48 minut

21. srpen 2018

Obsah dílu

50 let od invaze — Pieta u rozhlasu — Vzpomínání na invazi po celé republice — Památník ve Strašnicích — Oběti invaze — Památka střelby na Národní muzeum — Rozhlasová výzva — Tajné vysílání ČST — Politické tváře roku 68 — Připomínka výročí na Slovensku — Setkání okupantů ve Volgogradu — Rusové o okupaci — Setkání statečných — Okupace v polských médiích — Pamětníci si připomínají okupaci — Emigrační vlna — Vojáci připravení k boji proti okupantům — Veřejné mínění — Film Jan Palach má premiéru — Výročí na ČT — Odklad v kauze H-System — Požár u Stříbra na Plzeňsku — Český řidič propuštěn z nemocnice — Kontrola zavěšeného mostu na D11 — Jednání Miloše Zemana s Michalem Mazancem — Výpovědi v kauze tzv. trafik — Spory o navýšení minimální mzdy — USA vrací Německu nacistického dozorce

Části dílu

00:42
50 let od invaze
  Přesně před padesáti lety - v noci na 21. srpna 1968 - začala invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Kromě sovětské armády obsadili území i polští, maďarští a bulharští vojáci. V pohotovosti byli i ti východoněmečtí.
  02:01
  Pieta u rozhlasu
   Z budovy Československého rozhlasu se ozývaly první protiokupační výzvy. A také tady před budovou rozhlasu došlo k nejprudším střetům a taky k největšímu počtu zabitých demonstrantů.
   07:41
   Vzpomínání na invazi po celé republice
    Živý vstup Petry Křížkové, Veroniky Váchové a Lucie Křížkové
    12:21
    Památník ve Strašnicích
     Oběti okupačních vojsk Varšavské smlouvy si připomněli i v pražských Strašnicích. Dvěma mužům tady spolek Pomníky obětem bezpráví odhalil pamětní desky.
     12:45
     Oběti invaze
      Nevinní lidé na ulicích umírali od prvních okamžiků invaze. Podle Vojenského historického ústavu tedy zemřelo bezprostředně po příjezdu vojsk 137 Čechoslováků.
      13:35
      Památka střelby na Národní muzeum
       Asi nejviditelnější připomínkou událostí srpna 1968 - kromě samotné přítomnosti okupačních vojsk - se stala fasáda Národního muzea.
       16:02
       Rozhlasová výzva
        Na vpád vojsk Varšavské smlouvy okamžitě reagovala tehdejší média. Jako první už v jednu hodinu a 55 minut o této události informoval Československý rozhlas.
        16:52
        Tajné vysílání ČST
         Československá televize dokázala udržet svobodné vysílání během invaze skoro týden - a to do 27. srpna. Okupační jednotky sice postupně likvidovaly pevné vysílače - jako poslední jihočeskou Kleť - ale šířit signál se tajně dařilo dál.
         19:10
         Politické tváře roku 68
          Hned v prvních hodinách invaze okupanti internovali a odvezli do ciziny několik vedoucích politiků.
          20:13
          Připomínka výročí na Slovensku
           Živý vstup Lukáše Mathé.
           22:03
           Setkání okupantů ve Volgogradu
            Dneska na výročí invaze nevzpomínali jenom ti, které ten den obsadili, ale i tehdejší okupanti. Bývalí příslušníci sovětské armády se sešli v ruském Volgogradu.
            24:04
            Rusové o okupaci
             Velká část současných Rusů o událostech v Československu v srpnu 1968 přehled nemá. Téměř polovina neví, že k invazi došlo.
             26:12
             Setkání statečných
              Okupace Československa vyvolala v zemích Varšavské smlouvy před padesáti lety i protesty. Byli to jedinci, kteří našli odvahu demonstrovat.
              28:10
              Okupace v polských médiích
               Polsko výročím invaze příliš nežije. Několik médií se ale tématu věnuje.
               29:04
               Pamětníci si připomínají okupaci
                Půl století staré události si dnes v ulicích připomněla řada pamětníků. Mezi nimi i Jarmila Kročková. V srpnu 68 ji na Václavském náměstí oslovil reportér BBC.
                31:14
                Emigrační vlna
                 Srpnová invaze způsobila emigrační vlnu. Do konce roku 1969 opustilo Československo bezmála 104 tisíc lidí. V dalších letech se v průměru přidalo 10 tisíc obyvatel ročně.
                 32:12
                 Vojáci připravení k boji proti okupantům
                  Chtěli se bránit invazi, ale marně čekali na rozkaz k boji. Výsadkáři z Holešova na Kroměřížsku každopádně okupanty do kasáren nepustili.
                  34:20
                  Veřejné mínění
                   Události ze srpna 1968 dodnes zčásti ovlivňují i veřejné mínění.
                   35:12
                   Film Jan Palach má premiéru
                    Živý vstup Lucie Korcové
                    36:39
                    Výročí na ČT
                     Výročí okupace budou připomínat ještě další programy České televize.
                     37:11
                     Odklad v kauze H-System
                      Další zlom v kauze H-System. Část bývalých klientů zkrachovalé společnosti se zatím nemusí stěhovat ze svých bytů v Horoměřicích u Prahy.
                      38:51
                      Požár u Stříbra na Plzeňsku
                       Nejvyšší stupeň pohotovosti vyhlásili u požáru lesa mezi Pňovany a Stříbrem na Plzeňsku. Oheň tam ochromil železniční dopravu na hlavní trati z krajského města do Chebu a Německa.
                       39:15
                       Český řidič propuštěn z nemocnice
                        Českého řidiče Martina Kučeru, který přežil pád mostu v italském Janově, propustili lékaři z tamní nemocnice a je na cestě domů.
                        40:03
                        Kontrola zavěšeného mostu na D11
                         Živý vstup Vlastimila Weinera
                         41:16
                         Jednání Miloše Zemana s Michalem Mazancem
                          Místopředseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec byl na schůzce u prezidenta Miloše Zemana. Mazanec by mohl zaujmout místo předsedy soudu po Josefu Baxovi, kterému v září vyprší mandát.
                          41:58
                          Výpovědi v kauze tzv. trafik
                           Někdejší místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a exministryně obrany Karolína Peak dnes vypovídaly před soudem v kauze takzvaných trafik.
                           43:53
                           Spory o navýšení minimální mzdy
                            Premiér Andrej Babiš trvá na tom, že minimální mzda by měla od ledna vzrůst maximálně o 1 000 korun.
                            45:09
                            USA vrací Německu nacistického dozorce
                             Konec jedné kapitoly. Poslední známý esesman žijící na území Spojených států byl deportován do Německa.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž48 minut
                             Další díl
                             22. srpen 2018

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             11. srpen

                             Headlines — Dodávky ropy do Česka — Původ dovážené ropy — Další finanční pomoc Ukrajině — Útok na věznici v Olenivce — Situace v Záporožské elektrárně — Makroekonomická prognóza ČBA — Kontakty Mlejnka s Redlem — USA obvinily Íránce z plánování atentátu na Johna Boltona — Řešení energetické krize v Německu — Galerie přijdou o peníze — Žádost o přídavek na dítě — Stíhání Kateřiny Valachové — Participativní rozpočet Brna — Návrat obyvatel Hřenska — Předpověď počasí na příští dny — Oprava vlakového nádraží v Českých Budějovicích — Správa železnic chystá změny — Kritická místa na českých koridorech — Šíření covidu-19 v Číně — KLDR ohlásila vítězství nad covidem-19 — Trest pro Oldřicha Kostifála — Novela státního rozpočtu — Problém s nedokončenými stavbami — Rozsáhlý požár u Bordeaux — Soud kvůli 20 rupiím — Komunální volby 2022 — Trest za pálení duhové vlajky — Letošní sklizeň — Mítink Andreje Babiše v Ústí nad Labem doprovází potyčky — Začal festival Maraton hudby Brno

                             11. 8. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             11. srpen

                             Ve znakovém jazyce

                             11. 8. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             10. srpen

                             Headlines — Inflace dosáhla 17,5 procenta — Ceny v Česku dál rostou — Vývoj meziroční inflace — Vysoká inflace v Německu — Výbuchy na letecké základně na Krymu — Rusko verbuje do války na Ukrajině vězně — Situace v Záporožské elektrárně — Kontakty Mlejnka s Redlem budou řešit poslanci — Likvidace požáru v Českém Švýcarsku — Senát schválil členství Finska a Švédska v NATO — Dodávky ropy ropovodem Družba — Družbou znovu proudí ropa — Začíná festival Letní Letná — Razie v sídle exprezidenta Trumpa — Senát schválil širší možnosti pro uvalování sankcí — Ministerstvo obrany prodává řopíky — Úrazů na českých horách přibývá — Ceny v Česku rostou — Zdražování v Česku — Výbava pro kojence podraží — Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny — Stav sucha v Česku — Jak půda zadržuje vodu — Ekonom dostal osm let za zpronevěru — Skončila vojenská cvičení kolem Tchaj-wanu — Další trhlina v izraelsko-ruských vztazích — Lihová kauza Radka Březiny — Nejstarší hradby v Havlíčkově Brodě — Stříbrná medaile pro ukrajinského velvyslance — Svatovavřinecká pouť na Sněžku — Senát potvrdil zákaz jednorázových plastů — Běluhu uvázlou v Seině museli veterináři utratit

                             10. 8. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             10. srpen

                             Ve znakovém jazyce

                             10. 8. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             9. srpen

                             Headlines — Výrazný růst zisku ČEZ — Čisté zisky bank v 1. pololetí — Čisté zisky bank — Jižní částí Družby neteče ropa — Vývoj války na Ukrajině — Situace na jihu Ukrajiny — Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě — Nedostatek hasičů na kontrolu Českého Švýcarska — Zásah FBI v Trumpově rezidenci — Nové sídlo Památníku národního písemnictví — Zemřela Olivia Newton-Johnová — ČNB se snaží udržet českou měnu silnou — Dohady o navýšení minimální mzdy — Pravidla pro úsporu energie ve Španělsku — Klienti H-Systemu budou opět platit — Následky povodní 2002 — Zahraniční turisté v Česku — Cestovní ruch v Praze — Turecko pátrá po nerostném bohatství — Stavba tunelu Pohůrka na D3 se protahuje — Lesy ničí sucho a kůrovec — Lék proti covidu Paxlovid na Slovensku — Posudek na nástřiky v prostějovských školách — Čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu pokračuje — Rekonstrukce rozhledny na Rýdově kopci se odkládá — Neukáznění majitelé karavanů znečišťují Moravský kras — Středoevropské skautské jamboree — BMW u Sokolova zahájilo testování — Akademie Václava Hudečka pro mladé houslisty

                             9. 8. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             9. srpen

                             Ve znakovém jazyce

                             9. 8. 2022 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám