Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Nouzový stav

Nouzový stav

Vláda znovu předstoupila před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o prodloužení nouzového stavu. Končí 12. prosince s tím, že kabinet požaduje, aby trval o 30 dní déle, aby mohl i nadále zavádět protiepidemická opatření.

Hlasování o nouzovém stavu

Hlasování o nouzovém stavu

Vláda o prodloužení nouzového stavu žádá už potřetí. Opozice pravidelně tento krok kritizuje s tím, že kabinet neplní úkoly, které od sněmovny dostává.

PES

PES

Index protiepidemického systému PES dnes zůstal na 64 bodech. Čtvrtý den se tak drží nad hranicí čtvrtého stupně opatření.

Prodloužení nouzového stavu

Prodloužení nouzového stavu

Živý vstup Nikoly Reindlové.

Očkování

Očkování

Dlouhodobým řešením má být očkování. Vakcínu, která by se měla dostat i k nám, začali aplikovat Britové. U dvou zdravotníků se objevila alergická reakce. Oba jsou silní alergici.

Německá opatření

Německá opatření

Tvrdý lockdown požaduje pro Německo kancléřka Angela Merkelová. Obchody by se podle ní měly zavřít po vánočních svátcích. Navrhuje taky prodloužení vánočních prázdnin.

Zákaz cest do Bavorska

Zákaz cest do Bavorska

Živý vstup Marcely Durasové.

Výbor o daních

Výbor o daních

Den před klíčovým projednáváním daňových změn v Senátu se balíčku věnovaly další výbory. Shodně podpořily zvýšení slevy na poplatníka o tři tisíce oproti současnosti.

Koalice na Karlovarsku

Koalice na Karlovarsku

Živý vstup Daniely Tunklové.

Dohoda o brexitu

Dohoda o brexitu

Budoucnost pobrexitové dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií proberou na společné večeři Boris Johnson a Ursula von der Leyenová. Prostor pro dosažení kompromisu se krátí.

EU proti terorismu

EU proti terorismu

Na větší policejní spolupráci a snazším přístupu k internetové komunikaci teroristů chce Evropská unie stavět svůj boj proti nim.

Veřejné stavební zakázky

Veřejné stavební zakázky

Objem veřejných stavebních zakázek stagnuje. Firmám stát do konce listopadu nabídl projekty za 191 miliard korun – to je zhruba stejně jako před rokem.

Art Prague

Art Prague

V Praze se otevřel největší obchodní dům se současným uměním – začal totiž veletrh Art Prague. Ve dvou patrech neorenesančního paláce v historickém centru metropole se představuje více než 250 autorů a 30 galerií.

Rozpočet EU

Rozpočet EU

Evropská unie má podle polského prezidenta opět blíž k vyřešení sporu o rozpočet. Kompromisní návrh Andrzej Duda představil na Pražském hradě.

Pře o epopej

Pře o epopej

Praze podle soudu nepatří Slovanská epopej. Nepravomocný verdikt přisoudil cyklus Alfonse Muchy malířovým potomkům. Praha totiž nesplnila autorovu podmínku, že městu plátna daruje, když pro ně metropole postaví výstavní prostory.

Opatření na Slovensku

Opatření na Slovensku

Kvůli zhoršující se epidemické situaci Slovensko zpřísňuje koronavirová opatření. Od 21. prosince na tři týdny uzavře obchody kromě těch, které nabízejí základní sortiment.

Zablokovaná D46

Zablokovaná D46

Nehoda cisterny s asfaltem. Dálnici D46 za Prostějovem ve směru na Olomouc dopoledne zablokovala havárie, při které na vozovku vyteklo 10 tun horkého asfaltu.

Nákaza v domově pro seniory

Nákaza v domově pro seniory

V zařízení pro seniory v Horním Slavkově na Sokolovsku se nakazila koronavirem více než polovina klientů a všechen personál včetně vedení.

Zavírání restaurací

Zavírání restaurací

Už zhruba za půl hodiny musí zavřít všechny restaurace. Vláda jim ode dneška nařídila zkrátit provozní dobu o další dvě hodiny.

Obcházení opatření

Obcházení opatření

K rozhodnutí omezit právě restaurace vedly podle vlády i případy, kdy se provozovatelé snažili některá opatření obcházet.

Otevřená hospoda

Otevřená hospoda

Živý vstup Moniky Novákové.

Pokles ekonomiky

Pokles ekonomiky

Opatření proti koronaviru táhnou letos českou ekonomiku dolů. Podle odhadů jednotlivých bank se pokles bude pohybovat zhruba od šesti a půl do osmi procent.

Dodržování omezení

Dodržování omezení

Žádné jídlo ani balený alkohol. Tak to mělo podle vládního nařízení od dnešního rána vypadat i na všech vánočních trzích v Česku. Jak se zákazy dodržovaly, přibližuje následující reportáž.

Odložený tendr

Odložený tendr

Tendr na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech vypsán do konce roku nebude. Původní plán ale počítal s tím, že výběrové řízení ČEZ spustí ještě v prosinci.

Trest pro sprejera

Trest pro sprejera

Pražský městský soud potvrdil roční podmínku pro německého turistu Benjamina Wittiga, který loni v létě posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu.

Očkování v Izraeli

Očkování v Izraeli

Do Izraele dorazily první dávky vakcíny proti koronaviru. 20. prosince má začít hromadné očkování. V zemi přitom znovu přibývá nakažených a před svátky chanuka se zase uvažuje o zpřísnění omezení.

Ruské očkování

Ruské očkování

Ruské úřady postupně rozšiřují očkování proti covidu-19 i do nejodlehlejších oblastí. V první skupině jsou důležité a rizikové profese, které se nevyhnou častému kontaktu, tedy zdravotníci, učitelé a pracovníci v sociální oblasti.

Trest pro ředitelku muzea

Trest pro ředitelku muzea

Za rozkradené muzejní sbírky tříletý podmíněný trest. Dostala ho bývalá ředitelka litoměřického muzea Eva Štíbrová.

Konec služeb mediků

Konec služeb mediků

Většině mediků o půlnoci skončí pracovní povinnost v nemocnicích. V polovině října jim ji kvůli koronavirové epidemii uložila vláda. Univerzity i opozice ale volaly po ukončení výpomoci.

Pensylvánské výsledky

Pensylvánské výsledky

Americký Nejvyšší soud odmítl žádost republikánů, kteří se snažili zablokovat certifikaci výsledků prezidentských voleb v Pensylvánii.

Brněnské roráty

Brněnské roráty

Součástí adventu jsou pro křesťany i takzvané roráty – ranní mše. V brněnském kostele svatého Augustina je dnes navštívilo asi 50 lidí.

Zátah celníků

Zátah celníků

V rámci akce Rouška zabavili celníci 75 tisíc kusů padělků renomovaných značek. Škoda dosahuje 35 milionů korun. Jde převážně o roušky, ale i boty a elektroniku.

Medvídci v ohrožení

Medvídci v ohrožení

Koalové na pokraji katastrofy – podle nejnovější bilance Světového fondu na ochranu přírody loňské požáry v Austrálii zabily, zranily nebo vyhnaly z útočišť 60 tisíc těchto vačnatců.

Tání ledovců

Tání ledovců

Tání ledovců v Alpách. Podle nové studie v časopise Climate Dynamics hrozí, že do konce století ztratí nejvyšší evropské pohoří až 92 procent svých ledovců.

Terapeutické slepice

Terapeutické slepice

Přispět k lepší psychické pohodě svých klientů se rozhodl Domov Clemenatas v Mlékovicích. V rámci animoterapie se teď budou starat o drůběž.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD