Události

3. srpen 2019

44 minut

3. srpen 2019

Obsah dílu

Důchodový účet zůstane v plusu — Chystané změny penzijního systému — Důchody v Česku — Rozmístění amerických raket v Asii? — Plynulý průjezd evropskými tahy — Zdržení kvůli Moto GP — Výluka mezi Šternberkem a Uničovem — Dignostika lanového mostu v Praze — Hromadné zatýkání při protestech v Rusku — Vývoj v Súdánu — Příběh čističe graffiti — Pokračování protestů v Hongkongu — Sestěhování tří státních agentur — Rekordní turné Eda Sheerana — Propagátorka idejí Woodcraftu v Česku — Konec přísedících u soudů? — Dopravní komplikace kvůli Moto GP — Neplánované rodeo — Návrh na obžaloby za ekologickou havárii — Zelená vlna pro sanitky a hasiče — Projekty proti vyhazování jídla — Plýtvání potravinami v jídelnách a bistrech — Výsledky výzkumu RedPot — Aplikace pomáhá snižovat plýtvání — Ministerstvo kultury bez ministra — Odstřel stometrové dominanty Vítkovic — Matera evropským městem kultury — Írán hrozí dalším porušením dohody o jaderném programu — Cena dřeva v ČR klesá — Výměna poničených vlajek — Vrcholí Let It Roll

Části dílu

00:35
Důchodový účet zůstane v plusu
  Důchodový účet zůstane příští rok v plusu i přes další rekordní zvýšení penzí. Při započítání výdajů na správu i výběr penzí zůstane přebytek kolem čtyř miliard korun.
  01:06
  Chystané změny penzijního systému
   Oproti letošku ovšem přebytek na důchodovém účtu podstatně klesne, a to zhruba o dvanáct miliard. Opozice i proto vyzývá vládu, aby navrhla reformu, která připraví penzijní systém na horší časy.
   03:46
   Důchody v Česku
    Výdaje na důchody jsou dlouhodobě největší položkou státního rozpočtu. Navíc položkou, která významně roste.
    05:00
    Rozmístění amerických raket v Asii?
     Den po odstoupení od zákazu raket středního doletu zvažuje Pentagon jejich rozmístění v Asii. Prohlásil to americký ministr obrany Mark Esper.
     05:23
     Plynulý průjezd evropskými tahy
      Dnešek měl být podle dopravních agentur nejhorší den na evropských silnicích. Kvůli výměně prázdninových turnusů, lokálním omezením dopravy i zesíleným kontrolám v pohraničí padla varování před mnohahodinovým zdržením.
      07:33
      Zdržení kvůli Moto GP
       Odpoledne se řidiči zdrželi na dálnici D1 taky u Brna. Provoz zhoustl hlavně kvůli Velké ceně silničních motocyklů na tamním okruhu.
       07:57
       Výluka mezi Šternberkem a Uničovem
        Živý vstup redaktorky Natálie Flajžíkové.
        10:04
        Dignostika lanového mostu v Praze
         Kvůli zatěžovacím zkouškám silničáři opět uzavřeli lanový most na pražské Jižní spojce. Řidiči se proto odpoledne zdrželi v kolonách až 40 minut. Rozsáhlou diagnostiku budou statici dělat do zítřejší druhé hodiny odpoledne.
         10:46
         Hromadné zatýkání při protestech v Rusku
          Ruská policie hromadně zatýká účastníky demonstrací v Moskvě. Podle posledních zpráv překročil počet zadržených už sedm set. Řada z nich má zranění od policejních obušků a pepřových sprejů.
          12:47
          Vývoj v Súdánu
           Po týdnech krvavých střetů v Súdánu oznámila vojenská junta dohodu s demokratickou opozicí. Příští tři roky povede 41milionovou zemi přechodná vláda složená ze šesti civilistů a pěti generálů.
           13:11
           Příběh čističe graffiti
            Příběh muže, který v týdnu smyl z Karlova mostu obrazec vytvořený vandaly, dostal další rozměr.
            14:59
            Pokračování protestů v Hongkongu
             Už podeváté vyšly do hongkongských ulic desetitisíce demonstrantů. Vůbec poprvé se k nim přidalo i několik tisíc státních zaměstnanců, navzdory příkazu nadřízených, že musejí zůstat politicky neutrální.
             15:17
             Sestěhování tří státních agentur
              Projekt sestěhování státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism začal. Ministerstvo průmyslu – spolu s resorty zahraničí a místního rozvoje – přemisťuje první pobočky v zahraničí.
              17:35
              Rekordní turné Eda Sheerana
               Ed Sheeran překonal U2. Jeho koncertní turné Divide, během kterého dvakrát hrál i v Praze, se stalo nejvýdělečnější sérií všech dob – a to ještě není u konce.
               17:54
               Propagátorka idejí Woodcraftu v Česku
                Česko navštívila Julia A. Setonová. Přijela sem podpořit hnutí svého děda Ernesta Thompsona Setona – jednoho z otců zakladatelů světového skatingu a především hnutí Woodcraft.
                21:03
                Konec přísedících u soudů?
                 Soudcovská unie nesouhlasí s návrhem na omezení přísedících. Podle jejího viceprezidenta Petra Černého jde o prvek, díky němuž má veřejnost možnost justici kontrolovat.
                 22:01
                 Dopravní komplikace kvůli Moto GP
                  Druhým dnem dnes u Brna pokračovala Velká cena silničních motocyklů. S největší motoristickou akcí v Česku se pojí hlavně hustá doprava v okolí Brna.
                  23:54
                  Neplánované rodeo
                   Kráva dlouhorohého skotu opustila honácký průvod a vběhla mezi diváky. Zmatené zvíře zamířilo do vchodu kancelářské budovy. Chvíli poté se dobytek podařilo kovbojům chytit do lasa a odvést do bezpečí.
                   24:18
                   Návrh na obžaloby za ekologickou havárii
                    Policie navrhuje obžalovat firmu Hydrogeologie z Chrudimi za únik ropných látek na louky u Labe v Hradci Králové.
                    26:17
                    Zelená vlna pro sanitky a hasiče
                     Snazší průjezd ucpanými křižovatkami pro záchranáře a hasiče. Hlavní město pokračuje v přípravě systému, který by jim to umožnil. Podobně jako na některých místech hromadné dopravě.
                     28:54
                     Projekty proti vyhazování jídla
                      Rychlé občerstvení a jídelny v Česku vyprodukují zhruba 27 000 tun odpadu ročně. Nejvíce ho vzniká v kuchyni při zpracování. Vyplynulo to z nového výzkumu Technologického centra Akademie věd a dalších organizací.
                      30:22
                      Plýtvání potravinami v jídelnách a bistrech
                       První šetření tohoto druhu ukázalo, že ve veřejném stravování dochází k výraznému plýtvání potravinami. Výsledky z terénu mají pomoci firmám nastavit takové postupy, aby ke zbytečnému vyhazování jídla nedocházelo.
                       31:30
                       Výsledky výzkumu RedPot
                        K tomu, aby právě tahle překážka odpadla, má přispět právě zmiňovaný průzkum, jehož výsledky se budou zabývat i ministerstva. V terénu probíhal loni na podzim.
                        32:31
                        Aplikace pomáhá snižovat plýtvání
                         Už přes 10 tisíc porcí se podařilo v Česku zachránit přes novou službu Nesnězeno. Restaurace v ní denně hlásí přebytky v gastronomii.
                         34:30
                         Ministerstvo kultury bez ministra
                          Ministerstvo kultury druhým dnem vede ekonomický náměstek René Schreier – podle části politické scény v rozporu s ústavou.
                          35:20
                          Odstřel stometrové dominanty Vítkovic
                           O jeho odstřelu se mluví od roku 1998, demoliční výměr byl schválen před 16 lety. Ostravský komín strakáč šel k zemi až dnes. Chyběly peníze a proti rozhodnutí se nakonec postavilo i několik lidí.
                           37:02
                           Matera evropským městem kultury
                            Hospodářsky strádající jih Itálie dostal novou vzpruhu. Město Matera letos obdrželo titul evropské město kultury. Jako vůbec první v této části Apeninského poloostrova.
                            39:23
                            Írán hrozí dalším porušením dohody o jaderném programu
                             Írán pohrozil dalším – v pořadí už třetím – porušením mezinárodní dohody o svém jaderném programu. Ministr zahraničí Mohamed Zaríf blíže neurčil, co to bude konkrétně znamenat.
                             39:42
                             Cena dřeva v ČR klesá
                              41:11
                              Výměna poničených vlajek
                               V Česku je na státních budovách a institucích zhruba 30 tisíc státních vlajek. Po silných bouřkách je ale třeba některé z nich vyměnit. Jako tento týden na ministerstvu průmyslu a obchodu.
                               42:34
                               Vrcholí Let It Roll
                                V Milovicích vrcholí Let it roll - největší přehlídka drum and bassové hudby na světě. Od jiných festivalů se liší především vizuální podobou. Na bývalé letiště jezdí za taneční muzikou desítky tisíc lidí.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž44 minut
                                Další díl
                                4. srpen 2019

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                16. květen

                                Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                16. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24
                                Stopáž50 minut

                                15. květen

                                Headlines — Finsko žádá o členství v NATO — Představitelé NATO vítají zájem Finů o vstup — Bezpečnostní záruky NATO pro nové členy Další ruský útok u Lvova — Pomoc Židů na Ukrajině — Střelba v Bufallu má deset obětí — Masové střelby v USA — Střelba v americkém supermarketu — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Uprchlíci v pražské Troji — Ruské majetky v Karlových Varech — Očkování proti covidu-19 — Sněmovna bude jednat o zrušení EET — Část Ruska sužují požáry — Češi šetří na horší časy — Začiná rekonstrukce Barrandovského mostu — Objízdné trasy kolem Barrandovského mostu — Dohled nad opravami Barrandovského mostu — Dopravní uzavírky v Česku — Tryzna za oběti nacistů v Terezíně — Dotace za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny — Parlamentní volby v Libanonu — Eurovize už zná svého vítěze — 3. ročník Festivalu rodiny — Plán odpadového hospodářství víc třídit odpad — Začíná období rojení včel — Zvony se z harrachovského kostela ozvou poprvé po osmdesáti letech — Svatojánské slavnosti na Vltavě — Hurvínek v Paříži

                                Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž50 minut

                                15. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT24
                                Stopáž50 minut

                                14. květen

                                Headlines — Válka na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Rusové podle Kyjeva prohráli bitvu o Charkov Jednání zástupců NATO a skupiny G7 — Do stanového městečka v Troji dorazili první uprchlíci — Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji — Dopady války na české podniky — Demonstrace za zachování práva na interupci v Americe — Slavnostní inaugurace nové maďarské prezidentky — Jednání o navýšení minimální mzdy — Oprava Barrandovského mostu začíná. Nejhorší bude prvních deset dní. — Zdražení jízdného a cen MHD — Kvůli suchu hrozí požáry, zejména v severní polovině Čech — Nelegální vykácení starých buků v Krušných horách. — Turisté se vracejí do hotelů a penzionů — České hotely a penziony lákají hosty — Zahraničních turistů v Praze dál přibývá — Zahájení letní turistické sezony na Pražském hradě — Příznaky chronického únavového syndromu — Pohřeb palestinské novinářky provázely nepokoje — Předsednictví ČR v Radě EU — Sjezd KSČM v Brně — KLDR přiznala rychlejší šíření covidu-19 — Česko hledá náhradu za ruský plyn — Slavnostní zakončení mezinárodního filmového festivalu Anifilm — Varování před pádem stromů na cyklostezky — Finále hudební soutěže Eurovize v Turíně

                                Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž50 minut

                                14. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám