Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Menšinová vláda

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zřejmě v tuto chvíli zná jména jedenácti z celkem čtrnácti členů chystané menšinové vlády. Dnes oznámil, že našel ministry obrany, financí a průmyslu.

Povolební vyjednávání

KSČM má sedm podmínek, za nichž by mohla vznikající vládu tolerovat. Patří k nim růst minimální mzdy a penzí nebo státní kontrola nad těžbou lithia. Na většinu by vítěz voleb mohl kývnout.

Rozdělení výborů

S postupujícím jednáním se rýsuje rozdělení sněmovních výborů. Z dnešních slov Jaroslava Faltýnka vyplynulo, že ODS by mohla vést výbor školský, ústavněprávní a ten pro obranu.

Povolební vyjednávání

Rozhovor s Radkem Vondráčkem, místopředsedou sněmovny.

Trumpův vzkaz KLDR

Americký prezident Donald Trump znovu ostře vyzval vůdce KLDR, ať nepodceňuje a nepokouší Spojené státy.

Trump na návštěvě Číny

O Severní Koreji a hlavně o obchodu bude Donald Trump mluvit i v Pekingu, který je další zastávkou jeho asijské cesty. Očekávají se dohody za 9 miliard dolarů.

Nezaměstnanost v ČR

Nezaměstnaných je v Česku nejmíň za 20 let. Ukazatel klesl na 3,6 procenta, tedy nejníž v Evropské unii. Zároveň stoupá počet volných míst. V nabídce jich je skoro 210 tisíc.

Neplánovaná odstávka v Dukovanech

Živý vstup redaktora Radovana Daňka.

Jednání ministrů obrany států NATO

Ministři obrany států NATO jednají o vybudování dvou nových velitelství - jednoho ve Spojených státech, druhého v Evropě. Zodpovídat budou za přesun bojových sil. Aliance tak reaguje na nové bezpečnostní hrozby ve světě.

Výhružky časopisu Charlie Hebdo

Francouzská prokuratura začala vyšetřovat výhrůžky, které v posledních dnech dostává redakce satirického časopisu Charlie Hebdo.

Louvre v Abú Dhabí

Proslulý Louvre má první pobočku. Slavnostně ji za účasti prezidenta Macrona otevřeli ve Spojených arabských emirátech. Muzeum v Abú Dhabí navrhl světoznámý francouzský architekt Jean Nouvel.

Cestovní ruch v ČR

Zájem cestovatelů o Česko roste. Od ledna do září se jich tu ubytovalo bezmála 8 milionů. Proti loňsku to představuje desetinové zlepšení a zároveň nejvyšší číslo od začátku tisíciletí.

Los evropský na Opavsku

Myslivci z Opavy - Suchých Lazců natočili losa evropského. Podle nich tříletého samce, který nejspíš přišel přes Osoblahu z Polska. Odchyt nechystají. Další exemplář viděli začátkem týdne lidi nedaleko Olomouce.

Nenávistné útoky na teplické školáky

Živý vstup redaktorky Renaty Myslíkové.

Kontrola kandidátních listin

Ministerstvo vnitra začalo kontrolovat kandidátní listiny do prezidentské volby. Na úřad jich došlo 20. Jedna ale potom, co vypršela včerejší lhůta. A u sedmi chybí podpisy občanů nebo zákonodárců.

Kontroly prezidentských kandidátek

Živý vstup redaktorky Štěpánky Martanové.

Kampaň prezidentských kandidátů

Kampaň jednotlivých uchazečů bude v příštích týdnech pravděpodobně zesilovat. Někteří už mají volební heslo i vizuální podobu.

Problém zdvojených podpisů

Ministerstvo vnitra dnes potvrdilo, že podpis stejného zákonodárce pod listinami více uchazečů neohrozí jejich kandidaturu. Někteří ústavní experti přišli s opačným názorem.

Nové jízdné Českých drah

S novým jízdním řádem mírně vzrostou ceny Českých drah. Během prosince zdraží v průměru o 2 procenta. Pro představu: na 150 kilometrů dlouhé cestě to znamená 5 korun.

Likvidace tlakových lahví při požárech

Několik dobře mířených výstřelů může výrazně zkrátit hašení požáru a zvýšit bezpečnost zasahujících záchranářů i lidí v okolí. Jde o situace, kdy jsou v ohni tlakové lahve a hrozí výbuch.

Rok prezidenta Donalda Trumpa

Přesně před rokem američtí voliči rozhodli o změně kursu Spojených států. V prezidentských volbách zvolili do Bílého domu Donalda Trumpa. Kandidát republikánů porazil demokratku Hillary Clintonovou.

Amerika rok po zvolení Donalda Trumpa

20. ledna slíbil hned po prezidentské přísaze, že se stane hlasem lidí, kteří se dosud cítili zapomenutí. Americe slíbil změnu a hlavně, že za jeho vlády budou její zájmy vždy prvořadé.

Prezidentovi muži

Fotografie, která symbolizuje velmi dynamický vývoj v nynějším Bílém domě. Tohle je okamžik, kdy spolu poprvé telefonovali nový americký prezident a jeho ruský protějšek.

Nejbližší tým Donalda Trumpa

Živý vstup zpravodaje Martina Řezníčka.

Druhý rok Donalda Trumpa

Živý vstup zpravodaje Martina Řezníčka.

Trumpova komunikace se světem

Roosevelt měl rozhlas, Kennedy televizi, Trump má Twitter. Éra sociálních sítí mění i svět politiky. A globální diplomacie. Hrozba jaderným konfliktem tak dneska může zaznít i ve 14 znacích ranního tweetu.

Kauza sportovních dotací

Policisti dokončují výslechy v kauze sportovních dotací - dnes vypovídal šéf olympijského výboru Jiří Kejval.

Twitter rozšiřuje prostor pro uživatele

Jejich zprávy můžou místo tradičních 140 nově obsahovat až 280 znaků. Změny, o kterých sociální síť uvažovala řadu let, mají zvýšit návštěvnost.

Plán EK na nižší komise

Evropská komise chce, aby automobilky v zemích unie vyráběly úspornější a šetrnější vozy s důrazem na alternativní pohony.

Lepší život důchodců

Důstojná valorizace penzí, náměstek pro seniory na ministerstvu práce, podpora aktivního stáří - hlavní úkoly, které Svaz důchodců formuloval na svém sjezdu.

Mimořádná opatření kvůli africkému moru

Na Zlínsku začala platit nová mimořádná opatření kvůli africkému moru prasat. V oblasti lemované ohradníky musejí chovatelé do 1. prosince porazit všechna domácí prasata.

Česko-izraelská filmová spolupráce

Česko a Izrael podepsaly smlouvu o filmové koprodukci. Tvůrcům umožní čerpat peníze celkem ze sedmi kinematografických fondů a k tomu využívat zkušenosti, lokace i náměty, které se v obou zemích značně liší.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD