49 minut

12. ledna 2020

Obsah dílu

Zamítnutá nominace Heleny Válkové — Nová kandidátka na ombudsmanku — Prezidentovy cesty — Írán pod tlakem Západu i obyvatel — Porušení libyjského příměří — Protesty slovenských dopravců — Nákupy vojenské techniky — Stravenkový paušál — 10 let od zemětřesení na Haiti — Opravy zřícené zdi v zámeckém komplexu v Zákupech — Výstava k výročí narození architektky Aleny Šrámkové — Plán Prahy na zlevnění bydlení — Erupce sopky na Filipínách — Československá politika r. 1990 — Růst důchodů v dalších letech — Vadný filtr pevných částic z Polska — Záplavy v Dubaji — Co s přemnoženou spárkatou zvěří — (Ne)dostupnost nových metod léčby — Soudní pře o hrazení péče — Počet žádostí o výjimku u VZP — Soudy versus úřady — Extrémní počasí na jihu Spojených států — Krizová schůzka královské rodiny — Audit zemědělských dotací — Mezinárodní kybernetická soutěž s účastí Čechů — Muž přežíval na Aljašce — Pokus o vykradení hrobky — 10 let Police Symphony Orchestra — Končí sčítání ptáků — Knižní prvotina mladé spisovatelky

Části dílu

00:33
Zamítnutá nominace Heleny Válkové
  Obrat ve výběru nového veřejného ochránce práv. Prezident si váží rozhodnutí poslankyně hnutí ANO Heleny Válkové neucházet se o post ombudsmanky.
  01:14
  Nová kandidátka na ombudsmanku
   Zmíněný text řešil takzvaný ochranný dohled, který komunistický režim zneužíval k šikaně disidentů. Místo Heleny Válkové by se o post ombudsmanky mohla ucházet poslankyně ČSSD Kateřina Valachová.
   04:15
   Prezidentovy cesty
    Prezident se v dnešním rozhovoru pro Blesk vyjádřil i ke svým zahraničním cestám. Odmítl účast na dubnovém summitu v Číně se zeměmi střední a východní Evropy.
    05:45
    Írán pod tlakem Západu i obyvatel
     Už od včerejška protestují v Íránu tisíce lidí – pieta za oběti se změnila v protivládní demonstrace. Policie krátce zadržela britského velvyslance – Londýn se ostře ohradil.
     08:01
     Porušení libyjského příměří
      Příměří v Libyi, jehož vyhlášení navrhly Turecko a Rusko, je částečně porušováno oběma stranami.
      08:19
      Protesty slovenských dopravců
       Živý vstup redaktorky Barbory Žítkové.
       09:44
       Nákupy vojenské techniky
        Letos čekají armádu největší nákupy vojenské techniky v její novodobé historii. V roce 2020 chtějí uzavřít strategické smlouvy na nákup výzbroje a výstroje v hodnotě rekordních 73 miliard korun.
        12:06
        Stravenkový paušál
         12:30
         10 let od zemětřesení na Haiti
          Haiti si připomíná deset let od jednoho z nejničivějších zemětřesení ve světových dějinách. Podle úřadů zemřelo až 316 tisíc lidí, dalších 1,5 milionu zůstalo bez domova.
          14:41
          Opravy zřícené zdi v zámeckém komplexu v Zákupech
           V pondělí mají začít práce v Zákupech na Českolipsku - před několika dny se tam zřítila zeď zámeckého hospodářského dvora. Další části teď bude nutné zajistit. Zchátralý dvůr je jednou z nejohroženějších památek v Libereckém kraji.
           15:29
           Výstava k výročí narození architektky Aleny Šrámkové
            Říká se jí první dáma české architektury. Alena Šrámková navrhuje domy už 60 let. Její stavby stojí na pražském Václavském náměstí, stejně jako na kopci nad Chebem.
            18:18
            Plán Prahy na zlevnění bydlení
             Hlavní město předložilo zákon, který reaguje na nedostatek bytů v Česku a na jejich nedostupnost kvůli příliš vysokým cenám. Praha navrhuje snížit DPH z 15 na 10 procent nebo za určitých okolností zrušit daň z nabytí nemovitosti.
             21:15
             Erupce sopky na Filipínách
              Na 8000 lidí včetně turistů se muselo evakuovat na Filipínách, kde zesílila aktivita sopky Taal. Ta chrlila popel a dým až do výšky 15 kilometrů, vulkanologové mluví o magmatickém neklidu a obávají se erupce.
              21:36
              Československá politika r. 1990
               Jak zbavit komunisty většiny v parlamentu - to přesně před třiceti lety řešilo Občanské fórum spolu se stranami stále ještě existující Národní fronty.
               23:39
               Růst důchodů v dalších letech
                Důchody podle premiéra dál porostou bez ohledu na ekonomickou situaci země. Příští rok mají průměrně dosáhnout patnácti tisíc korun.
                23:59
                Vadný filtr pevných částic z Polska
                 V Česku se podle ministerstva dopravy prodává serie nekvalitních filtrů pevných částic do aut s naftovým motorem. Jde o polský výrobek s platnou certifikací. Testy ukázaly, že propouští moc škodlivin.
                 27:00
                 Záplavy v Dubaji
                  Silný déšť a záplavy výrazně omezily provoz na mezinárodním letišti v Dubaji. Desítky spojů byly od pátku zpožděny, odkloněny nebo úplně zrušeny.
                  27:18
                  Co s přemnoženou spárkatou zvěří
                   Národní park Šumava řeší, co s přemnoženou spárkatou zvěří. Omezováním počtu zvířat se lesníci snaží chránit hlavně listnaté stromy, které jeleni nebo srnci ničí.
                   29:08
                   (Ne)dostupnost nových metod léčby
                    Šance na úspěšnou léčbu rakoviny nebo vzácných onemocnění narůstají. Přibývá totiž inovativních a zároveň účinných léků. Jenže pojišťovny je mnohdy nechtějí proplatit.
                    29:55
                    Soudní pře o hrazení péče
                     Jaroslava Krejčová teď soud vyhrála. Může tak pokračovat v léčbě, která měsíčně stojí 120 tisíc korun. Právě snížit počet podobných sporů a žádostí má novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou by už brzy měla projednávat vláda.
                     32:31
                     Počet žádostí o výjimku u VZP
                      Zmiňovanou výjimku upravuje paragraf 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Například na VZP se podle něho s žádostí v posledních letech obrátily desetitisíce lidí.
                      33:22
                      Soudy versus úřady
                       Právě v kauzách týkajících se zdravotní péče vidí problém někteří advokáti a soudci. Po poslancích požadují změnu zákona, aby se úřady a instituce musely řídit verdikty správních soudů.
                       36:31
                       Extrémní počasí na jihu Spojených států
                        Jih Spojených států zasáhlo několik bouří a tornád. V Alabamě, Louisianě a Texasu zemřelo nejmíň 11 lidí v troskách domů nebo při autonehodách.
                        38:16
                        Krizová schůzka královské rodiny
                         Britská královna Alžběta II. svolala na pondělí krizovou schůzku rodiny. Ta má projednat záměr prince Harryho a jeho manželky Meghan vzdát se reprezentačních rolí a stát se finančně nezávislými.
                         38:39
                         Audit zemědělských dotací
                          Česko se podle premiéra bude bránit proti výsledkům auditu zemědělských dotací z doby Sobotkovy vlády. Andrej Babiš to řekl v televizi Prima.
                          39:41
                          Mezinárodní kybernetická soutěž s účastí Čechů
                           Drony z ČVUT změří v Abú Dhabí síly s roboty předních světových univerzit. Češi budou startovat ve společném týmu s kybernetiky z Pensylvánie a New Yorku.
                           41:18
                           Muž přežíval na Aljašce
                            Pohublý, ale v pořádku – hlídka objevila 30letého muže, který 23 dní přežíval na troskách vlastního vyhořelého domu uprostřed aljašských lesů – 30 kilometrů k nejbližším sousedům.
                            41:38
                            Pokus o vykradení hrobky
                             Německá policie vyšetřuje, zda někdo nechtěl vykrást hrob Reinharda Heydricha. Zprávu o pokusu vykopat rakev bývalého zastupujícího říšského protektora přinesla před Vánocemi místní média.
                             44:09
                             10 let Police Symphony Orchestra
                              Police Symphony Orchestra - soubor mladých muzikantů z Police nad Metují v Lucerně. Vyprodaným koncertem oslavují deset let na scéně. V symfonickém znění předvádí třeba rock, swing nebo filmovou hudbu.
                              44:35
                              Končí sčítání ptáků
                               Ke krmítkům pro ptáky letos nejčastěji létají sýkory koňadry a vrabci polní. Ukazují to průběžné výsledky projektu Ptačí hodinka, který dnes končí. Lidé v rámci něj od pátku sčítají opeřence.
                               45:16
                               Knižní prvotina mladé spisovatelky
                                Zažila šikanu ze strany spolužáků a napsala o tom knihu. Jedenáctiletá Anna Marie Kyšová v příběhu dvou hrdinek otevírá i další témata, třeba odlišný přístup k dívkám a k chlapcům.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž55 minut
                                Další díl
                                13. ledna 2020

                                Přehled dílů

                                Stopáž55 minut

                                29. května

                                Headlines — Stávka zaměstnanců soudů — Stávka zaměstnanců soudů — Průměrný plat zaměstnanců soudů — Vývoj bojů v Pásmu Gazy — Prezident Pavel v Ammánu — Převozy nelegálních migrantů — Příspěvky na péči — Brno má vlastní stavební pravidla — Foltýn bude vládním koordinátorem strategické komunikace — Problémy s nelegální migrací v Polsku — KLDR vyslala do Jižní Koreje balony s odpadky — Divadelní představení Forman — Ministři NATO v Praze — Důchodová reforma ve Sněmovně — Vlci na Vysočině zaútočili na stádo ovcí — Ocenění českých hokejistů — Na Islandu opět vybuchla sopka — Pacientů s roztroušenou sklerózou přibývá — Povinný sběr textilu — Třídění odpadu — Většina textilu končí na skládce — Nový projekt nemocnice v Českých Budějovicích — Křetínský může převzít britskou poštu — Parlamentní volby v JAR — Soud s Trumpem spěje ke konci — Větší ochrana obětí domácího násilí — V mostecké nemocnici hořela trafostanice — Agrovoltaika v Litomyšli — Nová bezpečnostní opatření na Slovensku — Dopady sesuvu půdy na Papui Nové Guineji — Přípravy na 80. výročí vylodění a bitvy o Normandii — Případ bývalých příslušníků StB — Útlum těžby na lomu ČSA — Pekelný závod v Chrudimi — Počítačová hra Vivat Slovakia — Včelí úly na radniční věži v Ostravě

                                29. 5. 2024 na ČT1
                                Stopáž55 minut

                                29. května

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                29. 5. 2024 na ČT24
                                Stopáž55 minut

                                28. května

                                Platy soudců — ÚS o snížení platů soudců — Základní platy soudců — Jednání o pomoci Ukrajině — Evropští lídři v Praze — Reforma penzí — Poslanci o důchodové reformě — Další údery v Rafahu — Vyšetřování útoku v Rafahu — Opera Libuše na Pražském jaru — Kauza exsoudce Sováka — Studie k černému kašli — Disciplinární řízení vůči Okamurovi — Bouře v USA mají 23 obětí — Stavba tunelu na dálnici D3 — Housle Pavla Šporcla — Zájem o rekvalifikace roste — Konzumace alkoholu v Česku — Kuřáci v Česku — Češi pijí méně piva — Vězení za zapálení squatu — Silné bouřky na severovýchodě Čech — Napětí v Gruzii — Soud zamítl Zemanovu žalobu — Dotace na fotovoltaiku — Problémy dětí s rodiči ve vězení — Hosté a program festivalu Karlovy Vary — Trump je první trestně stíhaný exprezident USA — Slova papeže o homosexuálech — Řidiči MHD si nesmějí pouštět hudbu — Zlatá tretra v Ostravě — Vydrám se na Šumavě daří

                                28. 5. 2024 na ČT1
                                Stopáž49 minut

                                28. května

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                28. 5. 2024 na ČT24
                                Stopáž55 minut

                                27. května

                                Oslavy hokejového zlata — Oslavy na Staroměstském náměstí — Čeští hokejisté jsou mistři světa — Oslavy titulu z hokejového šampionátu — Podpora dostupného bydlení — Údery v Rafahu — Ukrajinci zasáhli Rusům radar — Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem — Dezinformační aktivity z Ruska a Číny — Nové protiruské sankce — Sesuvy půdy na Papui-Nové Guineji — Nákaza černým kašlem — Výročí operace Anthropoid — Zájem o zájezdy do Chorvatska — Krajské, senátní a obecní volby — Soud přerušil případ požáru v Českém Švýcarsku — Čeští hokejisté jsou mistři světa — Atmosféra na šampionátu — Prezident pogratuloval hokejistům — Oslavy hokejových mistrů — Celková sledovanost — Finále mistrovství světa na obrazovkách — Stávka justičního personálu — Emmanuel Macron v Drážďanech — Dominik Feri nastoupil do vězení — Summit představitelů Jižní Koreje, Číny a Japonska — Čeští studenti obsadili ve finále European Money Quiz druhé místo — Demolice mostu v Semilech — Čeští vojáci cvičí v Litvě — Vrcholí festival Divadelní svět v Brně — Cena Olgy Havlové — Palírnám končí sezóna — Čapí hnízda v ohrožení

                                27. 5. 2024 na ČT1
                                Stopáž55 minut

                                27. května

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                27. 5. 2024 na ČT24
                                Stopáž49 minut

                                26. května

                                Změny u věku odchodu do důchodu — Zvyšování důchodového věku — Hospodaření systému důchodového pojištění — Ruský útok na hobbymarket v Charkově — Útok z Pásma Gazy na Tel Aviv — Zápas českých hokejistů o zlato — Existenční potíže malých obchodů — Tragický sesuv půdy v Papui-Nové Guineji — Francouzský prezident v Německu — Miliardy pro školství — Dražba nalezeného díla Jana Zrzavého — Změny u zdravotních prohlídek strojvedoucích — Silné bouřky v Česku — Návrat ukradených listin Univerzity Karlovy — Požár STK v Jilemnici — Aleje u silnic bezpečnější pro řidiče — Hokejový zápas o zlato — Finále pohledem hráčů i fanoušků — Úspěchy české hokejové reprezentace — Medaile pro letošní turnaj — Sledovanost hokejových přenosů ČT — Podpora fanoušků na náměstích — Náklady na uspořádání šampionátu — Útraty hokejových fanoušků — Úlovky rybářů pro vlastní spotřebu — Dražší povolenky pro rybáře na Orlíku — Průzkum vraku na dně Karibského moře — Školní obědy pro děti z rodin v nouzi — Obnovena jednodenní chirurgie v Sušici — Záchrana podvyživených psů — Závěr festivalu v Cannes — Romský festival Khamoro

                                26. 5. 2024 na ČT1
                                Stopáž49 minut

                                26. května

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                26. 5. 2024 na ČT24
                                Stopáž49 minut

                                25. května

                                Pomoc lidem v bytové nouzi — Podpora bydlení — Ztráta bydlení — Ruský útok na hobbymarket v Charkově — Práce ukrajinských hasičů — Česko zasáhly silné bouřky — Češký tým ve finále hokejového MS — Finále MS v hokeji — Předvolební kampaň ve Velké Británii — Zdravotní stav premiéra Fica — Ovoce na šťávy a marmelády — Velký městský okruh v Brně — Dílo Franze Kafky na festivalu Svět knihy — Posuzování příspěvků na péči — Nehoda autobusu v Rakousku — 30 let od odsouzení Ludvíka Zifčáka — Trest za nacistickou vlajku — Holubi likvidují úrodu — Placení daně z nemovitosti — Platba daně z nemovitosti — Zvýšení daní z nemovitosti — Elektronizace zdravotnictví — Sesev půdy na Papui-Nové Guineji — Vpomínka na politické vězně v Jáchymově — Opatření proti přemíře turistů v Barceloně — Den starokladrubského koně — Pravidla pro používání umělé inteligence — 150 let obce baráčnické — Prohlídky soukromých hradů a zámků — Festival elektrických aut

                                25. 5. 2024 na ČT1
                                Stopáž49 minut

                                25. května

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                25. 5. 2024 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám