Nahrávám video

12. leden 2020

Obsah dílu

Zamítnutá nominace Heleny Válkové — Nová kandidátka na ombudsmanku — Prezidentovy cesty — Írán pod tlakem Západu i obyvatel — Porušení libyjského příměří — Protesty slovenských dopravců — Nákupy vojenské techniky — Stravenkový paušál — 10 let od zemětřesení na Haiti — Opravy zřícené zdi v zámeckém komplexu v Zákupech — Výstava k výročí narození architektky Aleny Šrámkové — Plán Prahy na zlevnění bydlení — Erupce sopky na Filipínách — Československá politika r. 1990 — Růst důchodů v dalších letech — Vadný filtr pevných částic z Polska — Záplavy v Dubaji — Co s přemnoženou spárkatou zvěří — (Ne)dostupnost nových metod léčby — Soudní pře o hrazení péče — Počet žádostí o výjimku u VZP — Soudy versus úřady — Extrémní počasí na jihu Spojených států — Krizová schůzka královské rodiny — Audit zemědělských dotací — Mezinárodní kybernetická soutěž s účastí Čechů — Muž přežíval na Aljašce — Pokus o vykradení hrobky — 10 let Police Symphony Orchestra — Končí sčítání ptáků — Knižní prvotina mladé spisovatelky

Části dílu

00:33
Zamítnutá nominace Heleny Válkové
  Obrat ve výběru nového veřejného ochránce práv. Prezident si váží rozhodnutí poslankyně hnutí ANO Heleny Válkové neucházet se o post ombudsmanky.
  01:14
  Nová kandidátka na ombudsmanku
   Zmíněný text řešil takzvaný ochranný dohled, který komunistický režim zneužíval k šikaně disidentů. Místo Heleny Válkové by se o post ombudsmanky mohla ucházet poslankyně ČSSD Kateřina Valachová.
   04:15
   Prezidentovy cesty
    Prezident se v dnešním rozhovoru pro Blesk vyjádřil i ke svým zahraničním cestám. Odmítl účast na dubnovém summitu v Číně se zeměmi střední a východní Evropy.
    05:45
    Írán pod tlakem Západu i obyvatel
     Už od včerejška protestují v Íránu tisíce lidí – pieta za oběti se změnila v protivládní demonstrace. Policie krátce zadržela britského velvyslance – Londýn se ostře ohradil.
     08:01
     Porušení libyjského příměří
      Příměří v Libyi, jehož vyhlášení navrhly Turecko a Rusko, je částečně porušováno oběma stranami.
      08:19
      Protesty slovenských dopravců
       Živý vstup redaktorky Barbory Žítkové.
       09:44
       Nákupy vojenské techniky
        Letos čekají armádu největší nákupy vojenské techniky v její novodobé historii. V roce 2020 chtějí uzavřít strategické smlouvy na nákup výzbroje a výstroje v hodnotě rekordních 73 miliard korun.
        12:06
        Stravenkový paušál
         12:30
         10 let od zemětřesení na Haiti
          Haiti si připomíná deset let od jednoho z nejničivějších zemětřesení ve světových dějinách. Podle úřadů zemřelo až 316 tisíc lidí, dalších 1,5 milionu zůstalo bez domova.
          14:41
          Opravy zřícené zdi v zámeckém komplexu v Zákupech
           V pondělí mají začít práce v Zákupech na Českolipsku - před několika dny se tam zřítila zeď zámeckého hospodářského dvora. Další části teď bude nutné zajistit. Zchátralý dvůr je jednou z nejohroženějších památek v Libereckém kraji.
           15:29
           Výstava k výročí narození architektky Aleny Šrámkové
            Říká se jí první dáma české architektury. Alena Šrámková navrhuje domy už 60 let. Její stavby stojí na pražském Václavském náměstí, stejně jako na kopci nad Chebem.
            18:18
            Plán Prahy na zlevnění bydlení
             Hlavní město předložilo zákon, který reaguje na nedostatek bytů v Česku a na jejich nedostupnost kvůli příliš vysokým cenám. Praha navrhuje snížit DPH z 15 na 10 procent nebo za určitých okolností zrušit daň z nabytí nemovitosti.
             21:15
             Erupce sopky na Filipínách
              Na 8000 lidí včetně turistů se muselo evakuovat na Filipínách, kde zesílila aktivita sopky Taal. Ta chrlila popel a dým až do výšky 15 kilometrů, vulkanologové mluví o magmatickém neklidu a obávají se erupce.
              21:36
              Československá politika r. 1990
               Jak zbavit komunisty většiny v parlamentu - to přesně před třiceti lety řešilo Občanské fórum spolu se stranami stále ještě existující Národní fronty.
               23:39
               Růst důchodů v dalších letech
                Důchody podle premiéra dál porostou bez ohledu na ekonomickou situaci země. Příští rok mají průměrně dosáhnout patnácti tisíc korun.
                23:59
                Vadný filtr pevných částic z Polska
                 V Česku se podle ministerstva dopravy prodává serie nekvalitních filtrů pevných částic do aut s naftovým motorem. Jde o polský výrobek s platnou certifikací. Testy ukázaly, že propouští moc škodlivin.
                 27:00
                 Záplavy v Dubaji
                  Silný déšť a záplavy výrazně omezily provoz na mezinárodním letišti v Dubaji. Desítky spojů byly od pátku zpožděny, odkloněny nebo úplně zrušeny.
                  27:18
                  Co s přemnoženou spárkatou zvěří
                   Národní park Šumava řeší, co s přemnoženou spárkatou zvěří. Omezováním počtu zvířat se lesníci snaží chránit hlavně listnaté stromy, které jeleni nebo srnci ničí.
                   29:08
                   (Ne)dostupnost nových metod léčby
                    Šance na úspěšnou léčbu rakoviny nebo vzácných onemocnění narůstají. Přibývá totiž inovativních a zároveň účinných léků. Jenže pojišťovny je mnohdy nechtějí proplatit.
                    29:55
                    Soudní pře o hrazení péče
                     Jaroslava Krejčová teď soud vyhrála. Může tak pokračovat v léčbě, která měsíčně stojí 120 tisíc korun. Právě snížit počet podobných sporů a žádostí má novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou by už brzy měla projednávat vláda.
                     32:31
                     Počet žádostí o výjimku u VZP
                      Zmiňovanou výjimku upravuje paragraf 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Například na VZP se podle něho s žádostí v posledních letech obrátily desetitisíce lidí.
                      33:22
                      Soudy versus úřady
                       Právě v kauzách týkajících se zdravotní péče vidí problém někteří advokáti a soudci. Po poslancích požadují změnu zákona, aby se úřady a instituce musely řídit verdikty správních soudů.
                       36:31
                       Extrémní počasí na jihu Spojených států
                        Jih Spojených států zasáhlo několik bouří a tornád. V Alabamě, Louisianě a Texasu zemřelo nejmíň 11 lidí v troskách domů nebo při autonehodách.
                        38:16
                        Krizová schůzka královské rodiny
                         Britská královna Alžběta II. svolala na pondělí krizovou schůzku rodiny. Ta má projednat záměr prince Harryho a jeho manželky Meghan vzdát se reprezentačních rolí a stát se finančně nezávislými.
                         38:39
                         Audit zemědělských dotací
                          Česko se podle premiéra bude bránit proti výsledkům auditu zemědělských dotací z doby Sobotkovy vlády. Andrej Babiš to řekl v televizi Prima.
                          39:41
                          Mezinárodní kybernetická soutěž s účastí Čechů
                           Drony z ČVUT změří v Abú Dhabí síly s roboty předních světových univerzit. Češi budou startovat ve společném týmu s kybernetiky z Pensylvánie a New Yorku.
                           41:18
                           Muž přežíval na Aljašce
                            Pohublý, ale v pořádku – hlídka objevila 30letého muže, který 23 dní přežíval na troskách vlastního vyhořelého domu uprostřed aljašských lesů – 30 kilometrů k nejbližším sousedům.
                            41:38
                            Pokus o vykradení hrobky
                             Německá policie vyšetřuje, zda někdo nechtěl vykrást hrob Reinharda Heydricha. Zprávu o pokusu vykopat rakev bývalého zastupujícího říšského protektora přinesla před Vánocemi místní média.
                             44:09
                             10 let Police Symphony Orchestra
                              Police Symphony Orchestra - soubor mladých muzikantů z Police nad Metují v Lucerně. Vyprodaným koncertem oslavují deset let na scéně. V symfonickém znění předvádí třeba rock, swing nebo filmovou hudbu.
                              44:35
                              Končí sčítání ptáků
                               Ke krmítkům pro ptáky letos nejčastěji létají sýkory koňadry a vrabci polní. Ukazují to průběžné výsledky projektu Ptačí hodinka, který dnes končí. Lidé v rámci něj od pátku sčítají opeřence.
                               45:16
                               Knižní prvotina mladé spisovatelky
                                Zažila šikanu ze strany spolužáků a napsala o tom knihu. Jedenáctiletá Anna Marie Kyšová v příběhu dvou hrdinek otevírá i další témata, třeba odlišný přístup k dívkám a k chlapcům.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž55 minut
                                Další díl
                                13. leden 2020

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                1. prosinec

                                Headlines — Spotřebitelské půjčky — Rizikové zadlužování — Zkušenosti s půjčkami — Válka na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Jednání OBSE v Lodži — Státní rozpočet — Nový dopravce v části Ústeckého kraje — Obvinění Jaroslava Haščáka — Opatření proti covidu v Číně — Prodej Jindřišské věže — Sankční zákon v Senátu — Dopisové bomby ve Španělsku — Obvinění z rasismu u britského dvora — Žádost o nový proces s Petrem Kramným — Přídavky na děti — Vorařství na seznamu UNESCO — Noclehárny pro lidi bez domova — Předpověď počasí na další dny — Výstava korunovačních klenotů — Ceny pohonných hmot klesají — Průměrné ceny PHM — Důvody k poklesu cen — Jednání Macrona s Bidenem — Podpora výroby čipů v EU — Rozhovor s Danuší Nerudovou — Nový projekt Politické procesy — Stavba větrných elektráren na Sokolovsku — Prasečí mor na severu Čech — Čeští úředníci v EU — Vyšetřování požáru roubenky — Vyšetřování bývalého vedení Juventusu Turín — Katarské investice ve Francii — Připomínka Štěpána Hovorky – oběti komunitického režimu — Výběr děl pro České lvy — Film o sexuálním obtěžování

                                1. 12. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                1. prosinec

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                1. 12. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                30. listopad

                                Třetí čtení státního rozpočtu — Schvalování rozpočtu na příští rok — Parametry státního rozpočtu — Státu bude příští rok chybět 295 mld. — Válka na Ukrajině — Opravy energetické soustavy na Ukrajině — Vyšetřování válečných zločinů — Nahrazování dodávek ropy z Ruska — Požár roubenky na Českolipsku — Trh s hypotékami — Výstava rolí Libuše Šafránkové — Protesty v Číně — Spor o evropské peníze pro Maďarsko — Zemřel epidemiolog Radim Šrám — Tendr na dostavbu JE Dukovany — Stížnosti neúspěšných zájemců o prezidentskou kandidaturu — Zrychlení vlakových spojů — Nájmy zdražují — Bydlení v panelových domech — Průměrná výše nájmů — Startovací byty pro mladé — Obvinění kvůli požáru hal v Mladé Boleslavi — Debaty o stavbě gigafactory na Plzeňsku — Rozhovor s Petrem Pavlem — Požár v Českém Těšíně — Dočasná ochrana pro uprchlíky z Ukrajiny — Klinické testy léku na Alzheimerovu chorobu — Soud s útočníky na americký Kapitol — Obavy z klimatických změn ve Francii — Zemřel Ťiang Ce-Min — Končí platnost pandemického zákona — Koncert České filharmonie — Bývalý šéf Lesů ČR je nevinný — Manželství osob stejného pohlaví v USA — Pomoc hoteliérům v Českém Švýcarsku

                                30. 11. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                30. listopad

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                30. 11. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                29. listopad

                                Headlines — Novela služebního zákona — Poslanci přehlasovali prezidentovo veto — Změny ve služebním zákoně — Válka na Ukrajině — Situace v Charkově — Zelenská jednala v Londýně — Pomoc s energiemi velkým firmám — Konference malých a středních podniků — Napjatá situace v Číně — Knižní zamyšlení nad lidskými právy — Ústavní soud o kauze kolem Jany Nagyové — Propad životní úrovně v ČR — Zahraniční mise české armády — Vyšetřování vraždy v pražských Čakovicích — Zadržování vody v krajině — Rezignace správní rady Juventusu Turín — Peníze ve světovém fotbale — Kariéra Pavla Nedvěda — Konec stíhání Fica a Kaliňáka — Nový šéf Lesů ČR — Pojištění uměleckých děl — Jednání o růstu minimální mzdy — Rozhovor s kandidátem na prezidenta Tomášem Zimou — Odstavení českých skleníků kvůli drahým energiím — Virtuální realita v medicíně — Napětí před zápasem USA – Írán — Sériová výroba letadel L-39NG — Klimatické hodiny na Letné — Zrod počítačových her před 50 lety

                                29. 11. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                29. listopad

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                29. 11. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám