29. březen 2021

Obsah dílu

Dostavba Dukovan — Bezpečnostní rizika — Harmonogram dostavby — Tendr na dostavbu — Testování ve firmách — Počty nakažených — Situace v nemocnicích — Rekonstrukce slovenské vlády — Původ covidu-19 — Smrt nejbohatšího Čecha — Podniky Petra Kellnera — Reakce politiků — Dopady na burze — Zavřené obchody — Oprava domu Alice Masarykové — Miliardy pro armádu — Proces s policistou — Otevřené holičství — Nefunkční sčítání — Uvolněný kanál — Vyprošťování lodi — Suezský průplav — Zpožděné dodávky — Očkování v Německu — Lékaři bez vakcín — Prodloužení vyplácení kompenzačního bonusu — Uprchlické tábory — Anglické rozvolňování — Zmatek na hranicích — Kam s plasty — Nadějní školáci — Královéhradecká koalice — Plavební sezona — Okolí černé díry — Medvědí česnek — Zadržování vody

Části dílu

00:33
Dostavba Dukovan
  Vláda vzala na vědomí, že začne bezpečnostní posouzení čtyř uchazečů o stavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Připraví a vyhodnotí ho zpravodajské služby.
  01:06
  Bezpečnostní rizika
   Část opozice kritizuje, že uchazeči dostanou podklady, což může být bezpečnostním rizikem. Vláda zároveň odvolala vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla.
   03:47
   Harmonogram dostavby
    Předpokládaná data dostavby podle ministerstva průmyslu –⁠ nejpozději do prosince má být hotové bezpečnostní posouzení uchazečů a vypsán tendr. Vítěze by vláda měla vybrat do roku 2024.
    04:37
    Tendr na dostavbu
     Rozhovor s Karlem Havlíčkem.
     08:31
     Testování ve firmách
      Kratší frekvenci pro testování ve firmách vláda nenařídí dřív než od 12. dubna. Shodli se na tom ministři zdravotnictví a průmyslu a obchodu spolu s premiérem.
      10:56
      Počty nakažených
       Epidemie v Česku dál ustupuje. Včera testy prokázaly přes 1700 nově nakažených, zhruba o 670 méně než před týdnem. Reprodukční číslo je momentálně 0,83. Hodnota pod jedničkou znamená zpomalování.
       11:41
       Situace v nemocnicích
        Živý vstup Gabriely Netopilové.
        13:31
        Rekonstrukce slovenské vlády
         Slovensko by mohlo mít ještě tento týden rekonstruovanou vládu. Premiér Igor Matovič zítra podá demisi, sestavením nového kabinetu pověří prezidentka Eduarda Hegera, dosavadního ministra financí.
         15:54
         Původ covidu-19
          Další detaily studie Světové zdravotnické organizace –⁠ koronavirus se na člověka přenesl zřejmě z netopýrů skrze další zvíře. Dokument, který je výsledkem cesty expertů do čínského Wu-chanu, to označuje za nejpravděpodobnější verzi.
          16:21
          Smrt nejbohatšího Čecha
           V aljašských horách zahynul podnikatel Petr Kellner. Nejbohatší Čech cestoval ve vrtulníku, který narazil do skály. Nehodu nepřežili další čtyři lidé, jeden se zotavuje v nemocnici.
           18:12
           Podniky Petra Kellnera
            Petr Kellner 15 let vévodil žebříčku nejbohatších Čechů. Loni časopis Forbes odhadoval jeho jmění na 293 miliard korun. Svůj podnikatelský vliv rozšířil daleko za hranice České republiky.
            20:46
            Reakce politiků
             Smrt Petra Kellnera vzbudila reakce mezi politiky. Prezident projevil lítost prostřednictvím mluvčího.
             21:38
             Dopady na burze
              Živý vstup Michaely Novákové.
              23:28
              Zavřené obchody
               Všechny obchody na Velký pátek zůstanou zavřené. Zástupci vlády to odůvodnili tím, že přes velikonoční svátky nechtějí zvýšit mobilitu lidí.
               23:51
               Oprava domu Alice Masarykové
                Po kompletní rekonstrukci už je dům Alice Masarykové v Lánech. Nejstarší dcera prvního československého prezidenta ho před 93 lety nechala postavit pro Československý červený kříž, který založila.
                26:09
                Miliardy pro armádu
                 Vláda vrátila pět miliard korun z rozpočtové rezervy armádě. Ministerstvo obrany má tedy zpět kompletní částku, o kterou v prosinci na návrh komunistů přišlo.
                 27:30
                 Proces s policistou
                  Živý vstup Davida Miřejovského.
                  29:55
                  Otevřené holičství
                   Jen krátce dnes bylo otevřené pánské holičství v Olomouci. Majitel obnovil provoz navzdory vládnímu zákazu. Chtěl tak upozornit na ekonomické problémy živnostníků.
                   30:17
                   Nefunkční sčítání
                    Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček zůstane dál ve své funkci. Premiér ani vláda nepožaduje jeho rezignaci.
                    32:28
                    Uvolněný kanál
                     Suezský průplav je volný –⁠ po šesti dnech. Egyptským a nizozemským inženýrům se podařilo uvolnit obří kontejnerovou loď Ever Given. V úzké části světově důležité námořní cesty se vzpříčila minulé úterý.
                     33:04
                     Vyprošťování lodi
                      Loď japonských majitelů a tchajwanských provozovatelů je delší než čtyři fotbalová hřiště za sebou a váží 220 tisíc tun. Do jejího vyprošťování promlouvaly i povětrnostní podmínky.
                      35:12
                      Suezský průplav
                       Suezský průplav funguje už víc než 150 let. Jen málo vodních cest je tak vytížených. Loni tam proplulo skoro 19 tisíc lodí, tedy víc než 50 za den.
                       36:21
                       Zpožděné dodávky
                        Nehoda se dotkla i českých firem. Část z nich totiž touto trasou dováží zboží a jeho zpožděné dodávky tak můžou ovlivnit další výrobu nebo prodej i v tuzemsku.
                        38:49
                        Očkování v Německu
                         Německo o Velikonocích zavře v některých regionech očkovací centra. Podle deníku Bild se vakcinace přeruší v Sársku a s výjimkami v Durynsku, další spolkové země jako Bádensko-Württembersko o přerušení rozhodnou podle počtu dostupných dávek.
                         39:10
                         Lékaři bez vakcín
                          Ode dneška se můžou hlásit k očkování přes rezervační systém i pracovníci superkritické infrastruktury –⁠ tedy něco přes devět a půl tisíce lidí.
                          41:30
                          Prodloužení vyplácení kompenzačního bonusu
                           41:49
                           Uprchlické tábory
                            Evropská unie vyčlení víc než čtvrt miliardy eur na stavbu nových uprchlických táborů na řeckých ostrovech. Při návštěvě na Lesbu to slíbila komisařka Ylva Johanssonová.
                            43:46
                            Anglické rozvolňování
                             V Anglii přestalo platit proticovidové nařízení, že lidé mají zůstat doma. Nově se mohou potkat dvě domácnosti nebo skupina až šesti jednotlivců.
                             44:19
                             Zmatek na hranicích
                              Velké zmatky provázejí od tohoto víkendu cesty přes česko-německou hranici. Kamionoví dopravci počítali s tím, že řidiči nákladních aut nebudou muset dokládat negativní test na covid, jenže německá policie ho na řadě míst stejně vyžaduje.
                              45:20
                              Kam s plasty
                               Odpadové firmy si nevědí rady s desítkami tisíc tun plastů. Od ledna nesmí většina materiálu ze žlutých popelnic končit na skládkách. Kapacity na recyklaci ale v Česku chybí.
                               45:38
                               Nadějní školáci
                                Školám se stále nedaří identifikovat nadané děti a rozvíjet jejich talent. Podle školní inspekce se situace stále nelepší a žáci, kteří by mohli být v něčem výjimeční, se ve vzdělávací soustavě spíš ztrácejí.
                                48:03
                                Královéhradecká koalice
                                 Menšinová koalice hnutí ANO a ODS v Hradci Králové se dnes definitivně rozpadla. Oba partneři ještě před dnešním jednáním zastupitelů ukončili smlouvu, ale jejich zástupci zůstali ve funkcích.
                                 48:44
                                 Plavební sezona
                                  Vodohospodáři se zpozdí s napouštěním orlické přehrady. Bagrování koryta řeky Vltavy se totiž zdrželo.
                                  50:19
                                  Okolí černé díry
                                   Nový pohled na černou díru, kterou jako první v historii dokázali vědci vyfotografovat –⁠ to se jim povedlo před 2 roky. Teď záběr 55 milionů světelných let vzdáleného objektu nově ukazuje i jeho blízké okolí.
                                   50:46
                                   Medvědí česnek
                                    Začala sezona medvědího česneku. Aromatické rostlině se daří v lužních lesích –⁠ třeba kolem jihomoravské Břeclavi tvoří husté porosty. Sběr listů si lidé oblíbili. Bylina by se ale měla trhat opatrně a bez cibulek.
                                    51:15
                                    Zadržování vody
                                     Pomáhají zadržet srážkovou vodu v místech, odkud by jinak odtekla. Zasakovací příkopy neboli svejly u nás ale zatím příliš rozšířené nejsou.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     30. březen 2021

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     30. březen

                                     Vládní spor o úpravy rodičovského příspěvku — Nová Strategie rodinné politiky — Počet narozených dětí v Česku — Vývoj české ekonomiky — Přípravy na protiofenzivu — Zadržení novináře z Wall Street Journal — Prezident Pavel v Senátu — Vyšetřování kauzy Dozimetr — Vyjednávání o nové koalici v Ostravě — Odškodné za nezákonné stíhání — Josef Mánes ve Valdštejnské jízdárně — Přistoupení Finska k Severoatlantické alianci — Karel III. v Německu — Průměrné ceny pohonných hmot — Památky před otevřením — Varování před silnými bouřkami — Tragické nehody motorkářů — Léčba pacientů s mnohočetným myelomem — Rakovina v ČR — Středisko dětské paliativní péče — Peníze pro obce a kraje — Pronásledování aktivisty Olega Orlova — Nehoda vlaku v USA — Zastání Miroslava Ševčíka — Kritická místa na železnici — Jednání Senátu — Obecní budovy zničené tornádem — Zdražování letních dovolených — Vraníci se vrátili — Děčínská společnost napojená na Rusko — Údržba přírodních lezeckých stezek na Děčínsku — Cenzura ve školních knihovnách v USA — Festival Česká taneční platforma

                                     30. 3. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     30. březen

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     30. 3. 2023 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     29. březen

                                     Headlines — ČNB o úrokových sazbách — Dopad vysokých sazeb na dlužníky a věřitele — Vývoj základní úrokové sazby — Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga — Mise bojových vrtulníků na Ukrajině — Napětí mezi Moskvou a Stockholmem — Dotace na sociálně znevýhodněné školáky — Zasedání vlády na Jesenicku — Protesty odborů kvůli penzím — Protiruské sankce v Moldavsku — Kritika izraelské justiční reformy — Přehlídka českého sklářství v Miláně — Změna dodavatele jaderného paliva — Přibývá státních zaměstnanců — Vyšetřování výbuchu plynovodů — Stíhání fyzioterapeuta z Hostivaře — Mrazivá noc v ovocných sadech — Omezení velkochovů i kvůli ptačí chřipce — Počty drůbeže a vajec — Vývoj cen vajec a prodeje slepic — Petr Pavel na severu Moravy — Premiér o ruských sportovcích na olympiádě — Transformace České pošty — Karel III. v Německu — Dohoda o migraci mezi USA a Kanadou — Strategie vyjednávání o nové koalici — Praskliny ve škole v Prušánkách — Dvakrát načapaný opilec za volantem — Obědy pro školky — Závěr soudu s exšéfem českého fotbalu — Olympiáda pod dohled umělé inteligence — Dražba vzáceného dřeva

                                     29. 3. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     29. březen

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     29. 3. 2023 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     28. březen

                                     Headlines — Vládní slib o dodržení deficitu — Opozice čeká vyšší schodek — Schodky státních rozpočtů ČR — Regulace aut se spalovacími motory — Trest za protiválečný obrázek dcery — Zánik českých značek — Očkování proti covidu-19 — Boje o Bachmut — Politická krize v Izraeli — Prezidentova návštěva Moravskoslezského kraje — Kauza vraždy muže v Praze — Divadelní hra Přípravy na všechno — Protest vysokoškolských učitelů — Platy vysokoškolských pedagogů — Přístup ke zbraním v USA — Obžaloba učiteky kvůli popírání války na Ukrajině — Hodiny čekání na zubaře — Nehody kvůli počasí — Odklízení následků havárií — Zimní údržba silnic — Předpověď počasí — Digitalizace veřejné správy — Stávka ve Francii — Zrušené stíhání Tomáše Voráče — Mrtví migranti po požáru v USA — Vyšetřování kvůli azbestu v Milovicích — Závěr soudu v kauze sportovních dotací — Dopady vyššího cholesterolu — Spory o lom u Hlinek — Návrat Sojuzu z ISS — Spor o Zámecké lázně — Česká podpora Tchaj-wanu — Pár metrů od srážky — Rozšíření D6 — Senioři jako školáci v lavicích

                                     28. 3. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     28. březen

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     28. 3. 2023 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám