27. květen 2019

Obsah dílu

Headlines — Vítězové a poražení eurovoleb — Výsledky voleb do Evropského parlamentu — Reakce úspěšných uskupení na výsledky — Hnutí ANO vítězem voleb — Vliv debaklu ČSSD na vládu a vedení strany — Důsledky neúspěchu ČSSD — Výsledky voleb do Evropského parlamentu — Výsledky voleb ve členských státech — Výsledky frakcí v Evropském parlamentu — Povolební vyjednávání mezi frakcemi — Úspěch euroskeptiků ve Francii a v Itálii — Faragova Strana pro brexit vítězem voleb v Británii — Výsledky voleb na Slovensku — Silnější mandát pro ekologické strany — Fenomén preferenčních hlasů — Volební účast v celé EU — Obce s nejmenší volební účastí — Poražení evropských voleb — Výměny v Poslanecké sněmovně — Příspěvek za zisk hlasů ve volbách — Jednání o platech státních zaměstnanců — Plány na zdražení tabákových výrobků — Nedůvěra rakouské vládě — Čistá ropa z Ruska — Modernizace na D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem — 77 let od atentátu na Reinharda Heydricha — Cena Olgy Havlové pro Terezu Nagyovou — Zatčení podezřelých z útoku v Lyonu — Soud za napadení v tramvaji — Pozorování satelitů Starlink — Výstava o česko-saských kulturních dějinách

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:47
  Vítězové a poražení eurovoleb
   Evropský parlament se promění. Dvě hlavní frakce v Bruselu – lidovci a socialisté – oslabili, naopak posílili populisté nebo zelení. Zájem o volby byl přitom největší za poslední dvě dekády.
   01:49
   Výsledky voleb do Evropského parlamentu
    Vítězem voleb v Česku je hnutí ANO, získalo přes 21 procent hlasů. Neuspěla naopak druhá z vládních stran – sociální demokracie. S necelými čtyřmi procenty nebude mít žádného europoslance.
    02:29
    Reakce úspěšných uskupení na výsledky
     Vyhlašování výsledků politici sledovali ve svých štábech - někteří i za přítomnosti médií. Takto to vypadalo u tří nejúspěšnějších.
     04:02
     Hnutí ANO vítězem voleb
      Hostem Událostí je premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
      06:34
      Vliv debaklu ČSSD na vládu a vedení strany
       Vládní ČSSD získala necelá 4 procenta - to je nejhorší výsledek strany od roku 1992. Například od předsedy pražské organizace Petra Pavlíka už zaznělo, že se strana musí od základů změnit.
       09:11
       Důsledky neúspěchu ČSSD
        Hostem Událostí je premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
        10:45
        Výsledky voleb do Evropského parlamentu
         Ve volbách do Evropského parlamentu uspělo v Česku celkem sedm subjektů. Vítěznému hnutí ANO dalo svůj hlas přes půl milionu lidí, druhou ODS a třetí Piráty dělí necelé procento a 14 tisíc hlasů.
         13:46
         Výsledky voleb ve členských státech
          Evropští politici na výsledky hlasování tady v Bruselu čekali dlouho do noci. Už po uzavření posledních volebních místností v Evropě ale bylo jasné, že si v Evropském parlamentu udrží většinu proevropské strany.
          16:27
          Výsledky frakcí v Evropském parlamentu
           Nejsilnější zůstali po volbách evropští lidovci. Ti měli dosud v koalici se skupinou Socialistů a demokratů pohodlnou většinu, jenže obě strany teď oslabily a o výsledku hlasování už samy nerozhodnou.
           17:12
           Povolební vyjednávání mezi frakcemi
            Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
            18:24
            Úspěch euroskeptiků ve Francii a v Itálii
             Z výsledků je jasné, že větší slovo budou mít euroskeptici, kteří se snaží omezit vliv a moc Bruselu. Změnu unijní politiky – především té imigrační – žádá třeba Liga italského vicepremiéra Mattea Salviniho.
             20:51
             Faragova Strana pro brexit vítězem voleb v Británii
              Matteo Salvini chce v Evropském parlamentu sestavit novou frakci euroskeptiků. Láká do ní i vítěze britského hlasování Nigela Farrage a jeho Stranu pro brexit.
              21:38
              Výsledky voleb na Slovensku
               Proti Unii naladěná pravice posílila taky na Slovensku – Marián Kotleba tam získal 12 procent. Zvítězila ovšem proevropská koalice dvou neparlamentních stran, vládní Smer o část podpory přišel.
               22:35
               Silnější mandát pro ekologické strany
                Jak už zaznělo, dalším trendem voleb do Evropského parlamentu je vzestup ekologických stran, které sice jsou proevropské, ale i jejich voliči chtějí změnu přístupu v Bruselu.
                22:58
                Fenomén preferenčních hlasů
                 Voliči v Česku ve volbách do Evropského parlamentu znovu využili možnost preferenčních hlasů. Z výsledků je patrné, že kroužkování výrazně pomohlo kandidátovi ODS, někdejšímu ministru obrany Alexandru Vondrovi.
                 25:22
                 Volební účast v celé EU
                  V celé Unii přišlo k volbám nejvíc lidí za posledních pětadvacet let. Těsně nadpoloviční účast překonala číslo z posledních čtyř celoevropských voleb. Nejvíc lidí hlasovalo tradičně v Belgii.
                  27:03
                  Obce s nejmenší volební účastí
                   Na opačných pólech žebříčku účasti stojí dvě obce ze západu Čech – Čilá a Vřesová. Vývoj obou byl přerušen zásahem komunistického režimu v 50. letech minulého století.
                   28:33
                   Poražení evropských voleb
                    Post v europarlamentu v letošních volbách znovu obhajovalo sedmnáct poslanců. Deset z nich u voličů uspělo, zbylých sedm se s kariérou v Bruselu loučí. Propadli zejména zkušení politici, kteří kandidovali v rámci nových vlastních uskupení.
                    31:02
                    Výměny v Poslanecké sněmovně
                     Evropské volby změní také českou Poslaneckou sněmovnu. Do Bruselu míří celkem 3 její členové. V dolní komoře je proto vystřídají náhradníci.
                     32:34
                     Příspěvek za zisk hlasů ve volbách
                      Se ziskem ve volbách se pojí taky státní příspěvek – u těch evropských je to 30 korun za každý hlas. Teď už se díváme na částky, které jednotlivá uskupení získají - v porovnání s náklady, se kterými strany a hnutí na kampaň počítaly.
                      33:39
                      Jednání o platech státních zaměstnanců
                       Plus deset procent pro učitele, všem ostatním zaměstnancům státu dvě procenta navíc. Tento nárůst platů ve veřejné sféře navrhla na dnešním jednání tripartity ministryně financí. Odbory, ale i koaliční ČSSD ovšem chtějí, aby stát přidal daleko víc.
                       36:20
                       Plány na zdražení tabákových výrobků
                        Od příštího roku by si mohli kuřáci připlatit za tabák i cigarety. Jedna krabička by se podle návrhu ministerstva financí prodražila zhruba o dvanáct až třináct korun a stát by na tom měl ročně vydělat přes deset miliard.
                        37:04
                        Nedůvěra rakouské vládě
                         Živý vstup zpravodaje Petra Obrovského.
                         38:57
                         Čistá ropa z Ruska
                          Dnes v poledne začala do česka opět proudit čistá ropa. Dodávky z ropovodu Družba byly obnoveny po měsíci, kdy se do potrubí dostala kontaminovaná surovina. Litvínovská rafinerie si tak musela půjčit víc než 100 tisíc tun ze státních rezerv.
                          39:39
                          Modernizace na D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem
                           Společnost Skanska, kterou si Ředitelství silnic a dálnic vybralo ve zkráceném řízení, navazuje na přerušené práce z minulého roku. Od nedělního večera instaluje dočasná betonová svodidla a dělníci už začínají pracovat ve středovém dělícím pásu.
                           40:16
                           77 let od atentátu na Reinharda Heydricha
                            Před 77 lety zaútočili Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem ze skupiny Anthropoid na vůz zastupujícího říšského protektora Heydricha. Ten svým zraněním nakonec podlehl. Likvidaci třetího muže nacistického Německa si připomněli lidé přímo u památníku.
                            41:04
                            Cena Olgy Havlové pro Terezu Nagyovou
                             I přes svůj handicap pomáhá pacientům se stomií - tedy vývodem tlustého střeva. Řeč je o Tereze Nagyové, která dnes za osvětu získala Cenu Olgy Havlové.
                             42:46
                             Zatčení podezřelých z útoku v Lyonu
                              Francouzská policie zadržela tři lidi v souvislosti s výbuchem v Lyonu. Podomácku vyrobená bomba tam v pátek zranila 13 lidí.
                              43:07
                              Soud za napadení v tramvaji
                               Obvodní soud pro Prahu 10 dnes osvobodil trojici fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc, kteří čelí obžalobě z napadení muže tmavé pleti v tramvaji.
                               44:47
                               Pozorování satelitů Starlink
                                Neobvyklý úkaz na noční obloze – i pouhým okem bylo možné pozorovat šedesát satelitů Starlink, které v pátek na oběžné dráze vypustila společnost SpaceX. Podobné záběry pořizovali fanoušci kosmonautiky i náhodní svědci po celém světě včetně Čechů.
                                45:38
                                Výstava o česko-saských kulturních dějinách
                                 Jak blízko, tak daleko – nová výstava Národní galerie v Praze ukazuje společnou kulturní historii Čech a Saska. Návštěvníci uvidí i novou akvizici Sbírky starého umění. Jde o nejdražší nákup loňského roku – obraz od Mistra IW stál 340 000 eur.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž48 minut
                                 Další díl
                                 28. květen 2019

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 7. únor

                                 Headlines — Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Komplikace při záchranných akcích — Situace ve městě Iskenderun — Češi v Turecku po zemětřesení — Maloobchodní tržby — Vývoj bojů na Ukrajině — Válka na Ukrajině — Rok od schůzky Macrona s Putinem — Stížnosti na prezidentské volby — Ovocnáři likvidují sady — Prezident Zeman na Slovensku — Stavba nových úseků dálnice D6 — Zločinů v kyberprostoru přibývá — Politická budoucnost Andreje Babiše — Marek Baláž končí ve funkci — Zájem o domovy pro seniory — Pomoc českých záchranářů v Turecku — Záběry z dronů ukazují zkázu v Turecku — Pomoc dobrovolníků po zemětřesení — Sbírky na pomoc lidem v Turecku a Sýrii — Nepotřebné nemovitosti státu — Zaměstnanci v Nexenu dostanou přidáno — Soud potvrdil osvobození Janouška — Schůze Poslanecké sněmovny — Objem majetku v podílových fondech — Doučování na ZŠ a SŠ po pandemii covidu — Francouzi protestují proti důchodové reformě — Čapkova Matka v Izraeli — USA vyzvedly z moře část trosek sestřeleného balonu — Meteorologové varují před silným mrazem — Česko na Eurovision Song Contest

                                 7. 2. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 7. únor

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 7. 2. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 6. únor

                                 Headlines — Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Češi v postižené části Turecka — Následky ničivého zemětřesení — Pomoc českých hasičů — Průmysl v Česku se vrátil na předcovidovou úroveň — Vývoj průmyslové produkce v Česku — Válka na Ukrajině — Ukrajinský ministr obrany zůstává ve funkci — Zeman nebude jmenovat předsedu Ústavního soudu — Ceny Grammy ovládla Beyoncé — Prezident Zeman na návštěvě Slovenska — Ruské majetky v Česku — Zemřel bývalý československý premiér Lubomír Štrougal — Silné mrazy v Česku — Záchranných akcí na horách přibývá — Zájem o pobyt na horách — Útok na koleje na Moldavu — Fiala na návštěvě MZV — Izraelští vojáci v uprchlickém táboře u Jericha zabili pět ozbrojenců — Ilegálních cest z Mexika do USA ubývá — Spotřeba elektřiny v roce 2022 — Obce a města šetří energie — Trest pro pražského soudce Kydalku — Oprava náhrobků poškozených tornádem — Soudní proces s prodemokratickými aktivisty — Stávka zaměstnanců Nexen Tire u Žatce — Čína kritizuje USA za sestřelení balonu — Výcvik záchranných psů — Zemětřesení v Turecku a Sýrii zaznamenaly české stanice — Vlna stávek v Británii pokračuje — Veteránský autosalon v Paříži

                                 6. 2. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 6. únor

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 6. 2. 2023 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 5. únor

                                 Headlines — Škrty v důchodech — Debaty o omezení výchovného — Průměrný důchod — Obavy z ruské ofenzívy — Boje na východě Ukrajiny — Příběh architekty uprchlé z Ukrajiny — Spor o jmenování předsedy Ústavního soudu — Schůzka prezidenta Zemana s premiérem — Extremismus v Česku — Sestřelení podezřelého balonu — Laviny v zahraničí — Zdražování mobilních operátorů — Íránské milosti — Péče o tanečníky Národního divadla — Inaugurace bez vojenské přehlídky — Protesty proti izraelské vládě — Úspory energií na ministerstvech — Nehoda trolejbusu v Ostravě — Varování před mrazy — Tři roky odbahňování zámeckého rybníka — Trendy v nakupování — Nejčastější zboží v akci — Samoobslužné prodejny — Zákaz dovozu ropných produktů — Papežova mše v Súdánu — Kolony v Bedřichově — RegioJet skončí na Smíchovském nádraží — Pátrání po vrahovi na útěku — Prevence syndormu diabetické nohy — Vysunutí lávky přes chebské nádraží — Výročí úmrtí legendárního komika — Ceny české filmové kritiky

                                 5. 2. 2023 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 5. únor

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 5. 2. 2023 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám