55 minut

29. března 2021

Obsah dílu

Dostavba Dukovan — Bezpečnostní rizika — Harmonogram dostavby — Tendr na dostavbu — Testování ve firmách — Počty nakažených — Situace v nemocnicích — Rekonstrukce slovenské vlády — Původ covidu-19 — Smrt nejbohatšího Čecha — Podniky Petra Kellnera — Reakce politiků — Dopady na burze — Zavřené obchody — Oprava domu Alice Masarykové — Miliardy pro armádu — Proces s policistou — Otevřené holičství — Nefunkční sčítání — Uvolněný kanál — Vyprošťování lodi — Suezský průplav — Zpožděné dodávky — Očkování v Německu — Lékaři bez vakcín — Prodloužení vyplácení kompenzačního bonusu — Uprchlické tábory — Anglické rozvolňování — Zmatek na hranicích — Kam s plasty — Nadějní školáci — Královéhradecká koalice — Plavební sezona — Okolí černé díry — Medvědí česnek — Zadržování vody

Části dílu

00:33
Dostavba Dukovan
  Vláda vzala na vědomí, že začne bezpečnostní posouzení čtyř uchazečů o stavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Připraví a vyhodnotí ho zpravodajské služby.
  01:06
  Bezpečnostní rizika
   Část opozice kritizuje, že uchazeči dostanou podklady, což může být bezpečnostním rizikem. Vláda zároveň odvolala vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla.
   03:47
   Harmonogram dostavby
    Předpokládaná data dostavby podle ministerstva průmyslu –⁠ nejpozději do prosince má být hotové bezpečnostní posouzení uchazečů a vypsán tendr. Vítěze by vláda měla vybrat do roku 2024.
    04:37
    Tendr na dostavbu
     Rozhovor s Karlem Havlíčkem.
     08:31
     Testování ve firmách
      Kratší frekvenci pro testování ve firmách vláda nenařídí dřív než od 12. dubna. Shodli se na tom ministři zdravotnictví a průmyslu a obchodu spolu s premiérem.
      10:56
      Počty nakažených
       Epidemie v Česku dál ustupuje. Včera testy prokázaly přes 1700 nově nakažených, zhruba o 670 méně než před týdnem. Reprodukční číslo je momentálně 0,83. Hodnota pod jedničkou znamená zpomalování.
       11:41
       Situace v nemocnicích
        Živý vstup Gabriely Netopilové.
        13:31
        Rekonstrukce slovenské vlády
         Slovensko by mohlo mít ještě tento týden rekonstruovanou vládu. Premiér Igor Matovič zítra podá demisi, sestavením nového kabinetu pověří prezidentka Eduarda Hegera, dosavadního ministra financí.
         15:54
         Původ covidu-19
          Další detaily studie Světové zdravotnické organizace –⁠ koronavirus se na člověka přenesl zřejmě z netopýrů skrze další zvíře. Dokument, který je výsledkem cesty expertů do čínského Wu-chanu, to označuje za nejpravděpodobnější verzi.
          16:21
          Smrt nejbohatšího Čecha
           V aljašských horách zahynul podnikatel Petr Kellner. Nejbohatší Čech cestoval ve vrtulníku, který narazil do skály. Nehodu nepřežili další čtyři lidé, jeden se zotavuje v nemocnici.
           18:12
           Podniky Petra Kellnera
            Petr Kellner 15 let vévodil žebříčku nejbohatších Čechů. Loni časopis Forbes odhadoval jeho jmění na 293 miliard korun. Svůj podnikatelský vliv rozšířil daleko za hranice České republiky.
            20:46
            Reakce politiků
             Smrt Petra Kellnera vzbudila reakce mezi politiky. Prezident projevil lítost prostřednictvím mluvčího.
             21:38
             Dopady na burze
              Živý vstup Michaely Novákové.
              23:28
              Zavřené obchody
               Všechny obchody na Velký pátek zůstanou zavřené. Zástupci vlády to odůvodnili tím, že přes velikonoční svátky nechtějí zvýšit mobilitu lidí.
               23:51
               Oprava domu Alice Masarykové
                Po kompletní rekonstrukci už je dům Alice Masarykové v Lánech. Nejstarší dcera prvního československého prezidenta ho před 93 lety nechala postavit pro Československý červený kříž, který založila.
                26:09
                Miliardy pro armádu
                 Vláda vrátila pět miliard korun z rozpočtové rezervy armádě. Ministerstvo obrany má tedy zpět kompletní částku, o kterou v prosinci na návrh komunistů přišlo.
                 27:30
                 Proces s policistou
                  Živý vstup Davida Miřejovského.
                  29:55
                  Otevřené holičství
                   Jen krátce dnes bylo otevřené pánské holičství v Olomouci. Majitel obnovil provoz navzdory vládnímu zákazu. Chtěl tak upozornit na ekonomické problémy živnostníků.
                   30:17
                   Nefunkční sčítání
                    Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček zůstane dál ve své funkci. Premiér ani vláda nepožaduje jeho rezignaci.
                    32:28
                    Uvolněný kanál
                     Suezský průplav je volný –⁠ po šesti dnech. Egyptským a nizozemským inženýrům se podařilo uvolnit obří kontejnerovou loď Ever Given. V úzké části světově důležité námořní cesty se vzpříčila minulé úterý.
                     33:04
                     Vyprošťování lodi
                      Loď japonských majitelů a tchajwanských provozovatelů je delší než čtyři fotbalová hřiště za sebou a váží 220 tisíc tun. Do jejího vyprošťování promlouvaly i povětrnostní podmínky.
                      35:12
                      Suezský průplav
                       Suezský průplav funguje už víc než 150 let. Jen málo vodních cest je tak vytížených. Loni tam proplulo skoro 19 tisíc lodí, tedy víc než 50 za den.
                       36:21
                       Zpožděné dodávky
                        Nehoda se dotkla i českých firem. Část z nich totiž touto trasou dováží zboží a jeho zpožděné dodávky tak můžou ovlivnit další výrobu nebo prodej i v tuzemsku.
                        38:49
                        Očkování v Německu
                         Německo o Velikonocích zavře v některých regionech očkovací centra. Podle deníku Bild se vakcinace přeruší v Sársku a s výjimkami v Durynsku, další spolkové země jako Bádensko-Württembersko o přerušení rozhodnou podle počtu dostupných dávek.
                         39:10
                         Lékaři bez vakcín
                          Ode dneška se můžou hlásit k očkování přes rezervační systém i pracovníci superkritické infrastruktury –⁠ tedy něco přes devět a půl tisíce lidí.
                          41:30
                          Prodloužení vyplácení kompenzačního bonusu
                           41:49
                           Uprchlické tábory
                            Evropská unie vyčlení víc než čtvrt miliardy eur na stavbu nových uprchlických táborů na řeckých ostrovech. Při návštěvě na Lesbu to slíbila komisařka Ylva Johanssonová.
                            43:46
                            Anglické rozvolňování
                             V Anglii přestalo platit proticovidové nařízení, že lidé mají zůstat doma. Nově se mohou potkat dvě domácnosti nebo skupina až šesti jednotlivců.
                             44:19
                             Zmatek na hranicích
                              Velké zmatky provázejí od tohoto víkendu cesty přes česko-německou hranici. Kamionoví dopravci počítali s tím, že řidiči nákladních aut nebudou muset dokládat negativní test na covid, jenže německá policie ho na řadě míst stejně vyžaduje.
                              45:20
                              Kam s plasty
                               Odpadové firmy si nevědí rady s desítkami tisíc tun plastů. Od ledna nesmí většina materiálu ze žlutých popelnic končit na skládkách. Kapacity na recyklaci ale v Česku chybí.
                               45:38
                               Nadějní školáci
                                Školám se stále nedaří identifikovat nadané děti a rozvíjet jejich talent. Podle školní inspekce se situace stále nelepší a žáci, kteří by mohli být v něčem výjimeční, se ve vzdělávací soustavě spíš ztrácejí.
                                48:03
                                Královéhradecká koalice
                                 Menšinová koalice hnutí ANO a ODS v Hradci Králové se dnes definitivně rozpadla. Oba partneři ještě před dnešním jednáním zastupitelů ukončili smlouvu, ale jejich zástupci zůstali ve funkcích.
                                 48:44
                                 Plavební sezona
                                  Vodohospodáři se zpozdí s napouštěním orlické přehrady. Bagrování koryta řeky Vltavy se totiž zdrželo.
                                  50:19
                                  Okolí černé díry
                                   Nový pohled na černou díru, kterou jako první v historii dokázali vědci vyfotografovat –⁠ to se jim povedlo před 2 roky. Teď záběr 55 milionů světelných let vzdáleného objektu nově ukazuje i jeho blízké okolí.
                                   50:46
                                   Medvědí česnek
                                    Začala sezona medvědího česneku. Aromatické rostlině se daří v lužních lesích –⁠ třeba kolem jihomoravské Břeclavi tvoří husté porosty. Sběr listů si lidé oblíbili. Bylina by se ale měla trhat opatrně a bez cibulek.
                                    51:15
                                    Zadržování vody
                                     Pomáhají zadržet srážkovou vodu v místech, odkud by jinak odtekla. Zasakovací příkopy neboli svejly u nás ale zatím příliš rozšířené nejsou.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž55 minut
                                     Další díl
                                     30. března 2021

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž49 minut

                                     25. května

                                     Headlines — Pomoc lidem v bytové nouzi — Podpora bydlení — Ztráta bydlení — Ruský útok na hobbymarket v Charkově — Práce ukrajinských hasičů — Česko zasáhly silné bouřky — Češký tým ve finále hokejového MS — Finále MS v hokeji — Předvolební kampaň ve Velké Británii — Zdravotní stav premiéra Fica — Ovoce na šťávy a marmelády — Velký městský okruh v Brně — Dílo Franze Kafky na festivalu Svět knihy — Posuzování příspěvků na péči — Nehoda autobusu v Rakousku — 30 let od odsouzení Ludvíka Zifčáka — Trest za nacistickou vlajku — Holubi likvidují úrodu — Placení daně z nemovitosti — Platba daně z nemovitosti — Zvýšení daní z nemovitosti — Elektronizace zdravotnictví — Sesev půdy na Papui-Nové Guineji — Vpomínka na politické vězně v Jáchymově — Opatření proti přemíře turistů v Barceloně — Den starokladrubského koně — Pravidla pro používání umělé inteligence — 150 let obce baráčnické — Prohlídky soukromých hradů a zámků — Festival elektrických aut

                                     25. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž49 minut

                                     25. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     25. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     24. května

                                     Headlines — Návrh státního rozpočtu na příští rok — Požadavky ministrů na změny v rozpočtu — Hospodaření státu — Reakce z Izraele na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora — Boje na Ukrajině — Nehoda prezidenta Pavla — Kontroverzní výroky poslance Tomia Okamury — Změny na ruských ministerstvech a v armádě — Čínské cvičení u Taiwanu — Feriho trestní kauza — Zemřel herec a režisér Jan Kačer — Vzpomínky na Jana Kačera — Přípomínka Jana Kačera ve vysílání ČT — Dostavba pražského okruhu — Návrh zákona o odměňování zdravotníků — Úspory českých domácností — Srážka vlaku s lokomotivou — Úspěch českých hokejistů — Ceny ovoce a zeleniny — Ceny výrobců v zemědělství — Ceny ovoce v Polsku — Produkce zeleniny v ČR — Zřícení budovy na Mallorce — Hlasovací lístky před volbami do EP — Propuštění Iva Kaderky — Uctění památky vězňů z Jáchymova — Zákazy předjíždění kamionů — Valorizace finančních náhrad církvím — Cla na čínské elektromobily v USA — Vydatný déšť na jižní Moravě — Hledání invazních druhů rostlin a zvířat — Předvolební kampaň ve Francii — Nový bezpečnostní přeliv na Orlíku — Přípravy všesokolského sletu — Aréna bratří Formanů

                                     24. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     24. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     24. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     23. května

                                     Headlines — Stávka v justici — Výdělky soudních zaměstnanců — Průměrný plat zaměstnanců soudů — Nepřímá jednání o izraelských rukojmích — Útoky v Charkově — Čistky na ruském ministerstvu obrany — Energetické úspory českých domácností — Sněmovna o propouštění bez udání důvodu — Nehoda autobusu v Praze — ÚOHS a digitalizace — Čínské cvičení u Tchajwanu — Soudní rozhodnutí nad pachatelem atentátu na slovneského premiéra — Mezinárodní veletrh Svět knihy — Tichá místa na Filozofické fakultě UK — Průměrné ceny pohonných hmot — Falešné lístky na hokej — Sledování hokeje na náměstích — Bouřky v Česku — Hromadné bitka na stadionu — Pořadatelé fotbalových utkání — Okolnosti incidentu na stadionu v Plzni — Propuštění v Zetoru — Německá podpora Ukrajiny — Neštěstí v Mexiku — Jak žádat o voličský průkaz — Debata kandidátů na předsedu EK — Debata ČT před eurovolbami — Závadná voda ve studních — Výpovědi pro zaměstnance z lomu ČSA — Fotografie z Evropského kosmického teleskopu — Kampaň hnutí SPD a Trikolora před volbami do Evropského parlamentu — Nález kostí mamutů v Gobelsburgu — Návrhy na přestavbu haly hlavního vlakového nádraží — Pokuta pro Mondelez v EU — Vyprodavné výpravy do šumavské divočiny — Nové album Lennyho Kravitze

                                     23. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     23. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     23. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     22. května

                                     Headlines — Rychlejší oddlužení — Zkrácení doby oddlužení — Počet osobních bankrotů — Spor o uznání nezávislosti Palestiny — Britské volby — Euro pod 25 korun — Výva k nástupu Dominika Feriho do vězení — Otřesy v německé AfD — Zasedání slovenské bezpečnostní rady — Strategická komunikace Česka — Jmenování ministra Ženíška — Válka na Ukrajině — Politická debata o penzích — Tajemství na scéně Národního divadla — Jednání zemědělců s ministry — Výroba osobních aut v ČR — Vlci na Vysočině — Škody po bleskové povodni — Krádeže věcí z aut — Počty krádeží věcí z aut — Krádeže aut — Chybí policisti — Dětské skupiny jako náhrada za mateřské školy — Ovace pro hendikepovaného poslance — Pátrání v Normandii po uprchlém vězni — Stěhování hokejových týmů — Tornádo v Greenfieldu — Češi tisknou známky pro Slovensko — Skládání vlády v Nizozemsku — Příběh záchranáře Zdeňka Mikuly — Spor o zastávku v Čeladné — Lední medvědi v novém výběhu pražské zoo — Výstava absolventů Fakulta umění a designu J. E. Purkyně

                                     22. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     22. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     22. 5. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     21. května

                                     Headlines — Nová jednání tripartity — Snaha o obnovení jednání tripartity — Hodnocení ekonomické situace v Česku — Nálady ve slovenské společnosti — Rozšíření tzv. Milostivého léta — Dluhy českých domácností — Návrh na obžalobu za převaděčství — Emoce kolem žádosti o zatykač — Státní smutek v Íránu — 10 let od rozsudků v kauze metanol — Pravidla EU pro umělou inteligenci — Franz Kafka v Muzeu literatury — Návrhy na státní vyznamenání — Spotřeba plynu v Česku — Skandál britského zdravotnictví — Výstraha před silnými bouřkami — Maskoti hokejového mistrovství v Česku — Stárnoucí lékaři bez nástupců — Ordinace praktických lékařů — Příběh 92letého lékaře — Nedostatek specialistů a dlouhé čekací lhůty — Drama na palubě letu do Singapuru — Výše dividendy pro akcionáře ČEZu — Útoky na německé politiky — Zapojení českých firem do výroby F-35 — Prezident v Pardubickém kraji — Zaýká v Polsku kvůli podezření ze sabotáže — Péče o městské aleje — Falešný bankéř v Brně — Zemřel Otakar Binar — Doklady pro Ukrajince v zahraničí — Pomoc EU Ukrajině — Druhé kolo přijímacích zkoušek na SŠ — Psychické potíží mladých lidí — Mistrovství světa v muškaření — Taneční projekt Sny a Svědomí

                                     21. 5. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     21. května

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     21. 5. 2024 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám