Události

16. duben 2019

48 minut

16. duben 2019

Obsah dílu

Požár katedrály Notre-Dame — Symbol Francie v plamenech — Vyšetřování příčin požáru — Časová osa požáru — Proměny Notre-Dame v dějinách — Nevyčíslitelné škody — Událost pohledem českého velvyslance — První zprávy díky sociálním sítím — Peníze na rekonstrukci Notre-Dame — Sbírka na rekonstrukci ikonické stavby — Nové rozhodnutí soudu v kauze Altner — Noví poslanci složili slib — Sněmovna o 3. a 4. vlně EET — Propuštění Nadiji Savčenkové — Úrazů ve školách přibývá — Potvrzený trest pro Jaromíra Baldu — Kuriózní nehoda na Prostějovsku — Prevence před pády stromů na elektrické vedení — Požár Notre-Dame v obrazech — Skvosty uvnitř katedrály — Další postup prací v katedrále — Hašení památky zblízka — Co shořelo ve světě a u nás — Zabezpečení českých památek — Novým velvyslanecem NATO bude Jakub Landovský — Kárná žalobu na státního zástupce Jana Karabce — Možný střet zájmů Andreje Babiše — Finanční situace domácností — Únos dítěte z Prahy 10 — Nebezpečná věžička musela k zemi — Nový superpočítač pro umělou inteligenci

Části dílu

00:39
Požár katedrály Notre-Dame
  Symbol Paříže a celé Francie vážně poškodil požár. Katedrála Notre-Dame přišla během patnácti hodin o velkou část střechy i jednu z věží, kamenná část chrámu ale plamenům odolala.
  01:34
  Symbol Francie v plamenech
   Situaci v Paříži sledují i naši reportéři. V centru metropole je taky Martin Řezníček. Šok, smutek a vzápětí obrovská vlna solidarity. Tohle všechno prožili Francouzi během uplynulých čtyřiadvaceti hodin. To první přišlo včera krátce před začátkem Událostí, když se na střeše Notre-Dame objevily plameny, které později celou stavbu pohltily.
   05:16
   Vyšetřování příčin požáru
    V Paříži od včerejška záchranu katedrály sleduje zpravodaj Jan Šmíd.
    06:31
    Časová osa požáru
     Požár tady za mnou vypukl včera krátce před sedmou hodinou večer. Hasiče upozornili kolemjdoucí, kteří si všimli, že ze střechy stoupá dým. O pár minut později už byly plameny vidět z dálky.
     08:59
     Proměny Notre-Dame v dějinách
      "Katedrála Notre Dame, to jsou naše dějiny. Je to naše společná historie, která právě hoří." Slova, která francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl během včerejšího večera. V době, kdy hasiči ještě bojovali zdánlivě beznadějnou bitvu.
      11:33
      Nevyčíslitelné škody
       Pojďme si přiblížit rozsah škod. Požár připravil katedrálu o centrální strop. Ten je ze dřeva a jeho nejstarší části pochází z 13. století. Na jeho konstrukci padlo odhadem až 13 tisíc dubů.
       12:10
       Událost pohledem českého velvyslance
        Rozhovor s velvyslanecem České republiky ve Francii Petrem Drulákem.
        14:47
        První zprávy díky sociálním sítím
         Svět prožívá poničení pařížské dominanty také na sociálních sítích. Právě jejich uživatelé začali jako první informace o požáru šířit.
         16:21
         Peníze na rekonstrukci Notre-Dame
          Celosvětová vlna solidarity přinesla i konkrétní příspěvky na rekonstrukci památky. K dispozici by už teď mělo být skoro tři čtvrtě miliardy eur. 60 milionů dají úřady, nejméně 600 pak slíbily tři z nejbohatších francouzských rodin.
          17:58
          Sbírka na rekonstrukci ikonické stavby
           V Paříži od včerejška záchranu katedrály sleduje zpravodaj Jan Šmíd.
           18:56
           Nové rozhodnutí soudu v kauze Altner
            Ústavní soud dnes vyhověl dědicům právníka Zdeňka Altnera a zrušil rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého jim ČSSD zatím nemusela zaplatit 338 milionů za právní služby jejich otce. Sociální demokraté se znovu pokusí u Nejvyššího soudu o odklad.
            21:39
            Noví poslanci složili slib
             Poslanecká sněmovna je kompletní – na začátku jednání složili slib její noví členové. Iva Kalátová z ANO nahradila končícího ministra dopravy Dana Ťoka.
             22:25
             Sněmovna o 3. a 4. vlně EET
              Poslanci začali ve druhém čtení řešit novelu zákona o elektronické evidenci tržeb. Vládní návrh zavádí takzvanou třetí a čtvrtou vlnu, do které spadají třeba řemeslníci. Výhrady k němu má ale většina opozice.
              23:42
              Propuštění Nadiji Savčenkové
               Kontroverzní politička a bývalá pilotka Nadija Savčenková je venku z ukrajinské vazby. Úřady ji budou stíhat na svobodě. Viní ji z velezrady a pokusu o teroristický útok – žena obvinění odmítá.
               24:05
               Úrazů ve školách přibývá
                V českých školách roste počet úrazů – v mateřských, základních i středních. Děti si nejčastěji poraní ruku, nohu nebo hlavu. Každé páté zranění si způsobí během přestávek.
                26:08
                Potvrzený trest pro Jaromíra Baldu
                 Vrchní soud v Praze potvrdil Jaromíru Baldovi čtyřletý trest za teroristický útok a vyhrožování teroristickým trestným činem.
                 26:59
                 Kuriózní nehoda na Prostějovsku
                  32letá řidička tam při objíždění odstaveného nákladního auta sjela do výkopu kanalizace a spadla do téměř pětimetrové hloubky. Podle policie nebylo místo nijak označené – najížděla tam další technika.
                  27:22
                  Prevence před pády stromů na elektrické vedení
                   Majitelé pozemků by měli podle energetiků víc hlídat výšku stromů u elektrického vedení. Přerostlé dřeviny totiž patří mezi nejčastější příčiny poruch na venkovním vedení. Jen firma E.ON vynaloží ročně 100 milionů korun na kácení.
                   29:01
                   Požár Notre-Dame v obrazech
                    Záběry, které šokovaly celý svět.
                    29:49
                    Skvosty uvnitř katedrály
                     Zatím neexistuje seznam uměleckých děl, která se podařilo z hořící katedrály zachránit. Už teď je ale jasné, že ty nejcennější artefakty plamenům unikly. Je mezi nimi Kristova trnová koruna, požár přečkala vitrážová okna nebo varhany.
                     32:01
                     Další postup prací v katedrále
                      V Paříži od včerejška záchranu katedrály sleduje zpravodaj Jan Šmíd.
                      32:28
                      Hašení památky zblízka
                       S požárem hasiči bojovali celé hodiny – na místě jich zasahovalo na 400. Práci jim komplikovala hlavně velká výška chrámu a úzké ulice v okolí bránily v použití některé techniky. Jejich zásah popsal hasič Václav Kratochvíl.
                       35:37
                       Co shořelo ve světě a u nás
                        Požáry národních památek a historických budov způsobují nevyčíslitelné škody. Například loni lehlo popelem 200 let staré Národní muzeum v Riu de Janeiro. Plameny spolykaly sbírku více než 20 milionů historických předmětů.
                        37:38
                        Zabezpečení českých památek
                         Ministr kultury Antonín Staněk tvrdí, že významné české památky jsou v některých případech zabezpečené lépe než chrám Notre-Dame. Většina katedrál u nás prošla modernizací. Týká se to třeba Chrámu sv. Víta.
                         40:08
                         Novým velvyslanecem NATO bude Jakub Landovský
                          Novým českým velvyslancem při NATO se má stát náměstek ministra obrany Jakub Landovský. České televizi to v Berlíně řekl šéf resortu Lubomír Metnar.
                          40:27
                          Kárná žalobu na státního zástupce Jana Karabce
                           Jednání sledovala redaktorka Andrea Čandová.
                           42:07
                           Možný střet zájmů Andreje Babiše
                            Výsledky auditu kvůli možnému střetu zájmů Andreje Babiše představí Evropská komise až po eurovolbách. Vyplynulo to z pondělního jednání komisaře s evropskými poslanci.
                            42:46
                            Finanční situace domácností
                             44:46
                             Únos dítěte z Prahy 10
                              Dva neznámí muži unesli pětiletou Sofii Andreu Mikyškovou z Prahy 10 Uhříněvsi. Vytrhli ji z náruče babičky, která ji má svěřenou do péče.
                              45:06
                              Nebezpečná věžička musela k zemi
                               Dělníci sundali v Hranicích na Přerovsku z kostela Stětí svatého Jana Křtitele víc než dvě stě let starou věžičku. Podle statika, který viděl její fotky, byla nebezpečná a hrozilo, že se zřítí. Náměstí proto bylo pro dopravu až do dnešní akce uzavřené.
                               45:48
                               Nový superpočítač pro umělou inteligenci
                                Nejvýkonnější počítač v Česku určený pro výzkum umělé inteligence představili vědci z pražské ČVUT. Nové zařízení stálo víc než 41 milionů korun. Expertům umožní pracovat s nebývale velkými objemy dat a trénovat algoritmy pro kybernetickou bezpečnost.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž48 minut
                                Další díl
                                17. duben 2019

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                27. květen

                                Headlines — 80 let od útoku na R. Heydricha — Oslavy hrdinského činu Kubiše a Gabčíka — Shromáždění a výstava v Národním muzeu — Boje o Severodoněck — Ruský postup na Ukrajině — Život Rusů na hranici války — Česká spolupráce s Británií a Slovenskem — Podpora drobných farmářů — Dvojí ceny pohonných hmot v Maďarsku — Hlasy proti Si Ťin-pchingovi — Útlum těžby uhlí v zemích G7 — Homolkovi na divadelních prknech — Rozpočet Finančního analytického úřadu — Ekonomika a inflace — Padělky na Hatích — Kurzy bezpečné jízdy pro motocyklisty — Připomínkové akce k výročí atentátu na Heydricha — Klíčové okamžiky atentátu — Hrdinové Operace Anthropoid — Zadržení nelegálních migrantů — Slovensko a ruský plyn — Rozsáhlé cvičení NATO v Polsku končí — Zahájení lázeňské sezony v Teplicích — Obnovení přímých letů do USA — Lodní výtah na Orlíku v ostrém provozu — Zemřel Andrew Fletcher z Depeche Mode — Sčítání cvrčků — Přehlídka malých letounů — Sníh na českých hřebenech — Fotograf filmových hvězd z Cannes — Výstava obrazů buddhistických mnichů

                                27. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                27. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                27. 5. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                26. květen

                                Ohrožený růst české ekonomiky — Růst české ekonomiky — Dopady ruské invaze na ekonomiku — Ruské útoky na Ukrajině — Klíčová fronta války — Ostřelování Charkova — Zabavené peníze — Křivoklátsko jako národní park — Kandidátka NKÚ — Elvis Presley ve filmu — Další tři případy opičích neštovic v Česku — Vyšetřování útoku na texaské škole — Ceny pohonných hmot — Omezení pití alkoholu v Praze — Výročí operace Anthropoid — 80 let od operace Anthropoid — Drahé energie a hospodaření nemocnic — Druhé stanové městečko v Praze — Vojenské cvičení Slovenský ští — Lety z letiště Schiphol — Domy ve špatném stavu — Festival Praha srdce národů — Švýcarský prezident v ČR — Veletrh Práce pro Ukrajince — Alianční pivo ve Finsku — Čestné občanství Prahy — Bourání mostu v Brně — Speciální kurz pro ukrajinské studenty medicíny — Roubená stodola v Hanáckém muzeu — 62. ročník zlínského filmového festivalu

                                26. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                26. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                26. 5. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                25. květen

                                Střelba na americké škole — Střelba ve škole a držení zbraní — Debaty o držení zbraní v USA — Příspěvek rodinám kvůli růstu cen — Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022 — Hádky o platy ve státní sféře — Válka na Ukrajině — Ruská taktika v bojích na Ukrajině — Odchod před válkou do Ruska — Eurokomise o sankcích a ropě — Zemědělské dotace — Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis — Budování dalšího stanového města — Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům — Opičí neštovice v Česku — ČEZ výrazně zdražuje — Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života — Střelba v Texasu — Přípravy na útok a motiv pachatele — Případy střelby ve školách — Studenti z Česka na amerických školách — Bezpečnost na školách v USA — Schůzka předsedů Senátu a sněmovny — Covidové večírky v Downing Street — Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi — Energetické novinky schválené vládou — Plány na nové armádní centrum — Turecký ministr v Izraeli — Den pohřešovaných dětí — Odložená rekonstrukce mostu — Česká družice s Hurvínkem — Škody po páteční bouři v lesích — Péče o zdraví lidí bez domova — Osud vysílače v Topolné — České ne(úspěchy) ve filmových Cannes

                                25. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                25. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                25. 5. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám