Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Zeman Šmardu nejmenuje

Politická krize kolem postu ministra kultury pokračuje. Prezident Miloš Zeman odpoledne definitivně odmítl jmenovat kandidáta ČSSD Michala Šmardu. Zároveň žádá předsedu strany Jana Hamáčka, aby do čela resortu navrhl někoho jiného.

ČSSD za Šmardou stojí

ČSSD svého kandidáta měnit nebude – trvá na tom, že podle koaliční smlouvy patří resort sociální demokracii a má ho vést Michal Šmarda.

Postup ČSSD

Rozhovor s Romanem Onderkou.

Průběh sporu

Krize kolem vedení ministerstva kultury začala už v květnu, kdy Antonín Staněk oznámil svoji rezignaci.

Jaká jsou očekávání

Živý vstup Petra Vaška.

Zpomalený hospodářský růst

České hospodářství zase o něco zpomaluje. Podle předběžných odhadů HDP ve druhém čtvrtletí rostlo o 2,7 %, tedy o desetinu pomalejším tempem než na začátku roku.

Brzdy ekonomiky

Nízká nezaměstnanost, brexit a další vlivy ohrožují českou ekonomiku.

Kondice českého průmyslu

Rozhovor s Radkem Špicarem.

Kuciak a další vraždy

Slovenské úřady obvinily čtyři lidi obviněné z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky z přípravy dalších tří vražd.

Festival cirkusového umění Letní Letná

Živý vstup Anny Bahnerové.

Volby ve Strakonicích

Opakované komunální volby ve Strakonicích budou nejspíš 14. prosince. Zúčastnit se jich budou moct i noví kandidáti. Potvrdilo to ministerstvo vnitra.

Elektronické dálniční známky

Řidiči už od začátku roku 2021 nebudou nalepovat na čelní sklo svého vozu papírové dálniční známky. Nahradí je elektronické dálniční známky, za které budou platit prostřednictvím internetu, mobilní aplikace, ale i na kamených pobočkách.

Hospodaření Agrofertu

Koncern Agrofert vykázal rekordní závislost na dotacích a půjčkách bank. Ke konci roku 2018 holding založený současným premiérem Andrejem Babišem dlužil bankám 43,9 miliardy korun. Za rok narostl dluh o osm miliard.

Oprava kolejí

Trať z Plzně do Chebu bude otevřená možná už v pátek – původně se počítalo až s 20. srpnem. Spojení je přerušené od konce července, kdy u Mariánských Lázní vykolejil nákladní vlak s 13 vagony.

Rok od tragického pádu mostu v Janově

Přístav Janov a s ním celá Itálie si připomněly první výročí pádu Morandiho mostu.

Proč most spadl

Kdo je za pád Morandiho mostu odpovědný, vyšetřovatelé ani po roce neurčili. Podle prokuratury byla hrubě zanedbaná údržba, provozovatel to ale popírá.

Inspekce českých mostů

Po neštěstí v Janově začaly některé kraje i Ředitelství silnic a dálnic ověřovat odolnost mostů. Hlavně těch, které mají podobné prvky jako právě Morandiho most. Nejostřeji sledované jsou ty z takzvaného předpjatého betonu.

Stav mostů

V Česku je teď zhruba 18 tisíc silničních mostů. 5 tisíc jich má ve správě Ředitelství silnic a dálnic – z nich je přibližně 10 procent v tak vážném stavu, že už může být ohrožená jejich nosnost.

Odolný most

Na Šumpersku teď dělníci rozebírají nebývalé odolný, přes 100 let starý most. Jeho konstrukce vydržela mnohem víc, než odborníci očekávali.

Plavba ekologické aktivistky

Aktivistka Greta Thunbergová vyplula na závodní jachtě přes Atlantik. Cesta z Velké Británie do New Yorku, kam míří na konferenci OSN o klimatu, potrvá asi 2 týdny.

Tajnosti kolem havárie

Rusko dál tají podrobnosti o následcích nevydařeného raketového testu. Úřady odvolaly evakuaci vesnice na severu země, kterou měli obyvatelé do dneška opustit. Obec leží přímo u vojenské základny, kde minulý týden explodovala střela.

Střelba po dětech

Po skupině dětí v kladenském parku Trilobit včera večer někdo střílel. Asi vzduchovkou nebo airsoftovou zbraní zasáhl neznámý střelec tři chlapce ve věku 14 a 15 let. Dva z nich mají drobná poranění. Policie po pachateli pátrá a hledá svědky události.

Provoz jaderných elektráren

Jaderná elektrárna Temelín vyrábí opět na plný výkon – odstávka druhého bloku trvala dva měsíce a energetici při ní vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali bezpečnostní systém a část zařízení zmodernizovali.

Nová bezpečnostní kampaň BESIP je zaměřená na motorkáře

Nová bezpečnostní kampaň BESIP je zaměřená na motorkáře. Hlavní tváří je motocyklový závodník Lukáš Pešek. Podle něj neustále dochází k řadě zbytečných nehod. Příčiny vidí v nepozornosti a neznalosti řidičů.

Johnson chce vyjednávat

Britský premiér Boris Johnson chce po Evropské unii, aby s ním znovu jednala o podmínkách brexitu a přistoupila na kompromisy. Sedmadvacítka to dlouhodobě odmítá a stojí za dohodou, kterou s Unií vyjednal kabinet premiérky Theresy Mayové.

Z hongkongského letiště se zase létá

Hongkongské letiště obnovilo provoz. V předchozích dvou dnech muselo kvůli protestům protivládních demonstrantů zrušit většinu letů. Zahraniční výbor amerického Kongresu vyzval Peking, aby neomezoval tamní autonomii.

Promlčené přestupky

Bez trestu zůstává většina členů hnutí Slušní lidé, kteří loni v květnu narušili hru Naše násilí a vaše násilí v brněnském Divadle Husa na provázku. Úřady nestihly v zákonné lhůtě rozhodnout o pokutách – přestupky jsou promlčené.

Jak na hraboše

Předseda Zemědělského svazu vyzval ministra životního prostředí k řešení situace ohledně přemnoženého hraboše polního. Zástupci ministerstva na jižní Moravě se kvůli tomu sešli s několika zemědělci, kteří se s kalamitním výskytem tohoto hlodavce potýkají.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD