48 minut

30. květen 2019

Obsah dílu

Headlines — Lodní neštěstí v Budapešti — Lodní neštěstí v Budapešti — Tragická srážka na Dunaji — Nehody lodí v Evropě — Bezpečnost v českých vodách — Výměna v čele resortu kultury — Kolony a konvoj na D1 — Aktuální průjezd dálnicí D1 — Neúmyslná střelba na palubě vládního speciálu — Vyjednávání o složení frakcí — Ceny pohonných hmot v ČR — Rakousko má kancléřku — Renovace historických map — Volební model — Poslední oficiální cesta prezidenta A. Kisky — Památník ticha na nádraží Praha-Bubny — Záchrana předčasně narozené holčičky — Unikátní zákrok před narozením — Jiří Stránský: 1931–2019 — Jiří Stránský: 1931–2019 — Zdivočelá země Jiřího Stránského — Svědectví v knihách Jiřího Stránského — Programové změny na ČT — Sněmovna a sociální služby — Předčasné volby v Izraeli — Ukrajinští poslanci odmítli demisi premiéra Volodymyra Hrojsmana — Podniky omezují jednorázové plasty — Zavalení dělníci na Břeclavsku — Incident v hradeckém trolejbusu — Nadužívání léků proti bolesti v USA — Prestižní domov pro pelikány z Česka

Části dílu

00:04
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:37
  Lodní neštěstí v Budapešti
   Záchranáři v Budapešti stále pátrají po obětech nočního neštěstí na rozvodněném Dunaji. Výletní loď s 33 jihokorejskými turisty a dvěma členy posádky se po kolizi s jiným plavidlem potopila u Alžbětina mostu v těsné blízkosti parlamentu.
   01:15
   Lodní neštěstí v Budapešti
    Teplota vody byla jen mezi 10 a 12 stupni. Pátrání běželo celou noc. Potápěči sestupují do vraku, který leží na dně Dunaje.
    03:42
    Tragická srážka na Dunaji
     Živý vstup Barbory Měchurové.
     05:40
     Nehody lodí v Evropě
      Teď porovnání plavidel, která se srazila. To potopené se jmenovalo Mořská panna. Provozovatel ho na webových stránkách popisuje jako nejmenší loď flotily, která se hodí na různé vyhlídkové plavby.
      06:34
      Bezpečnost v českých vodách
       V Česku patří lodní doprava stále k těm nejbezpečnějším. I přes to, že plavba na českých řekách a nádržích láká stále více lidí. Třeba jen majitelů oprávnění pro malé lodě přibude každý rok víc než dva a půl tisíce.
       09:01
       Výměna v čele resortu kultury
        Návrh na odvolání ministra kultury Antonína Staňka odešle premiér na Pražský hrad zítra – zároveň s návrhem na jmenování nástupce Michala Šmardy.
        10:49
        Kolony a konvoj na D1
         Komplikace na dálnici D1. Provoz na ní od rána brzdil průjezd amerického armádního konvoje. Kvůli dlouhým kolonám se mohla cesta z Prahy do Brna protáhnout i o několik hodin.
         13:07
         Aktuální průjezd dálnicí D1
          Živý vstup redaktora Martina Donáta.
          15:55
          Neúmyslná střelba na palubě vládního speciálu
           Andrej Babiš nebude požadovat výměnu člena policejní ochranky, který zřejmě nedopatřením vystřelil na palubě armádního letadla, v němž premiér byl.
           16:09
           Vyjednávání o složení frakcí
            V Bruselu pokročila jednání o tom, do kterých frakcí se přidají noví europoslanci. Piráti už zasedali s evropskými Zelenými. Spolupráci ale musí schválit vedení strany. Jasno už mají v SPD.
            16:39
            Ceny pohonných hmot v ČR
             Benzin a nafta opět zdražily. Jen od začátku května stoupla průměrná cena Naturalu 95 o 70 haléřů a nafty o padesátník. Aktuálně se tak litr benzinu prodává za 33 korun 70. Nafta je zhruba o korunu levnější.
             17:34
             Rakousko má kancléřku
              Rakousko má poprvé v dějinách kancléřku. Prezident Alexander Van der Bellen pověřil sestavením úřednické vlády dosavadní předsedkyni ústavního soudu Brigitte Bierleinovou.
              17:55
              Renovace historických map
               Detailně zmapovat města a obce v českých zemích a přesně zakreslit, kde bydlí Židé – právě kvůli tomu vznikl před 300 lety jedinečný soubor plánů, které odborníci teď postupně restaurují.
               20:38
               Volební model
                Hnutí ANO by se stalo vítězem voleb do sněmovny podle květnového modelu CVVM. Získalo by 28 procent hlasů. Na druhém místě by skončila ODS se 17 procenty.
                21:02
                Poslední oficiální cesta prezidenta A. Kisky
                 Andrej Kiska naposledy v Česku jako slovenský prezident – v Lánech se setkal s Milošem Zemanem. Státníci vyzdvihli přátelský vztah, který mezi sebou mají navzdory rozdílným názorům v řadě věcí.
                 23:17
                 Památník ticha na nádraží Praha-Bubny
                  Ještě letos by se mohl začít budovat Památník ticha na nádraží Praha-Bubny. Magistrát začal připravovat výběrového řízení na firmu, která by rekonstruovala budovy, odkud vyjížděly transporty do nacistických koncentračních táborů.
                  23:39
                  Záchrana předčasně narozené holčičky
                   Nová meta v péči o předčasně narozené děti – nemocnici v americkém San Diegu opustila holčička, která se narodila už ve 23. týdnu těhotenství a vážila pouhých 245 gramů. Tedy asi jako větší jablko.
                   24:05
                   Unikátní zákrok před narozením
                    Podstoupily operaci ještě v těle matky a díky tomu jsou na světě. S lékaři, kteří je zachránili, se dnes tyto děti a jejich rodiče sešli v pražském Podolí. Specializovaný tým Ústavu pro péči o matku a dítě už pomohl 162 rodičkám z Česka i Slovenska.
                    26:31
                    Jiří Stránský: 1931–2019
                     Zemřel Jiří Stránský. Politický vězeň, scenárista a autor řady knih. Třeba Zdivočelé země, podle které vznikl stejnojmenný televizní seriál. Ve svých dílech často popisoval vlastní zkušenosti z pracovních táborů.
                     27:06
                     Jiří Stránský: 1931–2019
                      Jiří Stránský – skaut s modrou krví po otci a vnuk předsedy prvorepublikové vlády Jana Malypetra. Celý život aktivně vystupoval proti totalitním režimům. Za to byl po komunistickém puči v roce 1948 stejně jako část jeho rodiny perzekvován.
                      30:22
                      Zdivočelá země Jiřího Stránského
                       Seriál odvysílala Česká televize poprvé v roce 1997. Přípravy ale začaly už o tři roky dřív. Na scénáři Jiří Stránský spolupracoval s režisérem Hynkem Bočanem – do hlavní role obsadili Martina Dejdara.
                       32:05
                       Svědectví v knihách Jiřího Stránského
                        Jak zacházeli komunisté se svými protivníky, se po sametové revoluci vědělo, ale málokdo si to dokázal představit. Jiří Stránský ve svých knihách přinesl o krutostech lágrů plastické svědectví.
                        35:14
                        Programové změny na ČT
                         Česká televize na dnešní večer mimořádné zařadila na program ČT2 portrét Jiřího Stránského z cyklu Neobyčejné životy. V sobotu pak na ČT1 odvysílá dva filmy, ke kterým Jiří Stránský napsal scénář.
                         35:26
                         Sněmovna a sociální služby
                          Termín do 7. června – tedy příštího pátku – uložila sněmovna vládě, aby jasně řekla, odkud vezme chybějící 2 miliardy na sociální služby. Pětice opozičních stran varovala před kolapsem celého systému a svolala mimořádnou schůzi.
                          36:18
                          Předčasné volby v Izraeli
                           Živý vstup zpravodaje Davida Borka.
                           38:15
                           Ukrajinští poslanci odmítli demisi premiéra Volodymyra Hrojsmana
                            K odchodu ho hned po své inauguraci vyzval nový prezident Zelenskyj, který zároveň rozpustil parlament a na červenec vypsal předčasné volby.
                            38:31
                            Podniky omezují jednorázové plasty
                             Místo plastu papír, dřevo nebo klasické nádobí. Další firmy, mezi nimi i fast foody, omezují jednorázové obaly. Zatím dobrovolně, oficiální zákaz přijde za dva roky.
                             41:11
                             Zavalení dělníci na Břeclavsku
                              4 dělníky zavalila v Klentnici na Břeclavsku zřícená sklepní klenba. Vrtulník a sanitky je přepravily do nemocnice. Jeden muž je v kritickém stavu – zbylí mají těžká nebo středně těžká zranění.
                              41:40
                              Incident v hradeckém trolejbusu
                               Hrubé chování řidiče trolejbusu v Hradci Králové – kvůli jízdence. Podle záběrů z mobilního telefonu ho rozčílilo, že chce mladá cestující za lístek platit stokorunovou bankovkou – na takový obnos prý nevrací a dál ji nepustí.
                               42:15
                               Nadužívání léků proti bolesti v USA
                                Soudy v USA začínají projednávat miliardové žaloby proti farmaceutickýcm firmám. Státy a místní vlády je viní z podílu na tzv. krizi opioidů – nadměrném užívání léků proti bolesti.
                                44:53
                                Prestižní domov pro pelikány z Česka
                                 3 pelikáni bílí z pražské zoologické zahrady se stěhují do královského parku u Buckinghamského paláce v Londýně. Jejich novým domovem bude jezírko, kam má ze svých komnat výhled i Alžběta II.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž48 minut
                                 Další díl
                                 31. květen 2019

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž50 minut

                                 26. červen

                                 Headlines — Útok na Kyjev — Ruské ostřelování Kyjeva — Boje na Ukrajině a summit G7 — Snížení daně na pohonné hmoty — Dopad kauzy Dozimetr na vládu — Protesty proti zákazu potratů v USA — Zdravotní péče o uprchlíky — Průměrná mzda — 40 let kapely Visací zámek — Zdanění energetických firem — Růst platů a mezd — Polákům chybí uhlí — Výstrahy před vysokými teplotami a požáry — Poslední volby do národních rad — Mrtví v klubu v JAR — Sklizeň ovocných stromů — Dražší péče o chrup — Dostupnost zubařů — V Česku chybí zubaři — Připomínky obětí komunismu — Vyšetřování útoku na Kapitol — Soudní spory se státem — Nález mumifikovaného mláděte mamuta — Vodáci na Vltavě — Opera z Brna — Knížky z bazarů — Dopravní komplikace při cestě na Slovensko — Závěr festivalu Glastonbury

                                 26. 6. 2022 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 26. červen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 26. 6. 2022 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 25. červen

                                 Headlines — Změna služebního zákona — Novela služebního zákona — Sporné zákony v Poslanecké sněmovně — Masivní protesty kvůli zákazu potratů — Reakce na historický verdikt — Následky velmi silných bouřek — Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo — Střelba v centru Osla — Zemřela Lisa Miková — Díla architekta Martina Rajniše — Taktika bojů o pozice na Ukrajině — Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování — Priority firem během předsednictví EU — Mapa výskytu komárů — Čekání na studnu — Zájem o letní dovolené — Nápory cestujících na letištích — Rychlejší odbavení přes kiosky — Kam jezdí Češi — Dovolená v Česku — Utopení urpchlíci — Odchod firem z Ruska — Poděkování za pomoc po tornádu — Demence u mladších pacientů — Jak vzniká blesk — Nové politické uspořádání ve Francii — Den pozemních vojsk Bahna — Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera

                                 25. 6. 2022 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 25. červen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 25. 6. 2022 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 24. červen

                                 Headlines — Pomoc v době zdražování — Snazší žádost o příspěvek na bydlení — Příspěvek 5 tis. Kč za dítě — Zisky a ztráty Ukrajiny — Boje o Lysyčansk — Kandidáti na ministra školství — Summit EU o zdražování a energetice — Dodávky plynu do Česka — Termín prezidentských voleb — Extrémní bouřky v části Česka — Výstraha před silnými bouřkami — Zákaz interrupcí ve Spojených státech — Opatření proti korupci — Nový velitel NATO na Slovensku — Spor o zachování EET — Případů covidu přibývá — Nedostatek brigádníků na letní sezonu — Památník obětem tornáda — Vzdušný vír změnil desítky životů — Mapování cesty tornáda — Rok od rodinné tragédie — Opravy kostelů poničených tornádem — Poslední rozloučení se Zdeňkem Velíškem — Metrostav bez veřejných zakázek — Stěhování části archivu Milana Kundery do Brna — Připomínky obětí po vyhlazení Ležáků — Zemřel Ján Zákopčaník — Dopravní priority českého předsednictví EU — Noc Sokoloven — Bourání vybydleného paneláku v Janově — Rockový festival ve Spáleném Poříčí — Prestižní cena pro architektu Jiřičnou

                                 24. 6. 2022 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 24. červen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 24. 6. 2022 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám