54 minut

2. září 2021

Obsah dílu

Podoba posledního jednání poslanců — Poslední schůze sněmovny před výměnou křesel — Třetí čtení návrhů zákonů — Priority v hlasování poslanců — Forma talibanské vlády — Evropská jednotka rychlého nasazení — Výsledky testování ve školách — Vývoj počtu nakažených — Studie o působení koronaviru v ČR — Zrušení tzv. bezdoplatkových zón — Vrchol zadlužení Česka — Následky řádění hurikánu Ida — Stávka na německé železnici — Jiří Suchý na Prague Sounds — Kdo zavinil ekologickou havárii — Platební morálka českých domácností — Zadržení 15letého recidivisty — Policejní kontroly nákladních aut — Proměnlivé počasí a sklizeň — Počasí během léta — Úroda napadená plísněmi — Předpověď na další dny — Obnova lesů díky počasí — Předvolební kampaně stran a hnutí — Konfrontace premiéra se synem — (Ne)dodržování opatření na letišti — Mutace koronaviru mí — Omezení umělých potratů v Texasu — Ceny pohonných hmot — Vyšetřování výbuchu auta v Přerově — Návrat švédské skupiny ABBA — Nedostatek řeckých očkovaných zdravotníků — Odškodňování obětí trestných činů — Novinky na ČT :D — Oprava kroměřížského sálu — Balony nad Rozkoší

Části dílu

00:39
Podoba posledního jednání poslanců
  Jak by mohla vypadat poslední plánovaná schůze současných poslanců – právě to dnes řešil organizační výbor sněmovny.
  01:25
  Poslední schůze sněmovny před výměnou křesel
   Grémium sněmovny zasedne až těsně před začátkem schůze. Ten je naplánovaný na čtrnáctého září.
   04:06
   Třetí čtení návrhů zákonů
    Před závěrečným schvalováním je na pořadu záříjové schůze třeba novela zákona o požární ochraně – dál také návrh na zavedení digitální daně, pravidel pro lobbing nebo na zpřísněné poskytování dávek v hmotné nouzi.
    04:58
    Priority v hlasování poslanců
     Hostem Událostí je předseda sněmovny Radek Vondráček.
     07:28
     Forma talibanské vlády
      Ani emirát, ani republika. Taliban hledá v Afghánistánu nový model vládnutí. Demokracii předem vyloučil. Nové zřízení chce hnutí představit v nejbližších hodinách.
      09:47
      Evropská jednotka rychlého nasazení
       Země Evropské unie začaly v reakci na vývoj v Afghánistánu opět jednat o vytvoření vlastních sil rychlého nasazení. Do jednotek by své vojáky mohly vysílat jen některé země, aby jejich zapojení do případné akce bylo co nejrychlejší.
       10:11
       Výsledky testování ve školách
        Pouhé jednotky případů nákazy koronavirem zatím hlásí školy po včerejším testování žáků a studentů. Finální data by ale ministerstvo mělo zveřejnit příští týden. Pozitivní výsledky antigenních testů totiž musí ještě potvrdit PCR vyšetření. První odběry dnes podstoupili také prvňáci.
        12:34
        Vývoj počtu nakažených
         Včera laboratoře v Česku potvrdily 261 nových případů koronaviru. O 16 víc než předchozí středu.
         13:04
         Studie o působení koronaviru v ČR
          Do jaké míry je populace promořená virem SARS CoV-2 – jak se mění protilátky po očkování – cíl studie, která bude probíhat během podzimu. Měla by pomoct popsat situaci v tuzemsku, nemá ale ovlivnit kroky podnikané proti šíření nákazy.
          14:03
          Zrušení tzv. bezdoplatkových zón
           Živý vstup redaktora Tomáše Mařase.
           16:16
           Vrchol zadlužení Česka
            České veřejné finance nenarazí na dluhovou brzdu tak brzy, jak se původně očekávalo. Své odhady upřesnila Národní rozpočtová rada – problém s velkým zadlužením se tak posouvá podle ní na roky 2026 až 2027. Tou dobou by mohlo hospodaření státu podle výpočtů dosáhnout dluhu ve výši 55 procent HDP – a v tu chvíli bude muset vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového rozpočtu.
            17:48
            Následky řádění hurikánu Ida
             Nejmíň devět lidí zemřelo při dozvucích hurikánu Ida, které způsobily bleskové záplavy a rozsáhlé škody na severovýchodě USA. Nejhůř zasáhly New Jersey a New York, kde se pod vodou ocitly části letiště i metra.
             19:59
             Stávka na německé železnici
              Další masivní stávka na německé železnici – už třetí v průběhu 30 dnů. Práci opět složila většina strojvedoucích společnosti Deutsche Bahn.
              20:42
              Jiří Suchý na Prague Sounds
               Koncert Jiřího Suchého zahájí nový open air festival Prague Sounds - pódium a hlediště kotví na Vltavě mezi Slovanských ostrovem a mostem Legií. Během následujících šesti dní vystoupí ještě čtyři hudebníci. Třeba osmnáctinásobný držitel ceny Grammy, americký violoncellista Yo-Yo Ma.
               23:26
               Kdo zavinil ekologickou havárii
                Závěry sněmovní vyšetřovací komise k Bečvě mají zaznít 20. září – přesně rok po ekologické havárii, při které v řece uhynulo přes čtyřicet tun ryb. Komise dnes vyslechla další svědky, scházet se bude dál.
                25:55
                Platební morálka českých domácností
                 Platební morálka českých domácností se zlepšuje. Hypotéky nebo úvěry stavebních spořitelen řádně nesplácí 12 tisíc klientů. O třetinu míň než před rokem.
                 26:19
                 Zadržení 15letého recidivisty
                  Záznam z kamer pomohl policii dopadnout 15letého recedivistu v Ostravě. Mladík se minulé úterý během několika hodin dopustil tří přečinů – byl na útěku z výchovného ústavu. Nejdřív ráno přepadl seniora a ukradl mu dva tisíce korun. Pak v nákupním centru marně zkoušel vybrat charitativní pokladnu.
                  26:43
                  Policejní kontroly nákladních aut
                   Stoupá počet nehod nákladních aut. Řidiči podle dopravních policistů začali mnohem více riskovat. Auta jsou navíc často přetížená. Dnes se proto na ně zaměřili nedaleko hranic s Německem.
                   28:48
                   Proměnlivé počasí a sklizeň
                    Meteorologické léto skončilo – ale teploty znovu šplhají přes dvacet stupňů. Kvůli dešťům v uplynulých týdnech je půda hodně mokrá – a to na většině území Čech i ve vyšších polohách na Moravě.
                    29:30
                    Počasí během léta
                     Živý vstup meteorologa Michala Žáka.
                     31:03
                     Úroda napadená plísněmi
                      Mokro navíc nesvědčí některým druhům zeleniny. Třeba brambory nebo rajčata na polích a zahradách někde napadla plíseň.
                      33:15
                      Předpověď na další dny
                       Živý vstup meteorologa Michala Žáka.
                       34:38
                       Obnova lesů díky počasí
                        Díky chladnějšímu a deštivějšímu počasí ubylo na většině míst v Česku kůrovce. Lesy se tak po letech postupně zotavují. Cena smrkové kulatiny kvůli tomu naopak raketově roste. Dříví na otop ale na většině míst zatím dramaticky nezdražilo.
                        36:17
                        Předvolební kampaně stran a hnutí
                         Hnutí ANO dnes v Ústí nad Labem oficiálně zahájilo kampaň před říjnovými volbami do sněmovny. Za priority vládní uskupení označilo růst průměrného důchodu na 20 tisíc do roku 2025 nebo štědřejší rodičovský příspěvek.
                         37:30
                         Konfrontace premiéra se synem
                          Premiéra na zahájení kampaně konfrontoval jeho syn Andrej Babiš mladší. Svému otci veřejně oznámil, že je psychicky v pořádku, a vyčetl mu někdejší pobyt na Krymu.
                          38:22
                          (Ne)dodržování opatření na letišti
                           Každý desátý cestující, který přiletí do Prahy, nesplňuje protiepidemické podmínky pro vstup do Česka. Uvedli to zástupci letiště. Kvůli novému opatření, které platí od včerejška, musejí covidovou kontrolou projít všichni pasažéři.
                           40:23
                           Mutace koronaviru mí
                            Světová zdravotnická organizace varuje před mutací koronaviru s označením mí. Variantu zaznamenaly laboratoře i na Slovensku. Poprvé se objevila v Kolumbii a rozšířila se do dalších zemí Jižní Ameriky.
                            40:46
                            Omezení umělých potratů v Texasu
                             Americký Nejvyšší soud odmítl zablokovat zákon, který ve středu v Texasu zásadně omezil interupce. Soudci se odvolali na procedurální složitosti. V druhém populačně největším státu USA teď nesmí být potrat proveden, pokud je možné detekovat srdeční tep plodu.
                             43:28
                             Ceny pohonných hmot
                              Ceny pohonných hmot stagnují. Litr Naturalu se už zhruba měsíc prodává za 33,80. Nafta je zhruba o 2 koruny levnější. Nejvíc platí řidiči v Praze – nejméně naopak v Ústeckém kraji.
                              43:48
                              Vyšetřování výbuchu auta v Přerově
                               Soud dnes poslal do vazby 38letého muže podezřelého z nastražení vybušeného systému na dodávku v Přerově. Bomba vybuchla v pondělí večer v centru města.
                               45:24
                               Návrat švédské skupiny ABBA
                                46:00
                                Nedostatek řeckých očkovaných zdravotníků
                                 Mnoha zdravotnickým zařízením v Řecku hrozí kolaps. Už šest tisíc pracovníků muselo na nucené volno. Nejsou totiž očkovaní – od včerejška je pro ně přitom vakcína povinná. Vláda z požadavku neustoupí a nabírá náhradní zaměstnance a mediky.
                                 47:47
                                 Odškodňování obětí trestných činů
                                  30 let pomoci obětem trestných činů v Česku. V září 1991 vznikla první organizace na jejich podporu – Bílý kruh bezpečí. Podle něj ani dnes oběti na svá práva často nedosáhnou. Naopak pachatelé je často využívají naplno.
                                  50:16
                                  Novinky na ČT :D
                                   Déčko, program ČT zaměřený na nejmenší diváky, slaví osmé narozeniny. V devátém roku své existence se zaměří na vzdělávání dětí v oblastech, které jsou stěžejní pro jejich dospělost – finanční a digitální gramotnost, občanskou výchovu, kreativitu a zdravý životní styl.
                                   50:56
                                   Oprava kroměřížského sálu
                                    Sněmovní sál Arcibiskupského zámku v Kroměříži je po 50 letech v péči restaurátorů. V památce UNESCO zachraňují hlavně rozměrné nástropní obrazy, štukovou výzdobu i okna. To vše za plného návštěvnického provozu.
                                    52:54
                                    Balony nad Rozkoší
                                     30 horkovzdušných balonů se účastní letošní největší fiesty balonů na Náchodsku.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     3. září 2021

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     7. prosinec

                                     Český průmysl v říjnu posílil — Vývoj českého průmyslu — Export českých firem — Nejvyšší ústavní činitelé se shodli na podpoře Ukrajiny — Dva měsíce války v Izraeli — Izraelská operace v Pásmu Gazy — Dohoda o růstu platů — Chov slepic v klecích — Prezident na plénu České konference rektorů — Summit EU-Čína — Stávka na německé železnici — Baroko v Bavorsku a Čechách — Zavedení korespondenční volby — Zápaly plic u dětí — Vývoj ekonomiky — Policie řeší případ postřeleného vlka v Krkonoších — Mráz střídá obleva — Aplikace na pomoc s Alzeimerovou chorobou — Počet pacientů s demencí v ČR — Odlehčovací služby pomáhají rodinám — Pomoc Ukrajině a Izraeli — Ukrajinský Mykolajiv bez pitné vody — Smogová situace v ČR — Zasněžené fotovoltaické panely — Zrušení úřadu speciální prokuratury — Zrekonstruovaná stanice Praha-Vysočany — Aleš Svoboda do vesmíru nepoletí — Trest za pěstování konopí — Loučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem — Unikátní most s chytrou technologií — Ve vězení kvůli drogám — Přeprava zboží po Labi — Nová kniha o New Yorku od Lukáše Novotného — Začala chanuka

                                     7. 12. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     7. prosinec

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     7. 12. 2023 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     6. prosinec

                                     Češi i nadále méně utrácejí — Propad tržeb — Vývoj inflace — Vánoční odměny pro zaměstnance — Válka na Ukrajině — Obvinění z válačných zločinů — Výjezdní zasedání vlády — Podvody na internetových bazarech — Výsluhy pro zdravotníky — Izraelská armáda postupuje v Chán Júnisu — Boris Johnson o covidu — Perinbaba a dva světy — Změny ve slovenské justici — Český knižní trh v r. 2022 — Svoboda slova vs. propagace válečných zločinů — Rekordně teplý podzim — Cestování vlakem za silných mrazů — Loučení s Karlem Schwarzenbergem — Poslední rozloučení se státními poctami — Pohřeb Karla Schwarzenberga — Verdikt nad Karlem "Charliem" Soukupem — Ruční výroba skla na seznamu UNESCO — Kevin McCarthy odchází z Kongresu — Zničené provizorní dopravní značení — Prezident na Broumovsku — Summit EU-Čína — Osobnost roku dle Time — 35 let od návratu raketoplánu Discovery — Přestavba královopolského nádraží — Robotické centrum na léčbu urologických obtíží — Led na Lipně — Město plné betlémů

                                     6. 12. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     6. prosinec

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     6. 12. 2023 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     5. prosinec

                                     Napětí mezi odbory a vládou — Odbory znovu připraveny stávkovat — Růst regulované složky energií — Americká pomoc Ukrajině — Přebytek hospodaření od ledna do září 2023 — Prasklé potrubí kvůli mrazu — Ministři vnitra EU o migraci — Tvrdé boje na jihu Pásma Gazy — Žádost o odškodnění za neoprávněné odsouzení — Pohledávky vůči Sberbank — Adventní koncert na Pražském hradě — Zásady kodexu chování poslanců — Ekonomická předpověď pro r. 2024 — Obvinění bývalého špiona Manuela Rochy — Soud o ČKD Praha DIZ — Rekordně teplý podzim — Mikulášská nadílka na jihu Čech — Čerti s tradicí — Úrazy kvůli namrzlým chodníkům — Sníh na střechách — ÚS o diskriminaci dítěte — Prezident v Královéhradeckém kraji — Změny u parkování v centru Prahy — Další mrtví po erupci sopky na Sumatře — Krize na realitním trhu v Hongkongu — Prodej poštovní centrály — Výroba dronů pro NATO v Česku — Hrozba srážky české družice — Srovnání znalostí žáků — Rozvoj mobility v obcích — Oprava hráze v mrazech — Nový ředitel Památníku národního písemnictví a Muzea literatury — Pták roku 2024 — Mezinárodní den dobrovolníků — Mikuláš pro Ukrajinu

                                     5. 12. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     5. prosinec

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     5. 12. 2023 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     4. prosinec

                                     Jednání tripartity — Sporná témata na tripartitě — Závěry jednání tripartity — Plány pro pracovníky ve školství — Růst průměrné hrubé mzdy — Růst mezd prakticky — Izrael rozšiřuje pozemní operaci — Ústavní činitelé — Silný mráz v Česku — Žabovřesky a Královo Pole bez tepla a teplé vody — Zapadaná trať v jižních Čechách — Jednání šéfů vlád Česka a Rakouska — Premiéra Bitvy o Hernániho v Dejvickém divadle — Dohoda o růstu výdělků ve zdravotnictví — Obvinění v kauze Xixoio — Názor na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech — Odsouzený dezinformátor zpátky v Česku — Růst cen potravin — Slevy v prodejnách potravin — Prodejny v Česku — Nákupy v Polsku a v Německu — Prodloužení kontrol na německých hranicích — Vyšetřování útoku v Paříži — Referendum ve Venezuele o Guyaně — Podpora firem za covidu — Žádost o důchody i online — Řidičské průkazy v mobilu a na zkoušku — Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy rezignoval — Předvánoční kontroly ČOI — Obnova válkou zničených obcí na Ukrajině — Zrušené lety — Kladrubští koně na sněhu — Rekonstrukce pyramid v kutnohorské kostnici

                                     4. 12. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     4. prosinec

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     4. 12. 2023 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     3. prosinec

                                     Navýšení minimální mzdy — Debaty o růstu minimální mzdy — Jednání tripartity — Bojové operace v Gaze — Sněžení na východě Česka — Odklízení sněhu ze střech — Dozvuky kalamity na jihu Čech — Výstraha před silným mrazem — Válečné zločiny na Ukrajině — Nemovitosti bez jasného majitele — Srážka vlaků v České Třebové — 60 let od premiéry Zahradní slavnosti — Zájem o elektrická auta v Německu — Dotace na bezemisní auta — Útok v centru Paříže — Příspěvek na penzijní spoření — Změny v penzijním spoření — Další změny — Český rekord v otužování — První adventní neděle — Rozsvícený dům v Libišanech — Plánované útraty Čechů za Vánoce — Dárky z druhé ruky — Přípravy na pohřeb Karla Schwarzenberga — Dohoda s lékaři — Blokáda kamionů z Ukrajiny — Nárůst počtu sebevražd v USA — Důchody pro disidenty a komunisty — Zátěžová zkouška mostu — Léčba zraněného bojovníka od Bachmutu — Let s Aerem 145 — Poslední klapka snímku Konec světa

                                     3. 12. 2023 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     3. prosinec

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     3. 12. 2023 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám