54 minut

4. březen 2021

Obsah dílu

Situace se nelepší — Přeplněné nemocnice — Počet nakažených — Povolání zdravotníků — Spory o vakcíny — Názory na vakcíny — Nová hlavní hygienička — Příspěvek za karanténu — Policejní kontroly — Očkování učitelů — Plán na rozvolnění — Volební průzkum — Děti se propadly pod led — Příprava volebního zákona — Útok ve Švédsku — Respirátory od hasičů — Stavba cyklostezky — Termíny testování — Odběrová místa — Statistika testování — Dluhová brzda — Ochrana Kapitolu — Protesty zemědělců — Počasí na víkend — Propouštění ve Škoda Auto — Regionální veřejná doprava — Opatření ve firmách — Železniční nehoda — Dotace na snowboardcross — Test rakety — Příběh Churchillovy sochy — Karlovarský festival se posouvá — Pozadí událostí

Části dílu

00:39
Situace se nelepší
  Vysoká zátěž nemocnic pokračuje. Počet covid pozitivních pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči, stále roste. Lidé by proto podle premiéra Andreje Babiše neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření.
  01:41
  Přeplněné nemocnice
   Nemocnice dál bojují s náporem covid pozitivních pacientů, s nedostatkem lůžek i kvalifikovaného personálu. Středočeský kraj, kde je situace kritická, nakonec nebude vyhlašovat stav hromadného postižení pro celé území.
   05:05
   Počet nakažených
    Počet pacientů s covidem-19 ve vážném stavu roste poslední dobou prakticky nepřetržitě. V úterý a včera přesáhl 1700. Vystoupal tak nejvýš od vypuknutí epidemie.
    05:49
    Povolání zdravotníků
     Rozhovor s Milanem Kubkem.
     08:48
     Spory o vakcíny
      Evropská léková agentura začala posuzovat ruskou vakcínu Sputnik V. Její dovoz ještě před schválením prosazuje prezident Zeman i premiér Babiš. Stejně chtějí postupovat i v případě čínské vakcíny Sinopharm.
      11:58
      Názory na vakcíny
       Víc než dvě třetiny dotázaných očkování Sputnikem V nebo Sinopharmem odmítly – pokud je neschválí Evropská léková agentura. Skoro každý pátý by si ruskou látku už teď aplikovat nechal. Tu čínskou pak každý osmý.
       12:28
       Nová hlavní hygienička
        Novou hlavní hygieničkou se od poloviny března stane 57letá Pavla Svrčinová, která v současné době vede moravskoslezské hygienické stanice.
        13:30
        Příspěvek za karanténu
         Lidé v izolaci či karanténě budou k náhradě mzdy dostávat až 370 korun denně, aby se v případě koronavirové nákazy nebáli o své příjmy. Mimořádný příspěvek, který má mimo jiné motivovat k hlášení kontaktů, schválili senátoři.
         15:52
         Policejní kontroly
          Živý vstup Barbory Žítkové.
          16:57
          Očkování učitelů
           Už přes 150 tisíc učitelů se zaregistrovalo k očkování proti koronaviru, 40 tisíc z nich podle ministra školství mělo nebo má zarezervovaný termín.
           19:46
           Plán na rozvolnění
            Otevřené obchody nebo restaurace a kina přístupné s rychlotestem na covid. Německo má plán na uvolnění epidemických opatření.
            22:29
            Volební průzkum
             V únoru by sněmovní volby vyhrálo podle společnosti Median hnutí ANO –⁠ průzkum mu přisuzuje 26 a půl procenta. Koalice Pirátů a Starostů by získala 25 procent.
             23:01
             Děti se propadly pod led
              Živý vstup Lukáše Augustina.
              24:51
              Příprava volebního zákona
               Sněmovna v prvním čtení souhlasila s lidoveckým návrhem –⁠ příští týden posoudí i vládní novelu. Před závěrečným schvalováním je zákonodárci ještě můžou upravovat.
               27:49
               Útok ve Švédsku
                Ve švédské Vetlandě včera podle místních médií útočil 22letý Afghánec. Policie upřesnila, že pobodal celkem sedm lidí. Tři z nich jsou v kritickém stavu v nemocnici.
                28:07
                Respirátory od hasičů
                 Hasiči rozvážejí respirátory pro lidi v nouzi. Do potravinových bank, Klokánků nebo třeba speciálních škol dodávají ochranné pomůcky uvolněné ze státních rezerv. Z nich vláda vyčlenila pro potřebné 170 tisíc roušek a tři miliony respirátorů.
                 28:27
                 Stavba cyklostezky
                  Desetiletí se starali o stromy, které jejich předci vysadili. Teď je desítce jihlavských rodin město vykácelo, i přes ploty. Ty bude ostatně také kvůli nové cyklostezce bourat.
                  30:03
                  Termíny testování
                   Velký zájem o antigenní testy. Společnosti, které provozují laboratoře a testovací místa, hlásí na mnoha místech zvýšený zájem, jezdí testovat do firem, poptávku ale často nezvládají uspokojit.
                   30:40
                   Odběrová místa
                    Nejméně kapacit je na Vysočině. Trpělivost s hledáním termínu potřebují i třeba lidé v Olomouckém kraji nebo v Praze. Výhodu mají ti, kteří už s testováním začali.
                    33:22
                    Statistika testování
                     Na antigenní testy lidé v poslední době chodí nejčastěji první pracovní den v týdnu. Toto pondělí zdravotníci provedli přes 77 tisíc odběrů –⁠ to je nejvíc od startu jejich používání na podzim.
                     36:00
                     Dluhová brzda
                      Podle Národní rozpočtové rady Česku hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu už v roce 2024. Odhad z konce minulého roku s tím počítal až o rok později.
                      37:14
                      Ochrana Kapitolu
                       Živý vstup Davida Miřejovského.
                       39:44
                       Protesty zemědělců
                        Ve francouzské metropoli protestovali zemědělci. Žádají výraznou pomoc vlády a svou současnou situaci popisují jako kritickou.
                        40:15
                        Počasí na víkend
                         Živý vstup Aleny Zárybnické.
                         42:52
                         Propouštění ve Škoda Auto
                          Největší česká firma Škoda Auto plánuje podle odborů snížit počet zaměstnanců o pět procent. Zrušit by měla letos a v následujících dvou letech celkem tři tisíce míst.
                          43:10
                          Regionální veřejná doprava
                           Kraje v souvislosti s restrikcemi omezují veřejnou dopravu –⁠ mezi nimi i Jihočeský. Po úplném uzavření škol už se nevyplatilo provozování spojů pro studenty.
                           43:50
                           Opatření ve firmách
                            Dodržování hygienických opatření v práci. Téma, které po zpřísnění vládních opatření stále častěji skloňují odborníci.
                            46:25
                            Železniční nehoda
                             Souprava s více než čtyřiceti vagony vykolejila při cestě přes pouštní oblasti jižní Kalifornie, asi 250 kilometrů od Los Angeles. V písku skončily i kontejnery s nebezpečným materiálem.
                             46:46
                             Dotace na snowboardcross
                              Svazu lyžařů hrozí, že přijde o dotaci milion korun od Pardubického kraje. Návrh na změnu jejího využití zastupitelé neschválili. Kraj peníze vyplatil vloni v září. Mířily do resortu Dolní Morava na světový pohár ve snowboardcrossu.
                              47:22
                              Test rakety
                               První úspěšné přistání připravované lodi Starship od společnosti SpaceX. A následný výbuch. Tak vypadal třetí testovací let rakety, která má v budoucnu letět s astronauty k Měsíci a Marsu.
                               47:51
                               Příběh Churchillovy sochy
                                Zítra uplyne přesně 75 let od slavné řeči Winstona Churchilla, ve které poprvé použil termín železná opona. Projev pronesl v Americe, kde na jeho počest před půl stoletím vznikla Churchillova socha v nadživotní velikosti.
                                49:58
                                Karlovarský festival se posouvá
                                 Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se kvůli pandemii posouvá. A to zhruba o měsíc a půl. 55. ročník přehlídky se tak uskuteční ve dnech 20. až 28. srpna.
                                 50:50
                                 Pozadí událostí
                                  Milostné, rodinné i pracovní vztahy nechává režisér Jan Hřebejk řešit své postavy v nové minisérii Pozadí událostí. Po téměř ročním odkladu způsobeném koronavirovou pandemií ji pro Českou televizi natáčí v Olomouci a Praze.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  5. březen 2021

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž50 minut

                                  26. červen

                                  26. 6. 2022 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  26. červen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  26. 6. 2022 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  25. červen

                                  Headlines — Změna služebního zákona — Novela služebního zákona — Sporné zákony v Poslanecké sněmovně — Masivní protesty kvůli zákazu potratů — Reakce na historický verdikt — Následky velmi silných bouřek — Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo — Střelba v centru Osla — Zemřela Lisa Miková — Díla architekta Martina Rajniše — Taktika bojů o pozice na Ukrajině — Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování — Priority firem během předsednictví EU — Mapa výskytu komárů — Čekání na studnu — Zájem o letní dovolené — Nápory cestujících na letištích — Rychlejší odbavení přes kiosky — Kam jezdí Češi — Dovolená v Česku — Utopení urpchlíci — Odchod firem z Ruska — Poděkování za pomoc po tornádu — Demence u mladších pacientů — Jak vzniká blesk — Nové politické uspořádání ve Francii — Den pozemních vojsk Bahna — Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera

                                  25. 6. 2022 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  25. červen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  25. 6. 2022 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  24. červen

                                  Headlines — Pomoc v době zdražování — Snazší žádost o příspěvek na bydlení — Příspěvek 5 tis. Kč za dítě — Zisky a ztráty Ukrajiny — Boje o Lysyčansk — Kandidáti na ministra školství — Summit EU o zdražování a energetice — Dodávky plynu do Česka — Termín prezidentských voleb — Extrémní bouřky v části Česka — Výstraha před silnými bouřkami — Zákaz interrupcí ve Spojených státech — Opatření proti korupci — Nový velitel NATO na Slovensku — Spor o zachování EET — Případů covidu přibývá — Nedostatek brigádníků na letní sezonu — Památník obětem tornáda — Vzdušný vír změnil desítky životů — Mapování cesty tornáda — Rok od rodinné tragédie — Opravy kostelů poničených tornádem — Poslední rozloučení se Zdeňkem Velíškem — Metrostav bez veřejných zakázek — Stěhování části archivu Milana Kundery do Brna — Připomínky obětí po vyhlazení Ležáků — Zemřel Ján Zákopčaník — Dopravní priority českého předsednictví EU — Noc Sokoloven — Bourání vybydleného paneláku v Janově — Rockový festival ve Spáleném Poříčí — Prestižní cena pro architektu Jiřičnou

                                  24. 6. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  24. červen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  24. 6. 2022 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám