Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Schůzka v Lánech

Prezident je podle předsedy sociální demokracie připraven k 31. červenci vyhovět žádosti premiéra a odvolat ministra kultury Antonína Staňka.

Odvolání ministra Antonína Staňka

Podle současného ministra kultury Antonína Staňka přineslo dnešní jednání v Lánech rozumné řešení. Je podle něj důležité, aby jeho nástupce mohl pokračovat v práci, kterou zahájil.

Vláda bez ministra Antonína Staňka

Hostem Událostí je Vojtěch Filip, předseda KSČM.

Od důvěry k nedůvěře

Dnes je to shodou okolností přesně rok, co vláda získala důvěru sněmovny. Zároveň je nyní za celé období nejblíž svému rozpadu.

Ruská raketová obrana pro Turecko

První část dodávky ruského systému protiraketové obrany S-400 dorazila do Turecka. Kvůli zakázce o hodnotě asi 57 miliard korun už dříve Spojené Státy pohrozily Ankaře sankcemi a zrušením prodeje stovky stíhaček F-35.

Sčítání škod po ničivé bouři

Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose.

Potenciál sdílené ekonomiky

Sdílená ekonomika Česku zatím stále nepřináší tolik peněz, kolik by mohla. Sdílení aut, bytů nebo třeba hudby vynese ročně necelé dvě miliardy korun.

Spor o tankery

Británie vysílá druhou válečnou loď do Perského zálivu – v reakci na incident, kdy se Írán měl pokusit zastavit britský tanker.

Den s novým předsedou Evropské rady

Kandidátka na post předsedkyně Evropské rady Ursula von der Leyenová stále nemá jistou většinu v Evropském parlamentu. Hlasovat se bude už příští úterý. Nejistá je podpora druhé největší frakce – evropských socialistů.

Rezignace amerického ministra Alexandera Acosty

Americký ministr práce a bývalý floridský prokurátor Alexander Acosta ohlásil demisi. Rozhodl se tak po kritice, které čelí kvůli řešení případu magnáta Jeffreyho Epsteina.

Stamilionové škody po bouřkách

Živý vstup redaktora Martina Laštůvky.

Hudba i politika na festivalu v Trenčíně

Už po 23. se na letišti v Trenčíně koná největší slovenský hudební festival Pohoda. Přehlídka si letos připomíná listopad 1989 i svou historii – tragickou událost, při které zahynuli dva lidé.

Konec papírových dálničních známek

Konec papírových dálničních známek. Poslanci dnes schválili, že řidiči budou od roku 2021 na českých dálnicích používat už pouze elektronické. Změnu zákona, která to umožní, teď dostane Senát.

Kontroly na farmářských trzích

Kontroly farmářských trhů – veterinární správa se v letních měsících zaměřuje na masné nebo mléčné produkty. Jako třeba klobásy, vejce nebo sýry. Vyšší teploty můžou vést k tomu, že se potraviny snadněji kazí.

Vyšší těžba kůrovcového dřeva

Lesy České republiky zvýšily v prvním pololetí těžbu kůrovcového dřeva meziročně na víc než dvojnásobek – o 112 procent.

Borovice ohrožené suchem a škůdci

Nejen smrky - sucho a škůdci likvidují ve velkém i borovice. Nejvážnější situace je podle Lesů České republiky ve středních Čechách. Ohrožené jsou hlavně starší porosty, kterých je v Polabí většina.

Zátah proti drogovým pašerákům na moři

Americká pobřežní stráž narazila ve vodách Tichého oceánu na poloponorku pašeráků. Podobná plavidla tu často zcela nepozorovaně převážejí drogy.

Trať 10 let bez kolaudace

V srpnu začne instalace protihlukových opatření na takzvaném Novém spojení mezi pražským hlavním nádražím a tunely pod Vítkovem. Stavbě totiž kvůli nadměrnému hluku už přes deset let chybí kolaudace.

Chalkidiki po ničivé bouři

Boj s následky bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, při které zemřeli dva Češi a dalších pět lidí, pokračuje. Nejhůř postižená místa jsou stále obtíženě dostupná a jak už jsme slyšeli, ani dodávky elektřiny pořád nejsou stoprocentní.

Chalkidiki po ničivé bouři

Řádění živlů zaskočilo všechny – včetně turistů. Z nejhůře postižených oblastí většina z nich odešla. Zůstalo jich jen pár a pak hlavně místní obyvatelé.

Komplikace při odklízení trosek

Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose.

Oblíbené destinace Čechů v Řecku

Řecko patří u Čechů k oblíbeným dovolenkovým destinacím. Podíváme-li se na statistiku Asociace cestovních kanceláří, tak třeba loni tam zamířilo přes 470 tisíc českých turistů.

Rozmary počasí v letoviscích

Oblíbené destinace sužují tento týden extrémní výkyvy počasí. Bouře, krupobití a přívalové deště ve Středomoří doplňují i lesní požáry. Poslední předpovědi navíc varují, že velmi silné bouřky se zítra mohou znovu objevit na jihu Chorvatska.

Pojištění proti špatnému počasí

Na poloostrově Chalkidiki zůstává podle odhadů stále až 12 tisíc Čechů. Podle ministerstva zahraničí zatím nikdo nepožádal o předčasný návrat.

Poslanci o mobilních operátorech

Návrh na zavedení nižších pokut za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a kratších lhůt pro převod telefoního čísla má začít platit místo od ledna až od dubna příštího roku.

Rozšiřování CHKO Moravský kras

Chráněná krajinná oblast Moravský kras se rozšiřuje. Jde o první změny území po víc než 60 letech. Nově do oblasti spadá dalších 6 kilometrů čtverečních.

Vykradení obecní kasy v Kočí na Chrudimsku

Policisté prověřují hospodaření obce Kočí na Chrudimsku. Z obecního účtu totiž zmizelo téměř 600 tisíc korun. Peníze vybrala starostka obce, která je zároveň i účetní.

Sčítání Američanů v r. 2020

Dotazník při sčítání lidu ve Spojených státech v roce 2020 nebude obsahovat otázku na státní občanství. Prezident Donald Trump myšlenku opustil poté, co Nejvyšší soud zahrnutí otázky zablokoval.

Lesní požáry v Německu

Obrovské lesní požáry sužují Německo. Jen v okolí Berlína bojovali v minulých dnech hasiči s plameny na třech místech. Podle vlády situaci zhoršuje změna klimatu.

100 let britských odposlechů

Britská tajná odposlouchávací služba se snaží nalákat mladé adepty. Rozhodla se, že veřejnosti zpřístupní víc než 100 předmětů, které v minulosti byly přísně utajené.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD