Události

4. březen 2021

54 minut

4. březen 2021

Obsah dílu

Situace se nelepší — Přeplněné nemocnice — Počet nakažených — Povolání zdravotníků — Spory o vakcíny — Názory na vakcíny — Nová hlavní hygienička — Příspěvek za karanténu — Policejní kontroly — Očkování učitelů — Plán na rozvolnění — Volební průzkum — Děti se propadly pod led — Příprava volebního zákona — Útok ve Švédsku — Respirátory od hasičů — Stavba cyklostezky — Termíny testování — Odběrová místa — Statistika testování — Dluhová brzda — Ochrana Kapitolu — Protesty zemědělců — Počasí na víkend — Propouštění ve Škoda Auto — Regionální veřejná doprava — Opatření ve firmách — Železniční nehoda — Dotace na snowboardcross — Test rakety — Příběh Churchillovy sochy — Karlovarský festival se posouvá — Pozadí událostí

Části dílu

00:39
Situace se nelepší
  Vysoká zátěž nemocnic pokračuje. Počet covid pozitivních pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči, stále roste. Lidé by proto podle premiéra Andreje Babiše neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření.
  01:41
  Přeplněné nemocnice
   Nemocnice dál bojují s náporem covid pozitivních pacientů, s nedostatkem lůžek i kvalifikovaného personálu. Středočeský kraj, kde je situace kritická, nakonec nebude vyhlašovat stav hromadného postižení pro celé území.
   05:05
   Počet nakažených
    Počet pacientů s covidem-19 ve vážném stavu roste poslední dobou prakticky nepřetržitě. V úterý a včera přesáhl 1700. Vystoupal tak nejvýš od vypuknutí epidemie.
    05:49
    Povolání zdravotníků
     Rozhovor s Milanem Kubkem.
     08:48
     Spory o vakcíny
      Evropská léková agentura začala posuzovat ruskou vakcínu Sputnik V. Její dovoz ještě před schválením prosazuje prezident Zeman i premiér Babiš. Stejně chtějí postupovat i v případě čínské vakcíny Sinopharm.
      11:58
      Názory na vakcíny
       Víc než dvě třetiny dotázaných očkování Sputnikem V nebo Sinopharmem odmítly – pokud je neschválí Evropská léková agentura. Skoro každý pátý by si ruskou látku už teď aplikovat nechal. Tu čínskou pak každý osmý.
       12:28
       Nová hlavní hygienička
        Novou hlavní hygieničkou se od poloviny března stane 57letá Pavla Svrčinová, která v současné době vede moravskoslezské hygienické stanice.
        13:30
        Příspěvek za karanténu
         Lidé v izolaci či karanténě budou k náhradě mzdy dostávat až 370 korun denně, aby se v případě koronavirové nákazy nebáli o své příjmy. Mimořádný příspěvek, který má mimo jiné motivovat k hlášení kontaktů, schválili senátoři.
         15:52
         Policejní kontroly
          Živý vstup Barbory Žítkové.
          16:57
          Očkování učitelů
           Už přes 150 tisíc učitelů se zaregistrovalo k očkování proti koronaviru, 40 tisíc z nich podle ministra školství mělo nebo má zarezervovaný termín.
           19:46
           Plán na rozvolnění
            Otevřené obchody nebo restaurace a kina přístupné s rychlotestem na covid. Německo má plán na uvolnění epidemických opatření.
            22:29
            Volební průzkum
             V únoru by sněmovní volby vyhrálo podle společnosti Median hnutí ANO –⁠ průzkum mu přisuzuje 26 a půl procenta. Koalice Pirátů a Starostů by získala 25 procent.
             23:01
             Děti se propadly pod led
              Živý vstup Lukáše Augustina.
              24:51
              Příprava volebního zákona
               Sněmovna v prvním čtení souhlasila s lidoveckým návrhem –⁠ příští týden posoudí i vládní novelu. Před závěrečným schvalováním je zákonodárci ještě můžou upravovat.
               27:49
               Útok ve Švédsku
                Ve švédské Vetlandě včera podle místních médií útočil 22letý Afghánec. Policie upřesnila, že pobodal celkem sedm lidí. Tři z nich jsou v kritickém stavu v nemocnici.
                28:07
                Respirátory od hasičů
                 Hasiči rozvážejí respirátory pro lidi v nouzi. Do potravinových bank, Klokánků nebo třeba speciálních škol dodávají ochranné pomůcky uvolněné ze státních rezerv. Z nich vláda vyčlenila pro potřebné 170 tisíc roušek a tři miliony respirátorů.
                 28:27
                 Stavba cyklostezky
                  Desetiletí se starali o stromy, které jejich předci vysadili. Teď je desítce jihlavských rodin město vykácelo, i přes ploty. Ty bude ostatně také kvůli nové cyklostezce bourat.
                  30:03
                  Termíny testování
                   Velký zájem o antigenní testy. Společnosti, které provozují laboratoře a testovací místa, hlásí na mnoha místech zvýšený zájem, jezdí testovat do firem, poptávku ale často nezvládají uspokojit.
                   30:40
                   Odběrová místa
                    Nejméně kapacit je na Vysočině. Trpělivost s hledáním termínu potřebují i třeba lidé v Olomouckém kraji nebo v Praze. Výhodu mají ti, kteří už s testováním začali.
                    33:22
                    Statistika testování
                     Na antigenní testy lidé v poslední době chodí nejčastěji první pracovní den v týdnu. Toto pondělí zdravotníci provedli přes 77 tisíc odběrů –⁠ to je nejvíc od startu jejich používání na podzim.
                     36:00
                     Dluhová brzda
                      Podle Národní rozpočtové rady Česku hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu už v roce 2024. Odhad z konce minulého roku s tím počítal až o rok později.
                      37:14
                      Ochrana Kapitolu
                       Živý vstup Davida Miřejovského.
                       39:44
                       Protesty zemědělců
                        Ve francouzské metropoli protestovali zemědělci. Žádají výraznou pomoc vlády a svou současnou situaci popisují jako kritickou.
                        40:15
                        Počasí na víkend
                         Živý vstup Aleny Zárybnické.
                         42:52
                         Propouštění ve Škoda Auto
                          Největší česká firma Škoda Auto plánuje podle odborů snížit počet zaměstnanců o pět procent. Zrušit by měla letos a v následujících dvou letech celkem tři tisíce míst.
                          43:10
                          Regionální veřejná doprava
                           Kraje v souvislosti s restrikcemi omezují veřejnou dopravu –⁠ mezi nimi i Jihočeský. Po úplném uzavření škol už se nevyplatilo provozování spojů pro studenty.
                           43:50
                           Opatření ve firmách
                            Dodržování hygienických opatření v práci. Téma, které po zpřísnění vládních opatření stále častěji skloňují odborníci.
                            46:25
                            Železniční nehoda
                             Souprava s více než čtyřiceti vagony vykolejila při cestě přes pouštní oblasti jižní Kalifornie, asi 250 kilometrů od Los Angeles. V písku skončily i kontejnery s nebezpečným materiálem.
                             46:46
                             Dotace na snowboardcross
                              Svazu lyžařů hrozí, že přijde o dotaci milion korun od Pardubického kraje. Návrh na změnu jejího využití zastupitelé neschválili. Kraj peníze vyplatil vloni v září. Mířily do resortu Dolní Morava na světový pohár ve snowboardcrossu.
                              47:22
                              Test rakety
                               První úspěšné přistání připravované lodi Starship od společnosti SpaceX. A následný výbuch. Tak vypadal třetí testovací let rakety, která má v budoucnu letět s astronauty k Měsíci a Marsu.
                               47:51
                               Příběh Churchillovy sochy
                                Zítra uplyne přesně 75 let od slavné řeči Winstona Churchilla, ve které poprvé použil termín železná opona. Projev pronesl v Americe, kde na jeho počest před půl stoletím vznikla Churchillova socha v nadživotní velikosti.
                                49:58
                                Karlovarský festival se posouvá
                                 Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se kvůli pandemii posouvá. A to zhruba o měsíc a půl. 55. ročník přehlídky se tak uskuteční ve dnech 20. až 28. srpna.
                                 50:50
                                 Pozadí událostí
                                  Milostné, rodinné i pracovní vztahy nechává režisér Jan Hřebejk řešit své postavy v nové minisérii Pozadí událostí. Po téměř ročním odkladu způsobeném koronavirovou pandemií ji pro Českou televizi natáčí v Olomouci a Praze.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  5. březen 2021

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž54 minut

                                  16. květen

                                  Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                  Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  16. květen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  15. květen

                                  Headlines — Finsko žádá o členství v NATO — Představitelé NATO vítají zájem Finů o vstup — Bezpečnostní záruky NATO pro nové členy Další ruský útok u Lvova — Pomoc Židů na Ukrajině — Střelba v Bufallu má deset obětí — Masové střelby v USA — Střelba v americkém supermarketu — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Uprchlíci v pražské Troji — Ruské majetky v Karlových Varech — Očkování proti covidu-19 — Sněmovna bude jednat o zrušení EET — Část Ruska sužují požáry — Češi šetří na horší časy — Začiná rekonstrukce Barrandovského mostu — Objízdné trasy kolem Barrandovského mostu — Dohled nad opravami Barrandovského mostu — Dopravní uzavírky v Česku — Tryzna za oběti nacistů v Terezíně — Dotace za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny — Parlamentní volby v Libanonu — Eurovize už zná svého vítěze — 3. ročník Festivalu rodiny — Plán odpadového hospodářství víc třídit odpad — Začíná období rojení včel — Zvony se z harrachovského kostela ozvou poprvé po osmdesáti letech — Svatojánské slavnosti na Vltavě — Hurvínek v Paříži

                                  Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  15. květen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  14. květen

                                  Headlines — Válka na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Rusové podle Kyjeva prohráli bitvu o Charkov Jednání zástupců NATO a skupiny G7 — Do stanového městečka v Troji dorazili první uprchlíci — Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji — Dopady války na české podniky — Demonstrace za zachování práva na interupci v Americe — Slavnostní inaugurace nové maďarské prezidentky — Jednání o navýšení minimální mzdy — Oprava Barrandovského mostu začíná. Nejhorší bude prvních deset dní. — Zdražení jízdného a cen MHD — Kvůli suchu hrozí požáry, zejména v severní polovině Čech — Nelegální vykácení starých buků v Krušných horách. — Turisté se vracejí do hotelů a penzionů — České hotely a penziony lákají hosty — Zahraničních turistů v Praze dál přibývá — Zahájení letní turistické sezony na Pražském hradě — Příznaky chronického únavového syndromu — Pohřeb palestinské novinářky provázely nepokoje — Předsednictví ČR v Radě EU — Sjezd KSČM v Brně — KLDR přiznala rychlejší šíření covidu-19 — Česko hledá náhradu za ruský plyn — Slavnostní zakončení mezinárodního filmového festivalu Anifilm — Varování před pádem stromů na cyklostezky — Finále hudební soutěže Eurovize v Turíně

                                  Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  14. květen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám