Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Boris Johnson novým šéfem britských konzervativců

Boris Johnson vyhrál souboj o křeslo vůdce britských konzervativců. Někdejší ministr zahraničí a nekompromisní zastánce brexitu přesvědčil dvakrát víc spolustraníků než jeho soupeř – stávající šéf diplomacie Jeremy Hunt.

Boris Johnson novým šéfem britských konzervativců

Po referendu v roce 2016, kdy se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie, bude Boris Johnson v pořadí už třetím premiérem.

Boris Johnson a EU

Boris Johnson slibuje vyvést Velkou Británii z Evropské unie do konce letošního října a vyjednat novou brexitovou dohodu. Sám je přitom zastánce úplné odluky od evropských struktur.

Reakce z Bruselu

Živý vstup Lukáše Dolanského.

Zrušený tendr na nákup aut

Nejvyšší správní soud prověří verdikt o zrušení tendru na nákup policejních a dalších aut za víc než 2 a čtvrt miliardy. Ministerstvo vnitra zažalovalo Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Digitalizace zdravotnictví

Senát zřejmě vrátí sněmovně novelu, která zavádí takzvaný lékový záznam. Tedy elektronickou databázi, ve které doktoři i lékárníci uvidí, jaké léky kdo bere.

Spor Soulu a Moskvy

Jihokorejská letadla vypálila stovky varovných výstřelů potom, co vzdušný prostor země dvakrát narušil vojenský letoun druhého státu.

Jednání o zadlužené Lužické nemocnici

Živý vstup Petry Musilové.

Vyšetřování v případu Lesní správy Lány

Policie ukončila vyšetřování případu Lesní správy Lány. ČT to potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Rok od tragických požárů v Řecku

Rok od nejtragičtějšího požárů v moderních dějinách Řecka. Plameny tehdy zachvátily pobřeží východně od Atén a zabily 102 lidí. Nová vláda teď slíbila čerstvou pomoc přeživším.

První zahraniční cesta budoucí evropské komisařky

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v Paříži sešel s budoucí předsedkyní Evropské komise.

Počet padělaných bankovek a mincí

Falešných peněz znovu ubylo. Česká národní banka zadržela za letošní první pololetí 743 padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí.

Zemřel Pavel Kučera

Bývalému místopředsedovi Nejvyššího soudu bylo 79 let. Funkci zastával v letech 1993 až 2010.

Podzim v České televizi

Portrét českých skautů, nová generace Manželských etud nebo poslední cesta trabantů Dana Přibáně – jen některé z dokumentů, které na podzim nabídne ČT.

Problémy s graffiti v centru Prahy

Na pražském Karlově mostě dál zůstává nápis, který tam nasprejovali dva cizinci minulý týden. Čeká se na dohodu Technické správy komunikací s restaurátory. Místní ale řeší i problém s nedalekou Lennonovou zdí.

Změny u ŘSD

Z Ředitelství silnic a dálnic se má stát akciová společnost. Teď je to státní příspěvková organizace. Plánovanou změnu oznámil ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku

V Česku umírá na rakovinu tlustého střeva o třetinu méně lidí než před deseti lety – a to díky preventivnímu testování. Vyšetření dokáže nemoc odhalit i před jejím propuknutím.

Počet nově zahájených exekucí

Trend se obrací – v Česku znovu začalo přibývat exekucí.

Policista na přejezdu

Zákaz řízení hrozí policistovi, který nerespektoval výstražné světlo na přejezdu ani padající závory a na motocyklu prokličkoval na druhou stranu.

Kontroly zákazu čerpání vody

Na stovkách míst po celém Česku úřady omezily čerpání vody. Seznam se rychle rozšiřuje – dnes třeba na Karlovarsku – a vodohospodáři kontrolují, jestli lidi zákaz vydaný kvůli suchu dodržují.

Posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Rozhodnutí, které pohne s páteřními dopravními stavbami – úředníci nebudou muset znovu posuzovat jejich vliv na životní prostředí.

Posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Spor se týkal konkrétně obchvatu kolem Frýdku-Místku. Proti jeho stavbě podal žalobu ekologický spolek Děti země.

Posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Jak už zaznělo, nález Ústavního soudu dopadá na devět projektů, které vláda považuje za nejdůležitější.

Most Vysočina na D1 stihnou opravit dřív

Omezení dopravy na mostu Vysočina na modernizované „dé jedničce“ bude o více než měsíc kratší, než se původně předpokládalo. Dnes to oznámilo Ředitelství silnic a dálnic.

Přísnější pravidla vůči migrantům v USA

Živý vstup Davida Miřejovského.

Zemřel bývalý čínský premiér Li Pcheng

Ve věku 90 let zemřel bývalý čínský premiér Li Pcheng, přezdívaný ,,řezník z Pekingu".

Centra měst přeplněná auty

Praha 1 chce omezit vjezd aut do některých ulic i parkování lidí, kteří tam nebydlí. Centrum je podle radních přeplněné vozidly, přednost mají mít chodci.

Antimonopolní úřad řeší Huawei

Antimonopolní úřad řeší vůbec první případ, který se týká zákazu vstupu společnosti Huawei do infrastruktury státu. Informuje o tom server Neovlivní.

Kontroly kolem Vltavy

Chyby v míchání nápojů s ledem a neocejchované váhy zjistila Česká obchodní inspekce při kontrolách dvou restaurací v Lipně nad Vltavou.

Venezuela bez proudu a tekoucí vody

Venezuelu postihl další mohutný výpadek elektřiny. Bez proudu a tekoucí vody zůstaly miliony lidí ve víc než dvou třetinách země včetně hlavního města Caracasu.

Na milion hektarů lesa hoří na Sibiři

Plameny nikdo nehasí – podle zákona by totiž musely být náklady na zásah nižší než způsobené škody.

Záchrana hrobky proroka Nahuma

Čeští vědci se podílejí na záchraně významné památky v severním Iráku. Jde o hrobku biblického proroka Nahuma. Dlouho opuštěná a zchátralá stavba teď prochází rekonstrukcí.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD