10. červen 2020

Obsah dílu

Kompenzace firmám za pandemii — Pře o protikrizové zákony — Změny v počtu živností — Komu odpustit sociální odvody — Maturita z matematiky nebude povinná — Maturita z matematiky nepovinně — Peter Pellegrini končí ve Směru — Konec kontrol na německých hranicích — Obavy z bouřek a zvedání hladin — Předpověď počasí — Pátrání po pohřešované ženě — Poslední loď v karanténě v přístavu — Turecké děti a senioři opět venku — 78 let od vyhlazení Lidic — Příběh ořešáků z Lidic — Zdanění velkých IT firem — Vyčíslení škody v kauze letounů CASA — Šest měsíců povinného čipování psů — Absurdita roku 2020 — Léto na vodě — Zdražování potravin doma a v zahraničí — Co zdražilo a o kolik — Co zlevňuje? — Srovnání cen v obchodech doma a v Belgii — Výsledky testování v Dole Darkov — Bilance šíření koronaviru v ČR — Peněžní podpora životního prostředí — Sněmovna o kauze Naše vojsko — Nový kandidát na polského prezidenta — Slovensko řeší odposlechy vlády — Dostavba Dukovan — IATA vyzvala k podpoře českých aerolinek — Nemoc decimuje raky v Beskydech — Uzavření případu vraždy Olofa Palmeho — Únik nafty do řek v ruském Krasnojarském kraji — Ústavní soud o hranici škody — Léčba pomocí koní — Tendr na ochranné pomůcky — První filmová premiéra po pauze

Části dílu

00:36
Kompenzace firmám za pandemii
  Vláda v Senátu narazila s dalšími návrhy, které mají kompenzovat koronavirové ztráty. Horní komora navrhla odpustit sociální odvody i větším firmám – od června do srpna by je neměly platit podniky do sto padesáti zaměstnanců.
  01:15
  Pře o protikrizové zákony
   Předloha se teď s těmito změnami vrátí do sněmovny. Ministryně práce ovšem považuje senátní úpravy za špatné a poslance bude přesvědčovat, aby schválili původní vládní verzi.
   03:41
   Změny v počtu živností
    A jak konkrétně koronavirus dopadá na podnikatele? Oproti dubnu se podle dnes zveřejněných dat v květnu zpomalil úbytek živnostníků.
    04:28
    Komu odpustit sociální odvody
     Hostem Událostí je první místopředseda Senátu Jiří Růžička.
     05:41
     Maturita z matematiky nebude povinná
      Pokud návrh podepíše prezident, budou moct studenti dát i příští rok přednost cizímu jazyku.
      06:28
      Maturita z matematiky nepovinně
       Hostem Událostí je první místopředseda Senátu Jiří Růžička.
       08:07
       Peter Pellegrini končí ve Směru
        Největší rozkol ve slovenské straně Směr-sociální demokracie za dvacet let existence. Expremiér Peter Pellegrini se rozhodl odejít a připravuje nový projekt. Zdůvodnil to neshodami s předsedou Robertem Ficem.
        10:46
        Konec kontrol na německých hranicích
         Německo 15. června úplně zruší kontroly na hranicích, potvrdil to spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Češi teď do Německa smějí, pokud k tomu mají pádný důvod.
         11:12
         Obavy z bouřek a zvedání hladin
          Živé vstupy redaktorů z Moravskoslezského a Jihočeského kraje.
          13:45
          Předpověď počasí
           Vstup meteorologa Pavla Karase.
           14:32
           Pátrání po pohřešované ženě
            Ženu pohřešovanou po záplavách na Olomoucku se stále nepodařilo najít. Policie po ní pátrá už třetí den. Potápěči dnes prohledávali asi osmikilometrový úsek řeky Oskavy.
            16:32
            Poslední loď v karanténě v přístavu
             Po půl roce na moři zakotvila v domovském přístavu v německém Bremerhavenu výletní loď Artania – poslední plavidlo, které zůstávalo na cestě oceány kvůli koronaviru.
             16:59
             Turecké děti a senioři opět venku
              V Turecku dnes přestal platit zákaz vycházení pro děti a seniory. Karanténa je držela doma více než dva měsíce. Jen jednou týdně mohli na několik hodin ven.
              18:53
              78 let od vyhlazení Lidic
               78 let od vyhlazení obce si dnes v památníku v Lidicích připomněli pamětníci i politici, včetně prezidenta Zemana. Nacisté Lidice přepadli časně ráno 10. června 1942.
               19:43
               Příběh ořešáků z Lidic
                Nacisti fyzicky vymazali Lidice z mapy. Jejich památku se jim ale nikdy nepodařilo úplně zničit. Svědčí o tom i příběh ořechové aleje v pražských Dejvicích.
                22:17
                Zdanění velkých IT firem
                 Výše digitální daně v Česku má být pět procent. Velké internetové firmy by ji měly odvádět z reklamy od začátku příštího roku. Dnes se na tom shodla koalice.
                 23:46
                 Vyčíslení škody v kauze letounů CASA
                  Kauza nákupu letounů CASA se přiblížila ke svému závěru. K soudu dnes přišli svědčit znalci a zopakovali, že zakázka byla předražená. Škodu vyčíslili na 800 milionů korun.
                  26:05
                  Šest měsíců povinného čipování psů
                   Už skoro půl roku musí mít psi identifikační čip. Zákon, který to nařizuje, má usnadnit návrat ztracených zvířat. Centrální evidence přitom ale stále ještě chybí. Řada majitelů psů navíc svou povinnost dosud nesplnila.
                   27:41
                   Absurdita roku 2020
                    28:02
                    Léto na vodě
                     Rekordní zájem o tzv. řidičáky na menší lodě. Termíny teoretických zkoušek jsou obsazené i dva měsíce dopředu. Stále více lidí chce u kormidla trávit dovolenou.
                     29:58
                     Zdražování potravin doma a v zahraničí
                      Zdražování základních potravin nekončí. Ceny ovoce jsou už o celou čtvrtinu vyšší než loni. Výrazně víc si Češi připlatí také za cukr, zeleninu nebo maso.
                      30:37
                      Co zdražilo a o kolik
                       Přitom ani maso nezlevňuje – právě naopak. Jeho cena roste už několik měsíců v řadě. Oproti loňsku jsou drůbež, vepřové i hovězí v průměru o 10 procent dražší. Na kile vepřového masa to zákazník pocítí rozdílem i dvacet korun.
                       32:58
                       Co zlevňuje?
                        Některé komodity jdou ale opačným směrem. Historický propad cen zažily třeba pohonné hmoty, za rok zlevnily o pětinu.
                        33:34
                        Srovnání cen v obchodech doma a v Belgii
                         Už teď Česko, aspoň pokud jde o vybrané potraviny, dohání evropské země s tradičně drahým zbožím. Jako je třeba Belgie.
                         35:32
                         Výsledky testování v Dole Darkov
                          Druhé kolo plošného testování na Dole Darkov odhalilo celkem 62 lidí s koronavirem. Dohromady už tak hygienici v největším ohnisku nákazy v zemi evidují 465 nakažených zaměstnanců a rodinných příslušníků.
                          36:22
                          Bilance šíření koronaviru v ČR
                           Situace na severu Moravy výrazně ovlivňuje celorepubliková data o nemoci covid-19.
                           36:44
                           Peněžní podpora životního prostředí
                            Skoro 15 miliard navíc by měly dostat resorty zemědělství a životního prostředí. Vyjednaly to s ministryní financí, část příspěvku schválila už v pondělí vláda. Nejvíc, a to sedm miliard, půjde na obnovu lesů, které postihla kůrovcová kalamita.
                            37:53
                            Sněmovna o kauze Naše vojsko
                             Hitler, Goebbels nebo Mengele. Kalendář s válečnými zločinci, který vydalo nakladatelství Naše vojsko, dnes řešili poslanci ústavněprávního výboru. Lidovec Jan Bartošek navrhuje zákaz podobného byznysu.
                             40:06
                             Nový kandidát na polského prezidenta
                              Jedniným novým kandidátem na polského prezidenta je Rafal Trzaskowski. Zástupce opoziční Občanské koalice odevzdal potřebné podpisy. Průzkumy mu ve volbách na konci června věští postup do druhého kola – spolu s favoritem Andrzejem Dudou.
                              42:18
                              Slovensko řeší odposlechy vlády
                               Slovensko řeší možná největší ohrožení své kybernetické bezpečnosti. Elitní policejní jednotka zadržela čtyři lidi z vládní agentury pro elektronické služby.
                               42:44
                               Dostavba Dukovan
                                Dukovany zažádaly Státní úřad pro jadernou bezpečnost o umístění nového pátého bloku. Do konce roku chce energetická společnost spustit výběrové řízení na dodavatele stavby – a v příštím roce zahájit územní řízení.
                                43:21
                                IATA vyzvala k podpoře českých aerolinek
                                 Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu IATA vyzvalo českou vládu, aby poskytla českému letectví finanční podporou. O pomoc státu žádají aerolinie Smartwings a ČSA, které jsou majetkově propojené.
                                 43:50
                                 Nemoc decimuje raky v Beskydech
                                  Analýzy DNA potvrdily, že za úhyn raků říčních v Beskydech může takzvaný račí mor. Zdrojem nákazy v povodí Rožnovské Bečvy by s velkou pravděpodobností mohl být akvarijní druh raka, kterého někdo vypustil do volné přírody.
                                  46:01
                                  Uzavření případu vraždy Olofa Palmeho
                                   Jedenáct let stál v čele Švédska jako premiér a celý život bránil tamní sociální stát. Olof Palme se stal symbolem jedné éry, kterou v únoru 1986 ukončila jeho vražda. Dodnes nevyřešená.
                                   48:06
                                   Únik nafty do řek v ruském Krasnojarském kraji
                                    Záchranáři v ruském Krasnojarském kraji bojují s únikem nafty z elektrárny. Část se podle úřadů dostala do blízkého arktického jezera Pjasino, to těžaři odmítají.
                                    48:28
                                    Ústavní soud o hranici škody
                                     Ústavní soud zamítl návrh na zrušení spodní hranice škody způsobené trestnou činností. Ta je stanovená na 5 tisíc korun a v podstatě rozlišuje přestupek od trestného činu.
                                     48:54
                                     Léčba pomocí koní
                                      Vycvičení koně pomáhají psychicky nemocným, postiženým dětem i seniorům. A v pražské Nemocnici pod Petřínem nově také pacientům v následné a paliativní péči.
                                      50:25
                                      Tendr na ochranné pomůcky
                                       Stát začal doplňovat sklady ochrannými pomůckami, pro případ druhé vlny koronavirové pandemie. Správa hmotných rezerv vypsala první tendr za 160 milionů korun.
                                       50:46
                                       První filmová premiéra po pauze
                                        Kina čeká první česká premiéra od jejich opětovného otevření. Novou filmovou komedii Bourák podle scénáře Petra Jarchovského zrežíroval Ondřej Trojan.
                                        Přehrát celé video
                                        Stopáž54 minut
                                        Další díl
                                        11. červen 2020

                                        Přehled dílů

                                        Stopáž50 minut

                                        27. květen

                                        Headlines — Zvyšování výplat — Mzdy zaměstnanců — Průměrné mzdy v r. 2022 — Válka na Ukrajině — Drony jako součást vybavení armády — 81 let od atentátu na Reinharda Heydricha — Uctění památky Josefa Valčíka — Levnější palivové dřevo — Napětí na severu Kosova — Sudetoněmecký sjezd v bavorském Řeznu — 80 let Národního filmového archivu — Změny pro pracující na dohodu — Stížnosti kvůli drahým energiím — Conterganová aféra — Noční opravy dálnic — Smrt dvou mužů v Olešníku — Mistrovství republiky vodicích a asistenčních psů — Lázeňské pobyty podraží — Návštěvníci lázní — Lázně v Česku — Změny chování návštěvníků lázní — Kolony na dálnicích — Jednání o Istanbulské úmluvě — Jáchymovské peklo — Cvičení výstavby protipovodňové ochrany — Ochrana zvěře před senoseči — Nehoda na dálnici D1 — Koupaliště zahájila sezónu — Den starokladrubského koně — Pacienti s vzácným onemocněním — Festival v Cannes — Kácení májky

                                        27. 5. 2023 na ČT1
                                        Stopáž50 minut

                                        27. květen

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        27. 5. 2023 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        26. květen

                                        Headlines — Úspory v rezortech — Opoziční reakce k úsporám na platech státních zaměstnanců — Dopady úsporných opatření na rozpočet — Úspory úřadů a ministerstev — Podpora investic — Útok na nemocnici v Dnipru — Tresty za dezerci dobrovolníků — Obvinění za požár národního parku — Okolnosti obvinění podezřelého ze žhářství — Jednání o kontrolách na hranicích — Ministr Lipavský v Bagdádu — Incident na palubě Asiana Airlines — Žádosti o dávky na poštách? — Händelův dům po rekonstrukci — Výmaz rodných čísel z dokladů — Prezidentova návštěva Vysočiny — Obžaloby za úmrtí turistek v Alpách — Nebezpečí požárů kvůli suchu — Dvě nehody na hradeckých křižovatkách — Náhrada za plyn do teplárny — Chybějící řidiči z profese — Nehody řidičů kamionů — Řidiči v ČR ze zemí mimo EU — Nedostatek řidičů autobusů — Premiérova omluva za vyměření důchodu — Kongresová turistika plní hotely — Záplavy v Kampánii — Americké uznání pro Česko — Program víkendové Aviatické pouti — Nález pozůstatků antické nádoby — Rekonstrukce Dicolandu Sylvie — Rehabilitace pomocí virtuální reality — Prodloužení trasy tramvají do Libuše — Obnova značení turistických stezek — Mizející prstence Saturnu — Dražba cenné sbírky historických aut — Festival Jablonecké tóny

                                        26. 5. 2023 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        26. květen

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        26. 5. 2023 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        25. květen

                                        Headlines — Boj proti zdražování — Vývoj inflace — Ceny potravin klesají — Vývoj základní úrokové sazby — Boj o prezidentskou nominaci — Německo padlo do recese — Hokejové MS a tržby restaurací — Problémy v čele obrany — Boje u Bachmutu — Doživotí pro Adolfa Hlubika — Petr Pavel na Vysočině — Vydání Polada Omarova — Britský princ Edward v Praze — Zemřela Tina Turner — Kapacity středních škol — Zásah na demonstraci — Trest za chybějící státní naftu — Průměrné ceny pohonných hmot — Krádež šperků v Táboře — Chladné ráno v Česku — Nová zelená úsporám — Zelená úsporám pro bytové domy — Hospodářsky a sociálně ohrožené území — Kandidáti na ústavní soudce — Screening rakoviny slinivky — Incident u Downing street — Turecko před volbou prezidenta — Tendr ČEZ na temelínské generátory — Reklamace povrchu nové dálnice — Tragický požár rodinného domu v Salajně u Chebu — Rozhádaná obec kvůli zubaři — Gloria musaealis — Ilegální migrace mezi Francií a Itálií — Jan Doležal obhájil funkci — Videoklip na podporu hospiců — 25 let zámku Kroměříž v UNESCO

                                        25. 5. 2023 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        25. květen

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        25. 5. 2023 na ČT24

                                        Události na sociálních sítích

                                        Napište nám