50 minut

20. červen 2020

Obsah dílu

Komunisté podpoří rozpočet — Výdaje a příjmy rozpočtu — Rozpočet na rok 2020 — Rezoluce kritizující střet zájmů A. Babiše — Rezoluce kritizující střet zájmů A. Babiše — Reakce A. Babiše — Politické reakce na evropskou rezoluci — Extémní srážky a zvednuté hladiny — Denní nárůst počtu nakažených — Omezené testování na koronavirus — Potlačené demonstrace v Bělorusku — Čína o Ladákhu — Udílení hudebních cen Anděl — Posun v kauze domů zkrachovalého H-Systemu — Soud o Boltonově knize — Pochody ke zrušení otroctví — Plány ministra školství pro rok 2021 — Hlídky před zloději česneku — Velká voda v části Česka — Velká voda na Frýdlantsku — Srážky v dalších dnech — Vodáci na rozvodněné Vltavě — Studny bez nafty, ale s bahnem — Výročí vzniku lidových soudů — Obnova stromů — Turecko chce přilákat turisty — 75 let od Foglarova Tábora Svobody — Nález vraku u italských břehů — Odhalení sochy Lenina v Německu — Referendum o těžbě na Tlustci — Přehlídka automobilů Brno Revival

Části dílu

00:37
Komunisté podpoří rozpočet
  Důležitý okamžik pro vyjednávání o zvýšení rozpočtového schodku z 300 miliard na půl bilionu korun. Menšinový kabinet chtějí podpořit podobně jako v minulých klíčových hlasováních komunisté.
  01:15
  Výdaje a příjmy rozpočtu
   Ministryně financí Alena Schillerová dnes v rozhovoru pro ČT řekla, že rozhodnutí komunistů kabinetu umožní výrazně zvýšit investice. Právě jimi hodlá vláda bojovat s ekonomickými dopady koronaviru.
   04:22
   Rozpočet na rok 2020
    Rozpočet na letošek původně počítal se schodkem 40 miliard korun. Ještě v prosinci, kdy sněmovna zákon schválila, chtěla vláda na daních a dalších odvodech vybrat jeden bilion a 578 miliard, výdaje měly být 1 bilion a 618 miliard.
    05:47
    Rezoluce kritizující střet zájmů A. Babiše
     Poslanci Evropského parlamentu včera večer jasnou většinou hlasů schválili kritickou rezoluci k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše.
     06:49
     Rezoluce kritizující střet zájmů A. Babiše
      Schválená rezoluce završila debatu o zneužívání peněz z unijního rozpočtu. Europoslanci ji vedli v lednu. Pro její schválení v Evropském parlamentu nakonec hlasovala i většina českých poslanců.
      09:40
      Reakce A. Babiše
       Podle premiéra se rezoluce snaží ovlivnit audity. Kroky Evropského parlamentu navíc podle Andreje Babiše můžou být vnímány jako důkaz tlaku na justici v Česku.
       10:32
       Politické reakce na evropskou rezoluci
        Andrej Babiš opakovaně prohlásil, že převodem majetku do svěřenských fondů vyhověl českým zákonům. Na ty poukazuje třeba hnutí SPD nebo KSČM.
        12:39
        Extémní srážky a zvednuté hladiny
         Vstupy regionů z postižených oblastí.
         16:39
         Denní nárůst počtu nakažených
          Česko eviduje největší denní nárůst nakažených nemocí covid-19 od konce dubna. Včera hygienici napočítali 126 nových případů.
          18:01
          Omezené testování na koronavirus
           Na to, že nákaza dál zůstává spíš v lokálních ohniscích, od tohoto týdne reagovaly laboratoře. Masové testování na koronavirus zastavily univerzity a Akademie věd.
           19:55
           Potlačené demonstrace v Bělorusku
            Protivládní demonstrace v běloruských městech rozehnala policie. Ve vazbě skončili odpůrci autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka i domácí a zahraniční novináři.
            20:17
            Čína o Ladákhu
             Peking se vůbec poprvé vyjádřil ke krvavé bitvě s indickými vojáky ve vysokohorském Ladákhu. Podle Číny šlo o indickou provokaci.
             20:39
             Udílení hudebních cen Anděl
              Anděl nakonec bude. Předávání hudebních cen, které se mělo konat koncem března, ohrozila koronavirová krize. Kdo obdrží sošku Anděla, se diváci nakonec dozvědí, a to dnes ve 21:05 na ČT1.
              23:26
              Posun v kauze domů zkrachovalého H-Systemu
               Prodej bytů a domů, ve kterých bydlí část klientů zkrachovalého H-Systemu, se přiblížil. V Horoměřicích u Prahy tento týden znalci oceňovali nemovitosti, které jsou v konkurzní podstatě.
               25:42
               Soud o Boltonově knize
                Federální soudce odmítl žádost vlády Donalda Trumpa, aby zabránil vydání knihy bývalého prezidentova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona.
                26:09
                Pochody ke zrušení otroctví
                 Spojené státy si připomněly 155. výročí zákazu otroctví. Oslav tzv. svátku Juneteenth se ve vypjaté atmosféře mohutných protestů zúčastnily desítky tisíc lidí.
                 28:40
                 Plány ministra školství pro rok 2021
                  Robert Plaga chce posílit rozpočet vysokých škol na příští rok – až o jednu miliardu. V takovém případě by mohl být až 28 miliard a 400 milionů. Ministr školství také dál počítá s navýšením platů pedagogů.
                  29:03
                  Hlídky před zloději česneku
                   Na polích dozrává český česnek. Farmářům tak začalo období, kdy musejí svou úrodu hlídat před zloději. A to i v noci. Natáčeli jsme v Bořitově na Blanensku.
                   31:00
                   Velká voda v části Česka
                    Vracíme se k rozbouřeným řekám na severu a východě země. Takhle vypadala Smědá v Hejnicích ve Frýdlantském výběžku.
                    31:50
                    Velká voda na Frýdlantsku
                     Podobné záběry připomínají rok 2010, kdy voda zatopila velkou část Frýdlantska. Teď se řeky vylily z břehů nejen na tomhle území severně od Liberce.
                     34:01
                     Srážky v dalších dnech
                      Předpověď počasí od meteoroložky Aleny Zárybnické.
                      35:43
                      Vodáci na rozvodněné Vltavě
                       Vltava je teď ideální pro zkušené vodáky. Průtok je třikrát větší oproti normálu. Dnes je od Vltavy neodradil ani celodenní déšť.
                       37:07
                       Studny bez nafty, ale s bahnem
                        Úleva po záplavách z minulého víkendu. Studny v Kostelci u Heřmanova Městce nejsou kontaminované ropnými látkami. Potvrdily to výsledky 35 odebraných vzorků. Místní si ale stěžují na zápach nafty z půdy.
                        38:20
                        Výročí vzniku lidových soudů
                         19. června 1945 vydal prezident Edvard Beneš takzvaný velký retribuční dekret. V důsledku toho tak vznikly Mimořádné lidové soudy, které po válce trestaly okupanty a kolaboranty s nacismem. Před soudem ale končili kromě zrádců i nevinní lidé.
                         40:08
                         Obnova stromů
                          V lesích přibylo loni rekordně listnáčů, skoro 112 milionů. Správci porostů jich vysázeli dvakrát víc než před deseti lety.
                          40:38
                          Turecko chce přilákat turisty
                           Turecko se snaží přesvědčit evropské státy, aby ho vyřadily ze seznamu rizikových zemí. Ankara představila sérii opatření, které mají snížit hrozbu nákazy v letoviscích.
                           42:46
                           75 let od Foglarova Tábora Svobody
                            Spisovatel ho vedl v roce 1945. Už včera tam na louce postavili repliku tábora. Výročí si osobně přišel připomenout i poslední žijící pamětník - 97letý Jan "Song" Pavlásek.
                            43:37
                            Nález vraku u italských břehů
                             Potápěči objevili u ligurského letoviska Portofino zbytky plavidla, kterým by podle historiků mohla být slavná obchodní galeona Santo Spirito. Ta vezla v roce 1579 drahé látky, šperky a zbraně ze Španělska, ztroskotala kvůli špatnému počasí.
                             44:05
                             Odhalení sochy Lenina v Německu
                              Zatímco ve Spojených státech, Velké Británie nebo na Novém Zélandu padají sochy kontroverzních historických postav, v Německu jedné takové naopak nový památník přibyl.
                              46:43
                              Referendum o těžbě na Tlustci
                               Příprava opětovné těžby čediče na kopci Tlustec na Českolipsku může pokračovat. Lidé v přilehlém Brništi s projektem souhlasili v referendu. Hlasovat přišel zhruba každý druhý a výsledky jsou platné.
                               47:06
                               Přehlídka automobilů Brno Revival
                                350 historických aut předvedli jejich majitelé na brněnském výstavišti. Počtvrté se tam dnes konala přehlídka Brno Revival, letos mimořádně jen jeden den a bez závodů.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž50 minut
                                Další díl
                                21. červen 2020

                                Přehled dílů

                                Stopáž50 minut

                                14. srpen

                                Headlines — Podpora stavebního spoření — Snížení státní podpory stavebního spoření — Stavební spoření v Česku — Potravinová pomoc pro Afriku — Situace v Záporožské elektrárně — Válka na Ukrajině rozděluje rodiny — Příspěvek 5000 Kč na dítě — Rushdieho odpojili od ventilátoru — Německo sužuje mimořádné sucho — Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu — Úspory energie ve firmách — Film o bratrech Mašínových — Nejméně nevyřízených případů u soudů — Hasiči kontrolují České Švýcarsko — Výhledy české ekonomiky — Obce nechtějí těžbu v lomu Zárubka — Povodně 2002 a Gastonův příběh — Pád letadla v Chebu — Vytápění na nižší teploty — Průměrné teploty v topném období — Snaha snížit spotřeby energie v Evropě — Vytápění domovů dříve a dnes — Při požáru v egyptském kostele zemřelo nejméně 41 lidí — Jerevanem otřásla exploze — Oprava silnice od Českých Budějovic na Dolní Dvořiště — Dostali zdarma,prodávají až za 160 milionů — Útok na autobus v Jeruzalémě — Černý odběr elektrické energie — Rallye veteránů — Hrdinové leží vedle zrádců

                                14. 8. 2022 na ČT1
                                Stopáž50 minut

                                14. srpen

                                Ve znakovém jazyce

                                14. 8. 2022 na ČT24
                                Stopáž50 minut

                                13. srpen

                                Headlines — Návrat obyvatel Hřenska — Evakuovaní obyvatelé se vrací domů — USA zvažují označení Ruska za teroristický stát — Vývoj války na Ukrajině — ANO chce odvolání Rakušana — Kritika církve v Česku — Útok na Salmana Rushdieho — Tradiční Chodské slavnosti v plném proudu — Zdanění mimořádných zisků firem i bank — Vývoj kolem vyšetřování exprezidenta USA Donalda Trumpa — Duhový průvod se vydal na pochod Prahou — Vracení léků do lékáren — Zákazy odběrů povrchových vod — Hřensko pod kontrolou — Požár v Českém Švýcarsku — Nová trasa na Pravčickou bránu — Sněmovna reprezentantů schvália klimatický balík — Příspěvek na zaměstnávání handicapovaných — Brno si připomíná vítězství nad Švédy — Zákaz pití alkoholu na veřejnosti — Obnova českých lesů — Dětem věznů pomáhá Andělský kemp — Mezinárodní folklorní festival v Šumperku — Hudební festival Sziget

                                13. 8. 2022 na ČT1
                                Stopáž50 minut

                                13. srpen

                                Ve znakovém jazyce

                                13. 8. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                12. srpen

                                Headlines — Propad hypotečního trhu — Hypotéky dál zdražují — Ceny hypoték — Klesá zájem o rekreační nemovitosti — Dohoda o vývozu obilí — Boje na východě Ukrajiny — Francie vyšetřuje A. Babiše — Požár v Českém Švýcarsku uhašen — Obnovení dodávek ropy — Dopady sankcí na Rusko — Zemřel kreslíř Jean-Jacques Sempé — Zásah proti ženě na mítinku ANO — Milost pro dědice Samsungu I Če-jongovi — Schröder žaluje parlament o odebrané výsady — Útok na spisovatele Rushdieho — Krádeží dřeva v Česku přibývá — Nejničivější povodně v Česku — 20 let od tisícileté vody — Voda zaplavila stanice metra — Škody po povodních v roce 2002 — Razie FBI v sídle Donalda Trumpa — Centrum pro běžence nestíhá — Elektromobilů na českém trhu přibývá — Rusa Frančettiho v Praze obžalovali za účast na anexi Krymu — Oprava domova důchodců v Hodoníně — Čeští archeologové v Izraeli — Socha svatého Kryštofa se vrátila na obchvat Olomouce — Psychologická pomoc pro uprchlíky — Role žen v architektuře

                                12. 8. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                12. srpen

                                Ve znakovém jazyce

                                12. 8. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám