Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Oběd prezidenta a premiéra

Prezident a premiér zahájili pracovní rok tradičním obědem. Miloš Zeman a Andrej Babiš se i s manželkami sešli na zámku v Lánech. Oběd předchází zásadním politickým událostem.

Oběd prezidenta a premiéra

Zároveň ale Andrej Babiš dodal, že další jednání před hlasováním sněmovny teď nemají příliš cenu. Strany mají podle premiéra jasný názor a většinou jeho vládní tým podpořit nechtějí.

Důvěra vládě

Ještě rekapitulace základních dat a nástin možného dalšího postupu. Premiér chce požádat poslance o důvěru pro svůj kabinet příští středu. Počítat může v tuto chvíli pouze se 78 členy klubu ANO.

Hledání podpory pro Babišovu vládu

Rozhovor s Radkem Vondráčkem, předsedou Poslanecké sněmovny.

Trumpova kritika Pákistánu

Byli to dlouholetí spojenci ve válce proti terorismu, vlastně ještě pořád oficiálně jsou. Teď ale mezi Američany a Pákistánci zuří válka slov.

Obvinění útočníka z terorismu

Ruské úřady obvinily z terorismu muže, který minulý týden odpálil bombu v petrohradském supermarketu. Pětatřicetiletý Dmitrij Lukjaněnko podle vyšetřovatelů patřil k nacionalistům a od devatenácti trpěl duševními poruchami.

E-recepty v ostrém provozu

První všední den s povinnými elektronickými recepty systém bez větších problémů zvládl. Jen dopoledne lékaři vydali přes 100 tisíc e-receptů, večer počet dosáhl 160 tisíc.

Dotační kauza Čapí hnízdo

Žalobci doporučili nezveřejňovat zprávu úřadu OLAF o Čapím hnízdu. Městské státní zastupitelství v Praze to píše ministerstvu financí. Podle mluvčí žalobců bude zpráva zařazena do vyšetřovacího spisu.

Spor Libereckého kraje a ÚHOS

Živý vstup redaktorky Jany Šrámkové.

Úspěšná minisérie Marie Terezie

První díl minisérie Marie Terezie viděly na Nový rok víc než dva miliony diváků. Snímek, který Česká televize natočila v koprodukci s rakouskou, maďarskou a slovenskou televizí, se stal nejsledovanějším pořadem novoročního dne.

Nominace na ceny filmových kritiků

Na výroční ceny tuzemské filmové kritiky má největší šance slovensko-české drama Špína. Bodovat může v šesti kategoriích.

Rozhovory Jižní Koreje a KLDR

Jižní Korea nabízí KLDR rozhovory na vysoké úrovni - poté, co vůdce Kim Čong-un v nečekaně smířlivém novoročním projevu zmínil, že zvažuje vyslání sportovců na zimní olympiádu do Jižní Koreje.

Návštěva dějiště zimní olympiády

Dějiště zimní olympiády leží pouhých 80 kilometrů od severokorejské hranice. Donedávna neznámý okres se o Hry ucházel celkem třikrát.

Prezidentské volby na dohled

Přesně za deset dnů začnou čeští voliči vybírat nového prezidenta. Česká televize a Český rozhlas začaly vysílat předvolební spoty kandidátů. Někde už také roznášejí hlasovací lístky.

Nová pravidla pro strážníky

Ke strážníkům se ode dneška můžou hlásit už osmnáctiletí uchazeči - padla hranice 21 let. Nejmladší nováčci budou zpočátku sloužit beze zbraně.

Novoroční zdražování

Některé poštovní služby od února zdraží. Cena obyčejného dopisu stoupne o tři koruny na 19. Doporučené psaní vyjde o šest korun dráž než dosud.

Historie novoročních obědů

Vracíme se k novoročním obědům. Shrneme-li tuto novodobou tradici do čísel, vyjde následující: za úřadování 2 hlav státu a 9 premiérů se podávalo celkem 14 menu.

Moravská vína na novoročním obědě

Součástí pečlivě skládaného novoročního menu je samozřejmě víno. Současný prezident vybírá zásadně z těch moravských.

Tradice novoročních obědů

Tradici novoročních obědů zavedl Václav Klaus. Zatímco nynější premiér Andrej Babiš přijel s manželkou Monikou, někteří z jeho předchůdců se dostavili sami.

Novoroční obědy v dalších zemích

Novoroční oběd se pravidelně podává i na Slovensku. Prezident Andrej Kiska na něj zve své předchůdce. Po smrti Michala Kováče se scházejí ve třech. V další sousední zemi - Polsku - žádná podobná tradice nefunguje.

Protivládní protesty v Íránu

Íránský duchovní vůdce obvinil nepřátele své země, že stojí za největšími protivládními protesty za osm let. Ajatolláh Chameneí se k nepokojům vyjádřil poprvé za pět dnů od jejich vypuknutí, poté, co se počet mrtvých zvýšil na 21.

Přísnější zákon pro sociální sítě v Německu

Jen pár hodin platil v Německu zákon proti nenávistným projevům na sociálních sítích – a už dopadl na prominentní političku. Šéfka poslanců protiimigrační Alternativy pro Německo na Twitteru a Facebooku napsala mimo jiné o barbarských muslimských hordách.

Neoblíbené dojíždění za prací

Putování za prací je stále míň oblíbené. V Česku, ale i na celém světě ubývá lidí, kteří jsou ochotní se za prací nejen stěhovat, ale i dojíždět. Příspěvek na to teď z Úřadu práce pobírá pět a půl tisíce lidí.

Nepovedený ohňostroj v Přerově

Novoroční ohňostroj až na Tři krále. Přerov určil náhradní termín za včerejšek, kdy několik tisíc lidí čekalo na pyrotechnické efekty marně.

Začala Tříkrálová sbírka

Živý vstup redaktora Ondřeje Šimečka.

Migrační trasa přes hřebeny Alp

Migranti si našli jednu z posledních volných cest z Itálie na sever Evropy – přes horské hřebeny Alp. Do zasněžených průsmyků vyrážejí špatně oblečení a často bez bot.

Nehoda trolejbusu v Brně

Čtyři lehce zraněné ošetřili po nehodě brněnského trolejbusu. 54letý řidič, který je mezi postiženými, najel do sloupu. Hasiči ho museli z trolejbusu vyprostit.

Nejkrásnější noční obloha na světě

Jedno z nejsušších míst světa, přes 100 kilometrů od nejbližšího města. Chilská observatoř Paranal ve výšce 2600 metrů je skvělé místo pro pozorování vesmíru, třeba studium jeho počátků.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD