Události

17. březen 2021

54 minut

17. březen 2021

Obsah dílu

Pomalé rozvolňování — PES se změní — Počty nakažených — Kraje a PES — Plán na otevírání škol — Senát a pandemický zákon — Očkování a senioři — Rusko-americké vztahy — Německé hraniční kontroly — Finance pro armádu — Autobiografie Woodyho Allena — Zamítnutá dovolání — Opatření na Slovensku — Francouzský lockdown — Greenpeace v Turówě — Klesající cena hypoték — Doklady k dovolené — Pravidla cestování — Zelený pas — Kam cestovat — Vouchery bez využití — Vakcína AstraZeneca — Volební zákon — Sníh a doprava — Střelba v Atlantě — Jistoty pro řidiče — Smrt v nemocnici — Sociální příspěvky — Ústavní soud o lesích u Třebechovic — Šimpanzi on-line — Náhrady pro podnikatele — Fosilie zubra — Muzeum v Sobiboru

Části dílu

00:37
Pomalé rozvolňování
  Děti by se do škol mohly podle ministra zdravotnictví vrátit v druhé polovině dubna. Do té doby ale s žádným výraznějším rozvolněním opatření Jan Blatný nepočítá.
  01:15
  PES se změní
   Dlouhodobý plán a podmínky zmírňování restrikcí by měla nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová představit do příštího týdne. Už zítra pak kabinet bude jednat o opatřeních, která budou platit po neděli.
   04:12
   Počty nakažených
    Včera testy prokázaly necelých 14 tisíc nově nakažených – zhruba o 1400 méně než předchozí úterý.
    04:57
    Kraje a PES
     Rozhovor s Martinem Kubou.
     08:12
     Plán na otevírání škol
      Až to situace dovolí, otevřou se nejprve mateřské školy, první stupně těch základních plus závěrečné ročníky. Zatím ale pokračuje distanční výuka.
      10:47
      Senát a pandemický zákon
       Skupina 22 senátorů zítra u Ústavního soudu napadne pandemický zákon, podle kterého může stát i bez nouzového stavu výrazně omezovat život v Česku.
       12:21
       Očkování a senioři
        Očkování zrychluje, trvají ale potíže s rozvozem vakcín. Některé kraje doručování látek přebírají od oficiálních distributorů.
        15:03
        Rusko-americké vztahy
         Živý vstup Davida Miřejovského.
         17:13
         Německé hraniční kontroly
          Německo o 2 týdny prodloužilo stálé kontroly na hranicích s Českem a rakouským Tyrolskem. Snaží se tak vynutit dodržování karantény.
          17:28
          Finance pro armádu
           Poslanci z výboru pro obranu vyzvali vládu, aby do konce března převedla armádě pět miliard korun. Jinak kabinet podle usnesení ohrožuje obranyschopnost země.
           17:52
           Autobiografie Woodyho Allena
            Vychází očekávaná autobiografie Woodyho Allena. Americký režisér se v ní ohlíží za svými začátky standupového komika, přibližuje, jak točil nejslavnější filmy, a taky se hájí proti nařčení ze zneužití adoptivní dcery.
            20:35
            Zamítnutá dovolání
             Trest pro bývalého hejtmana Davida Ratha a další odsouzené za manipulaci se zakázkami Středočeského kraje platí. Nejvyšší soud odmítl jejich dovolání.
             23:13
             Opatření na Slovensku
              Slovenský kabinet znovu prodloužil nouzový stav – o 40 dnů. Skončit měl v pátek. Zakázal taky cesty do zahraničí na dovolenou, a zpřísnil tak stávající zákaz vycházení.
              23:37
              Francouzský lockdown
               Přesně před rokem vyhlásila karanténu kvůli epidemii Francie. K rozšíření nákazy přispělo první kolo voleb do místních zastupitelstev a také bohoslužba na východě země.
               25:36
               Greenpeace v Turówě
                Aktivisté Greenpeace obsadili obří rypadlo v polském hnědouhelném dole Turów. Protestují proti rozšíření těžby u českých hranic. Osmnáct podporovatelů hnutí vylezlo na stroj a vyvěsilo na něm transparent.
                25:59
                Klesající cena hypoték
                 Hypotéky zlevňují už 11 měsíců v řadě. Průměrná úroková sazba klesla na 1,93 procenta. Za poslední rok byla nejvýše loni v březnu.
                 28:14
                 Doklady k dovolené
                  Evropská komise navrhla certifikáty, které by lidem na území sedmadvacítky dovolily překročit hranice a pomohly tak zasaženému cestovnímu ruchu.
                  28:52
                  Pravidla cestování
                   Na volnější pravidla pro cestování čekají lidé i cestovní kanceláře v tuzemsku. Volají po tom, aby pravidla byla jednotná pro všechny země.
                   31:11
                   Zelený pas
                    Nový zelený pas by měl být elektronický a lidé by ho měli mít uložený v mobilním telefonu. Půjde ale také vytisknout na papír.
                    32:59
                    Kam cestovat
                     Z oblíbených turistických destinací už plány na větší přístupnost pro turisty oznámilo Řecko. Lidé budou moci už od poloviny května do země vstoupit s jedním ze tří dokladů – o očkování, o negativním PCR testu nebo protilátkách.
                     33:59
                     Vouchery bez využití
                      Místo příprav na budoucí dovolenou ale někteří lidé ještě řeší potíže s tou předchozí, která se nekonala. Část klientů cestovních kanceláří má totiž problém s uplatněním voucherů nebo vracením peněz za zakoupený zájezd, který se neuskutečnil.
                      36:32
                      Vakcína AstraZeneca
                       Britský premiér Boris Johnson se brzy nechá očkovat vakcínou od společnosti AstraZeneca. Její používání řada evropských zemí pozastavila poté, co několik očkovaných zemřelo na problémy způsobené krevními sraženinami.
                       36:57
                       Volební zákon
                        Část poslaneckých křesel by mohla po volbách obsazovat vedení stran. Předpokládá to návrh pravidel, který podpořil sněmovní ústavně právní výbor.
                        39:29
                        Sníh a doprava
                         Na horách na severu Česka vydatně sněžilo. Místy napadlo i 25 centimetrů. Na mnoha místech kvůli tomu zaznamenali komplikace v dopravě.
                         40:14
                         Střelba v Atlantě
                          Osm mrtvých po střelbě v americké Atlantě. Útočník si jako cíl vybral asijské kosmetické salony. Celkem šest z obětí mělo asijský původ.
                          42:21
                          Jistoty pro řidiče
                           Přepravní služba Uber v Británii po soudní porážce slíbila, že začne řidičům garantovat minimální mzdu, placenou dovolenou a příspěvky na důchod.
                           42:57
                           Smrt v nemocnici
                            Policisté v Chomutově prošetřují smrt třiadvacetiletého mladíka, kterému podle rodiny v místní nemocnici odmítli poskytnout první pomoc a péči.
                            45:01
                            Sociální příspěvky
                             Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, na péči a přídavky na děti, nebudou muset za první letošní čtvrtletí dokládat úřadům práce příjmy ani náklady. Příjemci těchto dávek dostanou podporu v dosavadní výši.
                             45:24
                             Ústavní soud o lesích u Třebechovic
                              Ústavní soud nařídil Okresnímu soudu v Hradci Králové, aby znovu řešil spor o pozemky u Třebechovic pod Orebem. Lesy vydaly rodu Colloredo-Mansfeldů úřady v restituci.
                              47:17
                              Šimpanzi on-line
                               Šimpanzi propojení videopřenosem. Safari Park Dvůr Králové a Zoo Brno vysílají on-line záznam z výběhu těchto lidoopů. I ti dění v cizí zoo sledují na velkoplošných obrazovkách.
                               47:41
                               Náhrady pro podnikatele
                                Podnikatelé žádají vládu, aby nerušila program Covid – nájemné. Podle nich je to jediná funkční podpora firem. Vláda s tím ale nepočítá.
                                49:49
                                Fosilie zubra
                                 Vědkyně z Fyziologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zkoumá 150 až 200 tisíc let starou zkamenělou lebku zubra stepního.
                                 50:27
                                 Muzeum v Sobiboru
                                  V Sobiboru otevřeli nové muzeum se stálou výstavou. Dosud tam bývalý nacistický vyhlazovací tábor připomínala jen mohyla a venkovní expozice.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  18. březen 2021

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž54 minut

                                  17. květen

                                  Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                                  Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  17. květen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  16. květen

                                  Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                  Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  16. květen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  15. květen

                                  Headlines — Finsko žádá o členství v NATO — Představitelé NATO vítají zájem Finů o vstup — Bezpečnostní záruky NATO pro nové členy Další ruský útok u Lvova — Pomoc Židů na Ukrajině — Střelba v Bufallu má deset obětí — Masové střelby v USA — Střelba v americkém supermarketu — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Uprchlíci v pražské Troji — Ruské majetky v Karlových Varech — Očkování proti covidu-19 — Sněmovna bude jednat o zrušení EET — Část Ruska sužují požáry — Češi šetří na horší časy — Začiná rekonstrukce Barrandovského mostu — Objízdné trasy kolem Barrandovského mostu — Dohled nad opravami Barrandovského mostu — Dopravní uzavírky v Česku — Tryzna za oběti nacistů v Terezíně — Dotace za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny — Parlamentní volby v Libanonu — Eurovize už zná svého vítěze — 3. ročník Festivalu rodiny — Plán odpadového hospodářství víc třídit odpad — Začíná období rojení včel — Zvony se z harrachovského kostela ozvou poprvé po osmdesáti letech — Svatojánské slavnosti na Vltavě — Hurvínek v Paříži

                                  Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  15. květen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám