Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Napětí v Hormuzském průlivu

Nová konfrontace mezi Íránem a Západem. Evropské státy vyzvaly Teherán, aby neprodleně propustil tanker plující pod britskou vlajkou.

Napětí v Hormuzském průlivu

Za Británií stojí Spojené státy i Německo a Francie, které Írán vyzvaly, aby tanker i jeho posádku okamžitě propustil. Rusko, které má na palubě britské lodi tři námořníky, se podle moskevských médií snaží s Teheránem spojit.

Napětí v Hormuzském průlivu: časová osa

Napětí se začalo v oblasti stupňovat v květnu, po útoku na čtyři tankery ve vodách Spojených arabských emirátů. USA i další země z něj obvinily Írán.

Další vyšetřování v kauze Rath

I po pravomocném verdiktu nad exhejtmanem Davidem Rathem policie pokračuje ve vyšetřování. To se týká účtů, kde mohly skončit peníze ze zmanipulovaných zakázek.

Uzavírka lanového mostu na Jižní spojce

Živý vstup redaktorky Ivany Malé.

Výbušniny v Hongkongu

Policisté v Hongkongu zajistili rekordní množství výbušnin v dějinách města. Při zátahu v průmyslové budově našli dva kilogramy vysoce třaskavé chemikálie, zbraně a protestní letáky.

Předvečer parlamentních voleb na Ukrajině

Ukrajinci zítra rozhodnou o novém složení parlamentu. Jako favorit jde do voleb strana prezidenta Zelenského Sluha národa.

Merkelová vyzvala k odporu proti extremismu

Angela Merkelová vyzvala k odporu proti rostoucímu krajně pravicovému extremismu. Německá kancléřka s apelem vystoupila v den pětasedmdesátého výročí neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera.

Rozšíření EET míří do Senátu

Senát má ve středu projednat rozšíření elektronické evidence tržeb. Očekává se, že normu pošle zpět do Poslanecké sněmovny. Třetí a čtvrtá vlna znamená novou povinnost pro zhruba 300 tisíc živnostníků, jako jsou kadeřnice, švadleny nebo lékaři.

Policie hledá výtržníky v Praze

Policie dál pátrá po mladících, kteří napadají a okrádají vrstevníky v pražských parcích. Kvůli rostoucí kriminalitě večer a v noci na dnešek desítky policistů kontrolovaly lidi v Letenských sadech.

Vrcholí festival Colours of Ostrava

Živý vstup redaktorky Lucie Křížkové.

Koordinátor bezpečnostních složek na úřadu vlády

Na úřadu vlády by mohl vzniknout nový post – premiér Andrej Babiš chce národního poradce pro bezpečnost. Požadují to i zpravodajské služby. Právě jejich práci a úsilí dalších bezpečnostních složek, včetně policie, by měl nový člověk koordinovat.

Housenky ničí lesy na jižní Moravě

Další škůdci ohrožují lesy na jižní Moravě. Vedle kůrovce jsou to teď třeba i housenky bekyně velkohlavé. Objevují se i na dalších místech Česka. Lesníci jsou zatím bezradní.

Řopíky na prodej

Ministerstvo obrany pokračuje v prodeji pohraničního opevnění, postaveného před druhou světovou válkou. Do úterý si můžou lidé za necelých šestnáct tisíc koupit takzvaný řopík v jižních Čechách nebo na severní Moravě.

Nové výukové středisko dopravní policie

Přestože platy policistů rostou, sboru stále chybí kolem dvou tisíc a tří set lidí; napříč profesemi. Ministerstvo vnitra a policejní prezidium teď vedle náborového úsilí rozšiřují i centra pro školení a odbornou přípravu.

50 let od přistání na Měsíci

Před 50 lety lidé přistáli na povrchu Měsíce. Pak Neil Armstrong a Buzz Aldrin udělali své první kroky na jeho povrch. Byly to první lidské kroky na jiné vesmírné těleso, než je Země.

Apollo 11: hledání místa k přistání

Na povrchu Měsíce astronauti žádné problémy neměli. Řadu komplikací ale museli řešit při sestupu z oběžné dráhy – vypadávalo jim spojení se Zemí, počítač hlásil, že je přetížený. Astronauti se tak dostali jinam, než původně chtěli.

Model Orla v pražském Planetáriu

Dovnitř přistávacího modulu Eagle se můžou lidé podívat v Praze. Tady před Planetáriem je jeho věrná kopie v poměru 1:1.

Apollo 11: mezi přistáním a prvním krokem

Od dosednutí přistávacího modulu do prvního kroku na měsíčním povrchu uplynulo ještě šest hodin. Astronauti kontrolovali všechny systémy a odpočívali.

Apollo 11: doprovodné akce v Brně

Živý vstup redaktorky ČT Lucie Kučerové.

Apollo 11: cesta zpět k Zemi

Modul se na oběžné dráze pak znovu spojil s lodí Columbia a astronauti zamířili zpět k Zemi. Přistáli po třech dnech do Tichého oceánu.

Poslední záběry z Měsíce

To platilo i pro další mise Apollo – celkem po povrchu Měsíce chodilo 12 lidí. Posledním byl Eugene Cernan, velitel Apolla 17, který měl Československé předky.

Armáda modernizuje obrněnce

Jednu a půl miliardy by měly stát nové radiové stanice pro tankový prapor. Smlouva je těsně před podepsáním. Vojáci současné obrněnce modernizují i kvůli nasazení do zahraničních operací NATO.

Demonstrace v Moskvě

Víc než 20 tisíc lidí demonstrovalo v Moskvě za svobodné a spravedlivé volby ve městě. Požadují, aby se o křesla v místním zastupitelstvu mohli ucházet i zástupci opozice.

Netanjahu: 4876 dní v čele vlády

Benjamin Netanjahu se dneškem stal nejdéle sloužícím předsedou vlády v dějinách Izraele. V úřadu je už 4876 dní. Historický rekord ale premiéra zastihnul v politicky složité době.

Pokuta za kávu v Benátkách

Pokutu v přepočtu skoro 25 tisíc korun dostali dva turisté, kteří si vařili kávu na schodech benátského mostu Rialto. Německá dvojice musí rovněž ihned odjet.

Kontrola lodí na vodních nádržích

Plavební správa na hladině Orlíku nebo Slap. Kontroly odhalují chyby u každé druhé lodě – nejčastěji chybějí potřebné doklady. Testem na alkohol naopak při jedné z posledních akcí prošli všichni lodivodi.

Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou

Na přehlídku folkloru do Velké nad Veličkou míří tři tisíce lidí. Horňácké slavnosti slibují také jarmark tradičních řemesel.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD