Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Krvavý útok v Barceloně

Další teroristický útok, tentokrát ve španělské Barceloně. Dodávka tam v centru najela do lidí. Bílý vůz vjel v části města, která je oblíbená turisty, na chodník a ujížděl dál. Cestou srazil desítky chodců, zastavil až zhruba po pěti stech metrech.

Útok v Barceloně

Živý vstup moderátora Tomáše Drahoňovského.

Peníze pro školy

Ministr školství už ví, jak utratí zhruba dvě miliardy, které byly v rozpočtu na příští rok blokovány na zavedení kariérního řádu. Větší část peněz má jít na pokrytí vyššího počtu žáků základních škol.

Jednání o penězích pro školství

Vysoké školy požadují navíc 4,5 miliardy. Téměř polovina peněz má jít na provoz. Zbytek pak na platy. Už příští týden budou detaily celého rozpočtu ministerstva školství řešit jeho zástupci s Ivanem Pilným.

Rozpočty ministerstev

Jednání jednotlivých ministrů se šéfem financí Ivanem Pilným v těchto týdnech vrcholí. Devět ze čtrnácti resortů má mít podle dosavadních dohod příští rok větší nebo podobný rozpočet jako letos.

Jednání o rozpočtu školství

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem.

Konfederační památníky v USA

Spor o konfederační památníky rozděluje Ameriku. Podle mnohých symbolizují otroctví. Prezident Donald Trump ale jejich odstraňování označil za pošetilé. Domnívá se, že se tím ničí americké dějiny i kultura.

Trest pro českého pašeráka

Soud v Hongkongu uložil muži z Česka 27 let vězení za pašování drog. Čecha zadržely úřady loni na letišti se šesti kilogramy kokainu. On tvrdí, že o obsahu zavazadla nic nevěděl, odvolávat se ale nechystá.

Omezování doplatků na bydlení?

Nejméně deset měst chce ve vybraných lokalitách sociálně slabým omezit doplatky na bydlení. Cílem je zabránit obchodu s chudobou a stěhování těchto lidí.

Trest pro demonstrující studenty

Hongkongský odvolací soud udělil trest vězení třem vůdcům prodemokratických studentských demonstrací z roku 2014. Za mřížemi stráví od šesti do osmi měsíců.

Málo vody v Ohři

Karlovarský magistrát na žádost Povodí Ohře zakázal lidem čerpat vodu ze čtyř potoků, které jsou na přítoku do největší vodárenské nádrže v kraji. Důvodem je sucho.

Sucho na Moravě a v západních Čechách

Jak se situace změní po sobotním dešti? Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické.

Začíná Hip Hop Kemp

Živý vstup redaktora Vlastimila Weinera.

Počasí na českých festivalech

Informace od meteoroložky Aleny Zárybnické.

Detaily teroristického útoku v Barceloně

Katalánská policie před malou chvílí potvrdila jednoho mrtvého, 32 zraněných, z toho 10 vážně. O mrtvých dále nemluvila. Některé zdroje a španělská média ale uvádějí až 13 obětí.

Zákony schválené v Senátu

Sněmovna a Senát budou nově spolupracovat na ústavních a volebních zákonech. Senátoři totiž schválili takzvaný stykový zákon, který upravuje vzájemné vztahy obou komor parlamentu.

Česko-slovenská ekonomická propojenost

Příští týden to bude přesně čtvrtstoletí od okamžiku, kdy Václav Klaus a Vladimír Mečiar podepsali dohodu o rozdělení Československa. Byla to jedna z nejvýznamnějších událostí novodobých dějin obou států.

Povinné čipování psů

Co pes, to čip – tohle slibuje novela veterinárního zákona schválená senátory. Platit začne v roce 2020.

Novela veterinárního zákona

Pilíře zákona teď ve zkratce. Povinně označit by se tedy měli všichni psi spolu s první vakcínou proti vzteklině, zhruba v šesti měsících.

Nelegální množírny psů

Česko totiž podle ochránců zvířat patří k největším evropským exportérům štěňat z těchto zařízení. Ilegální obchod nese překupníkům milionové zisky.

Nejčerstvější zprávy z místa útoku

Rozhovor s moderátorkou Terezou Kručinskou z Barcelony.

Spor o nominaci Srp-Sobotka

Předseda Jazzové sekce Karel Srp chce, aby premiér Bohuslav Sobotka doložil jeho styky se Státní bezpečností. Právě ty jsou důvodem, proč ho předseda vlády odmítl jmenovat do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.

Kompenzace škod kvůli suchu

Téměř 1,5 miliardy chce dát ministerstvo zemědělcům na pokrytí škod způsobených suchem nebo mrazy. Letos jsou totiž podobné jako předloni, kdy zemědělci vinou počasí přišli o 3 miliardy korun.

Škody po suchu

Škody způsobené suchem budou přesně vyčísleny za dva až tři týdny. Úroda zničená letošními mrazy už sečtená je. Jde o 200 milionů. Kompenzace by neměli dostat jen ovocnáři, ale také pěstitelé v lesních školkách.

Německý expremiér terčem kritiky

V Německu se snáší kritika na hlavu Gerharda Schrödera. Bývalý kancléř usiluje o post v dozorčí radě ruského ropného koncernu Rosněfť. Firma i její šéf, blízký Vladimiru Putinovi, jsou kvůli anexi Krymu a válce na Ukrajině na sankčním seznamu EU.

Provizorní oprava potřebného mostu

Živý vstup Jakuba Váchy.

Nové lanovky na zimu

Sedm nových lanovek přibude do zimy na českých horách. Na nejvíc novinek se můžou těšit lyžaři v Krkonoších. Dokonce čtrnáct nových lanovek ještě nedávno slibovali i v Beskydech a Jeseníkách. Nakonec tam ale možná vyrostou nejvýš dvě.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD