Události

5. leden 2020

44 minut

5. leden 2020

Obsah dílu

Česká koruna v roce 2020 — Pozice české koruny v roce 2020 — Vývoj kurzu koruny vůči euru — Reakce Iráku na zabití generála Solejmáního — Česko by mělo být při řešení konfliktu aktivnější — Irák chce vypovědět zahraniční vojáky — Novoroční oběd premiéra a prezidenta v Lánech — Španělský premiér nezískal důvěru — Při požárech v Austrálii zahynulo 24 lidí — Pochybnosti v kauze Čapí hnízdo — Chorvatské prezidentské volby — Znovuotevření Státní opery — Rekonstrukce Státní opery trvala tři roky — Program Státní opery — Opoziční strany budou volit nové vedení — Lidé se vrací z vánočních prázdnin — Gang zlodějů na jihovýchodě Prahy — Problémy kvůli sněhu na horách — Nejasnosti okolo zvýšení rodičovské — 100 let meteorologie v Česku — Rekordní naměřené teploty — Předpověď počasí v televizi — V Blansku někdo odložil dítě do babyboxu — Jak rozpoznat nebezpečný vztah — Změny v žádosti o stavební povolení — Letadlu krátce po vzletu upadla část kola — Uvolněné frekvence po DVB-T

Části dílu

00:35
Česká koruna v roce 2020
  Česká koruna zažívá dobrý vstup do nového roku. V prvních dnech měna vůči euru posiluje na rekordní hodnotu za poslední víc než rok a půl.
  01:02
  Pozice české koruny v roce 2020
   Koruna posiluje díky stále dobré kondici tuzemské ekonomiky i díky tomu, že centrální banka drží – oproti té Evropské – vyšší úrokové sazby.
   03:21
   Vývoj kurzu koruny vůči euru
    Je to už sedm let, kdy se centrální banka rozhodla uměle oslabovat tuzemskou měnu a držet ji u hranice 27 korun za euro.
    03:50
    Reakce Iráku na zabití generála Solejmáního
     Irácký parlament schválil rezoluci, která volá po odchodu cizích vojsk ze země. Zákonodárci tak reagovali na zabití íránského generála Kásima Solejmáního americkým dronem u bagdádského letiště.
     06:58
     Česko by mělo být při řešení konfliktu aktivnější
      Český prezident i premiér se shodují v tom, že evropská diplomacie by měla být aktivnější a vyzvat Spojené státy i Írán, aby neeskalovaly situaci.
      07:43
      Irák chce vypovědět zahraniční vojáky
       Živý vstup zahraničího zpravodaje Davida Borka
       09:37
       Novoroční oběd premiéra a prezidenta v Lánech
        Prezident Miloš Zeman je podle premiéra Andreje Babiše spokojený s tím, že vláda zvýšila investice, a výsledek rozpočtu tak nekritizoval.
        10:27
        Španělský premiér nezískal důvěru
         Úřadující španělský premiér Pedro Sánchez nezískal při prvním hlasování parlamentu důvěru pro svou koalici s radikální levicí.
         10:51
         Při požárech v Austrálii zahynulo 24 lidí
          Při rozsáhlých požárech v Austrálii zemřelo už čtyřiadvacet lidí. Země má za sebou jeden z nejhorších dnů s mimořádně nepříznivým počasím.
          12:46
          Pochybnosti v kauze Čapí hnízdo
           Vrchní státní zastupitelství v Praze podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové pochybilo v kontrole podřízených při řešení kauzy Čapí hnízdo.
           13:49
           Chorvatské prezidentské volby
            14:07
            Znovuotevření Státní opery
             Živý vstup redaktorky kulturní redakce Karolíny Kočí.
             16:03
             Rekonstrukce Státní opery trvala tři roky
              Rekonstrukce Státní opery začala na jaře 2017. Cena během té doby narostla zhruba o třetinu – hlavně kvůli změně točny a také výměně vzduchotechniky.
              18:05
              Program Státní opery
               Divákům se budova otevře poprvé devátého ledna – na jeviště se vrátí inscenace z loňského roku: Fidelio. Na programu se pak objeví i další oblíbené tituly, třeba Madam Butterfly, Nabucco, Tosca i Rusalka.
               19:41
               Opoziční strany budou volit nové vedení
                Hned tři opoziční strany čeká během ledna volba nového vedení. Za týden budou lídra vybírat Piráti. Ivan Bartoš má dva protikandidáty, ale spolustraníci spíš předpokládají, že post obhájí.
                21:56
                Lidé se vrací z vánočních prázdnin
                 Živý vstup redaktora Erika Knajfla z Pardubic.
                 23:32
                 Gang zlodějů na jihovýchodě Prahy
                  Počet rodinných domů, který vykradl gang zlodějů hlavně jihovýchodně od Prahy, stále roste. Jen za poslední 3 měsíce má na svědomí zhruba padesátku případů.
                  25:20
                  Problémy kvůli sněhu na horách
                   Sníh komplikuje dopravu na Slovensku – hromadná nehoda tam uzavřela dálnici u Popradu. Podle policie se kolize sedmnácti aut obešla bez vážnějších zranění. Čerstvý sníh působí problémy i v Krkonoších.
                   25:52
                   Nejasnosti okolo zvýšení rodičovské
                    Automatické zvýšení rodičovské, o němž se píše v dopisech rozesílaných úřadem práce, řadě lidí nezajistí vyčerpání celé částky, na kterou mají nárok.
                    27:52
                    100 let meteorologie v Česku
                     100 let už se u nás kvalifikovaně pozoruje a předpovídá počasí. Začátkem ledna 1920 totiž vznikl Československý státní ústav meteorologický – předchůdce dnešního hydrometeorologického ústavu.
                     30:32
                     Rekordní naměřené teploty
                      Vůbec nejnižší teplotu za dobu pozorování naměřil před jednadevadesáti lety amatérský meteorolog Josef Maňák.
                      33:44
                      Předpověď počasí v televizi
                       Za posledních 100 let se ale neměnilo jen počasí, způsob jeho zaznamenávání a předpovědi. Výraznou proměnou prošla taky prezentace v médiích.
                       35:38
                       V Blansku někdo odložil dítě do babyboxu
                        Dvousté dítě v babyboxu. Je jím novorozený chlapec, který dostal jméno Jan. V Blansku ho někdo odložil včera večer.
                        36:21
                        Jak rozpoznat nebezpečný vztah
                         Padesát tisíc žen ročně zavraždí podle zprávy OSN jejich partneři a příbuzní. Případy, kdy muž kromě partnerky zabije i další rodinné příslušníky, jsou poměrně vzácné.
                         38:34
                         Změny v žádosti o stavební povolení
                          Kdo teď žádá o stavební povolení, musí počítat s novými podmínkami. Od prvního ledna platí nová evropská směrnice o energetické náročnosti budov.
                          41:10
                          Letadlu krátce po vzletu upadla část kola
                           Let společnosti Air Canada z Montrealu se v pátek musel krátce po vzletu vrátit na letiště. Hned po startu mu totiž upadla část kola.
                           41:26
                           Uvolněné frekvence po DVB-T
                            Už 7. ledna přestane Česká televize v další části republiky vysílat ve starém digitálním standardu DVB-T. Konkrétně půjde o vysílače Trutnov a Votice.
                            Přehrát celé video
                            Stopáž48 minut
                            Další díl
                            6. leden 2020

                            Přehled dílů

                            Stopáž54 minut

                            24. květen

                            Headlines — Ruská invaze — Tři měsíce války na Ukrajině — Válka na Ukrajině — České zbraně pro Ukrajinu — Platy státních zaměstnanců — Odvolání ředitelky Cermatu — Navalnyj o Putinovi — Déšť a vítr v Česku — Důvěra v českou ekonomiku — Nový seriál o Čtyřlístku — Plné uprchlické kapacity v Praze — Tým poradců prezidenta — Zdražování nemovitostí v ČR — Návrat vody do šumavské krajiny — Riziko opičích neštovic — Hlášený výskyt opičích neštovic — Ocenění vojáků v aktivní záloze — Povinné přimíchávání biosložky — Útlak Ujgurů v čínském Sin-ťiangu — Peníze od pojišťoven — Cesta nadměrného nákladu — Osm let vězení pro Dušana Kováčika — Vstup do ozbrojených sil Ukrajiny — Málo řidičů — Platby za odpad na horách — Koncert obětem heydrichiády — Nový zákon o dostupném bydlení — Nový vodní kanál — Senioři čtou pohádky dětem — Konec jedné éry v New Yorku — Vzácný hrob na Chomutovsku — Shakespearovské slavnosti

                            24. 5. 2022 na ČT1
                            Stopáž54 minut

                            24. květen

                            Ve znakovém jazyce

                            24. 5. 2022 na ČT24
                            Stopáž54 minut

                            23. květen

                            Válka na Ukrajině — Doživotí za vraždu civilisty — Obrana severodoněcké oblasti — Utečenci z Mariupolu v Česku — České raketomety v bojích na Ukrajině — Ukrajinské děti v českých školách — Kompenzace rodinám za inflaci — Mzdy v Česku — Bidenův vzkaz Číně — Polsko vypovědělo smlovu o plynovodech — Prodej zdevastované historické budovy — Stíhání exministra vnitra Františka Kincla — Výprava do Stínadel — České sankce vůči Rusům — Ruské firmy v Česku — Bouřky a déšť v části Česka — Čekání na zákrok — Zdražování půjček na bydlení — Průměrné úrokové sazby u hypoték a repo sazba — Uskromnění při stavbě domu — Velké cvičení finské armády — Opičí neštovice v dalších zemích Evropy — ŘSD a kyberútok — Další noc na nadráží — Růst nákladů u sportovišť — Lounsko po bouřkách — Čech vítězem mezinárodní fotografické soutěže — 50 let Želivky — Majáles v Českých Budějovicích — Kauza údajně ztracených dětí — Starbucks odchází z Ruska — Pomoc navzdory vlastnímu handicapu — Kolaps dopravy v Havířově — Nejkrásnější knihy roku

                            23. 5. 2022 na ČT1
                            Stopáž54 minut

                            23. květen

                            Ve znakovém jazyce

                            23. 5. 2022 na ČT24
                            Stopáž50 minut

                            22. květen

                            Růst cen — Reakce vlády na zdražování — Jednorázový příspěvek rodinám — Válka na Ukrajině — Boje o Donbas — Situace v Charkově — Požár domu v Ivančicích — Sucho v Česku — Biden v Japonsku — Úspěšný český sklář — Vládní krize v Izraeli — Majetek Putinova poradce v Česku — Debaty o novém národním parku — Opičí neštovice — Zdražení letních dovolených — Dovolená v tuzemsku — Populární lokality v Česku — Rozšiřování NATO — Oprava železničního mostu — Nedostatek papíru — Vysychání rybníka v Plzni — Festival na hradě Helfštýn — Tradiční ukrajinská košile — Střídání vlád v Austrálii — Festival v Cannes

                            22. 5. 2022 na ČT1
                            Stopáž50 minut

                            22. květen

                            Ve znakovém jazyce

                            22. 5. 2022 na ČT24

                            Události na sociálních sítích

                            Napište nám