Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Setrvání ČSSD ve vládě

Sociální demokraté na rozcestí – už zítra mají rozhodnout o tom, zda odejdou z menšinové vlády Andreje Babiše. Jan Hamáček předsednictvu oficiálně oznámí, že Miloš Zeman odvolá ministra kultury Antonína Staňka na konci července.

Schůzka, která rozhodne o osudu vlády

Na Vysočině sílí hlasy pro odchod z kabinetu, podobně jako v Jihomoravském kraji. Další podle průzkumu ČT podmiňují setrvání v koalici jmenováním Michala Šmardy ministrem.

Vývoj aktuální vládní krize

Teď přehled – jak se vyvíjela aktuální vládní krize. Antonín Staněk nejprve před dvěma měsíci oznámil, že ke konci května rezignuje na svou funkci. Miloš Zeman demisi nepřijal.

Oslavy státního svátku i pocta obětem útoku

Velkolepou vojenskou přehlídkou si Francouzi připomněli výročí dobytí Bastily. Nejdůležitější státní svátek v zemi doprovodí i řada ohňostrojů. Ve městě Nice na jihu Francie se ale dnes večer konat nebude.

Střety žlutých vest s policisty

V samotném hlavním městě honosné oslavy v odpoledních hodinách přerostly ve střety policistů s demonstranty. Příznivci hnutí žlutých vest se po vojenské přehlídce pokoušeli obsadit část Champs-Elysées a postavit tam barikády.

Smrtelná nehoda na Královéhradecku

Živý vstup redaktora Přemysla Šrámka.

Vyšetřování železniční nehody na Rakovnicku

Pokračuje vyšetřování včerejší srážky vlaku s autem na Rakovnicku. Podle policie řidič zřejmě nerespektoval výstražné znamení na přejezdu. Při nehodě jeden člověk zemřel a sedm utrpělo zranění.

Sankce proti Turecku

Americký prezident Donald Trump podle agentury Bloomberg ohlásí příští týden sankce proti Turecku. Partnera z NATO chce potrestat za nákup ruského systému protiletecké obrany S-400.

Masivní výpadek proudu v New Yorku

Část newyorského Manhattanu postihl v noci na dnešek masivní výpadek elektřiny – bez proudu byly 5 hodin statisíce lidí, zřejmě kvůli požáru v rozvodné síti. Na území velkém jako Karlovy Vary žije víc obyvatel než v Praze – přes milion a půl lidí.

Zkrácení pracovní doby

Tři z pěti zaměstnanců, kteří pracují na směny, by uvítali kratší pracovní dobu. Skoro třetina z nich se ale obává, že by zároveň nestihla splnit své úkoly.

Tresty pro výtržníky z Bratislavy

Půl roku vězení a poté vyhoštění na tři roky. Trest pro sedm fotbalových hooligans, kteří se ve středu večer poprali v centru Bratislavy. Po hromadné bitce zadržela policie víc než sto lidí.

Sociální dávky ve formě poukázek

Zhruba o třetinu se od konce loňského roku snížil počet příspěvků na živobytí vyplácený částečně v poukázkách. Jen v penězích ho od ledna dostávají znovu třeba lidé se zdravotním postižením nebo senioři.

Řádění tropické bouře Barry

Tropická bouře Barry udeřila v americkém státě Louisiana. V zaplavených oblastech museli někteří lidé vylézt na střechy a čekat na pomoc pobřežní stráže.

Artinii – distribuce filmů nově

Nový systém distribuce filmů – v Česku vznikl projekt s názvem Artinii. Služba má za poplatek umožnit jednodušší pořádání veřejných projekcí. Vyzkoušely ji krajanské spolky v zahraničí.

Pietní akce za oběti vypálení Českého Malína

V Žatci si připomněli vypálení ukrajinské obce Český Malín. Založili ji kdysi právě přistěhovalci ze Žatecka, Lounska a Rakovnicka. Přesně před 76 lety v ní nacisté povraždili 374 lidí.

Nová pravidla pro vícenásobné dlužníky

Jeden dlužník – jeden exekutor. Pravidlo, které by do zákona mohla zavést vládní novela exekučního a občanského soudního řádu. Ministerstvo spravedlnosti si od ní slibuje omezení počtu případů, kdy má jeden člověk víc exekucí.

30 let s kompaktními disky

Před 30 lety začala v Československu výroba kompaktních disků. Tehdy jediného média, které umožňovalo špičkový digitální záznam a poslech třeba hudby.

Fronty na bankovku s Karlem Gottem

Bankovka s Karlem Gottem měla u fanoušků úspěch – 5 tisíc kusů vykoupili za čtyři hodiny Někteří zájemci na prodej čekali v centru Prahy už od pátku. Všimly si toho i zahraniční agentury.

Záchranáři v úzkých

Záchranáři se při cestě na místo zásahu stále častěji setkávají s šoféry, kteří jim nedají přednost, neuhnou nebo zmatkuji. V lepším případě to znamená jen zdržení.

Revize parcel v Česku

Druh pozemku, jeho hranice a taky neevidované budovy – to všechno teď kontrolují úředníci po celé České republice. Chtějí, aby skutečný stav jednotlivých parcel odpovídal tomu zapsanému v katastru.

Revize parcel v Česku

Na některých částech Česka také geodeti vytváří úplně nové katastrální mapy. Až šedesát procent z nich totiž vzniklo mezi lety 1826 až 1836, a skutečnému uspořádání pozemků tak neodpovídají.

Revize katastru nemovitostí

O tom, kdy a kde revize budou, rozhoduje příslušný katastrální úřad. Lidé by se o nich měli dozvědět aspoň 2 měsíce předem – nejčastěji z obecní vývěsky.

Kontroly kvůli uspořádání pozemků

Vedle kontrol taky na některých místech pokračují takzvané pozemkové úpravy. Ty provádí Státní pozemkový úřad, aby zlepšil uspořádání parcel. Ne všichni majitelé se změnami souhlasí.

Konec oprav na Chaldiki

Úřady na řeckém poloostrově Chalkidiki hlásí konec oprav po středeční bouři. Ta zabila sedm lidí – včetně dvou českých turistů. Dnes se podařilo obnovit dodávky vody a elektřiny i v odlehlých oblastech.

Protesty proti spornému zákonu pokračují

Potyčkami s policií skončily další demonstrace proti extradičnímu zákonu v Hongkongu. Do ulic opět vyšly desetitisíce lidí. Protestující dosáhli po několika týdnech pozastavení schvalovacího procesu, ale ke zrušení návrhu nedošlo.

Potíže kolem jídla pro bezdomovce

Už přes pět let rozdávají dobrovolníci v Ostravě bezdomovcům každou neděli jídlo. Nově po nich ale radnice chce povolení a potravinářské průkazy. Dobročinná akce totiž vadí některým místním obyvatelům, kteří si stěžují na nepořádek.

Odjezd z hudebních festivalů

Dnešek je i ve znamení odjezdů z hudebních festivalů. 20 tisíc lidí navštívilo ve Vizovicích Masters of Rock.

Česká pomoc ohroženým opicím

Čeští ochránci přírody se zapojili do snahy o záchranu kahau nosatých. Výzkumníci z ústecké zoologické zahrady se snaži do územního plánu v Indonésii prosadit, aby na ostrově Borneo vznikla pro tyto opice chráněná oblast.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD