Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Přechod do 4. stupně

Přechod do 4. stupně

Ministr zdravotnictví v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému.

Obchody nezavřou

Obchody nezavřou

Ministr zdravotnictví ale vládě s přechodem do čtvrtého stupně navrhne mírnější opatření pro obchody a některé služby – třeba kadeřnictví. Ta by tentokrát provoz přerušit nemusela. Naopak uzávěra se zřejmě nevyhne restauracím nebo hotelům.

Ubytování na horách

Ubytování na horách

Živý vstup Pavla Habrama.

Rána pro restaurace

Rána pro restaurace

Totální likvidace – tak o možném opětovném uzavření restaurací, barů nebo bister mluví jejich majitelé.

Dopad na podnikatele

Dopad na podnikatele

Rozhovor s Tomášem Prouzou.

PES

PES

Index protiepidemického systému zůstává na 64 bodech. Šestý den se tak drží nad hranicí čtvrtého stupně. Přesto stále platí opatření odpovídající mírnějšímu třetímu. Ten ale splňují už jen dva kraje – Plzeňský a hlavní město.

Situace v nemocnicích

Situace v nemocnicích

Situace v nemocnicích bude podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška pro další vývoj zásadní. Podle něj zatím nelze vyloučit, že v následujících dnech dojde k prudkému nárůstu hospitalizovaných.

Kampaň na očkování

Kampaň na očkování

Rozpaky kolem kampaně na podporu očkování proti covidu-19. Premiér Babiš označil podobu novinového inzerátu za katastrofální. Ministr Blatný by si podle předsedy vlády měl sehnat lepší marketéry.

Summit EU

Summit EU

Pobrexitová obchodní dohoda zřejmě nebude podle Británie ani Evropské unie do neděle uzavřena. Sedmadvacítka se mimo to po celonoční debatě shodla, že omezí emise do roku 2030 o 55 procent. Úspěchem summitu je také schválení víceletého rozpočtu EU.

Jimmy Laj obviněn

Jimmy Laj obviněn

Hongkongského aktivistu a mediálního magnáta Jimmyho Laje úřady obvinily z údajného spiknutí se zahraničními silami. Odvolávají se na zákon o národní bezpečnosti, který platí ve městě ovládaném Čínou od července.

Zpřísňování na Slovensku

Zpřísňování na Slovensku

Plošně testovalo jako první v Evropě, měsíc poté znovu zpřísňuje. Slovensko má v nemocnicích nejvíc covidových pacientů od začátku pandemie.

Omezení ve Francii

Omezení ve Francii

Francie zpřísňuje proticovidová opatření. Druhá vlna uvolnění – plánovaná na příští týden –, se nekoná, divadla, kina a koncertní sály zůstanou zavřené.

Svoboda v GASK

Svoboda v GASK

Josefa Svobodu, jednu z nejvýraznějších postav světové jevištní scénografie, představuje výstava v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Rozpočet a daně

Rozpočet a daně

Komunisté, kteří kabinet tolerují, dál odmítají podpořit státní rozpočet na příští rok. Sociální demokraté pak oznámili, že ve sněmovně nebudou hlasovat pro daňový balíček.

Senátní návrh

Senátní návrh

Po zrušení superhrubé mzdy se má odvádět patnáctiprocentní daň z hrubých výdělků. Pro příjmy nad 140 tisíc měsíčně se sazba zvedá na 23 procent.

Semafor

Semafor

Změny v takzvaném cestovatelském semaforu. Francie a Řecko se od pondělí přesunou z červené do oranžové kategorie – tedy do zemí s nízkým rizikem nákazy. Češi se tak z těchto zemí mohou vracet bez omezení.

Návštěvy rodin

Návštěvy rodin

Senioři a další klienti pobytových sociálních služeb by mohli v průběhu příštího týdne k rodině nebo známým. Počítá s tím návrh, který v pondělí vládě předloží ministryně práce.

Plošné testování

Plošné testování

Část lékařů upozorňuje, že projekt dobrovolného plošného testování není dostatečně připraven, a stěžuje si na komunikaci s ministerstvem.

Zájem o testování

Zájem o testování

Zájem nechat se zdarma otestovat mají zhruba dvě pětiny občanů. Ukázal to průzkum, který si nechalo zpracovat ministerstvo zdravotnictví.

Testování učitelů

Testování učitelů

V řadě případů mají učitelé odběrová místa daleko – a nechtějí se uvolnit z výuky. Většina krajů eviduje zhruba třetinový zájem o odběry.

Prodělaná nemoc

Prodělaná nemoc

Placené testy, které dokážou odhalit, zda někdo prodělal covid-19. Teď je nově nabízí i Fakultní nemocnice v Plzni. A zájem je obrovský.

Důchodová reforma

Důchodová reforma

Základní důchod deset tisíc pro každého, kdo odpracoval alespoň 25 let a platil odvody. Ministryně práce představila návrh reformy penzí, který připravila Komise pro spravedlivé důchody.

Koalice na Karlovarsku

Koalice na Karlovarsku

Karlovarský kraj má funkční koalici. Smlouvu dnes po dvouměsíčním vyjednávání podepsali zástupci sedmi stran.

Osobnosti roku

Osobnosti roku

Časopis Time zvolil novou osobnost roku – a letos jsou hned dvě. Na titulní stránce se objevil příští šéf Bílého domu Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová.

Poprava v USA

Poprava v USA

Americké federální úřady poprvé za posledních 130 let vykonaly trest smrti v době, kdy se střídají u moci dva prezidenti. Ve věznici v Indianě popravili dvojnásobného vraha Brandona Bernarda.

Hon na prasata

Hon na prasata

Myslivci se snaží redukovat počty černé zvěře – kvůli obavě z afrického moru prasat.

Poradenství pro horníky

Poradenství pro horníky

Společnost OKD zřídila v Karviné nové poradenské centrum pro své zaměstnance. Má jim pomoct najít si novou práci.

Nová železniční trať

Nová železniční trať

Už o víkendu se svezou první cestující po železnici, která zatím nemá v Česku obdoby. Čtyřkolejná trať mezi pražskými Vršovicemi a Hostivaří má zkapacitnit a taky zrychlit cestování z metropole na jih.

Rozloučení s Vadimem Petrovem

Rozloučení s Vadimem Petrovem

Desítky lidí se dnes v Praze-Strašnicích rozloučily se skladatelem Vadimem Petrovem.

Povinná aplikace

Povinná aplikace

Ruská vláda dokončuje kontroverzní zákon o povinně instalovaném softwaru pro všechna nová chytrá elektronická zařízení.

Zemřel Kim Ki-duk

Zemřel Kim Ki-duk

Zemřel jihokorejský režisér Kim Ki-duk, bylo mu 59 let. Podle lotyšské agentury Delfi bylo důvodem onemocnění covidem-19.

Železniční tragédie

Železniční tragédie

Přesně před 50 lety došlo na trati Brno – Havlíčkův Brod u Řikonína k tragické železniční nehodě.

Českolipský komorní festival

Českolipský komorní festival

Tradiční vánoční hudba souboru Musica Bohemica právě teď zakončuje Českolipský komorní festival.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD