Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Tomáš Petříček končí ve vládě

Tomáš Petříček končí ve vládě

Pět dnů po výměně ministra zdravotnictví skončil také dosavadní šéf resortu zahraničí. Prezident dnes odvolal Tomáše Petříčka a vedením úřadu pověřil vicepremiéra Jana Hamáčka.

Zaorálka by nahradil Birke

Zaorálka by nahradil Birke

Jan Hamáček nabídl křeslo ministra zahraničí šéfovi resortu kultury Lubomíru Zaorálkovi. Ten se ale ještě nerozhodl. Známý je už ale jeho případný nástupce. Kulturu by nově vedl starosta Náchoda Jan Birke.

Změny ve vládě

Změny ve vládě

Rozhovor s Janem Hamáčkem.

Jan Birke a Lubomír Zaorálek

Jan Birke a Lubomír Zaorálek

Jan Birke je teď poslancem a starostou Náchoda. V minulosti ale také byl profesionálním hráčem hokeje a manažerem.

Reakce na změny ve vládě

Reakce na změny ve vládě

Plán vicepremiéra Jana Hamáčka jmenovat Jana Birkeho ministrem kultury už má své kritiky. Některé kulturní organizace starostovi Náchoda vytýkají, že resort kultury nezná.

Omezení po nouzovém stavu

Omezení po nouzovém stavu

Skončil nouzový stav – policisté už nekontrolují hranice okresů ani večerní zákaz vycházení. Dál ale zůstane omezené shromažďování – uvnitř i venku maximálně po dvou lidech, pokud nejde o rodinu nebo o kolegy v práci.

Porušování zákazů

Porušování zákazů

Za posledních šest týdnů, kdy platila uzávěra Česka, policisté provedli zhruba 3 miliony a 800 tisíc kontrol. Kromě uzavřených okresů je zajímalo i nošení roušek a respirátorů nebo dodržování nočního zákazu vycházení.

Počty nakažených

Počty nakažených

Včera testy prokázaly 976 nově nakažených, zhruba poloviční hodnotu oproti předchozí neděli. Jde také o vůbec nejnižší číslo od 13. září. Naproti tomu reprodukční číslo roste a přiblížilo se hodnotě jedna.

Návrat do škol

Návrat do škol

Jen s negativním testem se dnes část dětí mohla vrátit do tříd, na Děčínsku musí počkat ještě týden. Do mateřských škol mohli přijít předškoláci. Rotačně po týdnech se začali učit žáci prvního stupně.

Rozvolnění v Británii

Rozvolnění v Británii

Anglie dnes zažívá první den zásadního rozvolnění. Restaurace a hospody mohou otevřít venkovní zahrádky, lidé smí do obchodů, posiloven nebo zoologických zahrad.

Otevírání škol na Slovensku

Otevírání škol na Slovensku

I na Slovensku začali díky zlepšující se situaci otvírat školy – zatím se to týká mateřinek, prvního stupně základních škol a středoškoláků v posledních ročnících.

Kompenzační programy

Kompenzační programy

Vláda dnes schválila rozšíření programu Covid III. Firmy tak budou moci čerpat státem zaručené úvěry i na investice. Ministerstvo průmyslu zároveň začalo přijímat žádosti do kompenzačního programu Covid 2021.

Testování ve firmách

Testování ve firmách

Firmy zatím nemusejí testovat miliony svých zaměstnanců víckrát než jednou za týden. Vicepremiér Havlíček po dnešním jednání tripartity uvedl, že vyšší frekvence by pro podniky byla logisticky i finančně náročná.

Výběr mýtného

Výběr mýtného

Objem nákladní dopravy navzdory protiepidemickým zákazům dál roste. Výběr mýta v březnu překonal miliardu a čtvrt korun a vykázal vůbec nejlepší výsledek v historii.

Sněžení na východě země

Sněžení na východě země

Meteorologové varují před sněhovými přeháňkami. Zejména na východě republiky by v úterý v polohách nad čtyři sta metrů nad mořem mělo napadnout od pěti do patnácti centimetrů sněhu. V Beskydech to může být až čtvrt metru. Pozor by si měli dát hlavně řidiči. Hrozí také riziko přerušení elektrického vedení. Mokrý sníh totiž může lámat větve a stromy.

Výročí Gagarinova letu

Výročí Gagarinova letu

Před 60 lety člověk poprvé spatřil Zemi z oběžné dráhy. Do té doby těžko představitelnou hranici překonal Jurij Gagarin. 27letý pilot obletěl v modulu Vostok planetu za necelé dvě hodiny.

Otevřené obchody

Otevřené obchody

V Česku dnes otevřely také některé obchody a služby. Třeba papírnictví nebo prodejny s dětským oblečením a obuví.

Opatření v otevřených provozech

Opatření v otevřených provozech

V nově otevřených provozovnách proto platí řada hygienických opatření – včetně omezení počtu zákazníků.

Další otevřené provozy

Další otevřené provozy

Kromě obchodů s dětským nebo papírenským zbožím mohou ode dneška fungovat také čistírny, prádelny, zámečnictví nebo prodejny s náhradními díly pro auta.

Podmínky sportování

Podmínky sportování

A rozvolňuje se i ve sportu. Vláda dnes rozhodla, že nově může venku trénovat až 12 lidí – musí ale být rozdělení do dvojic a mít mezi sebou rozestupy.

Víc spojů MHD

Víc spojů MHD

Víc autobusů na linkách i v MHD – od dnešního dne se na mnoha místech ruší omezení a prázdninové jízdní řády.

Sabotáž v Íránu

Sabotáž v Íránu

Íránské jaderné zařízení na obohacování uranu v Natanzu postihl v neděli po explozi výpadek proudu. Teherán mluví o teroristickém činu. Obvinil z něj Izrael a pohrozil mu odvetou.

Volební průzkum

Volební průzkum

Kdyby se na přelomu března a dubna konaly volby do sněmovny, vyhrála by podle společnosti Data Collect koalice Pirátů a Starostů se ziskem 28,5 procenta. Hnutí ANO by skončilo druhé – dostalo by přes 22 procent.

Rozšíření očkování

Rozšíření očkování

K očkování proti koronaviru se mohou nově hlásit další pacienti s chronickým onemocněním. Od středy se pak skupina rozšíří i o všechny seniory starší 65 let, kteří se dosud registrovat nemohli.

Rusko-ukrajinské jednání

Rusko-ukrajinské jednání

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce o situaci na východních hranicích jednat přímo se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Kreml ale popřel, že by takovou žádost obdržel.

Bourání vodní elektrárny

Bourání vodní elektrárny

V Oslavanech na jižní Moravě začali bourat bývalou elektrárnu z roku 1913. Kdysi nejmodernější zařízení tohoto typu v Československu posledních 28 let chátralo.

Lídr CDU/CSU

Lídr CDU/CSU

Souboj o možného nového německého kancléře. CDU, nejsilnější německá strana, zvažuje, koho pošle do zářijových voleb jako svého kandidáta na předsedu vlády.

Požár v Braníku

Požár v Braníku

Požár haly v pražském Braníku. Zásah hasičů zastavil na několik hodin dopravu v části Modřanské ulice. Kvůli hustému černému kouři doporučili chemici obyvatelům v okolí nevětrat. Překročení hygienických limitů ale nezjistili.

Výjimečný trest

Výjimečný trest

Doživotí za dvojnásobnou vraždu. Výjimečný trest uložil Krajský soud v Hradci Králové Karlu Šťovíčkovi za to, že vloni v létě uškrtil na Turnovsku dvě ženy.

Dopady Zelené dohody

Dopady Zelené dohody

Dopady Zelené dohody na Česko vyčíslí podle vicepremiéra Karla Havlíčka vládní komise, podobná té uhelné.

Nepokoje v Minneapolisu

Nepokoje v Minneapolisu

Policie v Minneapolisu při dopravní kontrole postřelila Afroameričana Daunta Wrighta. Muž po následném pokusu o útěk a autonehodě zraněním podlehl.

Ovce a kozy na Nových Mlýnech

Ovce a kozy na Nových Mlýnech

Ovce a kozy se znovu vrátily na ostrůvky Novomlýnské nádrže. Pomáhají tam spásat traviny a obnovit tak původní faunu a floru.

Výstava v Hluboké

Výstava v Hluboké

Po dlouhém vyjednávání převzala galerie v Hluboké nad Vltavou 36 zapůjčených maleb ruské avantgardy. Přípravu výstavy zkomplikovala pandemie.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD