Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Úkoly vlády v demisi

Co může vláda v demisi dělat a co už ne. Právě o tom chtěla diskutovat část poslanců. Navrhli kvůli tomu mimořádnou schůzi.

Úkoly vlády v demisi

Diskuse trvala hodiny, ale bez výsledku. Sněmovna jako celek nakonec neschválila program mimořádné schůze. Jednání zablokovali zákonodárci hnutí ANO, komunistů a SPD.

Personální změny

Babišova vláda, která nemá důvěru, už má za sebou řadu personálních změn a nejde jen o zmíněné dva příklady nebo ministerské náměstky.

Spory o šéfa GIBSu

Ve sněmovně se mluvilo i o šéfovi Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalu Murínovi. Premiér v demisi mu opakovaně vyjádřil nedůvěru. Opozice to vnímá jako nemístný nátlak.

Historická schůzka

Historická schůzka, která ovšem budí smíšené reakce. Prezident Donald Trump přijal výzvu severokorejského vůdce Kim Čong-una na společné setkání.

Vláda v Německu

Němečtí sociální demokraté obsadí v nové koaliční vládě s konzervativci klíčové resorty financí a zahraničí.

Průměrná mzda v Česku

Průměrná mzda v Česku loni stoupla na dvacet devět a půl tisíce korun, vzrostla tak o sedm procent. Ve čtvrtém čtvrtletí se dokonce vyšplhala nad 31 a půl tisíce.

Mzdy v Česku

Tady jsou průměrné mzdy ve čtvrtých kvartálech za poslední tři roky. Jen za tu dobu její hodnota poskočila o skoro 3 a půl tisíce.

Dodávka s uprchlíky

Policisti zadrželi na Pražském okruhu dodávku s dvaadvaceti uprchlíky z Iráku, Sýrie a Turecka. Do vazby vzali tři převaděče, kteří se je snažili dostat do Německa.

Napětí na Slovensku

Premiér Fico varoval před večerními demonstracemi – prohlásil, že má informace o hrozících útocích na vládní budovy.

Protesty v Bratislavě

Živý vstup Lukáše Mathého.

Protesty v Praze

Stovky lidí se dnes shromáždily před slovenským velvyslanectvím v Praze na demonstraci za nezávislé vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Kritika projevu Miloše Zemana

Institut bývalé hlavy státu Václava Klause kritizuje včerejší inaugurační projev současného prezidenta.

Nově otevřené expozice v Terezíně

Původně to byl maturitní projekt, teď je součástí nově otevřené expozice v Terezíně. Studenti Smíchovské střední průmyslové školy vytvořili detailní trojrozměrný i virtuální model koncentračního tábora Osvětim.

Svět je o krok blíž obchodní válce

Donald Trump podepsal nařízení uvalující cla na dovoz oceli a hliníku. V platnost má vstoupit za 15 dní. Americký prezident tvrdí, že chrání domácí průmysl před neférovou konkurencí.

Testní řízení s poslancem SPD

Pražští policisté zahájili podle serveru Aktuálně.cz trestní řízení s poslancem SPD Miloslavem Roznerem. Podezřívají ho z popírání holokaustu.

Zdražování v Česku zpomalilo

V únoru podle statistiků dosáhla míra inflace jednoho a osmi desetin procenta.

Záchrana života

Hasič v civilu zachránil život muži, kterého vytáhl z hořícího auta. To vzplálo včera odpoledne po nehodě na hlavním tahu z Brna na Vídeň – nedaleko Mikulova.

Místo peněz poukázky

Mají přimět lidi najít si práci a zamezit zneužívání sociálních dávek – to je úloha poukázek, které Úřad práce vyplácí lidem v hmotné nouzi.

Příspěvky na živobytí

Příspěvky na živobytí v lednu pobíralo skoro 90 tisíc lidí. Většina z nich – víc než 80 tisíc – dostávala aspoň část dávky právě v poukázkách.

Situace kolem šéfa čínské CEFC

Situace kolem šéfa čínské CEFC a poradce českého prezidenta zůstává nejasná. Hongkongské noviny dnes uvedly, že není vyšetřován. Dříve přitom psaly o jeho zatčení.

Příprava armádních pilotů

V Česku se už vycvičila zhruba stovka afghánských vojenských pilotů. Ti tady procházejí základním tréninkem na letišti v Hradci Králové.

ČEZ v Bulharsku

Energetická skupina ČEZ prověří možnost, že by do prodeje jejích bulharských aktiv vstoupila tamní vláda. ČEZ hodlá uzavřít obchod s místní firmou Inercom.

Problémy s e-recepty

Řada lékařů i lékáren byla část dopoledne bez funkčních e-receptů. Léky se tak mnohde vydávaly omezeně, často jen díky klasickým papírovým předpisům.

Záběry ze zářijového bombového útoku

Londýnská policie zveřejnila záběry ze zářijového bombového útoku v metru. Žalobce z něj viní iráckého žadatele o azyl Ahmeda Hassana a tento záznam průmyslové kamery patří v probíhajícím soudním procesu mezi důkazy.

Odpadky v řece Kamenici

Říčku Kamenici v Národním parku České Švýcarsko po zimě zaplavila hromada plastových lahví. Zanášení národního parku odpadky na horních tocích říček patří k dlouholetým problémům.

Ostatky objevené v roce 1940

Slavné americké pilotce Amelii Earhatové zřejmě patří lidské ostatky objevené v roce 1940 na pustém ostrově v Tichém oceánu.

Bitva o ukrajinské Sokolovo

Bitva o ukrajinské Sokolovo 75 let poté.Vůbec poprvé tady zasáhli do bojů 2. světové války vojáci 1. československého samostatného praporu.

Konference Evropské vysílací unie

Česká televize hostila dvoudenní konferenci Evropské vysílací unie o digitálních médiích. Hlavním tématem přednášek a seminářů byla budoucnost médií na sociálních sítích.

Z luxusních hotelů do jídelny

Tak by se dal nazvat příběh kuchaře, kterého mají na základní škole v obci Chýně nedaleko Prahy. Třicet let vařil pro hotelové hosty, teď pro děti.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD