé budou muset najít do šesti měsíců. Za energie si ale kvůli vysokým cenám na energetické burze výrazně připlatí.

Dodavatelé poslední instance

Skupina Bohemia Energy požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech pěti společností, které v tuzemsku spravuje. Odběratele zkrachovalé společnosti teď převezme takzvaný dodavatel poslední instance.

Ohrožené skupiny

Desítky tisíc rodin se mohou podle sociologů dostat kvůli prudkému růstu cen energií do problémů. Mezi nejohroženější skupiny patří důchodci a samoživitelé.

FAÚ k Babišovi

Transakcemi premiéra Andreje Babiše v souvislosti s nákupem nemovitostí ve Francii se před třemi lety zabýval Finančně analytický útvar. Nedostal ale žádné oznámení o podezřelých převodech. Svá zjištění předal policii.

Napětí na polské hranici

Polští pohraničníci a vojáci denně zabrání stovkám pokusů migrantů překonat hranici s Běloruskem. Podle Varšavy a Bruselu krizi účelově vyvolal Lukašenkův režim. Evropský parlament polskou vládu vyzval, aby k pomezí, kde platí nouzový stav, pustila média i lidskoprávní aktivisty.

Trest pro Zsuzsovou

Slovenka Alena Zsuzsová, známá z kauzy vraždy novináře Jána Kuciaka, stráví 21 let ve vězení kvůli jinému případu. Zprostředkovala objednávku vraždy komunálního politika z jižního Slovenska, ke které došlo v roce 2010.

Pořadníky na domovy pro seniory

Šest tisíc žádanek, přitom jen tři tisíce lůžek v domovech pro seniory. Taková čísla přiměla Kraj Vysočina hledat skutečné počty zájemců, kteří je využijí.

Připomínka masakru

Právní pře se vede o osud Pilíře hanby, sochy, která připomíná oběti z náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Dnes vypršela týdenní lhůta, kterou dala Hongkongská univerzita k jejímu odstranění.

Odkup Hrabalovy chaty

Hrabalovu chatu v Kersku chtějí společně spravovat Středočeský kraj a ministerstvo kultury, jak stvrdily memorandem. Odkup musí ještě schválit zastupitelstvo.

Kapitán Kirk ve vesmíru

Druhý let kosmických turistů pro společnost Blue Origin. Raketa New Shepard vynesla loď First Step se čtyřmi lidmi na palubě do výšky sto kilometrů.

Hmyz v zámku

Množství hmyzu, který s blížící se zimou hledá teplo za okny zámeckých komnat, trápí správce státního zámku v Opočně. Mouchy a slunéčka škodí památce svým trusem.

Nový varovný systém

Třicet milionů teď Ústí nad Labem investovalo do digitalizace varovného a informačního systému pro obyvatele. Většinu peněz dostalo z evropských dotací.

Hrob válečníka

Archeologové našli ve Statenicích u Prahy kostru válečníka a skoro 30 keramických nádob, šperky nebo zbraně. V hrobě je taky kostra zvířete, zřejmě ovce, která sloužila jako dar pro zemřelého.

Zpráva z Osvětimi

Do kin vstupuje Zpráva –⁠ film natočený podle skutečných událostí o útěku dvou židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrba z Osvětimi, kteří chtěli přesvědčit svět o hrůzném fungování koncentračního tábora.

Brněnská šestnáctka

Odstartoval Mezinárodní festival krátkých filmů –⁠ Brněnská šestnáctka. Šestnáctka je označení dnes už jen výjimečně používaného formátu, ve kterém se v prvních ročnících festivalu uváděla většina filmů.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD