Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Summit lídrů EU

Rusko znovu jako jedno z hlavních témat probíhajícího summitu lídrů Evropské unie. Členské země se přou o to, jakou podobu má mít spolupráce s Moskvou.

První téma – covid

Úvod dvoudenního jednání ale politici věnovali debatě o opatrném otevírání Evropy po covidové pandemii. Netají se rostoucími obavami z šíření varianty delta.

EU a Rusko

Živý vstup Lukáše Dolanského.

Salcburské fórum

Dalším z témat aktuálního summitu je také nelegální migrace. A o ní se dnes mluvilo i v Praze na jednání Salcburského fóra.

Odpojený blok JETE

Živý vstup Martina Štěpánka.

Soud s Cichanouským

V Bělorusku začal za zavřenými dveřmi proces s opozičními politiky v čele se Sjarhejem Cichanouským. Právě známý blogger chtěl loni kandidovat na prezidenta.

Co stihnou poslanci

Přídavky na děti, exekuce nebo vydání poslance Lubomíra Volného k trestnímu stíhání. Jen některá z témat, která bude řešit sněmovna. Už teď je jasné, že řadu z nich poslanci do voleb projednat nestihnou.

Pokles autoprůmyslu

Českým firmám v autoprůmyslu klesly loni tržby o víc než deset procent. Podobně se snížil i vývoz. Celkem tuzemské podniky vyrobily o pětinu aut méně než předloni. Pandemie koronaviru ochromila produkci v celé Evropě.

Omezení výroby

Kvůli nedostatku čipů se chystá v následujících týdnech výrazně omezit výrobu Škoda Auto. Výpadek dílů zastaví v pátek produkci i v nošovické Hyundai.

Korupce v justici

Okresní soud v Berouně schválil dohodu o vině a trestu v případu soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Podle ní má právník Jiří Teryngel zaplatit peněžitý trest jeden milion korun.

Další objevené hroby

Aktivisté v Kanadě objevili na 760 neoznačených hrobů nedaleko internátní katolické školy. Minulý měsíc přitom v jiném kanadském městě došlo k podobnému nálezu ostatků dvou stovek dětí.

Až přijde kocour do Cannes

Na festival v Cannes se vrací pohádková alegorie Až přijde kocour – světovou premiéru tam měla v hlavní soutěži v roce 1963.

Nový nejvyšší žalobce

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová má připravený návrh na jmenování nového nejvyššího státního zástupce. Řekla to v Interview ČT24.

Vyšetřování smrti po policejním zákroku

Smrt 45letého muže v Teplicích nesouvisí se zákrokem policistů – tvrdí to krajské policejní ředitelství. Pitva zemřelého neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Zemřel na selhání srdce.

Pohonné hmoty zdražují

Cena benzinu už vystoupala na nejvyšší hodnotu od října 2019. Natural 95 zdražil na průměrných 32 korun a 54 haléřů za litr. Nafta je zhruba o dvě koruny levnější.

Kolaps domu

Nejméně jeden člověk nepřežil pád výškové budovy na Floridě nedaleko Miami Beach. Desítka lidí je zraněná, dalších 51 se pohřešuje.

Požár na Prachaticku

Požár zemědělského skladu na Prachaticku. Po náročném nočním odklízení následků bouřek vyjelo před sedmou hodinou ráno celkem pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů k hale u Chvalovic. Hořely v ní balíky slámy a zaparkované stroje.

Respirátory v MHD

Lidé budou muset dál nosit respirátory v městské hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorech. Ministr zdravotnictví alternativu v podobě chirurgické roušky na pondělní vládě nakonec nenavrhne.

Noční bouřky

Českem se v noci na dnešek prohnaly silné bouřky. Nejvíc zasáhly Jihočeský a Středočeský kraj. Lámaly stromy a rozvodňovaly řeky.

Škody v jižních Čechách

Mezi nejzasaženější místa po bouřkách v jižních Čechách patří Českobudějovicko. V obci Dříteň silný vítr zničil převážně obecní majetek a způsobil škody za miliony korun.

Kudy se hnaly bouřky

Živý vstup Pavla Karase.

Předpověď počasí

Živý vstup Pavla Karase.

Vlaky nejely

Bouřky zkomplikovaly i železniční dopravu na víc než 30 místech.

Volební model CVVM

Kdyby se v červnu konaly volby do sněmovny, vyhrálo by podle průzkumu CVVM hnutí ANO se ziskem 24 a půl procenta. Koalice Pirátů a Starostů by v tomto šetření skončila druhá s odstupem dvou procentních bodů.

Napětí v Černém moři

Moskva obvinila Londýn ze lži o středečním napětí mezi britským torpédoborcem a ruskými silami v Černém moři. Ruské úřady varovaly předvolanou britskou velvyslankyni, že na další narušování vod kolem Krymu tvrdě odpoví.

Poslední vydání Apple Daily

Obrovský zájem byl v Hongkongu o dnešní vydání prodemokratického deníku Apple Daily. Nezávislé noviny vyšly úplně naposledy v milionovém nákladu.

Soud kvůli listině

Soud v případu prodeje listin ze 14. století Univerzitě Karlově. Podle obžaloby byly zakládací dokumenty papeže Klimenta VI. ukradeny v 19. století ze zemského archivu.

Opravená D35

Na dálnici D35 mezi Velký Újezd a Přáslavice se vrátili řidiči. V sobotu na vozovce kvůli horku popraskal starý beton, a havarovalo tam pět aut.

Medvědi na Slovensku

Další kolo debat o rozšíření medvědů na Slovensku. Otevřel ho první známý případ smrtelného útoku na člověka. Myslivci a lesníci tvrdí, že je největší slovenská šelma přemnožená.

Nová scéna kulturní památkou

Budova Nové scény Národního divadla se stala kulturní památkou. Vedení instituce teď připravuje její rekonstrukci, stavební práce mají začít zhruba za rok.

Energetičtí šmejdi

Energetický regulační úřad vloni řešil přes 13 tisíc stížností na nekalé praktiky zprostředkovatelů elektřiny a plynu. Ani během koronavirové epidemie jich tak výrazně neubylo.

Evakuace v Kyjově

Stovky litrů nebezpečných chemikálií dopoledne vyklidili hasiči z domu v Kyjově na Hodonínsku.

Epopej v Krumlově

Slovanská epopej je zpátky v Moravském Krumlově. Převáželi ji sem ve třech etapách, poslední část přivezl kamion dnes odpoledne.

Memoriál Davida Beneše

Soutěž připomínající pětici vojáků, kteří v roce 2014 padli po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Do akce se letos zapojilo 17 družstev.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD