Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Kapacity nemocnic

Kapacity nemocnic

Premiér Andrej Babiš zatím nebude žádat sousední státy o pomoc s přijímáním covidových pacientů. Situaci je, jak premiér řekl, nutné řešit přes Národní dispečink lůžkové péče.

Převozy nemocných

Převozy nemocných

Pokračují také převozy mezi jednotlivými nemocnicemi. Třeba v té chebské chystají převoz osmi pacientů. Už v pátek odsud přemístili další dva.

Počty hospitalizovaných

Počty hospitalizovaných

Počet hospitalizovaných včera klesl pod 7 tisíc. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich bylo přes 6700. V těžkém stavu bylo téměř 1100 lidí.

Očkovací plán

Očkovací plán

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti covidu-19 zhruba za týden. Oznámil to v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Havárie letadla

Havárie letadla

Indonéské úřady potvrdily zřícení letadla severně od Jakarty. Stroj včera spadl do moře krátce po startu, příčina ale není jasná. Odpovědi mohou přinést černé skříňky – jejich signál už hlídka zachytila.

Návrh na impeachment

Návrh na impeachment

Americká vláda potvrdila, že viceprezident Mike Pence přijde 20. ledna na inauguraci nového prezidenta. Demokraté chtějí už zítra ve Sněmovně reprezentantů předložit návrh na takzvaný impeachment.

Odhad růstu

Odhad růstu

Návrat české ekonomiky k růstu. Její oživení ale letos analytici čekají jenom pomalé, předkrizové úrovně by mohla dosáhnout až ke konci příštího roku. I tak by ale mělo být rychlejší, než se dosud předpokládalo.

Česká ekonomika

Česká ekonomika

Výrazným tahounem domácí ekonomiky by pro letošek měl být průmysl. Služby se budou vzpamatovávat z velkého útlumu způsobeného dlouhodobým uzavřením.

Prognózy

Prognózy

Podle prosincového odhadu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj bude loňský propad pod sedmi procenty a letošní růst pouze jedno a půl procenta.

Odpuštění daně

Odpuštění daně

Ministerstvo financí odpustí studentům, kteří měli v době nouzového stavu pracovní povinnost třeba v nemocnicích, daň z příjmu.

Protest proti restrikcím

Protest proti restrikcím

Lidé na Staroměstském náměstí v Praze protestovali proti opatřením proti koronaviru. V projevech zaznívaly výzvy k okamžitému zrušení restrikcí a k otevření ekonomiky.

Očkování v Izraeli

Očkování v Izraeli

Izrael znovu zrychluje tempo očkování. Zajistil si další dodávky vakcíny a do konce března chce být první zemí na světě, která podá vakcínu proti koronaviru všem dospělým.

Nejvyšší stavební úřad

Nejvyšší stavební úřad

Do nového stavebního zákona by se mohl vrátit původně zamýšlený model čistě státní stavební správy. Předpokládá to pozměňovací návrh skupiny vesměs vládních poslanců.

Lukašenko o reformách

Lukašenko o reformách

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který už měsíce čelí masivním protestům veřejnosti, slíbil, že do konce roku předloží ústavní reformy a nechá je schválit v národním referendu.

Televizní krize

Televizní krize

Galerie jsou zavřené, umělecká díla se ale objevují ve veřejném prostoru. Jedna z nich bude v centru Prahy od zítřejšího odpoledne – odkazuje k televizní krizi před dvaceti lety.

Přídavky na děti

Přídavky na děti

Kabinet zatím ve sněmovně nemá zajištěnou podporu pro svůj návrh na zvýšení přídavků na děti. Stranám vadí hlavně záměr rozšířit přídavky na další desítky tisíc rodin.

Prodej elektromobilů

Prodej elektromobilů

Vyšší zájem o vozy s alternativním pohonem. Hybridních automobilů se vloni v Česku prodalo skoro 13 tisíc. O půlku víc než rok předtím. Elektromobilů si lidé koupili 3262.

Doprava na horách

Doprava na horách

I dnes lidé zaplnili horská střediska uzavřená pro veřejnost. Kvůli kolabující dopravě a zaplněným parkovištím policie opět na některých místech řídila dopravu.

Návštěvníci Jeseníků

Návštěvníci Jeseníků

Živý vstup Natálie Flajžíkové.

Odkládání zákroků

Odkládání zákroků

Delší čekací lhůty na neakutní operace. Fakt, se kterým musejí podle nemocnic pacienti počítat i po odeznění koronavirové epidemie. Na zákroky, na které dřív dostali termín do několika týdnů, budou nově čekat měsíce.

Opatření v době pandemie

Opatření v době pandemie

Za dobu pandemie ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření omezující anebo úplně zakazující plánované zákroky celkem čtyřikrát.

Neodkladné operace

Neodkladné operace

Zákaz zákroků neplatí pro případy, kdy by jeho odložení mohlo způsobit zhoršení zdravotního stavu pacienta. Různá oddělení nemocnic tak dál operují několik akutních případů denně.

Nelegální party

Nelegální party

Policie ukončila další nepovolený večírek v centru Prahy. Vládní nařízení proti shlukování nedodržela šedesátka cizinců. Pět z nich dostalo ještě pokutu kvůli držení marihuany.

Kyrgyzské volby

Kyrgyzské volby

Prezidentské volby v Kyrgyzstánu vyhrál nacionalistický politik Sadyr Žaparov. Až do říjnového pádu vlády byl ve vězení za protesty proti kanadským vlastníkům zlatého dolu.

Cesty s podnikateli

Cesty s podnikateli

Podnikatelé požadují obnovení misí do zahraničí v doprovodu ústavních činitelů. Podle nich to výrazně pomůže navýšení exportu nebo navázání nových kontaktů.

Turisté v Calais

Turisté v Calais

Britové se první týden po odchodu země z Evropské unie téměř vytratili z francouzského Calais. Mohou za to také opatření proti šíření koronaviru, která omezují cestování.

Zemřel David Stypka

Zemřel David Stypka

Zemřel zpěvák a skladatel David Stypka. Bylo mu 41 let. Rodina uvedla, že podlehl dlouhé nemoci, ke které se přidaly komplikace kvůli covidu-19.

Otevírání lázní

Otevírání lázní

Do největších moravských lázní se po pauze na přelomu roku vracejí pacienti. Několik hotelů a léčeben opět začalo přijímat hosty. Zatím jen ty dospělé, od středy se otevře i dětský areál.

Létajcí auto

Létajcí auto

Prototypem létajícího auta se Slovensko před lety proslavilo ve světě. Dvojice zakladatelů Aeromobilu se rozdělila a designér Štefan Klein chce prorazit s novým strojem AirCar.

Tříkrálový koncert

Tříkrálový koncert

I letos poděkovala Charita České republiky všem koledníkům a dárcům přímým přenosem Tříkrálového koncertu, který v podvečer odvysílala Česká televize z brněnského studia.

Pomníky obětem 1. světové války

Pomníky obětem 1. světové války

Skoro 1200 pomníků obětem 1. světové války už je na interaktivní mapě, která vzniká v Národním pedagogickém muzeu a knihovně Jana Amose Komenského.

Přehrát vše
Stopáž50 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD