Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Koaliční spor

Pokračování sporu o nominaci Michala Šmardy na post ministra kultury. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš na dnešním jednání nepřesvědčil vicepremiéra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby navrhl někoho jiného.

Jednání o Šmardovi

Andrej Babiš má o situaci ve vládě už zítra opět jednat v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Jan Hamáček se dnes prý od premiéra detaily o tom, jak chce situaci řešit, nedozvěděl.

NKÚ o ministerstvu kultury

Ministerstva kultury se týká i dnešní zpráva Nejvyššího kontrolníhu úřadu. Ten tvrdí, že existují dlouhodobé nedostatky při přerozdělování dotací.

Další peníze pro vnitro

Už dřív dostal ministr vnitra slíbeno dalších 400 milionů pro hasiče. Dnes se s Alenou Schillerovou dohodli na další miliardě a třech stech milionech. Většina z těchto peněz půjde policii.

Vyšetřování vraždy Jána Kuciaka

Vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové se chýlí ke konci. Prokuratura plánuje na podzim podat obžalobu. Střelcem byl pravděpodobně Miroslav Marček, kterého policie původně považovala za spolupachatele.

Odškodnění za H-System

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová má v plánu jednat o možném odškodnění části klientů vytunelovaného H-Systemu státem. Řekla to po dnešním setkání se zástupci poškozených s tím, že chce hledat řešení s premiérem a ministryní financí.

Oheň na Kanárských ostrovech

Hasiči zatím nezvládají boj s požáry na Gran Canarii. V těžko přístupném terénu se oheň šíří středozápadem ostrova. Plameny dosahují až padesátimetrové výšky, úřady se tak spoléhají hlavně na hasicí letadla a vrtulníky.

Úsekové měření

Živý vstup Evy Šelepové.

Pokuta za tendr

Ministerstvo obrany musí zaplatit pokutu víc než sedm milionů korun za chybu v tendru na dodavatele ručních granátů z roku 2017.

Zadlužování firem

Firmy se přestávají zadlužovat v takové míře jako dřív. Zatímco v předchozích třech letech rostl jejich dluh u bank za první pololetí přibližně o 40 až 46 miliard, letos se toto tempo výrazně zpomalilo. Zadlužení se zvýšilo o 22 miliard.

Mýty a báje z českého dávnověku

Nově vyšly Staré pověsti české. Mýty a báje z českého dávnověku nakladatelství publikují často. Vydání České knižnice se ale zaměřují na prameny, z nichž Alois Jirásek čerpal, a mimo jiné zkoumají jejich historickou autenticitu.

Schůzka Macron–Putin

Živý vstup Jana Šmída.

Zemřel Vojmír Srdečný

Ve věku nedožitých sta let zemřel Vojmír Srdečný - poslední přeživší z koncentračního tábora Sachsenhausen.

Vyplutí zadržovaného tankeru

Po šesti týdnech opustil íránský tanker vody Gibraltaru. Tamní úřady ho blokovaly od začátku července - obávaly se, že loď míří do Sýrie a porušuje tím unijní sankce. Plavidlo propustily až po písemné záruce Teheránu. O delší blokování přitom žádaly USA.

Češi a podílové fondy

Češi měli v prvním pololetí v podílových fondech uloženo přes 526 miliard korun - oproti konci minulého roku je to o 53 miliard víc.

Černá stavba pokračuje

Firma Žižka přes zákaz stavebního úřadu pokračovala ve stavbě nepovolené léčebny ve Dvoře Králové n. L. Dostala 3 pokuty.

Honička na Třebíčsku

Automobilová honička na Třebíčsku. Policie zveřejnila záběry ze zásahu proti opilému řidiči, kterého hlídka pronásledovala ve středu večer. Bezohlednou jízdu muže se zákazem řízení nakonec zastavila slepá ulice.

Kočka divoká v Česku

Vzácné kočky divoké se objevily v Doupovských horách na Karlovarsku. Odborníky to překvapilo. Fotopasti zaznamenaly už dva velké exempláře. Podle biologů tam může žít fungující populace.

Méně zpožděných letů na pražském letišti

Počet zpožděných letů na pražském letišti klesá. Ještě loni v červenci neodletěla na čas skoro polovina spojů, teď jich byla zhruba třetina.

Méně zpožděných letů na pražském letišti

První prázdninový měsíc čekali cestující na pražské Ruzyni na start zpožděného letadla průměrně 21 minut. V Ostravě to bylo podobné. Nejdelší průměrné zpoždění měli pasažéři v Brně, přesáhlo půlhodiny.

Zpoždění na letištích

Počet výrazně zpožděných odletů z pražského letiště se snížil i v měsících před letní sezonou. Srovnání s loňským rokem ukazuje spoje, které odletěly nejmíň o 3 hodiny později – právě v takových případech už cestujícím vzniká nárok na kompenzaci.

Aplikace na pomoc cestujícím

Zrušený let nebo poškozené zavazadlo. Náhlá nepříjemnost, která cestou na letní dovolenou potká řadu cestujících.

Jednání Bezpečnostní rady státu

Jednání Bezpečnostní rady státu o červnovém kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničních věcí.

Koupě Grónska?

Spojené státy skutečně mají zájem o koupi Grónska. Informaci, která se před pár dny objevovala v amerických médiích, potvrdil prezident Donald Trump.

Nákaza ryb na Pardubicku

Rybáři na Pardubicku dnes museli utratit ryby z dalších tří rybníků. Potvrdil se u nich herpes virus - neléčitelná nákaza, která zabíjí kapry a ostatní ryby ji přenáší. Pro člověka infekce žádné nebezpečení nepředstavuje.

Práce na Notre-Dame

Paříž se po necelém měsíci vrátila k opravám chrámu Notre-Dame. Ty přerušilo riziko úniku olova. Stavba nově podléhá přísným opatřením – včetně nových chodníků, sprch a jednorázového oblečení. Současné práce ale mají celou stavbu zatím zpevnit.

Panevropský piknik

Německá kancléřka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán na oslavách 30. výročí tzv. „Panevropského pikniku“. Tato událost předznamenala pád železné opony. Stovky lidí z tehdejší NDR ji využily k emigraci do Západního Německa.

Protesty proti halám

Boj proti průmyslovým areálům. Některé obce na západě Čech protestují proti stavbám montovaných výrobních hal na svém území. Nelíbí se jim množství agenturních zaměstnanců, kteří tam budou pracovat. Obávají se zvýšené kriminality a dopravy i znečištění.

Monzunové záplavy

Na Instagramu se objevily záběry riskantního přechodu mostu v údolí Pabbar ve státě Himčálpradéš. Následkem prudkých dešťů zemřely v posledních dnech v Indii na tři stovky lidí.

Ničivý mor na banánových plantážích

Mor ničící banánové plantáže. Teď hlavně na severu Kolumbie, která patří mezi největší vývozce banánů na světě. Okolní státy v regionu se bojí šíření nákazy.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD