Nahrávám video

10. prosinec 2020

Obsah dílu

Daně v Senátu — Náhrady krajům — Další změny — Jednání o daních — Prodloužení opatření — Zpřísnění omezení — PES — Rebelující restaurace — Rozpočet EU — Izrael a Maroko — Služebníci — Protikorupční zákony — Odebrání dítěte — Omezení lanovek — Výhled počasí — Zdražování — Inflace — Cena Vánoc — Nakupování v supermarketech — Ostravská střelba — Zastavení stíhání — Olomoucký rejnok — Generální prokurátor — Stavební zákon — Pomoc v zařízení pro seniory — Výpadek komunikátorů — České zbraně — Obviněný premiér — Exploze rakety — Výběr mýta — Piana do škol

Části dílu

00:37
Daně v Senátu
  Senát právě teď rozhoduje o jednom z hlavních politických témat tohoto roku. Daňový balíček pozměňovacím návrhem premiéra Andreje Babiše ruší superhrubou mzdu a nastavuje sazby 15 a 23 procent.
  01:37
  Náhrady krajům
   Ministryně financí souhlasila se senátní dohodou o vyšším podílu obcí a krajů na daňových výnosech. Ztráty v jejich rozpočtech po zrušení superhrubé mzdy by to mělo kompenzovat z 80 procent.
   04:12
   Další změny
    Daňový balíček obsahuje i řadu dalších změn. Například rychlejší firemní odpisy strojů nebo aut, což představuje výpadek ve výši 11 miliard.
    04:49
    Jednání o daních
     Rozhovor s ministryní financí Alenou Schillerovou
     07:24
     Prodloužení opatření
      Nouzový stav kvůli koronaviru bude v Česku platit do 23. prosince. Na ranní mimořádné schůzi to schválila vláda.
      08:04
      Zpřísnění omezení
       Navzdory 4. stupni by podle ministra měly zůstat otevřené obchody. Vláda zároveň zvažuje prodloužení vánočních prázdnin. A hned ráno upravila opatření, podle kterého včera nebylo možné koupit v restauraci ani pivo do džbánu nebo v PET lahvi.
       11:15
       PES
        Index protiepidemického systému zůstává na 64 bodech. Pátý den se tak drží nad hranicí 4. stupně. V praxi se ale život zatím dál řídí podle mírnějšího 3. Ten ale splňují jen 3 kraje – Plzeňský, Karlovarský a hlavní město. Zlínsko a Liberecko jsou naopak v nejhorším 5. pásmu. Všechny zbylé regiony ve zmíněné čtyřce.
        12:18
        Rebelující restaurace
         Některé restaurace se vzepřely od včerejška platnému nařízení zavřít už v 8 večer. Podle policie jich tento úmysl oznámilo jen pár – sami provozovatelé ale mluví skoro o stovce podniků.
         15:05
         Rozpočet EU
          Živý vstup Lukáše Dolanského.
          19:00
          Izrael a Maroko
           Izrael se dohodl s Marokem na normalizaci vztahů. Jde už o čtvrtou arabskou zemi za poslední čtyři měsíce, která se rozhodla pro navázání diplomatických vztahů s židovským státem.
           19:38
           Služebníci
            Kolaborace církve s komunistickým režimem – to je téma filmu Služebníci. Snímek představuje příběh dvou studentů v kněžském semináři totalitního Československa.
            22:21
            Protikorupční zákony
             Na mimořádné schůzi projednali poslanci několik změn, které podle vlády přispějí k boji proti korupci.
             23:34
             Odebrání dítěte
              Soud dnes matce neodebral dceru, kterou po zranění odmítla nechat očkovat proti tetanu.
              25:45
              Omezení lanovek
               Vláda upravila omezení provozu lanovek. Zákaz dál trvá jen pro lyžařská střediska. O termínu, kdy budou moct skiareály otevřít, má kabinet jednat v pondělí.
               27:54
               Výhled počasí
                Živý vstup Taťány Míkové.
                29:53
                Zdražování
                 Tempo zdražování v Česku zpomaluje. V listopadu zaplatili zákazníci za zboží o 2,7 procenta víc než před rokem.
                 32:46
                 Inflace
                  Letos se inflace dostala pod hranici 3 procent pouze třikrát. Po většinu roku tak byla mimo toleranční pásmo České národní banky – ta považuje za ideální, aby zboží v Česku zdražovalo meziročně o dvě procenta. K nim se ale růst cen letos nepřiblížil.
                  33:46
                  Cena Vánoc
                   Přestože náklady rostou, zdražovat se nechystají třeba producenti ryb. Cena kapra by měla zůstat stejná jako loni. Podobně jsou na tom i vánoční stromky. Naopak cukroví podražilo.
                   35:41
                   Nakupování v supermarketech
                    Kvůli koronaviru teď do obchodů smí jen omezený počet zákazníků – a měli by tam pobývat co nejkratší dobu. Řada lidí si ale stěžuje na praktiky obchodních řetězců, které je v obchodech zbytečně zdržují.
                    37:30
                    Ostravská střelba
                     Je to přesně rok od tragické střelby v ostravské fakultní nemocnici. Její zástupci spolu s komunálními a krajskými politiky odhalili monument výtvarníka Lukáše Dvorského – na památku 7 obětí a 2 zraněných.
                     39:50
                     Zastavení stíhání
                      Posun v kauze úniku odposlechů pražského exprimátora Béma a lobbisty Janouška. Pražský městský soud zastavil stíhání bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího důstojníka BIS Jana Petržílka.
                      40:19
                      Olomoucký rejnok
                       V Olomouci začali instalovat nový most pojmenovaný Rejnok. Konstrukcí totiž tuto parybu připomíná. Překlene koryto Moravy, které se rozšiřuje kvůli ochraně před povodněmi.
                       40:57
                       Generální prokurátor
                        Slovensko má nového generálního prokurátora. Prezidentka jmenovala Maroše Žilinku, kterého parlament zvolil před týdnem.
                        43:12
                        Stavební zákon
                         Pět opozičních stran společně navrhlo změny v novele stavebního zákona. Občanští demokraté s Piráty, Lidovci, STAN a TOP 09 chtějí prosadit kompletní digitalizaci stavebního řízení i dokumentace.
                         44:22
                         Pomoc v zařízení pro seniory
                          V ubytovně pro seniory v Horním Slavkově na Sokolovsku dál pomáhají hasiči a sociální pracovníci. Ošetřovatelé a víc než polovina z 55 ubytovaných onemocněla koronavirem.
                          46:11
                          Výpadek komunikátorů
                           Velký výpadek on-line služeb na posílání zpráv. Přes aplikace Messenger nebo WhatsApp se dnes mnoha lidem hlavně v Evropě a na Filipínách nedařilo spojit s adresáty.
                           46:36
                           České zbraně
                            Ázerbájdžán výrazné územní zisky v šestitýdenním konfliktu oslavil vojenskou přehlídkou v Baku, na níž byly vidět i zbraně českého původu.
                            48:36
                            Obviněný premiér
                             Z nedbalosti obvinil soud libanonského premiéra v demisi Dijába a 3 bývalé ministry. Kvůli srpnovému výbuchu v bejrútském přístavu.
                             48:56
                             Exploze rakety
                              Test nové rakety Starship společnosti Space X. Vzlétla a manévrovala – zpátky na Zemi ale dosedla moc tvrdě a explodovala.
                              50:52
                              Výběr mýta
                               Nákladní doprava v době koronaviru roste. Výběr mýta v listopadu znovu překonal miliardu korun a vykázal druhý nejvyšší výsledek v historii.
                               51:11
                               Piana do škol
                                Do českých uměleckých škol putují první nástroje, které objednala a pak odmítla Čína.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž54 minut
                                Další díl
                                11. prosinec 2020

                                Přehled dílů

                                Stopáž50 minut

                                3. prosinec

                                Headlines — Šetření energiemi — Cílem je snížit spotřebu plynu — Letošní spotřeba plynu — Češi šetří plynem — Válka na Ukrajině — Evakuace lidí z oblasti bojů — Dodávky zbraní na Ukrajinu — Diskuze o smyslu stravenkového paušálu — Tanky Leopard pro českou armádu — Migrace ve Velké Británii — Čapkův Hordubal v Národním divadle — Ostrava zpívá gospel — Omezení cen ruské ropy — Embargo na ruskou ropu v EU — Představení nového bombardéru USA — Druhý adventní víkend — Odstřel komína — Pokuta za diskriminaci ve výběrovém řízení — Názory prezidentských kandidátů na ekonomickou situaci — Anketa mezi prezidentskými kandidáty — Roste zájem o geotermální vytápění — Připomínka bitvy u Slavkova — Propadlá podlaha v penzionu — Humanitární pomoc Ukrajině — Programová konference SPD — Sporná obora pro zvěř v Litošicích — Začátek lyžařské sezony — Následky znečištění Odry — Digitální pohoda dětí — Veletrh komiksů v Paříži

                                3. 12. 2022 na ČT1
                                Stopáž50 minut

                                3. prosinec

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                3. 12. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                2. prosinec

                                Headlines — Kondice české ekonomiky — HDP ve třetí čtvrtletí mírně kleslo — Vývoj reálného HDP ČR — Válka na Ukrajině — Ruští vojáci areálu záporožské elektrárny — Kulomety proti dronům — Podezřelé zásilky na ukrajinských ambasádách — Datové schránky pro živnostníky — Živnostníků ubylo — Zproštění Jaroslava Bartáka obvinění — Macron na návštěvě v USA — Čínská ambasáda v Londýně — Interaktivní audiohra s Pleslem a Medveckou — Cenový strop na ruskou ropu — Prasečí mor a ptačí chřipka — Změny v předčasných důchodech — Problém s auty v centru Třebíče — Vražda v kostele na Frýdecko–Místecku — Splašení koně zablokovali D1 — Screening rakovinu slinivky — Osm let od výbuchu ve Vrběticích — Odškodňování lidí z okolí muničních skladů — Vyšetřování výbuchů muničních skladů — Muniční sklad ve Vrběticích — Opozice chce mimořádnou schůzi sněmovny — Ostřelování kurdských pozic Tureckem — Vyšetřování znásilnění v austraském parlamentu — Ocenění Česká hlava — Posílení policejního dohledu na dálnicích — Příprava modulárního reaktoru u Temelína — Inflace v Polsku — Posun voličských nálad v Británii — Nové apartmánové byty v Železné Rudě — Výročí bitvy u Slavkova — Přehlídka italských filmů

                                2. 12. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                2. prosinec

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                2. 12. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                1. prosinec

                                Spotřebitelské půjčky — Rizikové zadlužování — Zkušenosti s půjčkami — Válka na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Jednání OBSE v Lodži — Státní rozpočet — Nový dopravce v části Ústeckého kraje — Obvinění Jaroslava Haščáka — Opatření proti covidu v Číně — Prodej Jindřišské věže — Sankční zákon v Senátu — Dopisové bomby ve Španělsku — Obvinění z rasismu u britského dvora — Žádost o nový proces s Petrem Kramným — Přídavky na děti — Vorařství na seznamu UNESCO — Noclehárny pro lidi bez domova — Předpověď počasí na další dny — Výstava korunovačních klenotů — Ceny pohonných hmot klesají — Průměrné ceny PHM — Důvody k poklesu cen — Jednání Macrona s Bidenem — Podpora výroby čipů v EU — Rozhovor s Danuší Nerudovou — Nový projekt Politické procesy — Stavba větrných elektráren na Sokolovsku — Prasečí mor na severu Čech — Čeští úředníci v EU — Vyšetřování požáru roubenky — Vyšetřování bývalého vedení Juventusu Turín — Katarské investice ve Francii — Připomínka Štěpána Hovorky – oběti komunitického režimu — Výběr děl pro České lvy — Film o sexuálním obtěžování

                                1. 12. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                1. prosinec

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                1. 12. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám