54 minut

29. září 2021

Obsah dílu

Návrh státního rozpočtu na příští rok — Neshody nad státním rozpočtem — Rozpočet na příští rok — Schvalování rozpočtu — Jedy ve vzduchu — Ptačí chřipka na Příbramsku — Viktor Orbán v Česku — Spory ohledně dolu Turów — EU přitvrdí vůči běloruským politikům — Kauza Krejčířova podvodu na Čepro — Cvičení ostrahy hranic — Imigrace do Česka — 80 let od masakru v Babim Jaru — Zahajovací koncert České filharmonie — Zájem o přeočkování proti covidu — Vývoj počtu nakažených — Severokorejský test hypersonické rakety — Policisté oživili muže po kolapsu — Sanace skalních stěn — Končí lhůta pro změnu zdravotní pojišťovny — Benefity zdravotních pojišťoven — Jak změnit zdravotní pojišťovnu — Předvolební debata lídrů z Moravskoslezského kraje — Firmy a byrokracie — Stávka části pošťáků — Zadržení podzřelého z vloupání do testovacích buněk — Průzkum chování dlužníků — První maďarské primárky — Přibývá nakažených na Slovensku a v Polsku — Zimní sezona na horách — Likvidace bouraného vlaku — Virtuální stavba českého pavilonu pro EXPO — Sbírka na boj proti rakovině — Příběh opatrovnice — Přeměření nejvyšší evropské hory — Ruské modlitby za sv. Ludmilu

Části dílu

00:40
Návrh státního rozpočtu na příští rok
  Nejpozději zítra musí vláda do sněmovny poslat návrh státního rozpočtu na příští rok. Prezident k němu podle vicepremiéra Jana Hamáčka nemá silné výhrady. Šéf ČSSD to řekl po schůzce s hlavou státu.
  01:21
  Neshody nad státním rozpočtem
   Výhrady má řada opozičních stran, volají po úsporách. A na podpoře rozpočtu se kvůli platům státních zaměstnanců neshodla ani koalice.
   04:05
   Rozpočet na příští rok
    Pro stát pracuje čím dál víc lidí. Příští rok už bude veřejná sféra nabízet přes 489 tisíc míst - o desetinu víc než před pěti lety.
    04:54
    Schvalování rozpočtu
     Státní rozpočet na příští rok posoudí až nově zvolení poslanci. Současná sněmovna se ale ještě sejde minimálně na dvou schůzích. A to příští úterý. Dopoledne k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k ekologické havárii na Bečvě.
     05:18
     Jedy ve vzduchu
      Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma dorazil v noci do Atlantského oceánu. Odborníci varují, že žhavá hmota v kontaktu se slanou vodou vytváří toxické emise.
      07:24
      Ptačí chřipka na Příbramsku
       Nebezpečný podtyp ptačí chřipky H5N1 v Česku - veterináři potvrdili jeho výskyt v Trhových Dušníkách na Příbramsku. Tam se nákaza potvrdila v domácím malochovu, kde uhynulo 5 hus. Informace už mají krajští hygienici.
       08:09
       Viktor Orbán v Česku
        Viktor Orbán v Praze – Česko označil za hospodářský vzor, s premiérem Babišem ale také kritizovali Unii kvůli migraci i hrozícímu růstu cen energií.
        10:40
        Spory ohledně dolu Turów
         S dalším ze svých středoevropských partnerů - s Polskem - aktuálně vede Česko spor. Rozdílné názory na důl Turów zatím nemají řešení.
         12:58
         EU přitvrdí vůči běloruským politikům
          Evropská komise chce zpřísnit vízová pravidla pro běloruské představitele. Brusel tak reaguje na kroky autoritářského vládce Alexandra Lukašenka. Ten se podle sedmadvacítky snaží destabilizovat unijní hranice.
          13:21
          Kauza Krejčířova podvodu na Čepro
           Justice uzavřela případy spojené s tunelováním státního podniku Čepro, spojené s Radovanem Krejčířem. Vrchní soud v Praze dnes pravomocně rozhodl, že český distributor paliv nemusí společnosti Lancelin platit pohledávku přes 2 a půl miliardy korun.
           15:46
           Cvičení ostrahy hranic
            Živý vstup redaktorky Kateřiny Beranové.
            17:55
            Imigrace do Česka
             Podle statistik resortu vnitra přibývá odhalených cizinců, kteří jsou v Česku nelegálně. Vloni jich bylo přes 7 tisíc – o čtvrtinu víc než rok před tím. Na číslech se ale výrazně projevili lidé, kteří při příjezdu ze zahraničí porušili koronavirová opatření.
             18:30
             80 let od masakru v Babim Jaru
              Ukrajina si připomíná osmdesáté výročí masakru v rokli Babi Jar. Během druhé světové války tam nacisté za dva dny povraždili na 34 tisíc kyjevských Židů. Ke krveprolití došlo jen krátce poté, co Německo začalo okupovat tamní hlavní město.
              18:54
              Zahajovací koncert České filharmonie
               Živý vstup redaktorky Pavly Sedliské.
               20:53
               Zájem o přeočkování proti covidu
                Posilující dávku očkování proti covidu-19 dosud dostala zhruba desetina z těch, kteří už se přeočkovat mohou. Těm co mají 8 měsíců od dokončené vakcinace kvůli tomu chodí informační SMS zprávy s nabídkou registrace.
                23:06
                Vývoj počtu nakažených
                 Včera laboratoře v Česku odhalily 470 nových pozitivních testů na koronavirus, je to o 128 míň než před týdnem – byl totiž svátek, a to se vždy méně testuje.
                 24:10
                 Severokorejský test hypersonické rakety
                  Severní Korea oznámila, že otestovala novou nadzvukovou raketu Hwasong-8. V posledních týdnech je to už několikátý pokus Pchjongjangu se střelami různého doletu.
                  25:55
                  Policisté oživili muže po kolapsu
                   Záchrana života na benzinové pumpě – třiašedesátiletému muži v bezvědomí pomohli nejdřív svědci a poté přivolaní dálniční policisté – ti ho oživili pomocí defibrilátoru. Cizinec na místě zkolaboval při čerpání pohonných hmot.
                   26:13
                   Sanace skalních stěn
                    Hned dvě zřícené skalní stěny musí teď řešit v Národním parku České Švýcarsko. V prvním případě kameny zasypaly turistickou stezku, ve druhém je zachytil ochranný plot nad Hřenskem.
                    28:07
                    Končí lhůta pro změnu zdravotní pojišťovny
                     Poslední možnost změnit od příštího roku zdravotní pojišťovnu. Lidé, kteří chtějí přejít od 1. ledna, musí podat žádost nejpozději zítra.
                     30:34
                     Benefity zdravotních pojišťoven
                      Zdravotní pojišťovny nabízejí různé benefity. Kromě už zmíněných příspěvků na očkování jsou to hlavně programy na prevenci nádorových onemocnění. Až tisíce korun dávají na vyšetření, která nejsou běžně hrazená.
                      32:11
                      Jak změnit zdravotní pojišťovnu
                       Zdravotní pojišťovnu mohou lidé změnit jenom jednou za rok. Buď k 1. lednu nebo k 1. červenci - přihlášku ale musí podat tři měsíce dopředu. Kdo chce tedy změnu od nového roku, má zítra poslední den na vyřízení žádosti.
                       34:28
                       Předvolební debata lídrů z Moravskoslezského kraje
                        Živý vstup moderátora předvolební debaty Martina Řezníčka.
                        35:22
                        Firmy a byrokracie
                         Podnikům v Česku přibývá administrativních povinností. Průměrná malá firma letos podle Liberálního institutu vynaloží na papírování 272 hodin ročně. Vloni to bylo o 49 hodin méně.
                         35:41
                         Stávka části pošťáků
                          Část zaměstnanců České pošty zahájila třídenní stávku. Odboráři uvádějí, že se do ní zapojilo přes devět tisíc lidí, tedy asi třetina. Dvě menší odborové organizace, které protest vyhlásily, chtějí dosáhnout lepších pracovních podmínek.
                          38:02
                          Zadržení podzřelého z vloupání do testovacích buněk
                           Zloděje, který vykrádal stavební buňky sloužící jako odběrová místa na koronavirus, zadržela policie v Praze. Informovala o tom na svém webu. 24letý recidivista se k činům přiznal – z 16 buněk vzal notebooky, mobilní telefony a peníze – celkem za zhruba půl milionu korun.
                           38:23
                           Průzkum chování dlužníků
                            Zkušenost s nějakým typem půjčky má osm z deseti Čechů. Necelá polovina aktuálně nějaký úvěr splácí. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace. Dobrá zpráva je, že nepřibývá lidí, kteří mají s úhradou svých závazků problémy.
                            40:35
                            První maďarské primárky
                             V Maďarsku skončilo první kolo opozičních primárek – na celostátní úrovni jsou novinkou. Nevládní strany vůbec poprvé vytvořily společný blok ve snaze porazit Fidesz dlouholetého premiéra Viktora Orbána.
                             42:46
                             Přibývá nakažených na Slovensku a v Polsku
                              Slovensko a Polsko čelí prudkému nárůstu nakažených koronavirem. Varšava zaznamenala přes 1200 nových případů. Naposledy takový počet evidovaly polské úřady na konci května.
                              43:15
                              Zimní sezona na horách
                               Jak bude vypadat zimní sezona na horách zatím mohou provozovatelé areálu i zájemci o lyžování jen odhadovat. Třeba rakouská vláda už rámcové podmínky oznámila.
                               45:28
                               Likvidace bouraného vlaku
                                Dělníci dnes začali u Milavčí na Domažlicku rozebírat vagon Západního expresu, který se tam 4. srpna srazil se soupravou Regioshark. Tři lidé tehdy zemřeli a další desítky se zranily.
                                46:14
                                Virtuální stavba českého pavilonu pro EXPO
                                 Světová výstava EXPO 2020 v Dubaji začíná už pozítří. Pro český pavilon bylo mimo jiné potřeba s předstihem vyškolit personál. Zácvik byl přitom velmi netradiční. Budoucí zaměstnanci se s uspořádáním výstavní plochy totiž seznámili v Praze a týdny dopředu.
                                 48:05
                                 Sbírka na boj proti rakovině
                                  Ode dneška až do pátku můžou lidé v ulicích potkat dobrovolníky Ligy proti rakovině. Už po pětadvacáté prodávají žluté květy měsíčku lékařského. Jubilejní ročník nejstarší sbírky v Česku museli organizátoři - stejně jako loni - kvůli epidemii covidu-19 přesunout z tradičního květnového termínu až na září.
                                  48:48
                                  Příběh opatrovnice
                                   Stoupající společenská prestiž, ale i vyšší finanční ohodnocení. Podle asociace provozovatelů sociálních služeb i charit je shánění pracovníků a dobrovolníků snadnější, než před lety. Některé do péče o ostatní vede i vlastní zkušenost.
                                   50:28
                                   Přeměření nejvyšší evropské hory
                                    Nejvyšší hora Evropy je o téměř metr nižší, než při předposledním měření v roce 2017. Podle čerstvých údajů se Mont Blanc tyčí do výšky 4807 metrů a 81 centimetrů.
                                    50:50
                                    Ruské modlitby za sv. Ludmilu
                                     Kněžna Ludmila, babička českého patrona svatého Václava, je velmi populární i v Rusku. Tamní pravoslavná církev ji taky považuje za svatou, mnoho věřících si dokonce myslí, že se jedná o ruskou světici.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     30. září 2021

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     1. červenec

                                     Headlines — Začalo české předsednictví Rady EU — První den českého předsednictví — Rozdíly proti minulému předsednictví — Slavnostní zahájení předsednictví v Litomyšli — Koncert k zahájení českého předsednictví — Hlavní akce spojené s předsednictvím Rady EU — Priority českého předsednictví — Nový guvernér ČNB — Plnění státního rozpočtu — Válka na Ukrajině — Boje o Donbas — Dokument o rozhovorech Macrona s Putinem — Ministr školství převzal úřad — Záchrana dítětě ze zavřeného auta — Bouřky v Čechách — Výstraha před bouřkami — Problémy na železnici u Karlštejna — Začíná filmový festival v Karlových Varech — Program filmového festivalu — Stanové městečko pro návštěvníky — Vláda zvažuje sektorovou daň — Zpoplatnění dalších silnic pro kamiony — Změna režimu na polsko-běloruské hranici — Litevská energetická nezávislost — Nový železniční koridor do Č. Budějovic — Komplikace na letišti v Praze — Stávky na evropských letištích — Předsednictví V4 — Otevření nového mostu v Olomouci

                                     1. 7. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     1. červenec

                                     Ve znakovém jazyce

                                     1. 7. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     30. červen

                                     Headlines — Končí summit NATO v Madridu — Rozšiřování NATO — Válka na Ukrajině — Kde se bojuje — Situace v Doněcké oblasti — Gazprom nevyplatí dividendy — Následky silných bouřek — Odhad růstu HDP — Prodloužení těžby v OKD — Politická krize v Izraeli — Výročí návratu Hongkongu pod čínskou správu — Stavba obchvatu Frýdku-Místku — Přípravy na festival v Karlových Varech — Ceny pohonných hmot — Obvinění kvůli zakázkám na jižní Moravě — Konec školního roku — Dopravní policie chystá více kontrol — Českem prošly silné bouřky — Následky bouřek v jižních Čechách — Úklid po večerních bouřkách — Bouřky na Olomoucku — Bouřky ve středních Čechách — Zhodnocení silných nočních bouřek — Předpověď počasí na další dny — Ochrana před přívalovými dešti — Přípravy na start českého předsednictví — Slavností start předsednictví v Litomyšli — Předávání předsednictví Rady EU — Konec nouzového stavu — Rozsudky za teroristické útoky v Paříži — Spolupráce ČR a Izraele v kyberbezpečnosti — Graubner opouští pozici olomouckého arcibiskupa

                                     30. 6. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     30. červen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     30. 6. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     29. červen

                                     Summit NATO v Madridu — NATO posiluje východní křídlo — Rozšiřování NATO — Jednání o rozšíření NATO — Vláda o životním minimu — Růst životního minima — Válka na Ukrajině — Intenzivnější ostřelování měst na Ukrajině — Spory mezi Litvou a Ruskem — Budoucnost českého letectva — Změna příspěvků pro solidární domácnosti — Jmenování mínistra školství — Priority nového ministra školství — Osvobození Svobody v kauze Opencard — Následky bouřek — Bouřky hrozí až do čtvrtka — Krupobití v Moravském Berouně — Budoucnost spalovacích motorů — Infrastruktura pro elektromobilitu — Ceny pohonných hmot — Ceny elektromobilů — Syntetická paliva — Soud s podezřelými z útoku v Bataclanu — Priority podnikatelů v době předsednictví — Nejčastěji loni lidé umírali na covid-19 — Změna příspěvku na bydlení — Vyšetřování útoku na Kapitol — Trest pro Ghislaine Maxwellovou — Na Pustevnách si turisté připlatí — Okolnosti prezidentovy hospitalizace — Nové letní kino — Koncert Tomáše Kluse

                                     29. 6. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     29. červen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     29. 6. 2022 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám