Události

8. červen 2021

54 minut

8. červen 2021

Obsah dílu

Maloobchodní tržby rostly — Za co lidé v Česku utrácejí — Maloobchodní tržby — Dopad pandemie na obchod a služby — Setkání Miloše Zemana a Svjatlany Cichanouské — Koncert pro Svjatljanu — Polské protesty proti Lukašenkovi — Celosvětový výpadech tisíců webů — Peníze pro kulturu — Výslechy v kauze Stoka — Změny protiepidemických opatření — Co se mění dál — Potvrzené doživotí pro Ratka Mladiče — Demonstrace za osvobození zajatého novináře — Projekt nové budovy Vltavské filharmonie — Debaty o tzv. covid pasech — Úmrtnost v ČR — Nový proces s Jaromírem Prokopem — Obžaloba za rasistické články — Nebezpečí při pracích na dálnicích — Spor o pravost testů — Opatření pro cestování — Povinnosti při návratu z dovolené — Inspekce v ZUŠ — Vysvědčení žáků za nestandardní rok — Výpalné za Colonial Pipeline — Americká migrační politika — Tisíce nových ryb v Bečvě — Incident při setkání Macrona s veřejností — Dopady pandemie na zdraví lidí — Útok na muslimy v Kanadě — Celosvětová razie proti zločincům — Kácení kůrovcového dřeva na Ostaši — Prevence závažných nemocí u novorozenců — Udílení cen Magnesia Litera — Záhony na střeše nákupního centra

Části dílu

00:33
Maloobchodní tržby rostly
  Maloobchodním prodejcům v dubnu meziročně stouply tržby po očištění o 7,4 procenta. Výsledku pomohlo hlavně částečné otevření obchodů i to, že řada prodejců fungovala přes internet.
  01:12
  Za co lidé v Česku utrácejí
   Lepší výsledky by ale mohly přijít od prodejců už v květnu – to už totiž otevřely všechny maloobchodní provozovny.
   03:50
   Maloobchodní tržby
    Maloobchodní tržby se zvýšily kromě už zmiňovaných obchodů s oblečením a obuví také třeba prodejnám s výpočetní technikou.
    04:24
    Dopad pandemie na obchod a služby
     Hostem Událostí je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
     07:04
     Setkání Miloše Zemana a Svjatlany Cichanouské
      Prezident Miloš Zeman podpořil Svjatlanu Cichanouskou a popřál jí úspěch v boji s běloruským režimem. Hrad to uvedl po jejím přijetí v Lánech. S opoziční vůdkyni se odpoledne sešel i premiér Andrej Babiš.
      08:16
      Koncert pro Svjatljanu
       Podporu odpůrcům Alexandra Lukašenka, které stát násilím umlčel nebo vyhnal ze země, vyjadřuje právě v těchto chvílích Koncert pro Svatljanu. Na pražské Kampě ho pořádá občanské sdružení Opona a my se tam díváme živě.
       08:56
       Polské protesty proti Lukašenkovi
        Do Česka přicestovala Svjatlana Cichanouská z Polska, kde se běloruská opozice těší silné podpoře. Řada aktivistů tam žije v exilu a často pořádá protestní akce proti Lukašenkovu režimu.
        11:02
        Celosvětový výpadech tisíců webů
         Výpadek tisíců internetových stránek po celém světě způsobily technické potíže cloudových služeb americké společnosti Fastly. Nedostupné byly po poledni weby médií jako Bloomberg, CNN, Financial Times nebo Guardian.
         11:26
         Peníze pro kulturu
          Jednání o penězích pro umělce na příští rok – ministerstvo vedené Lubomírem Zaorálkem má na podporu divadel, orchestrů a další živé kultury dostat o půl miliardy víc, než počítal první návrh rozpočtu schválený včera vládou.
          11:56
          Výslechy v kauze Stoka
           Živý vstup redaktorky Dominiky Řebíkové.
           13:24
           Změny protiepidemických opatření
            Ode dneška platí nová koronavirová pravidla – třeba pro nošení roušek. Povinné už nejsou při výuce ve školách ani v zaměstnání, kde mají lidé své místo, třeba v kanceláři. Toto rozvolnění ale zatím neplatí plošně.
            15:59
            Co se mění dál
             Krátce další změny: zvýšila se kapacita, kterou smějí pojmout bazény, wellness centra nebo sauny. Může do nich polovina běžného počtu návštěvníků. A ani ve vnitřních prostorách nemusejí mít roušku.
             16:47
             Potvrzené doživotí pro Ratka Mladiče
              Bývalý bosensko-srbský generál Ratko Mladič je vinen ze spáchání zločinů proti lidskosti během válek po rozpadu někdejší Jugoslávie.
              19:23
              Demonstrace za osvobození zajatého novináře
               Reportéři bez hranic a desítky novinářů v Paříži demonstrovali za osvobození francouzského žurnalisty Oliviera Duboise. Toho minulý měsíc v Mali unesli islámští radikálové.
               19:59
               Projekt nové budovy Vltavské filharmonie
                Třiatřicet členů zasedne v mezinárodní porotě architektonické soutěže na podobu nové budovy Vltavské filharmonie. Pokračování projektu definitivně schválila rada i zastupitelstvo Prahy.
                21:13
                Debaty o tzv. covid pasech
                 Sněmovna má zítra na mimořádné schůzi schvalovat předlohu, která má v Česku zavést takzvaný covid pas. Jak ale ČT zjistila, většina stran se pravděpodobně postaví proti zrychlenému projednávání.
                 23:58
                 Úmrtnost v ČR
                  V dubnu v Česku ve srovnání s pětiletým průměrem z let 2015 až 2019 zemřelo víc lidí – o víc než čtvrtinu. Statistici podle předběžných údajů zaznamenali asi 11 a půl tisíce úmrtí.
                  24:20
                  Nový proces s Jaromírem Prokopem
                   Proces s Jaromírem Prokopem se bude opakovat. Soudy ho v minulosti, ještě jako uprchlého, označily za duchovního vůdce takzvaného Berdychova gangu. Kriminalisté ho po letech skrývání přivezli koncem května ze Spojených států.
                   26:44
                   Obžaloba za rasistické články
                    Obžaloba kvůli rasistickému článku po loňském požáru v Bohumíně na Karvinsku. Státní zástupce ji podle serveru iRozhlas.cz podal na šéfredaktora webu Vlasteneckých novin Radka Veličku.
                    27:02
                    Nebezpečí při pracích na dálnicích
                     Každoročně dochází při práci na dálnicích k desítkám nehod. Některé končí smrtelným zraněním řidičů i samotných cestářů.
                     28:56
                     Spor o pravost testů
                      Nesrovnalosti kolem testů na koronavirus po návratu z dovolené – cizinecká policie dál řeší sobotní incident z pražského letiště – asi dvě stě padesát lidí vracejících se z Tuniska zadržovala na letišti.
                      32:00
                      Opatření pro cestování
                       Povinnosti pro cesty do zahraničí a zpět.
                       32:57
                       Povinnosti při návratu z dovolené
                        Do zahraničí během letní sezony na dovolenou vyrazí každý rok až 4,5 milionu Čechů. Dva a půl milionu z nich individuálně, převážně autem. Současná proticovidová opatření ale cestování dost komplikují.
                        35:42
                        Inspekce v ZUŠ
                         Základní umělecké školy podle České školní inspekce výuku na dálku zvládly. Podařilo se jim najít nové postupy a metody výuky, ale hlavně udržet si své žáky.
                         36:19
                         Vysvědčení žáků za nestandardní rok
                          Co napsat na vysvědčení žákům, kteří skoro rok nebyli ve škole. Odpověď na tuhle otázku začínají řešit skoro všichni učitelé.
                          38:35
                          Výpalné za Colonial Pipeline
                           Americké ministerstvo vnitra získalo zpět 2,3 milionu dolarů v bitcoinech, které vedení ropovodu Colonial Pipeline zaplatilo hackerům. Ti se začátkem května nabourali do počítačových systémů firmy, která dodává asi polovinu veškerého benzinu na východní pobřeží USA, a potrubí vyřadili z provozu. Washington víc než polovinu výkupného dostal z virtuální peněženky skupiny DarkSide.
                           38:56
                           Americká migrační politika
                            Americká viceprezidentka Kamala Harrisová varovala obyvatele střední Ameriky před nelegální migrací do Spojených států. Na své první zahraniční cestě v Guatemale mluvila o ochraně amerických hranic a deportaci.
                            41:08
                            Tisíce nových ryb v Bečvě
                             Řeka Bečva znovu ožívá. Český rybářský svaz do ní vysadil 14 tisíc nových ryb. Parmy obecné původem z povodí Moravy rybáři přes zimu odkrmili ve speciálních nádržích na Slovensku.
                             41:44
                             Incident při setkání Macrona s veřejností
                              Teď záběry ze setkání francouzského prezidenta s veřejností. Jeden z účastníků akce v départementu Drôme na jihovýchodě Francie vystartoval rukou do obličeje Emmanuela Macrona. Podle spolupracovníků prezidenta prý však o facku nešlo – pouze o pokus udeřit hlavu státu do tváře.
                              42:04
                              Dopady pandemie na zdraví lidí
                               Až o třetinu se v době pandemie zhoršil zdravotní stav Čechů. Upozorňují na to lékaři z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
                               44:03
                               Útok na muslimy v Kanadě
                                Příbuzní muslimské rodiny, do které v kanadském Ontariu najel autem dvacetiletý muž, vyzývají veřejnost k odmítnutí rasismu a islamofobie. Při nedělním útoku zemřeli čtyři lidé.
                                44:23
                                Celosvětová razie proti zločincům
                                 Policie v několika evropských zemích, Spojených státech, v Austrálii a na Novém Zélandu pozatýkala stovky členů a šéfů organizovaných zločineckých skupin.
                                 46:57
                                 Kácení kůrovcového dřeva na Ostaši
                                  Sotva zlikvidovali kůrovcovou kalamitu z loňska, už vlastníci lesů v oblasti stolové hory Ostaš na Policku kácejí letošní napadené stromy – lýkožrout se tu vyrojil před několika dny.
                                  47:41
                                  Prevence závažných nemocí u novorozenců
                                   Od ledna příštího roku začnou lékaři plošně testovat novorozence na spinální svalovou atrofii a závažné poruchy imunity. Rozšíření novorozeneckého screeningu potvrdila Všeobecná zdravotní pojišťovna na dnešním semináři v Senátu.
                                   50:18
                                   Udílení cen Magnesia Litera
                                    Živý vstup redaktorky Anny Bahnerové.
                                    52:05
                                    Záhony na střeše nákupního centra
                                     Takzvaná hydroponická farma na střeše nákupního centra na Smíchově. Otevřeli ji tam bývalí studenti jedné z pražských průmyslových škol.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     9. červen 2021

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     26. květen

                                     Headlines — Ohrožený růst české ekonomiky — Růst české ekonomiky — Dopady ruské invaze na ekonomiku — Ruské útoky na Ukrajině — Klíčová fronta války — Ostřelování Charkova — Zabavené peníze — Křivoklátsko jako národní park — Kandidátka NKÚ — Elvis Presley ve filmu — Další tři případy opičích neštovic v Česku — Vyšetřování útoku na texaské škole — Ceny pohonných hmot — Omezení pití alkoholu v Praze — Výročí operace Anthropoid — 80 let od operace Anthropoid — Drahé energie a hospodaření nemocnic — Druhé stanové městečko v Praze — Vojenské cvičení Slovenský ští — Lety z letiště Schiphol — Domy ve špatném stavu — Festival Praha srdce národů — Švýcarský prezident v ČR — Veletrh Práce pro Ukrajince — Alianční pivo ve Finsku — Čestné občanství Prahy — Bourání mostu v Brně — Speciální kurz pro ukrajinské studenty medicíny — Roubená stodola v Hanáckém muzeu — 62. ročník zlínského filmového festivalu

                                     26. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     26. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     26. 5. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     25. květen

                                     Střelba na americké škole — Střelba ve škole a držení zbraní — Debaty o držení zbraní v USA — Příspěvek rodinám kvůli růstu cen — Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022 — Hádky o platy ve státní sféře — Válka na Ukrajině — Ruská taktika v bojích na Ukrajině — Odchod před válkou do Ruska — Eurokomise o sankcích a ropě — Zemědělské dotace — Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis — Budování dalšího stanového města — Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům — Opičí neštovice v Česku — ČEZ výrazně zdražuje — Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života — Střelba v Texasu — Přípravy na útok a motiv pachatele — Případy střelby ve školách — Studenti z Česka na amerických školách — Bezpečnost na školách v USA — Schůzka předsedů Senátu a sněmovny — Covidové večírky v Downing Street — Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi — Energetické novinky schválené vládou — Plány na nové armádní centrum — Turecký ministr v Izraeli — Den pohřešovaných dětí — Odložená rekonstrukce mostu — Česká družice s Hurvínkem — Škody po páteční bouři v lesích — Péče o zdraví lidí bez domova — Osud vysílače v Topolné — České ne(úspěchy) ve filmových Cannes

                                     25. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     25. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     25. 5. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     24. květen

                                     Ruská invaze — Tři měsíce války na Ukrajině — Válka na Ukrajině — České zbraně pro Ukrajinu — Platy státních zaměstnanců — Odvolání ředitelky Cermatu — Navalnyj o Putinovi — Déšť a vítr v Česku — Důvěra v českou ekonomiku — Nový seriál o Čtyřlístku — Plné uprchlické kapacity v Praze — Tým poradců prezidenta — Zdražování nemovitostí v ČR — Návrat vody do šumavské krajiny — Riziko opičích neštovic — Hlášený výskyt opičích neštovic — Ocenění vojáků v aktivní záloze — Povinné přimíchávání biosložky — Útlak Ujgurů v čínském Sin-ťiangu — Peníze od pojišťoven — Cesta nadměrného nákladu — Osm let vězení pro Dušana Kováčika — Vstup do ozbrojených sil Ukrajiny — Málo řidičů — Platby za odpad na horách — Koncert obětem heydrichiády — Nový zákon o dostupném bydlení — Nový vodní kanál — Senioři čtou pohádky dětem — Konec jedné éry v New Yorku — Vzácný hrob na Chomutovsku — Shakespearovské slavnosti

                                     24. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     24. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     24. 5. 2022 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám