Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Smír v koalici

Krize způsobená sporem o jmenování ministra kultury definitivně skončila. Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček před jednáním kabinetu řekl, že vztahy mezi sociální demokracií a ANO se uklidnily.

Jednání vlády

Hned v úvodu jednání vláda definitivně potvrdila opětovnou nominaci Věry Jourové do Evropské komise. S novou šéfkou instituce Ursulou von der Leyenovou se stávající česká eurokomisařka sejde ve středu.

Požadavky ministrů na financování resortů

Hostem Událostí je ministryně financí Alena Schillerová.

Dohody lídrů zemí G7

Vstřícný Donald Trump na summitu skupiny G7 ve francouzském Biarritzu prohlásil, že by se za správných podmínek mohl v řádu týdnů sejít se svým íránským protějškem.

Závěry ze setkání G7

Živý vstup zpravodaje Jana Šmída.

Nové programy zaměstnávání cizinců

Projekty pro zaměstnávání cizinců se sjednocují – a to do třech programů podle kvalifikace. Dosud jich bylo dvakrát tolik a dělily se i podle zemí. Dnes změny schválila vláda.

Pád vrtulníků vinou pilota

Živý vstup redaktorky Daniely Tunklové.

Reakce trhů na obchodní válku USA a Číny

Světové burzy jako na houpačce. Ráno zaznamenaly trhy výrazný propad – kvůli pátečnímu vyhrocení obchodní války mezi USA a Čínou. Situace se částečně uklidnila.

Slovenská prezidentka požaduje změnu na ministerstvu spravedlnosti

K odchodu z funkce vyzvala státní tajemnici Moniku Jankovskou. Ta byla údajně v kontaktu s Marianem Kočnerem obviněným z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka.

Odvolání Marty Semelové

Vedení Prahy odvolalo zastupitelku KSČM Martu Semelovou z rad 4 škol. Radní pro tuto oblast Pirát Vít Šimral uvedl, že je to kvůli jejím dřívějším vyjádřením k justiční vraždě Milady Horákové.

Cimbálová muzika České filharmonie

Česká filharmonie finišuje s přípravami na zahájení 124. sezony. Hráči orchestru se však pravidelně veřejnosti představují i v komorních souborech. Jedním z nich je Cimbálová muzika České filharmonie.

První zasedání uhelné komise

Poprvé zasedla uhelná komise – 19členný orgán, který doporučí vládě, kdy a jak se Česko může vzdát tohoto paliva. Řešit tak musí i sociální dopady útlumu těžby, legislativu i budoucí energetický mix.

Tresty za obchod s padělaným uměním

Vězení a pokuta v řádu desítek milionů – zatím nepravomocný trest pro trojici, která obchodovala s padělanými obrazy. Prodejem falzifikátů Emila Filly, Jana Zrzavého nebo Václava Špály vydělala sumu podobnou uložené sankci.

Úspěch české hendikepované plavkyně

Markéta Pechová je první hendikepovanou ženou, která přeplavala kanál La Manche. Skoro 40kilometrovou trasu překonala za 12 hodin a 31 minut.

Vyšetřování letu s jedním motorem

Letadlo, kterému po vzletu vysadí jeden z motorů, má přistát na nejbližším možném letišti. Je to přímo požadováno výrobcem letounu. Kapitán letadla společnosti Smartwings to ale minulý týden neudělal.

Tragické nehody v letních měsících

Nejtragičtější den prázdnin na českých silnicích – a stačilo k tomu jen pár hodin a dvě klíčové řidičské chyby. Při dvou nehodách na Hodonínsku a Havlíčkobrodsku zemřelo šest lidí.

Nejtragičtější nehody léta

Čtyři lidé zemřeli už 14. července u Černožic na Královéhradecku – auto s celou rodinou tam vjelo pod rozjetý vlak, výstražné zařízení na přejezdu fungovalo.

Klíčové pravidlo: odpočatý řidič

Nepozornost, nevěnování se řízení anebo únava. Jedny z nejčastějších příčin dopravních nehod. Mikrospánek, který je podle vyšetřovatelů jednou z možných příčin i dnešní tragické nehody, přitom není podle lékařů jen otázkou dálkových cest.

Nedočerpané dotace

Chyby při čerpání dotací vyčíslilo ministerstvo financí od vstupu Česka do Evropské unie na více než osmatřicet miliard korun. Většina peněz byla určená na snížení rozdílů mezi jednotlivými regiony.

Výstřely při protestech v Hongkongu

Hongkongská policie brání včerejší použítí ostré munice proti demonstrantům. Několik strážníků varovně namířilo zbraně proti davu. Jeden z nich pak vypálil do vzduchu.

Napětí mezi Izraelem a Íránem

Izrael zveřejnil zpravodajské záběry i fotografie proíránské skupiny, která měla chystat vyslání ozbrojených dronů na židovský stát.

Zemřela nejstarší obyvatelka Česka

V Brně dnes zemřela nejstarší obyvatelka Česka paní Marie Schwarzová. Na konci ledna oslavila 109. narozeniny.

Opatření proti nedostatku léků

V Česku chybí více než stovka léků. Některé z nich jsou nenahraditelné. Pomoci by mohla novela, kterou dnes schválila vláda. Zavádí přísnější sankce pro výrobce i zamezuje přeprodeji léků. Podle lékárníků nejsou ani taková opatření dostatečná.

Obžaloby v případu opravy svahu u Klíčavy

Kvůli veřejné zakázce Lesní správy Lány na opravu svahu u vodní nádrže Klíčava navrhla policie obžalovat dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Podle dřívějších informací by mělo jít mimo jiné o ředitele instituce Miloše Baláka.

Výsledky měření hluku v okolí dolu Turow

Živý vstup redaktorky Karolíny Víchové.

Spor o místo, kde začaly boje 2. světové války

Boj o místo, kde padly první výstřely 2. světové války. Poloostrov Westerplatte dosud spravovalo vedení nedalekého města Gdaňsk. Polská vládnoucí strana ale prosadila speciální zákon, kterým areál převádí pod kontrolu státu.

Zlín po silné bouřce

Živý vstup redaktora Josefa Kvasničky.

Naděje na záchranu ohroženého nosorožce

Naděje nosorožce bílého severního žije. Vědcům se v laboratoři podařilo oplodnit vajíčka posledních dvou samic zmrazeným spermatem už uhynulých samců.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD