Nahrávám video

21. březen 2021

Obsah dílu

Nouzový stav — Zmírnění omezení — Počty nakažených — Roušky a kouření — 360 tisíc naočkovaných — Povinné testování — Koaliční krize — Festival jako experiment — Likvidace velkochovů — Požár v Moravském Písku — Monografie fotografa — Budoucí rozpočty — Washington jako stát — Austin v Afghánistánu — Trasa železnice — Dědická řízení — Nepřiměřená rychlost — Chladné jaro — Pomoc postiženým i zdravotníkům — Pomoc v pandemii — Háčkování pro zdravotníky — Sokolské očkovací centrum — Úmrtí aktivisty — Australské záplavy — Vývoj slovenské vládní krize — Kontroly turistů — Výročí Václava Morávka — Letecká nehoda — Zabijačka s sebou — Zahrada Čech bez výstav — Vítání jara

Části dílu

00:39
Nouzový stav
  Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu na dalších třicet dní – tedy do 27. dubna. Bez něj by kabinet nemohl třeba omezovat pohyb osob. Uzávěra okresů ale podle šéfa Ústředního krizového štábu bude potřeba ještě nejméně do Velikonoc.
  01:36
  Zmírnění omezení
   Přesně po třech týdnech budou moci lidé sportovat nebo třeba procházet se i mimo území své obce. Dál ale budou muset respektovat hranice okresu.
   04:25
   Počty nakažených
    Včera testy prokázaly necelých pět a půl tisíce nově nakažených, zhruba o 1500 míň než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu 0,85 –⁠ nejníže od poloviny ledna.
    05:30
    Roušky a kouření
     Lidé, kteří venku kouří, mohou dostat pokutu za to, že nemají zakrytá ústa a nos. Kouření totiž není důvodem pro sundání roušky nebo respirátoru v obci. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví.
     07:57
     360 tisíc naočkovaných
      Zítra by měli zdravotníci v Česku podle ministra zdravotnictví aplikovat vakcínu proti covidu miliontému člověku. Dvě injekce –⁠ značící ukončené očkování –⁠ už dostalo skoro 360 tisíc lidí.
      08:40
      Povinné testování
       Testování jednou za pět dní, a to ve všech firmách –⁠ i těch nejmenších do deseti zaměstnanců. Povinnost se nejspíš bude týkat i živnostníků. Novinky by měla zítra projednat vláda.
       11:37
       Koaliční krize
        Slovenská vláda je těsně před rozpadem –⁠ přesně rok od jmenování. Příští týden se má definitivně rozhodnout, jestli kabinet premiéra Igora Matoviče přežije –⁠ a pokud ano, tak v jaké podobě.
        14:05
        Festival jako experiment
         Nizozemsko hledá cestu, jak se vrátit k běžnému životu. U hlavního města se koná dvoudenní hudební festival. Jde o rozsáhlý experiment, který sleduje, jak se šíří covid-19 ve skupinách.
         14:30
         Likvidace velkochovů
          Živý vstup Věry Hofmanové.
          16:07
          Požár v Moravském Písku
           Noční požár ve výrobním areálu v Moravském Písku. Vyhořela tam administrativní budova, které se propadla střecha. Na místě zasahovalo sedmdesát hasičů, dva z nich se zranili.
           16:33
           Monografie fotografa
            Na jevišti vyfotil Boleslava Polívku nebo tanečníka Mina Tanaku, v zákulisí pak třeba dramatiky Václava Havla nebo Arthura Millera. I jejich snímky se dostaly do knihy fotografa Jaroslava Prokopa.
            18:58
            Budoucí rozpočty
             Vláda bude i v příštím roce hospodařit s víc než třísetmiliardovým rozpočtovým schodkem. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně financí Alena Schillerová.
             20:25
             Washington jako stát
              Na vlajce Spojených států by mohla přibýt další hvězda. Sílí totiž volání obyvatel hlavního města Washingtonu, aby se z jeho území stal samostatný stát.
              22:52
              Austin v Afghánistánu
               Americký ministr obrany Lloyd Austin přiletěl neohlášeně na svou první návštěvu Afghanistánu od nástupu do funkce. S prezidentem Ašrafem Gháním jednal v době, kdy se spekuluje o setrvání amerických vojáků.
               23:19
               Trasa železnice
                Vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan –⁠ jedna z nejdražších a nejkomplikovanějších staveb v historii Česka –⁠ má problémy. Z velké části povede tunelem. Ústí nad Labem trvá na zastávce v centru. To by ale znamenalo stavět pod obcemi v Polabí a těm se nelíbí.
                25:10
                Dědická řízení
                 V posledních měsících výrazně přibývá dědických řízení. Podle notářské komory se brzy mohou kvůli náporu případů prodlužovat. A to až o několik měsíců.
                 27:12
                 Nepřiměřená rychlost
                  Nepřiměřená rychlost je nejčastější příčinou tragických nehod na českých silnicích. Ročně řidiči podle policejních statistik kvůli přílišnému tempu zaviní každou třetí nehodu.
                  27:33
                  Chladné jaro
                   První jarní noc a teploty hluboko pod bodem mrazu na všech meteostanicích v Česku. Ráno 21. března bylo pro 25 z nich rekordní. Třeba u Kvildy bylo minus 24,6 stupně Celsia.
                   29:36
                   Pomoc postiženým i zdravotníkům
                    V souvislosti s pandemií covidu veřejnost nejčastěji přispívá těm, kteří se dostali do tíživé sociální situace. Jednotlivci, firmy i skupiny dobrovolníků se dál snaží vyjadřovat podporu i zdravotníkům.
                    32:30
                    Pomoc v pandemii
                     Jako formu příspěvku volí lidé stále častěji dárcovské smsky. Teď je využívá 7 z 10 dárců. Třeba loni jich poslali víc než 968 tisíc v celkové hodnotě téměř 57 milionů korun. To bylo o 40 procent víc než o rok dřív.
                     33:23
                     Háčkování pro zdravotníky
                      Pomoc zdravotníkům a lidem, o které pečují, je pro řadu lidí samozřejmostí. Nejinak to má 89letá Soňa Hrubá ze Zlína. Za svůj život už uháčkovala a následně rozdala tisíce párů ponožek a papučí.
                      35:03
                      Sokolské očkovací centrum
                       Jak urychlit očkovaní –⁠ to byla zase otázka, kterou si kladli sokolové v Dobřichovicích u Prahy. A záhy přišli s řešením: očkovací centrum si v obci vybudovali sami.
                       36:52
                       Úmrtí aktivisty
                        Zemřel japonský protiatomový aktivista Matašiči Oiši. Bylo mu 87 let. V roce 1954 rybařil v Tichém oceánu, kde ho zasáhl radioaktivní spad po testu americké vodíkové bomby.
                        37:19
                        Australské záplavy
                         Nejhorší záplavy za půl století –⁠ některé oblasti východního pobřeží Austrálie hlásí po silných deštích rekordní příval vody, stovky lidí se už musely evakuovat.
                         39:17
                         Vývoj slovenské vládní krize
                          39:42
                          Kontroly turistů
                           Ochránci přírody z Poodří kontrolují dodržování pravidel. Kromě vjezdu aut do zakázaných míst hlídají také to, zda lidé netrhají medvědí česnek nebo chráněné sněženky, které právě začínají kvést.
                           40:11
                           Výročí Václava Morávka
                            Přesně před 79 lety –⁠ 21. března 1942 –⁠ padl jeden z nejvýznamnějších příslušníků protinacistického odboje, štábní kapitán Václav Morávek. Spolu s Josefem Balabánem a Josefem Mašínem tvořili odbojovou skupinu, které gestapo přezdívalo Tři králové.
                            42:24
                            Letecká nehoda
                             Havárie letadla při přistání v Indonésii. Nákladní Boeing 737-400 společnosti Trigana Air sjel po dosednutí na zem z ranveje letiště v Jakartě.
                             42:52
                             Zabijačka s sebou
                              Stravovací služby patří mezi ty, na které koronavirová krize dopadla nejsilněji. Některé podniky se snaží zaujmout zákazníky třeba speciálními kulinářskými akcemi.
                              45:04
                              Zahrada Čech bez výstav
                               Výstaviště Zahrada Čech zrušilo celou jarní sezonu. Návštěvníci přijdou třeba o tradiční mezinárodní výstavu psů nebo hasičské slavnosti. Jarní výstava Tržnice Zahrady Čech bude v náhradním termínu.
                               45:47
                               Vítání jara
                                Je takzvaná Smrtná neděle, dva týdny před Velikonocemi. V některých slováckých vesnicích je tento den tradičně spjat se slavnostmi vítání jara.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž54 minut
                                Další díl
                                22. březen 2021

                                Přehled dílů

                                Stopáž50 minut

                                24. září

                                Headlines — Výsledky voleb — Volby v největších městech — Volební výsledky ODS — Volební výsledky hnutí ANO — Sčítání hlasů v Praze — Volební souboj v Brně a Ostravě — Volební výsledky Pirátů — Volební výsledky KDU-ČSL — Výsledky v Českých Budějovicích a Olomouci — Volby v Plzni, Liberci a Pardubicích — Volební výsledky hnutí STAN — Volby v Ústí nad Labem a Hradci Králové — Volby v menších obcích — Volby do třetiny Senátu — Volební výsledky TOP 09 — Senátní duely v Táboře a Jihlavě — Senátní duely v Brně a Českém Krumlově — Volební výsledky SPD — Podezření na kupčení s hlasy — Válka na Ukrajině — Reakce ruské veřejnosti na mobilizaci — Předvolební kampaň v Itálii — Festival Serial Killer v Brně

                                24. 9. 2022 na ČT1
                                Stopáž50 minut

                                24. září

                                Ve znakovém jazyce

                                24. 9. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                23. září

                                Headlines — Začaly volby — Lidé vybírají obecní zastupitele a senátory — Průběh voleb v Brně a Ostravě — Volili předsedové stran a hnutí — Jak volit v komunálních volbách — Volby do třetiny Senátu — Hlas může odevzdat až 370 tisíc prvovoličů — Zajímavé volební místnosti — Volby v regionech — Počty voličů — Obce bez voleb — Organizace voleb — Volby do třetiny senátu a referenda — Referendum v Jemnici — Nezákonná referenda na Ukrajině — Protesty proti mobilizaci v Rusku — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Jednání o dalších sankcích proti Rusku — Propuštění Jaroslava Bartáka — Velký zájem o uhlí — Lepší vymahatelnost práv spotřebitelů — Předvolební kampaň v Itálii — Protesty v Íránu — Pašování vzácných rostlin a živočichů — Vývoj počítačových her v ČR — Samoobslužný výdej obědů ve škole — Žaloby firem Agrofertu k Evropskému soudu — Filmový festival Finále Plzeň — Oslavy narozenin Marty Kubišové

                                23. 9. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                23. září

                                Ve znakovém jazyce

                                23. 9. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                22. září

                                Headlines — Válka na Ukrajině — Částečná mobilizace v Rusku — Výměna zajatců — Reakce na výměnu zajatců — Protesty proti mobilizaci v Rusku — Informování o mobilizaci v Rusku — Boje na Ukrajině — Přípravy komunálních a senátních voleb — Přípravy na volby — Volby v číslech — Šíření opičích neštovic — Zvyšování úrokových sazeb — Drahá a nedostupná hnojiva — Šíření koronaviru v Číně — Volební lístky pro komunální volby — Systém voleb do obecních zastupitelstev — Volby do magistrátu větších měst — Nejčastější otázky a odpovědi — Předvolební debata s předsedy sněmovních stran — Ceny pohonných hmot — Stavba obchvatu Jaroměře — Protesty v Íránu — Inflace a ceny energií v Polsku — Podmínečné propuštění Jaroslava Bartáka — Návrat autobusů na naftu — Předpověď počasí — Sjezd historiků v Ústí nad Labem — Nová podoba Ďáblického hřbitova — Premiéra filmu BANGER.

                                22. 9. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                22. září

                                Ve znakovém jazyce

                                22. 9. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám